http://racerealty.com/

Juneau Invitational Swimming and Diving Meet

Posted: Monday, September 22, 2003

Results from the Juneau Invitational swimming and diving meets held Friday and Saturday at Augustus G. Brown Swimming Pool in Juneau.

FRIDAY'S RESULTS

Team scores

Girls - 1. Juneau-Douglas (JDHS), 135 points; 2. Petersburg (PET), 65; 3. Ketchikan (KET), 58; 4. Sitka (SIT), 39; 5. Haines (HAI), 18; 6. Craig (CRA), 9.

Boys - 1. Juneau-Douglas (JDHS), 139; 2. Ketchikan (KET), 87; 3. Sitka (SIT), 79; 4. tie, Craig (CRA), 8; 4. tie, Petersburg (PET), 8.

200-yard medley relay

Girls - 1. Petersburg A (Triem, Carole, Riemer, Helen, Jackson, Abby, Henderson, Angela), 1 minute, 58.50 seconds. 2. Ketchikan A (Manabat, Rowena, Jagusch, Elizabeth, Gallaway, Kate, Schulz, Paula), 2:01.25. 3. Juneau-Douglas A (Potdevin, Kelsey, Grayson, Robyn, Jones, Amanda, Stone, Giselle), 2:01.72. 4. Juneau-Douglas B (DiCostanzo, Julia, Teal, Tally, Hale, Natalie, Focht, Lisse), 2:10.35. 5. Haines A (Szymanski, Genny, Hansen, Kelly, Edmond, Erica, Kemp, Iris), 2:25.15. 6. Craig A (Lowery, Stephanie, Sheakley, Kelsey, Mouly, Anne-Laura, Churchill, Nicole), 2:39.99. DQ, Sitka A (Trani, Reba, Schwantes, Jessica, O'Connell, Chandler, Campbell, Sarah), DQ.

Boys - 1. Juneau-Douglas A (Hennon, Tyler, Robus, Olin, O'Brien, Kyle, Smyth, Q), 1:45.54. 2. Ketchikan A (Voetberg, Ben, Serwat, Richie, Rosenfeld, Ben, Chaudhary, Karl), 1:49.01. 3. Sitka A (Way, Matt, Trani, Mica, Dailey, Alex, Gorman, Carrington), 1:49.10. 4. Juneau-Douglas B (Fox, Joey, Blair, Travis, Levy, Abe, Josephson, Tom), 2:00.65. 5. Sitka B (Kempton-Hein, Sam, Campen, Ben, McGown, Gavin, Weissberg, Alex), 2:02.96. 6. Craig A (Cervera, Anthony, Lendrum, Ian, Thibodeau, Zack, Seley, James), 2:08.55.

200 freestyle

Girls - 1. Focht, Lisse, JDHS, 2:05.21. 2. Triem, Carole, PET, 2:05.40. 3. Harris, Heather, JDHS, 2:07.85. 4. Trani, Reba, SIT, 2:13.41. 5. Jacobson, Kelsey, SIT, 2:14.25. 6. Gallaway, Krissy, KET, 2:20.17. 7. Beattie, Megan, KET, 2:21.16. 8. Maryott, Alicia, JDHS, 2:25.18. 9. Strassel, Jennifer, KET, 2:28.24. 10. Nicholson, Jori, KET, 2:30.22. 11. Mouly, Anne-Laura, CRA, 2:40.99. 12. Sheakley, Kelsey, CRA, 3:10.74. 13. Churchill, Nicole, CRA, 3:14.72.

Boys - 1. O'Brien, Kyle, JDHS, 1:54.40. 2. Otos, Andy, KET, 2:03.19. 3. Levy, Abe, JDHS, 2:06.79. 4. Chaudhary, Karl, KET, 2:08.07. 5. Josephson, Tom, JDHS, 2:08.47. 6. Stone, Josh, JDHS, 2:09.44. 7. Campen, Ben, SIT, 2:13.45. 8. Cervera, Anthony, CRA, 2:14.01. 9. Kempton-Hein, Sam, SIT, 2:21.94. 10. Hazel, Jared, SIT, 2:26.51. 11. Gorman, Jamie, SIT, 2:27.98. 12. Rausch-Van Houten, Erin, JDHS, 2:31.69.

200 individual medley

Girls - 1. Szymanski, Genny, HAI, 2:15.14. 2. Jones, Amanda, JDHS, 2:22.74. 3. Gallaway, Kate, KET, 2:22.93. 4. Klein, Kacey, JDHS, 2:27.36. 5. Riemer, Helen, PET, 2:30.70. 6. Grayson, Robyn, JDHS, 2:32.30. 7. Schwantes, Jessica, SIT, 2:37.42. 8. Johnson, Rachel, KET, 2:43.65.

Boys - 1. Hennon, Tyler, JDHS, 2:10.15. 2. Pihl, Connor, KET, 2:19.78. 3. Dailey, Alex, SIT, 2:20.07. 4. Josephson, Matt, JDHS, 2:25.65. 5. Preston, TJ, JDHS, 2:26.38. 6. Norheim, Taylor, PET, 2:26.63. 7. Serwat, Richie, KET, 2:31.99. 8. McGown, Gavin, SIT, 2:33.31. 9. Lovett, Brian, SIT, 2:36.03. 10. Vallion, Andrew, SIT, 2:44.59. 11. Thibodeau, Zack, CRA, 2:44.95. 12. Hamilton, Scott, CRA, 3:04.41. 13. Lendrum, Ian, CRA, 3:06.62.

50 freestyle

Girls - 1. Henderson, Angela, PET, 26.76. 2. Jagusch, Elizabeth, KET, 26.78. 3. DiCostanzo, Julia, JDHS, 26.80. 4. O'Connell, Chandler, SIT, 27.09. 5. Stone, Giselle, JDHS, 27.37. 6. Manabat, Rowena, KET, 27.64. 7. Padilla, Cameo, SIT, 28.66. 8. Schulz, Paula, KET, 28.83. 9. Campbell, Sarah, SIT, 29.63. 10. O'Sullivan, Erika, JDHS, 30.09. 11. Hazel, Stephanie, JDHS, 30.65. 12. Lowery, Stephanie, CRA, 30.84. 13. Teal, Tally, JDHS, 30.87. 14. Strassel, Jennifer, KET, 31.19. 15. Hansen, Kelly, HAI, 31.29. 16. Edmond, Erica, HAI, 31.37. 17. Kemp, Iris, HAI, 34.85. 18. Martin, Staci, JDHS, 36.68.

Boys - 1. Gorman, Carrington, SIT, 23.09. 2. Way, Matt, SIT, 23.21. 3. Marsh, Aaron, PET, 24.62. 4. Chaudhary, Karl, KET, 24.76. 5. Rosenfeld, Ben, KET, 24.85. 6. Trani, Mica, SIT, 25.04. 7. Seley, James, CRA, 25.75. 8. Hamilton, Eric, CRA, 27.15. 9. Weissberg, Alex, SIT, 27.31. 10. Malaby, John, JDHS, 27.77. 11. Chambers, Lucas, SIT, 27.82. 12. Stein, Robert, SIT, 27.91. 13. Hoyt, Chase, KET, 28.77. 14. Morin, Phillip, JDHS, 34.44.

1-meter springboard diving (six dives)

Girls - 1. Coenraad, Marnita, JDHS, 194.15 points. 2. Niewoehner, Kaitlin, JDHS, 157.65. 3. Wagoner, Lexy, JDHS, 156.00. 4. Trucano, Holly, JDHS, 139.85. 5. Trucano, Tanya, JDHS, 136.75. 6. Fernau, Sarah, PET, 119.90. 7. Bausler, Kaitlyn, JDHS, 116.20. Exhibition: Imamura, Lisa, JDHS, 35.50 (two dives only).

Boys - 1. Hoke, Patrick, JDHS, 217.05. 2. Kelley, Gabe, JDHS, 173.65. 3. Schroeder, Nathan, JDHS, 147.05. 4. Manning, Joe, JDHS, 101.75.

100-yard butterfly

Girls - 1. Jackson, Abby, PET, 1 minute, 1.39 seconds. 2. Trani, Reba, SIT, 1:10.53. 3. Hale, Natalie, JDHS, 1:11.12. 4. Campbell, Sarah, SIT, 1:13.34. 5. Schulz, Paula, KET, 1:13.35. 6. O'Sullivan, Erika, JDHS, 1:13.59. 7. Beattie, Megan, KET, 1:14.46.

Boys - 1. Robus, Olin, JDHS, 58.52. 2. Rosenfeld, Ben, KET, 59.57. 3. Levy, Abe, JDHS, 1:05.09. 4. Pihl, Connor, KET, 1:05.73. 5. Fox, Joey, JDHS, 1:06.92. 6. Thibodeau, Zack, CRA, 1:11.33.

100 freestyle

Girls - 1. Potdevin, Kelsey, JDHS, 57.74. 2. Harris, Heather, JDHS, 57.92. 3. Henderson, Angela, PET, 59.14. 4. Klein, Kacey, JDHS, 59.27. 5. Schroeder, Sara, KET, 1:03.83. 6. Maryott, Alicia, JDHS, 1:05.73. 7. Hazel, Stephanie, JDHS, 1:07.37. 8. Erickson, Nichole, SIT, 1:11.92. 9. Hansen, Kelly, HAI, 1:13.73. 10. Kemp, Iris, HAI, 1:19.36. 11. Martin, Staci, JDHS, 1:21.35.

Boys - 1. Voetberg, Ben, KET, 48.65. 2. Smyth, Q, JDHS, 51.17. 3. Gorman, Carrington, SIT, 51.31. 4. Fama, Nick, KET, 59.83. 5. Blair, Travis, JDHS, 59.97. 6. Weissberg, Alex, SIT, 1:00.41. 7. Hamilton, Eric, CRA, 1:02.41. 8. Malaby, John, JDHS, 1:02.78. 9. Rausch-Van Houten, Erin, JDHS, 1:12.57. 10. Morin, Phillip, JDHS, 1:15.48.

500 freestyle

Girls - 1. Focht, Lisse, JDHS, 5:36.13. 2. Triem, Carole, PET, 5:37.34. 3. Gallaway, Kate, KET, 5:39.29. 4. Jones, Amanda, JDHS, 5:48.97. 5. O'Connell, Chandler, SIT, 6:01.73. 6. Nicholson, Jori, KET, 6:48.55. 7. Churchill, Nicole, CRA, 8:50.03. 8. Sheakley, Kelsey, CRA, 8:50.06.

Boys - 1. Hennon, Tyler, JDHS, 5:07.82. 2. O'Brien, Kyle, JDHS, 5:10.19. 3. Otos, Andy, KET, 5:33.44. 4. Josephson, Tom, JDHS, 5:37.93. 5. Stone, Josh, JDHS, 5:38.06. 6. Seley, James, CRA, 5:47.28. 7. Campen, Ben, SIT, 6:07.26. 8. Kempton-Hein, Sam, SIT, 6:15.37. 9. Gorman, Jamie, SIT, 6:54.24. 10. Vallion, Andrew, SIT, 6:55.22. 11. Hamilton, Scott, CRA, 7:28.00.

200 freestyle relay

Girls - 1. Juneau-Douglas A (Potdevin, Kelsey, Stone, Giselle, Klein, Kacey, Harris, Heather), 1:48.15. 2. Petersburg A (Jackson, Abby, Henderson, Angela, Riemer, Helen, Triem, Carole), 1:49.03. 3. Ketchikan A (Schulz, Paula, Gallaway, Kate, Manabat, Rowena, Jagusch, Elizabeth), 1:49.89. 4. Sitka A (O'Connell, Chandler, Jacobson, Kelsey, Padilla, Cameo, Trani, Reba), 1:50.66. 5. Juneau-Douglas B (DiCostanzo, Julia, Grayson, Robyn, Hale, Natalie, O'Sullivan, Erika), 1:57.44. 6. Ketchikan B (Beattie, Megan, Strassel, Jennifer, Nicholson, Jori, Gallaway, Krissy), 2:01.71. 7. Juneau-Douglas C (Maryott, Alicia, Hazel, Stephanie, O'Brien, Nichole, Teal, Tally), 2:05.67. 8. Haines A (Edmond, Erica, Hansen, Kelly, Kemp, Iris, Szymanski, Genny), 2:07.06.

Boys - 1. Sitka A (Way, Matt, Trani, Mica, Dailey, Alex, Gorman, Carrington), 1:36.06. 2. Ketchikan A (Voetberg, Ben, Chaudhary, Karl, Pihl, Connor, Rosenfeld, Ben), 1:37.13. 3. Ketchikan B (Fama, Nick, Hoyt, Chase, Serwat, Richie, Otos, Andy), 1:48.09. 4. Juneau-Douglas A (Blair, Travis, Fox, Joey, Preston, TJ, Stone, Josh), 1:50.45. 5. Craig A (Seley, James, Cervera, Anthony, Hamilton, Eric, Thibodeau, Zack), 1:51.00. 6. Sitka B (Chambers, Lucas, Lovett, Bryan, Kempton-Hein, Sam, Campen, Ben), 1:54.42. 7. Juneau-Douglas B (Josephson, Matt, Morin, Phillip, Rausch-Van Houten, Erin, Malaby, John), 2:04.36.

100 backstroke

Girls - 1. Szymanski, Genny, HAI, 1:00.12. 2. Jackson, Abby, PET, 1:03.97. 3. Potdevin, Kelsey, JDHS, 1:06.42. 4. Manabat, Rowena, KET, 1:08.50. 5. DiCostanzo, Julia, JDHS, 1:09.82. 6. Lowery, Stephanie, CRA, 1:13.05. 7. Padilla, Cameo, SIT, 1:13.37. 8. Hale, Natalie, JDHS, 1:13.85. 9. Johnson, Rachel, KET, 1:15.25. 10. Gallaway, Krissy, KET, 1:17.40. 11. Mouly, Anne-Laura, CRA, 1:18.83. 12. Erickson, Nichole, SIT, 1:19.94.

Boys - 1. Voetberg, Ben, KET, 56.48. 2. Way, Matt, SIT, 58.84. 3. Smyth, Q, JDHS, 1:03.71. 4. Marsh, Aaron, PET, 1:05.88. 5. Fox, Joey, JDHS, 1:09.38. 6. McGown, Gavin, SIT, 1:10.34. 7. Cervera, Anthony, CRA, 1:10.62. 8. Stein, Robert, SIT, 1:15.09. 9. Hoyt, Chase, KET, 1:19.24.

100 breaststroke

Girls - 1. Jagusch, Elizabeth, KET, 1:13.12. 2. Riemer, Helen, PET, 1:16.65. 3. Jacobson, Kelsey, SIT, 1:17.22. 4. Stone, Giselle, JDHS, 1:19.26. 5. Grayson, Robyn, JDHS, 1:19.31. 6. Schwantes, Jessica, SIT, 1:19.46. 7. Schroeder, Sara, KET, 1:24.54. 8. Teal, Tally, JDHS, 1:26.61. 9. Edmond, Erica, HAI, 1:29.21. 10. O'Brien, Nichole, JDHS, 1:33.26.

Boys - 1. Robus, Olin, JDHS, 1:03.79. 2. Dailey, Alex, SIT, 1:10.95. 3. Trani, Mica, SIT, 1:11.08. 4. Blair, Travis, JDHS, 1:12.08. 5. Serwat, Richie, KET, 1:14.21. 6. Josephson, Matt, JDHS, 1:14.81. 7. Preston, TJ, JDHS, 1:15.10. 8. Chambers, Lucas, SIT, 1:16.89. 9. Norheim, Taylor, PET, 1:18.78. 10. Lovett, Bryan, SIT, 1:22.57. 11. Fama, Nick, KET, 1:22.66. 12. Hazel, Jared, SIT, 1:24.17. 13. Lendrum, Ian, CRA, 1:27.86.

400 freestyle relay

Girls - 1. Juneau-Douglas A (Harris, Heather, Focht, Lisse, Jones, Amanda, Klein, Kacey), 4:04.08. 2. Sitka A (Schwantes, Jessica, Erickson, Nichole, Campbell, Sarah, Padilla, Cameo), 4:24.44. 3. Ketchikan A (Beattie, Megan, Strassel, Jennifer, Nicholson, Jori, Gallaway, Krissy), 4:30.93. 4. Craig A (Lowery, Stephanie, Mouly, Anne-Laura, Churchill, Nicole, Sheakley, Kelsey), 5:22.87.

Boys - 1. Juneau-Douglas A (Hennon, Tyler, O'Brien, Kyle, Robus, Olin, Smyth, Q), 3:37.09. 2. Ketchikan A (Fama, Nick, Hoyt, Chase, Pihl, Connor, Otos, Andy), 4:08.48. 3. Sitka B (McGown, Gavin, Stein, Robert, Vallion, Andrew, Weishurg, Alex), 4:19.55. 4. Sitka A (Chambers, Lucas, Hazel, Jared, Lovett, Bryan, Gorman, Jamie), 4:35.32. DQ, Juneau-Douglas B (Josephson, Tom, Levy, Abe, Stone, Josh, Josephson, Matt), DQ.

SATURDAY'S RESULTS

Team scores

Girls - 1. Juneau-Douglas (JDHS), 115 points; 2. Petersburg (PET), 74; 3. Ketchikan (KET), 60; 4. Sitka (SIT), 53; 5. Haines (HAI), 17; 6. Craig (CRA), 5.

Boys - 1. Juneau-Douglas (JDHS), 127; 2. Sitka (SIT), 85.5; 3. Ketchikan (KET), 74.5; 4. Craig (CRA), 25; 5. Petersburg (PET), 12.

200-yard medley relay

Girls - 1. Petersburg A (Triem, Carole, Riemer, Helen, Jackson, Abby, Henderson, Angela), 1 minute, 59.32 seconds. 2. Ketchikan A (Manabat, Rowena, Jagusch, Elizabeth, Gallaway, Kate, Schulz, Paula), 2:04.44. 3. Sitka A (Trani, Reba, Jacobson, Kelsey, O'Connell, Chandler, Padilla, Cameo), 2:06.62. 4. Juneau-Douglas B (DiCostanzo, Julia, Klein, Kacey, Jones, Amanda, O'Sullivan, Erika), 2:07.81. 5. Juneau-Douglas A (Potdevin, Kelsey, Teal, Tally, Stone, Giselle, Maryott, Alicia), 2:10.79. 6. Haines A (Szymanski, Genny, Hansen, Kelly, Edmond, Erica, Kemp, Iris), 2:27.90. 7. Craig A (Lowery, Stephanie, Sheakley, Kelsey, Mouly, Anne-Laura, Churchill, Nicole), 2:42.17.

Boys - 1. Sitka A (Way, Matt, Trani, Mica, Dailey, Alex, Gorman, Carrington), 1:50.31. 2. Juneau-Douglas A (O'Brien, Kyle, Preston, TJ, Robus, Olin, Fox, Joey), 1:52.99. 3. Juneau-Douglas B (Hennon, Tyler, Smyth, Q, Levy, Abe, Josephson, Tom), 1:53.78. 4. Sitka B (Kempton-Hein, Sam, Campen, Ben, McGown, Gavin, Weissberg, Alex), 2:02.56. 5. Craig A (Cervera, Anthony, Lendrum, Ian, Thibodeau, Zack, Seley, James), 2:03.95. 6. Ketchikan A (Fama, Nick, Serwat, Richie 0, Otos, Andy, Hoyt, Chase), 2:06.56.

200 freestyle

Girls - 1. Triem, Carole, PET, 2:07.25. 2. Potdevin, Kelsey, JDHS, 2:09.21. 3. Gallaway, Kate, KET, 2:09.35. 4. Klein, Kacey, JDHS, 2:11.43. 5. O'Connell, Chandler, SIT, 2:11.58. 6. Manabat, Rowena, KET, 2:16.59. 7. Grayson, Robyn, JDHS, 2:19.00. 8. Gallaway, Krissy, KET, 2:21.71. 9. Campbell, Sarah, SIT, 2:24.90. 10. Hale, Natalie, JDHS, 2:26.13. 11. Strassel, Jennifer, KET, 2:27.70. 12. Johnson, Rachel L, KET, 2:30.15. 13. O'Sullivan, Erika, JDHS, 2:33.92. 14. Hazel, Stephanie, JDHS, 2:38.73.

Boys - 1. Voetberg, Ben, KET, 1:51.30. 2. Hennon, Tyler, JDHS, 1:52.84. 3. Rosenfeld, Ben, KET, 2:03.77. 4. Pihl, Connor, KET, 2:06.89. 5. Josephson, Tom, JDHS, 2:07.53. 6. Stone, Josh, JDHS, 2:07.74. 7. Otos, Andy, KET, 2:07.82. 8. Fox, Joey, JDHS, 2:08.43. 9. Weissberg, Alex, SIT, 2:13.60. 10. Thibodeau, Zack, CRA, 2:23.58. 11. Hamilton, Scott, CRA, 2:39.48.

200 individual medley

Girls - 1. Henderson, Angela, PET, 2:28.77. 2. Stone, Giselle, JDHS, 2:32.67. 3. Jagusch, Elizabeth, KET, 2:33.91. 4. DiCostanzo, Julia, JDHS, 2:34.10. 5. Padilla, Cameo, SIT, 2:39.06. 6. Beattie, Megan R, KET, 2:42.72. 7. Mouly, Anne-Laura, CRA, 2:51.12.

Boys - 1. Robus, Olin, JDHS, 2:06.07. 2. Way, Matt, SIT, 2:07.15. 3. Levy, Abe, JDHS, 2:22.55. 4. Norheim, Taylor, PET, 2:28.92. 5. Stein, Robert, SIT, 2:36.43. 5. Fama, Nick, KET, 2:36.43. 7. Hoyt, Chase, KET, 2:41.92. 8. Hazel, Jared, SIT, 2:48.64. 9. Lendrum, Ian, CRA, 3:06.95.

50 freestyle

Girls - 1. Harris, Heather, JDHS, 26.93. 2. Trani, Reba, SIT, 27.13. 3. Jones, Amanda, JDHS, 27.46. 4. Lowery, Stephanie, CRA, 27.99. 5. Schulz, Paula, KET, 28.88. 6. Schroeder, Sara L, KET, 29.96. 7. Maryott, Alicia, JDHS, 30.06. 8. Hansen, Kelly, HAI, 32.07. 9. Erickson, Nichole, SIT, 33.00. 10. O'Brien, Nichole, JDHS, 34.67. 11. Kemp, Iris, HAI, 34.71. 12. Martin, Staci, JDHS, 36.21. 13. Sheakley, Kelsey, CRA, 37.91. 14. Churchill, Nicole, CRA, 39.13.

Boys - 1. Gorman, Carrington, SIT, 23.04. 2. Smyth, Q, JDHS, 23.64. 3. Marsh, Aaron, PET, 24.48. 4. Chaudhary, Karl, KET, 25.06. 5. Campen, Ben, SIT, 26.65. 6. Hamilton, Eric, CRA, 27.20. 7. Blair, Travis, JDHS, 27.47. 8. Malaby, John, JDHS, 27.82. 9. Serwat, Richie, KET, 27.87. 10. Chambers, Lucas, SIT, 28.23. 11. Cervera, Anthony, CRA, 28.40. 12. Kempton-Hein, Sam, SIT, 28.63. 13. Lovett, Bryan, SIT, 30.15. 14. Vallion, Andrew, SIT, 31.91. 15. Morin, Phillip, JDHS, 33.17. 16. Rausch-Van Houten, Erin, JDHS, 33.91.

1-meter springboard diving (six dives)

Girls - 1. Wagoner, Lexy, JDHS, 172.70 points. 2. Coenraad, Marnita, JDHS, 169.50. 3. Niewoehner, Kaitlin, JDHS, 154.80. 4. Trucano, Tanya, JDHS, 147.20. 5. Trucano, Holly, JDHS, 135.10. 6. Fernau, Sarah, PET, 130.15. 7. Bausler, Kaitlyn, JDHS, 110.85. Exhibition: Imamura, Lisa, JDHS, 38.55 (only two dives).

Boys - 1. Hoke, Patrick, JDHS, 219.95. 2. Schroeder, Nathan, JDHS, 166.25. 3. Kelley, Gabe, JDHS, 163.60. 4. Manning, Joe, JDHS, 108.60.

100-yard butterfly

Girls - 1. Szymanski, Genny, HAI, 1 minute, 1.04 seconds. 2. Jackson, Abby, PET, 1:01.25. 3. Focht, Lisse, JDHS, 1:09.30. 4. Henderson, Angela, PET, 1:10.69. 5. Grayson, Robyn, JDHS, 1:11.28. 6. Stone, Giselle, JDHS, 1:12.90. 7. O'Connell, Chandler, SIT, 1:13.45. 8. Campbell, Sarah, SIT, 1:13.95. 9. Padilla, Cameo, SIT, 1:15.04. 10. Johnson, Rachel L, KET, 1:17.87. 11. Nicholson, Jori, KET, 1:18.02. 12. Maryott, Alicia, JDHS, 1:19.28. 13. Edmond, Erica, HAI, 1:22.27. DQ: Jones, Amanda, JDHS, DQ.

Boys - 1. O'Brien, Kyle, JDHS, 59.01. 2. Dailey, Alex, SIT, 1:03.84. 3. Seley, James, CRA, 1:08.21. 4. Thibodeau, Zack, CRA, 1:08.76.

100 freestyle

Girls - 1. Triem, Carole, PET, 58.41. 2. DiCostanzo, Julia, JDHS, 58.86. 3. Jagusch, Elizabeth, KET, 59.18. 4. Manabat, Rowena, KET, 1:00.17. 5. Schwantes, Jessica, SIT, 1:02.48. 6. Schulz, Paula, KET, 1:03.38. 7. Strassel, Jennifer, KET, 1:07.34. 8. Hazel, Stephanie, JDHS, 1:08.27. 9. Teal, Tally, JDHS, 1:08.35. 10. O'Sullivan, Erika, JDHS, 1:08.39. 11. Martin, Staci, JDHS, 1:21.75. 12. Sheakley, Kelsey, CRA, 1:25.18. 13. Churchill, Nicole, CRA, 1:27.01.

Boys - 1. Smyth, Q, JDHS, 50.81. 2. Gorman, Carrington, SIT, 51.42. 3. Hennon, Tyler, JDHS, 52.43. 4. Rosenfeld, Ben, KET, 54.76. 5. Trani, Mica, SIT, 55.86. 6. Chaudhary, Karl, KET, 56.48. 7. Josephson, Tom, JDHS, 58.91. 8. Levy, Abe, JDHS, 58.94. 9. Stone, Josh, JDHS, 59.09. 10. Josephson, Matt, JDHS, 1:00.35. 11. Norheim, Taylor, PET, 1:00.74. 12. Preston, TJ, JDHS, 1:01.00. 13. Hoyt, Chase, KET, 1:02.72. 14. Kempton-Hein, Sam, SIT, 1:03.34. 15. Hamilton, Eric, CRA, 1:05.00. 16. Gorman, Jamie, SIT, 1:06.78. 17. Morin, Phillip, JDHS, 1:21.30.

500 freestyle

Girls - 1. Potdevin, Kelsey, JDHS, 5:42.54. 2. Harris, Heather, JDHS, 5:48.41. 3. Riemer, Helen, PET, 5:56.24. 4. Jacobson, Kelsey, SIT, 5:58.45. 5. Beattie, Megan R, KET, 6:17.38. 6. Hale, Natalie, JDHS, 6:24.49.

Boys - 1. Robus, Olin, JDHS, 5:30.82. 2. Pihl, Connor, KET, 5:41.74. 3. Fox, Joey, JDHS, 5:44.19. 4. Dailey, Alex, SIT, 5:57.82. 5. Weissberg, Alex, SIT, 6:02.29. 6. Fama, Nick, KET, 6:05.42. 7. Lovett, Bryan, SIT, 6:29.75. 8. Hazel, Jared, SIT, 6:30.37. 9. McGown, Gavin, SIT, 6:31.55. 10. Stein, Robert, SIT, 6:34.53. 11. Rausch-Van Houten, Erin, JDHS, 6:36.90. 12. Malaby, John, JDHS, 6:58.49.

200 freestyle relay

Girls - 1. Petersburg A (Jackson, Abby, Triem, Carole, Riemer, Helen, Henderson, Angela), 1:49.36. 2. Juneau-Douglas B (DiCostanzo, Julia, O'Sullivan, Erika, Jones, Amanda, Klein, Kacey), 1:51.29. 3. Sitka A (Campbell, Sarah, Jacobson, Kelsey, Schwantes, Jessica, Trani, Reba), 1:53.52. 4. Juneau-Douglas A (Focht, Lisse, Grayson, Robyn, Hale, Natalie, Harris, Heather), 1:54.38. 5. Ketchikan A (Beattie, Megan R, Nicholson, Jori, Johnson, Rachel L, Gallaway, Krissy), 2:01.05. 6. Juneau-Douglas D (Trucano, Holly, Bausler, Kaitlyn, Coenraad, Marnita, Trucano, Tanya), 2:04.00. 7. Haines A (Edmond, Erica, Hansen, Kelly, Kemp, Iris, Szymanski, Genny), 2:09.00. 8. Juneau-Douglas C (Hazel, Stephanie, Maryott, Alicia, Martin, Staci, O'Brien, Nichole), 2:09.20. 9. Craig A (Lowery, Stephanie, Mouly, Anne-Laura, Churchill, Nicole, Sheakley, Kelsey), 2:20.98.

Boys - 1. Ketchikan A (Chaudhary, Karl, Rosenfeld, Ben, Pihl, Connor, Voetberg, Ben), 1:36.52. 2. Sitka A (Way, Matt, Trani, Mica, Dailey, Alex, Gorman, Carrington), 1:36.60. 3. Juneau-Douglas A (Hennon, Tyler, Levy, Abe, Josephson, Tom, Smyth, Q), 1:39.69. 4. Juneau-Douglas B (Josephson, Matt, Stone, Josh, Blair, Travis, Malaby, John), 1:51.02. 5. Sitka B (Gorman, Jamie, Lovett, Bryan, Stein, Robert, Campen, Ben), 1:55.90. 6. Juneau-Douglas C (Morin, Phillip, Kelley, Gabe, Manning, Joe, Schroeder, Nathan), 1:55.97.

100 backstroke

Girls - 1. Szymanski, Genny, HAI, 59.81. 2. Jackson, Abby, PET, 1:04.63. 3. Trani, Reba, SIT, 1:06.51. 4. Klein, Kacey, JDHS, 1:07.95. 5. Lowery, Stephanie, CRA, 1:08.21. 6. Focht, Lisse, JDHS, 1:11.18. 7. Gallaway, Krissy, KET, 1:15.94. 8. Schroeder, Sara L, KET, 1:18.24. 9. Nicholson, Jori, KET, 1:18.30. 10. Mouly, Anne-Laura, CRA, 1:18.47. 11. Erickson, Nichole, SIT, 1:20.52. 12. Hansen, Kelly, HAI, 1:25.25.

Boys - 1. Voetberg, Ben, KET, 57.29. 2. O'Brien, Kyle, JDHS, 59.58. 3. Trani, Mica, SIT, 1:04.80. 4. Otos, Andy, KET, 1:08.68. 5. Campen, Ben, SIT, 1:09.08. 6. Cervera, Anthony, CRA, 1:10.08. 7. Gorman, Jamie, SIT, 1:20.85. 8. Hamilton, Scott, CRA, 1:23.99.

100 breaststroke

Girls - 1. Riemer, Helen, PET, 1:15.21. 2. Schwantes, Jessica, SIT, 1:15.79. 3. Jacobson, Kelsey, SIT, 1:16.47. 4. Gallaway, Kate, KET, 1:18.18. 5. Teal, Tally, JDHS, 1:26.15. 6. Edmond, Erica, HAI, 1:29.39. 7. Kemp, Iris, HAI, 1:38.07.

Boys - 1. Way, Matt, SIT, 1:01.63. 2. Marsh, Aaron, PET, 1:12.20. 3. Seley, James, CRA, 1:13.19. 4. Blair, Travis, JDHS, 1:13.23. 5. Preston, TJ, JDHS, 1:13.95. 6. Josephson, Matt, JDHS, 1:14.01. 7. Serwat, Richie, KET, 1:14.54. 8. McGown, Gavin, SIT, 1:16.58. 9. Vallion, Andrew, SIT, 1:22.64. 10. Lendrum, Ian, CRA, 1:26.58.

400 freestyle relay

Girls - 1. Ketchikan A (Schulz, Paula, Gallaway, Kate, Manabat, Rowena, Jagusch, Elizabeth), 4:04.82. 2. Sitka A (O'Connell, Chandler, Padilla, Cameo, Schwantes, Jessica, Campbell, Sarah), 4:11.79. 3. Juneau-Douglas A (Focht, Lisse, Hale, Natalie, Grayson, Robyn, Harris, Heather), 4:15.12. 4. Ketchikan B (Beattie, Megan R, Strassel, Jennifer, Schroeder, Sara L, Gallaway, Krissy), 4:28.15.

Boys - 1. Ketchikan A (Chaudhary, Karl, Rosenfeld, Ben, Pihl, Connor, Voetberg, Ben), 3:38.50. 2. Juneau-Douglas A (Robus, Olin, O'Brien, Kyle, Fox, Joey, Stone, Josh), 3:44.01. 3. Craig A (Hamilton, Eric, Thibodeau, Zack, Cervera, Anthony, Seley, James), 4:01.81. 4. Ketchikan B 4:14.26. 5. Sitka B (McGown, Gavin, Stein, Robert, Vallion, Andrew, Weissberg, Alex), 4:20.68. 6. Sitka A (Kempton-Hein, Sam, Hazel, Jared, Lovett, Bryan, Gorman, Jamie), 4:33.18.



Related Searches

 OLIN   LEXY   CHURCHILL   BLAIR   HARRIS   TYLER   AUGUSTUS G. BROWN SWIMMING POOL   NORHEIM   SCHROEDER   HOLLY   PRESTON   HUMAN INTEREST   KYLE   VAN HOUTEN   ANDREW 

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING