http://racerealty.com/

Alaska prep swimming top 16 state times

Posted: Friday, September 24, 2004

Here are Alaska's top 16 times for the 2004 high school swimming season. This list is compiled by Juneau-Douglas High School swim coach John Wray and is through meets of Sept. 18. It includes all reported meets, but is missing results from the Sept. 4 dual meet between North Pole and Lathrop, and the Sept. 11 dual meet between West Valley and North Pole. First names are not available for all athletes. Corrections and missing meet results should be sent to Wray at jwray@hisea.org.

GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY - Service, 1 minute, 52.66 seconds; Lathrop, 1:55.06; South Anchorage, 1:55.31; Juneau-Douglas, 1:57.06; East Anchorage, 1:58.34; Homer, 1:58.99; Dimond, 1:59.13; North Pole, 1:59.90; West Valley, 2:00.43; Petersburg, 2:00.57; Colony, 2:00.74; Ketchikan, 2:02.47; Soldotna, 2:02.92; Sitka, 2:04.46; Chugiak, 2:07.49; Kenai Central, 2:08.03.

200 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 1:55.22; Felina Rosadiuk, Lat, 1:58.38; Katie Fritcher, South, 1:59.32; Jamie Bratten, Lat, 2:00.31; Kristin Jones, JD, 2:00.34; Lauren Langford, West, 2:00.71; Laura Smith, Dim, 2:00.87; Kaelen Dickinson, East, 2:03.32; Eve Green, Sold, 2:03.51; Elise Alexander, Lat, 2:03.57; Sierra Winegarner, Serv, 2:04.66; Kelsey Potdevin, JD, 2:04.92; Abbey Jackson, Pet, 2:05.74; Bronwen Nicholls, Dim, 2:05.77; Sara Bogert, JD, 2:05.96; Audrey Butcher, Dim, 2:06.19.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Sarah Rockwell, Serv, 2:09.15; Genny Szymanski, Haines, 2:11.51; Genny Konicke, Serv, 2:13.02; Megan Cavanaugh, East, 2:13.13; Elise Alexander, Lat, 2:15.56; Jamie Bratten, Lat, 2:15.76; Felina Rosadiuk, Lat, 2:17.24; Kristin Jones, JD, 2:17.34; Stephanie Hampton, WV, 2:17.62; Lauren Langford, West, 2:19.05; Laura Smith, Dim, 2:20.68; Nancy Long, Col, 2:21.97; Adriana Dietrich, WV, 2:22.46; Eve Green, Sold, 2:22.88; Elizabeth Jagusch, Ket, 2:23.42; Carole Triem, Pet, 2:23.43.

50 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 24.21; Jamie Bratten, Lat, 25.15; Jackie Van Driessche, Sew, 25.30; Lauren Langford, West, 25.38; Anna Szymanski, Haines, 25.41; Sierra Winegarner, Serv, 25.51; Kirsten Adams, Serv, 25.64; Katie Fritcher, South, 25.66; Megan Cavanaugh, East, 25.68; Meredith Uldrich, South, 25.68; Genny Konicke, Serv, 25.70; Lauren Bell, Hom, 25.74; Kelsey Potdevin, JD, 25.85; Elizabeth Jagusch, Ket, 25.88; Adriana Dietrich, WV, 26.07; Jordan Reeves, Lat, 26.51.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (SIX-DIVE SEQUENCE) - Emily Whitstine, Col, 212.30 points; Tory Coursen, Sold, 200.25; Marnita Coenraad, JD, 185.75; Chelsea Ray, Dim, 183.75; Sasha Porter, Sold, 172.30; Caitlin Moore, East, 165.15; Melissa Wood, Lat, 160.95; Janae Purcella, South, 154.90; Kristine Kintz, Dim, 154.45; Maria Moses, Lat, 151.25; Madison Gifford, Ken, 149.95; Morton, Dim, 145.75; Hannah Zeisel, NP, 143.25; Tanya Trucano, JD, 140.10; Bates, Serv, 139.75; Rose Mueller, WV, 139.90.

100-YARD BUTTERFLY - Sarah Rockwell, Serv, 58.20 seconds; Megan Cavanaugh, East, 59.17; Genny Szymanski, Haines, 59.41; Lauren Langford, West, 59.86; Kristin Jones, JD, 59.99; Genny Konicke, Serv, 1:01.51; Kirsten Adams, Serv, 1:01.70; Jamie Bratten, Lat, 1:01.92; Elise Alexander, Lat, 1:02.15; Adriana Dietrich, WV, 1:02.58; Abbey Jackson, Pet, 1:02.76; Lucy Spann, NP, 1:02.84; Melissa Bogert, JD, 1:03.56; Felina Rosadiuk, Lat, 1:03.85; Kaelen Dickinson, East, 1:04.10; Amanda Jones, JD, 1:04.32.

100 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 52.75; Lauren Langford, West, 54.79; Jamie Bratten, Lat, 54.83; Megan Cavanaugh, Serv, 55.02; Genny Konicke, Serv, 55.41; Sierra Winegarner, Serv, 55.86; Eve Green, Sold, 56.29; Elizabeth Jagusch, Ket, 56.50; Anna Szymanski, Haines, 56.60; Kelsey Potdevin, JD, 56.61; Bronwen Nicholls, Dim, 56.90; Laura Smith, Dim, 57.01; Kristin Jones, JD, 57.37; Name not legible, Dim, 57.48; Monica Veit, South, 57.57.

500 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 5:08.23; Jamie Bratten, Lat, 5:18.82; Felina Rosadiuk, Lat, 5:18.86; Kristin Jones, JD, 5:22.27; Kaelen Dickinson, East, 5:35.19; Audrey Butcher, Dim, 5:35.86; Katie Fritcher, South, 5:36.59; Eve Green, Sold, 5:38.96; Megan Humphries, Lat, 5:39.78; Sara Bogert, JD, 5:41.21; Claire Woster, NP, 5:41.62; Kelsey Potdevin, JD, 5:42.73; Kirsten Adams, Serv, 5:43.41; Elaina Meissner, Dim, 5:43.75; Maia Dickinson, East, 5:43.76; Shea Winterberger, East, 5:45.84.

200 FREESTYLE RELAY - Service, 1:40.86; South Anchorage, 1:44.44; Lathrop, 1:45.69; Dimond, 1:46.32; Juneau-Douglas, 1:46.80; West Valley, 1:47.12; Homer, 1:47.27; Colony, 1:48.26; Ketchikan, 1:49.05; Soldotna, 1:49.55; Petersburg, 1:49.93; East Anchorage, 1:50.97; Sitka, 1:53.20; Kenai Central, 1:54.20; North Pole, 1:57.15; Chugiak, 2:07.16.

100 BACKSTROKE - Sarah Rockwell, Serv, 59.40; Genny Szymanski, Haines, 59.75; Abbey Jackson, Pet, 1:01.62; Genny Konicke, Serv, 1:01.91; Jennifer Rinker, Serv, 1:02.27; Anna Szymanski, Haines, 1:02.57; Lauren Langford, West, 1:03.18; Kelsey Potdevin, JD, 1:03.77; Jackie Van Driessche, Sew, 1:04.00; Dana Bye, South, 1:04.80; Kirsten Adams, Serv, 1:04.83; Calie Caldwell, Chug, 1:04.93; Amy Jahrig, Ken, 1:05.50; Kristin Jones, JD, 1:05.58; Amy Van Hess, Serv, 1:06.21; Reba Trani, Sit, 1:05.86.

100 BREASTSTROKE - Sarah Rockwell, Serv, 1:07.09; Elise Alexander, Lat, 1:09.56; Elizabeth Jagusch, Ket, 1:09.98; Stephanie Hampton, WV, 1:10.88; Laura Smith, Dim, 1:11.08; Katy Bowlus, East, 1:11.29; Meredith Uldrich, South, 1:11.41; Carole Triem, Pet, 1:11.43; Genny Konicke, Serv, 1:11.99; Megan Cavanaugh, East, 1:12.08; Felina Rosadiuk, Lat, 1:12.70; Genny Szymanski, Haines, 1:13.60; Katie Fritcher, South, 1:14.46; Lia Heifetz, JD, 1:14.51; Jocelyn Bratten, Lat, 1:14.53; Briana Young, Kod, 1:14.85.

400 FREESTYLE RELAY - Service, 3:40.97; Lathrop, 3:48.23; Dimond, 3:50.59; East Anchorage, 3:55.04; Juneau-Douglas, 3:57.18; South Anchorage, 3:59.3-; North Pole, 3:59.43; Soldtona, 4:04.43; Homer, 4:04.65; Chugiak, 4:06.60; Ketchikan, 4:09.69; Valdez, 4:10.72; Kodiak, 4:11.78; Colony, 4:12.71; West Anchorage, 4:21.66; Kenai Central, 4:28.27.

200-YARD MEDLEY RELAY - Juneau-Douglas, 1 minute, 46.28 seconds; Sitka, 1:47.50; Kodiak, 1:47.52; South Anchorage, 1:48.39; Lathrop, 1:48.43; Homer, 1:48.56; Soldotna, 1:48.62; East Anchorage, 1:50.61; Dimond, 1:51.48; Service, 1:54.80; Ketchikan, 1:55.38; Kenai Central, 1:56.36; Chugiak, 1:56.66; West Anchorage, 1:57.58; North Pole, 1:59.11; West Valley, 2:00.22.

200 FREESTYLE - Greg Rose, Kod, 1:48.21; Caleb Severns, Lat, 1:48.67; Nathan Grabowski, Sold, 1:50.87; Tyler Hennon, JD, 1:50.91; Kevin Wythe, Hom, 1:51.43; Kyle O'Brien, JD, 1:51.82; Jeff Ahern, Lat, 1:54.72; Josh Yoo, South, 1:54.85; Jung Kim, Sew, 1:55.27; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 1:56.05; Max Rose-Figura, West, 1:56.15; David Henry, Chug, 1:56.74; Bret Bye, South, 1:57.04; James Bowden, Chug, 1:57.08; Paige David-Beck, NP, 1:58.28; Ben Steyer, Lat, 1:58.62.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Caleb Severns, Lat, 2:01.18; Scott Woster, NP, 2:02.87; Tyler Hennon, JD, 2:07.51; Kyle O'Brien, JD, 2:08.40; Cade Roberts, WV, 2:08.59; Bret Bye, South, 2:08.86; Josh Yoo, South, 2:09.34; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 2:10.50; Ben Steyer, Lat, 2:10.93; Jeff Ahren, Lat, 2:11.67; Brian Heaslett, East, 2:13.20; Chris Pinto, Kod, 2:14.38; Jong Kim, Sew, 2:15.57; Ethan Wheat, Serv, 2:15.82; James Bowden, Chug, 2:16.31; Bear Shore, Dim, 2:17.06.

50 FREESTYLE - Jared Jamie, Serv, 21.92; Q Smyth, JD, 22.84; Matt Way, Sit, 23.06; Nathan Grabowski, Sold, 23.13; Caleb Severns, Lat, 23.43; Quinn Bennett, Dim, 23.56; Quinn Bennett, Dim, 23.56; Landon Mishler, Ken, 23.64; Aaron Heaslett, East, 23.82; Nolan Schmidt, Sky, 23.86; Kyle O'Brien, JD, 23.86; Garrett Anderson, West, 23.99; Max Becker, Lat, 24.04; Josh Young, Kod, 24.05; Eric Ferree, WV, 24.06; Jeremy Zimmer, Kod, 24.10; Chance Grey, Cord, 24.11.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (SIX-DIVE SEQUENCE) - Matt Arb, Serv, 254.60 points; Nick Wise, Col, 248.20; Brandon Gonski, Col, 216.35; Matt Bunker, South, 211.25; David Arlington, APA, 209.95; Ryan Borup, Ket, 196.45; Chris McGinty, Was, 191.60; Eamon Stack, WV, 190.80; Max Bogren, WV, 182.00; Alex Wolf, Chug, 173.80; Bret Frazer, Serv, 155.25; Andy Knowles, Ken, 154.25; Alex Weissburg, Sit, 152.35; Dustin Mariman, Sold, 151.80; Brian Hibberd, Sky, 150.95; Bantes, South, 150.10.

100-YARD BUTTERFLY - Jared Jamie, Serv, 53.46 seconds; Greg Rose, Kod, 54.42; Scott Woster, NP, 55.73; Nathan Grabowski, Sold, 56.01; Cade Roberts, WV, 56.06; Caleb Severns, Lat, 56.37; Tyler Hennon, JD, 56.79; Matt Way, Sit, 57.42; Christian Reiss, Lat, 57.95; Jong Kim, Sew, 58.21; David Henry, Chug, 58.40; Jamey Smith, Hom, 58.59; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 58.73; Brian Ritchie, Hom, 58.80; James Bowden, Chug, 59.99; Andree Phillips, East, 1:00.29.

100 FREESTYLE - Jared Jamie, Serv, 49.26; Q Smyth, JD, 49.95; Matt Way, Sit, 50.68; Kevin Wythe, Hom, 50.72; Caleb Severns, Lat, 50.78; Cade Roberts, WV, 51.01; Kyle O'Brien, JD, 51.46; Tyler Hennon, JD, 52.01; Jeff Ahern, Lat, 52.52; Brian Lilly, Chug, 52.61; Max Rose-Figura, West, 52.64; Tony Augusto, Hom, 53.08; Aaron Heaslett, East, 53.12; Brian Heaslett, East, 53.34; Quinn Bennett, Dim, 53.50; Chance Gray, Cord, 53.58.

500 FREESTYLE - Tyler Hennon, JD, 5:00.20; Caleb Severns, Lat, 5:03.62; Kyle O'Brien, JD, 5:04.35; Scott Woster, NP, 5:04.80; Cade Roberts, WV, 5:09.01; Jong Kim, Sew, 5:09.25; Bret Bye, South, 5:14.58; David Henry, Chug, 5:14.64; Nathan Grabowski, Sold, 5:16.87; Paige David-Beck, NP, 5:18.14; Ole Stockley, South, 5:18.18; Ryan Bateman, Kod, 5:19.12; Tony Augusto, Hom, 5:19.28; Jared Jamie, Serv, 5:21.05; Quinn Bennett, Dim, 5:21.91; James Bowden, Chug, 5:22.11.

200 FREESTYLE RELAY - Kodiak, 1:35.17; Lathrop, 1:35.72; West Valley, 1:37.31; Chugiak, 1:37.37; Soldotna, 1:37.71; Juneau-Douglas, 1:37.82; Homer, 1:38.03; Sitka, 1:38.11; West Anchorage, 1:40.26; Dimond, 1:40.32; South Anchorage, 1:40.47; Ketchikan, 1:40.81; East Anchorage, 1:41.96; Kenai Central, 1:42.55; Service, 1:45.04; North Pole, 1:45.17.

100 BACKSTROKE - Caleb Severns, Lat, 55.06; Kyle O'Brien, JD, 57.10; Tyler Hennon, JD, 58.85; Jamey Smith, Hom, 59.59; Bret Bye, South, 1:00.01; Matt Way, Sit, 1:00.87; Jeff Ahern, Lat, 1:01.06; Chris Pinto, Kod, 1:01.91; Keegan Birchfield, Sold, 1:02.52; Q Smyth, JD, 1:02.54; Neil Messer, Bart, 1:02.59; Kelsey Knoble, East, 1:03.14; Brian Heaslett, East, 1:03.24; Andy Otis, Ket, 1:03.25; Matt Josephson, JD, 1:03.39; Josh Yoo, South, 1:03.56.

100 BREASTSTROKE - Josh Yoo, South, 1:04.07; Bret Bye, South, 1:04.61; Matt Way, Sit, 1:04.78; Caleb Severns, Lat, 1:04.89; Ben Campen, Sit, 1:08.01; Bear Shore, Dim, 1:08.08; Brian Behrends, Cord, 1:08.68; John Butcher, Monroe, 1:08.77; Jude Hanni, Dim, 1:09.19; Q Smyth, JD, 1:09.43; Jonathan Keill, Lat, 1:09.92; Matt Josephson, JD, 1:09.94; Jeremy Zimmer, Kod, 1:10.15; Aaron Heaslett, East, 1:10.23; Brian Ritchie, Home, 1:10.40; Jong Kim, Sew, 1:10.68.

400 FREESTYLE RELAY - Juneau-Douglas, 3:32.27; Lathrop, 3:32.80; Homer, 3:35.72; Soldotna, 3:35.77; West Valley, 3:36.42; East Anchorage, 3:36.75; Chugiak, 3:37.85; South Anchorage, 3:36.87; Kodiak, 3:38.48; Dimond, 3:38.81; West Anchorage, 3:41.34; Sitka, 3:44.61; North Pole, 3:50.06; Kenai Central, 3:50.29; Ketchikan, 3:52.18; Cordova, 4:01.84.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING