Petersburg Invitational Swim Meet Statistics

Posted: Tuesday, September 25, 2001

Results from the Petersburg Invitational high school swimming and diving meets held Friday and Saturday at the Petersburg Swim Pool. Results listed are for the top six finishers in each event, plus any other Juneau swimmers.

FRIDAY'S MEET

Team scores

Girls -- 1. Juneau-Douglas, 154 points; 2. Sitka, 57; 3. Petersburg, 45; 4. Keetchikan, 43.5; 5. Craig, 18.5.

Boys -- 1. Juneau-Douglas, 99; 2. Ketchikan, 70; 3. Petersburg, 63; 4. Sitka, 50; 5. Klawock, 4.

200-yard medley relay

Girls -- 1. Juneau-Douglas A (DiCostanzo, Grayson, K. Potdevin, Fox), 2 minutes, 2.62 seconds; 2. Sitka A (Totten, Cami. Padilla, Will, O'Connell), 2:03.75; 3. Ketchikan A (Costales, Potter, Galloway, Schroeder), 2:08.27; 4. Petersburg A (Short, O'Neil, S. Henderson, Carlson), 2:10:70; 5. Sitka B (Hutton, Trainer, Thomas, Came. Padilla), 2:19.61; 6. Ketchikan B (Johnson, Harpold, Christensen, Schulz), 2:22.59.

Boys -- 1. Juneau-Douglas A (Kreuzenstein, Hughes, Robus, Fishel), 1:47.44; 2. Sitka A (Gorman, Simmons, Jarvill, Trani), 1:50.98; 3. Petersburg A (Coon, Schramek, Sharpsteen, McKay), 1:52.95; 4. Sitka B (Ellis, Way, Kempton-Hein, Strauss), 2:09.43; 5. Ketchikan A (Dupree, Potter, Campbell, Amylon), 2:11.28.

200 freestyle

Girls -- 1. Lisse Focht, JDHS, 2:07.40; 2. Kelsey Potdevin, JDHS, 2:10.72; 3. Heather Harris, JDHS, 2:11.89; 4. Kate Galloway, Ketchikan, 2:13.24; 5. Kelsey Jacobsen, Sitka, 2:21.10; 6. Julie O'Neil, Petersburg, 2:24.16.

Boys -- 1. Ben Voetberg, Ketchikan, 1:54.64; 2. Forrest Preston, JDHS, 1:57.73; 3. Nick Rosenfeld, Ketchikan, 2:03.54; 4. Guy Barnes, JDHS, 2:04.42; 5. Jake DeGayner, Petersburg, 2:07.17; 6. Matt Way, Sitka, 2:08.44.

200 individual medley

Girls -- 1. Alexis Will, Sitka, 2:18.56; 2. Christina DiCostanzo, JDHS, 2:25.79; 3. Jodie Totten, Sitka, 2:26.77; 4. Angela Henderson, Petersburg, 2:32.06; 5. Chandler O'Connell, Sitka, 2:38.76; 6. Robyn Grayson, JDHS, 2:39.95.

Boys -- 1. Joey Rauwolf, Ketchikan, 2:08.84; 2. Josh DeGayner, Petersburg, 2:09.24; 3. Kirk Fishel, JDHS, 2:12.13; 4. Paul Hughes, JDHS, 2:21.51; 5. Andy Dupree, Ketchikan, 2:31.09.

50 free

Girls -- 1. Annie Fox, JDHS, 26.52; 2. Brittany Carlson, Petersburg, 26.70; 3. Weather Potdevin, JDHS, 27.14; 4. tie, Sofie Costales, Ketchikan, 28.45; 4. tie, Stephanie Lowery, Craig, 28.45; 6. Kaitlin Kreuzenstein, JDHD, 29.14; 8. Kiley Murphy, JDHS, 29.65; 10. Lizzy Eliason, JDHS, 30.17.

Boys -- 1. Ricky Jarvill, Sitka, 22.90; 2. Alec Schramek, Petersburg, 23.29; 3. Jon McKay, Petersburg, 24.10; 4. Jake Kreuzenstein, JDHS, 24.26; 5. Guy Simmons, Sitka, 24.67; 6. Carrington Gorman, Sitka, 24.75; 9. Q Smythe, JDHS, 26.00; 10. John Wagner, JDHS, 26.78.

One-meter springboard diving

(six dives)

Girls -- 1. Liz Brooks, JDHS, 135.80 points; 2. Marnita Coenraad, JDHS, 113.45.

Boys -- 1. Gabe Kelley, JDHS, 123.35.

100-yard butterfly

Girls -- 1. Teri Jo Hasbrouck, Petersburg, 1 minute, 3.41 seconds; 2. Kelsey Potdevin, JDHS, 1:06.72; 3. Kate Galloway, Ketchikan, 1:07.04; 4. Natalie Hale, JDHS, 1:07.29; 5. Susie Henderson, Petersburg, 1:12.94; 6. Mary Thomas, Sitka, 1:18.41.

Boys -- 1. Ben Voetberg, Ketchikan, 59.17; 2. Olin Robus, JDHS, 1:02.09; 3. Nick Rosenfeld, Ketchikan, 1:02.70; 4. Josh Campbell, Ketchikan, 1:11.16; 5. Justin Schneider, Klawock, 1:14.38; 6. Sam Kempton-Hein, Sitka, 1:21.37.

100 free

Girls -- 1. Martha Kaiser, JDHS, 57.60; 2. Shona Pierce, Craig, 58.08; 3. Lisse Focht, JDHS, 59.39; 4. Brittany Carlson, Petersburg, 59.92; 5. Annie Fox, JDHS, 1:00.27; 6. Kiley Murphy, JDHS, 1:04.84; 11. Lizzy Eliason, JDHS, 1:07.46.

Boys -- 1. Ricky Jarvill, Sitka, 50.97; 2. Joey Rauwolf, Ketchikan, 50.98; 3. Jon McKay, Petersburg, 51.75; 4. Forrest Preston, JDHS, 54.04; 5. Tyler Hennon, JDHS, 54.79; 6. Carrington Gorman, Sitka, 55.29; 8. Guy Barnes, JDHS, 57.99; 10. Q Smythe, JDHS, 58.82.

500 free

Girls -- 1. Weather Potdevin, JDHS, 5:34.76; 2. Alexis Will, Sitka, 5:35.69; 3. Stephanie Lowery, Craig, 6:02.87; 4. Kaitlin Kreuzenstein, JDHS, 6:17.99; 5. Kayleigh Short, Petersburg, 6:20.74; 6. Meagan Beattie, Ketchikan, 6:28.44.

Boys -- 1. Jake Kreuzenstein, JDHS, 5:07.26; 2. Peter Amylon, Ketchikan, 6:13.58; 3. Charlie Sharpsteen, Petersburg, 6:35.10.

200 free relay

Girls -- 1. Juneau-Douglas A (Kaiser, DiCostanzo, Eliason, W. Potdevin), 1:50.96; 2. Sitka A (Totten, O'Connell, Jacobsen, Will), 1:51.34; 3. Petersburg A (Carlson, S. Henderson, A. Henderson, Hasbrouck), 1:51.36; 4. Juneau-Douglas B (Hale, Harris, Grayson, Focht), 1:52.94; 5. Ketchikan A (Galloway, Schroeder, Manabat, Costales), 1:54.89; 6. Sitka B (Cami. Padilla, Hutton, Trainor, Came. Padilla), 1:58.00.

Boys -- 1. Petersburg A (Jo. DeGayner, McKay, Ja. DeGayner, Schramek), 1:35.60; 2. Sitka A (Gorman, Simmons, Trani, Jarvill), 1:35.78; 3. Juneau-Douglas A (Fishel, Hughes, Robus, Kreuzenstein), 1:36.02; 4. Ketchikan A (Rauwolf, Voetberg, N. Rosenfeld, B. Rosenfeld), 1:36.05; 5. Juneau-Douglas B (Preston, Hennon, Barnes, Wagner), 1:43.45; 6. Ketchikan B (Dupree, Campbell, Potter, Amylon), 1:56.76.

100 backstroke

Girls -- 1. Christina DiCostanzo, JDHS, 1:05.44; 2. Teri Jo Hasbrouck, 1:06.29; 3. Martha Kaiser, JDHS, 1:06.46; 4. Natalie Hale, JDHS, 1:07.52; 5. Sofie Costales, Ketchikan, 1:09.00; 6. Julie O'Neil, 1:13.17.

Boys -- 1. Kirk Fishel, JDHS, 59.43; 2. Josh DeGayner, Petersburg, 59.81; 3. Tyler Hennon, JDHS, 1:02.80; 4. Jake DeGayner, Petersburg, 1:06.30; 5. Brenton Coon, Petersburg, 1:07.17; 6. John Wagner, JDHS, 1:08.00.

100 breaststroke

Girls -- 1. Shona Pierce, Craig, 1:13.74; 2. Tara Potter, Ketchikan, 1:16.07; 3. Jodie Totten, 1:17.28; 4. Robyn Grayson, JDHS, 1:19.12; 5. Angela Henderson, 1:20.02; 6. Heather Harris, JDHS, 1:21.19.

Boys -- 1. Alec Schramek, Petersburg, 1:04.70; 2. Paul Hughes, JDHS, 1:04.71; 3. Olin Robus, JDHS, 1:06.67; 4. Guy Simmons, Sitka, 1:07.62; 5. Justin Schneider, Klawock, 1:21.18; 6. Jonas Kutzner, Sitka, 1:22.27.

400 free relay

Girls -- 1. Juneau-Douglas A (K. Potdevin, W. Potdevin, Fox, Kaiser), 4:00.29; 2. Juneau-Douglas B (Focht, Eliason, Kreuzenstein, Hale), 4:17.61; 3. Ketchikan A (Manabat, Johnson, Beattie, Potter), 4:28.18; 4. Sitka A (Jacobsen, Thomas, Hadley, Mann), 4:43.82; 5. Ketchikan B (Wills, Christensen, Harpold, Ryan), 4:59.19.

Boys -- 1. Ketchikan A (Voetberg, Rauwolf, B. Rosenfeld, N. Rosenfeld), 3:39.21; 2. Juneau-Douglas A (Hennon, Preston, Barnes, Wagner), 3:51.38; DQ: Sitka A (Ellis, Strauss, Jurzak, Kempton-Hein).

----------

SATURDAY'S MEET

Team scores

Girls -- 1. Juneau-Douglas, 129 points; 2. Sitka, 66; 3. Ketchikan, 63; 4. Petersburg, 55; 5. Craig, 11.

Boys -- 1. Juneau-Douglas, 105; 2. Sitka, 74; 3. Ketchikan, 58; 4. Petersburg, 50; 5. Haines, 5.

200-yard medley relay

Girls -- 1. Petersburg A (Carlson, A. Henderson, Hasbrouck, O'Neil), 2 minutes, 2.74 seconds; 2. Juneau-Douglas A (Kaiser, DiCostanzon, K. Potdevin, Fox), 2:03.54; 3. Sitka A (Will, Totten, O'Connell, Jacobsen), 2:05.74; 4. Ketchikan A (Costales, Potter, Galloway, Manabat), 2:06.32; 5. Juneau-Douglas B (Hale, Grayson, Focht, Harris), 2:08.23; 6. Sitka B (Hadley, Came. Padilla, Cami. Padilla, Hicks), 2:19.87.

Boys -- 1. Sitka A (Trani, Simmond, Way, Jarvill), 1:51.57; 2. Juneau-Douglas B (Hennon, Hughes, Wagner, Smythe), 1:52.39; 3. Juneau-Douglas A (Fishel, Robus, Preston, Barnes), 1:53.67; 4. Ketchikan A (Dupree, Potter, Campbell, Amylon), 2:11.23.

200 freestyle

Girls -- 1. Lisse Focht, JDHS, 2:09.32; 2. Weather Potdevin, JDHS, 2:10.38; 3. Angela Henderson, Petersburg, 2:17.65; 4. Kaitlin Kreuzenstein, JDHS, 2:22.67; 5. Lizzy Eliason, JDHS, 2:24.81; 6. Chandler O'Connell, Sitka, 2:25.36; 7. tie, Kiley Murphy, JDHS, 2:31.88.

Boys -- 1. Jake Kreuzenstein, JDHS, 1:54.54; 2. Alec Schramek, Petersburg, 1:57.63; 3. Jon McKay, Petersburg, 1:58.16; 4. Tyler Hennon, JDHS, 2:01.01; 5. Guy Barnes, JDHS, 2:05.68; 6. Ben Rosenfeld, Ketchikan, 2:08.44; 7. Q Smythe, JDHS, 2:08.95.

200 individual medley

Girls -- 1. Kate Galloway, Ketchikan, 2:27.66; 2. Natalie Hale, JDHS, 2:32.24; 3. Brittany Carlson, Petersburg, 2:35.16; 4. Sara Schroeder, Ketchikan, 2:41.07; 5. Camille Padilla, Sitka, 2:43.08; 6. Rachel Johnson, 2:43.73.

Boys -- 1. Nick Rosenfeld, Ketchikan, 2:25.42; 2. Darren Pattison, Haines, 2:32.74.

50 free

Girls -- 1. Teri Jo Hasbrouck, Petersburg, 26.83; 2. Martha Kaiser, JDHS, 26.92; 3. Kelsey Potdevin, JDHS, 26.96; 4. Shona Pierce, Craig, 27.11; 5. Annie Fox, JDHS, 27.21; 6. Chandler O'Connell, Sitka, 28.53.

Boys -- 1. Ricky Jarvill, Sitka, 23.04; 2. Joey Rauwolf, Ketchikan, 23.39; 3. Ben Voetberg, Ketchikan, 23.42; 4. Carrington Gorman, Sitka, 24.53; 5. Olin Robus, JDHS, 25.08; 6. Jake DeGayner, Petersburg, 25.61; 8. John Wagner, JDHS, 26.38; DQ: Paul Hughes, JDHS.

One-meter springboard diving

(six dives)

Girls -- 1. Liz Brooks, JDHS, 122.75 points; 2. Marnita Coenraad, JDHS, 121.50.

Boys -- 1. Gabe Kelley, JDHS, 121.40.

100-yard butterfly

Girls -- 1. Angela Henderson, Petersburg, 1 minute, 8.43 seconds; 2. Kelsey Potdevin, JDHS, 1:09.20; 3. Jodie Totten, Sitka, 1:12.95; 4. Sofie Costales, Ketchikan, 1:14.90; 5. Kaitlin Kreuzenstein, JDHS, 1:15.29; 6. Mary Thomas, Sitka, 1:19.62.

Boys -- 1. Alec Schramek, Petersburg, 55.81; 2. Joey Rauwolf, Ketchikan, 56.55; 3. Ben Rosenfeld, Ketchikan, 1:04.03; 4. Guy Simmons, Sitka, 1:07.09; 5. Charlie Sharpsteen, Petersburg, 1:19.84.

100 free

Girls -- 1. Alexis Will, Sitka, 56.60; 2. Kate Galloway, Ketchikan, 1:00.92; 3. Christina DiCostanzo, JDHS, 1:01.56; 4. Heather Harris, JDHS, 1:02.74; 5. Stephanie Lowery, Craig, 1:03.40; 6. Julie O'Neil, Petersburg, 1:04.47; 8. Robyn Grayson, JDHS, 1:05.61; 9. Kiley Murphy, JDHS, 1:05.92; 14. Lizzy Eliason, JDHS, 1:08.15.

Boys -- 1. Josh DeGayner, Petersburg, 52.43; 2. Kirk Fishel, JDHS, 53.56; 3. Olin Robus, 54.98; 4. Carrington Gorman, Sitka, 55.16; 5. Mica Trani, Sitka, 56.42; 6. Brenton Coon, Petersburg, 57.74; 7. Q Smythe, JDHS, 58.51; 8. John Wagner, JDHS, 59.82.

500 free

Girls -- 1. Lisse Focht, JDHS, 5:48.53; 2. Martha Kaiser, JDHS, 5:49.04; 3. Sofie Costales, 6:09.25; 4. Sara Schroeder, Ketchikan, 6:11.40; 5. Kelsey Jacobsen, 6:15.06; 6. Sonia Christensen, Ketchikan, 6:25.89.

Boys -- 1. Forrest Preston, JDHS, 5:15.69; 2. Tyler Hennon, JDHS, 5:23.44; 3. Guy Barnes, JDHS, 5:24.07; 4. Nick Rosenfeld, Ketchikan, 5:40.69; 5. Jake DeGayner, Petersburg, 5:46.75; 6. Andy Dupree, Ketchikan, 6:03.52.

200 free relay

Girls -- 1. Juneau-Douglas A (K. Potdevin, Fox, Murphy, Kaiser), 1:50.59; 2. Ketchikan A (Costales, Manabat, Schulz, Galloway), 1:54.37; 3. Juneau-Douglas B (Grayson, Kreuzenstein, Eliason, Hale), 1:59.37; 4. Sitka A (Came. Padilla, Trainor, Hutton, Thomas), 2:00.82; 5. Ketchikan B (Christensen, Schroeder, Beattie, Ryan), 2:07.08; 6. Sitka B (Lee, Hicks, Mann, Marx), 2:13.53.

Boys -- 1. Sitka A (Gorman, Simmons, Trani, Jarvill), 1:35.98; 2. Ketchikan A (Voetberg, B. Rosenfeld, N. Rosenfeld, Rauwolf), 1:36.56; 3. Juneau-Douglas A (Kreuzenstein, Hennon, Smythe, Preston), 1:41.22; 4. Petersburg A (Ja. DeGayner, Sharpsteen, Coon, Schramek), 1:43.84; 5. Sitka B (Ellis, Kempton-Hein, Jurzak, Strauss), 1:53.83; 6. Ketchikan B (Campbell, Dupree, Amylon, Potter), 1:56.25.

100 backstroke

Girls -- 1. Christina DiCostanzo, JDHS, 1:07.00; 2. Jodie Totten, Sitka, 1:07.58; 3. Brittany Carlson, Petersburg, 1:08.76; 4. Natalie Hale, JDHS, 1:09.04; 5. Stephanie Lowery, Craig, 1:10.16; 6. Kayleigh Short, Petersburg, 1:14.51.

Boys -- 1. Kirk Fishel, JDHS, 59.48; 2. Jake Kreuzenstein, JDHS, 1:01.44; 3. Jon McKay, Petersburg, 1:01.52; 4. Paul Hughes, JDHS, 1:08.23; 5. Mica Trani, Sitka, 1:08.91; 6. Sam Kempton-Hein, Sitka, 1:15.13.

100 breaststroke

Girls -- 1. Alexis Will, Sitka, 1:14.79; 2. Tara Potter, Ketchikan, 1:16.55; 3. Shona Pierce, Craig, 1:17.99; 4. Robyn Grayson, JDHS, 1:19.81; 5. Teri Jo Hasbrouck, Petersburg, 1:20.42; 6. Heather Harris, JDHS, 1:21.01.

Boys -- 1. Guy Simmons, Sitka, 1:07.43; 2. Ricky Jarvill, Sitka, 1:08.14; 3. Forrest Preston, JDHS, 1:08.93; 4. Josh DeGayner, Petersburg, 1:09.11; 5. Matt Way, Sitka, 1:13.74; 6. Jonas Kutzner, Sitka, 1:23.15.

400 free relay

Girls -- 1. Sitka A (Totten, O'Connell, Jacobsen, Will), 4:05.38; 2. Petersburg A (Short, A. Henderson, S. Henderson, Hasbrouck), 4:15.58; 3. Juneau-Douglas A (DiCostanzo, Eliason, Murphy, Fox), 4:17.53; 4. Ketchikan A (Schroeder, Beattie, Johnson, Potter), 4:35.37; 5. Ketchikan B (Christensen, Harpold, Ryan, Wills), 4:59.14; 6. Sitka B (Hadley, Thomas, Lee, Marx), 4:59.15.

Boys -- 1. Juneau-Douglas A (Kreuzenstein, Fishel, Robus, Hughes), 3:30.46; 2. Ketchikan A (Rauwolf, N. Rosenfeld, B. Rosenfeld, Voetberg), 3:33.96; 3. Petersburg A (Jo. DeGayner, McKay, Ja. DeGayner, Schramek), 3:34.58; 4. Sitka A (Ellis, Kempton-Hein, Strauss, Jurzak), 4:23.58.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING