Sitka Invitational Swimming Results

Posted: Wednesday, September 25, 2002

Results from the Sitka Invitational swimming and diving meets held Friday and Saturday at Sitka's Blatchley Swim Pool. On relays, teams are allowed to list up to eight names on their entry forms but only four are allowed to swim in the events. The names of the four actual swimmers are not available for all relay teams. Abbreviations used in individual results are Juneau-Douglas (JDHS), Ketchikan (KAYHI), Sitka (SHS), Petersburg (PHS), Craig (CHS) and Haines (HHS).

FRIDAY'S RESULTS

Team scores

Girls - 1. Sitka, 78 points; 2. Petersburg, 68 ; 3. Ketchikan, 67; 4. Juneau-Douglas, 53; 5. Craig, 17; 6. Haines, 2.

Boys - 1. Juneau-Douglas, 94; 2. Petersburg, 80; 3. Ketchikan, 66; 4. Sitka, 25; 5. Craig, 2.

200-yard medley relay

Girls - 1. Petersburg A (Brittany Carlson, Carole Triem, Susie Henderson, Julie O'Neil), 2 minutes, 6.41 seconds; 2. Ketchikan A (Rowena Manabat, Sara Schroeder, Kate Gallaway, Megan Beattie, Paula Schulz, Rachel Johnson), 2:07.27; 3. Juneau-Douglas A (Hannah Wolf, Claire Gross, Erin Pratt, Heather Harris), 2:12.55; 4. Sitka A (Cameo Padilla, Kelsey Jacobson, Nicole Erickson, Camille Skannes), 2:21.41; 5. Juneau-Douglas B (Stephanie Hazel, Nicole O'Brien, Tally Teal, Heather Holbrook), 2:32.74.

Boys - 1. Petersburg A (Aaron Marsh, Taylor Norheim, Jake DeGayner, Brenton Coon), 1:56.40; 2. Juneau-Douglas A (Jake Kreuzenstein, Q Smyth, Abe Levy, Jon Wendel), 1:57.28; 3. Juneau-Douglas B (Joe Fox, Josh Stone, Tom Josephson, Travis Blair), 2:13.64.

200-yard freestyle

Girls - 1. Gallaway, Kate, KAYHI, 2:08.31; 2. O'Connell, Chandler, SHS, 2:18.76; 3. Hutton, Hannah, SHS, 2:18.91; 4. Henderson, Susie, PHS, 2:22.28; 5. Lowery, Stephanie, CHS, 2:26.13; 6. Gross, Claire, JDHS, 2:26.73; 7. Teal, Tally, JDHS, 2:27.26; 8. Johnson, Rachel, KAYHI, 2:29.92.

Boys - 1. Kreuzenstein, Jake, JDHS, 1:54.37; 2. Voetberg, Ben, KAYHI, 1:54.96; 3. Way, Matt, SHS, 1:59.07; 4. Marsh, Aaron, PHS, 2:11.81; 5. Josephson, Tom, JDHS, 2:15.16.

200-yard individual medley

Girls - 1. Gallaway, Kate, KAYHI, 2:25.47; 2. Pierce, Shona, CHS, 2:27.46; 3. Trani, Reba, SHS, 2:28.23; 4. Pratt, Erin, JDHS, 2:35.08; 5. Beattie, Megan, KAYHI, 2:35.37; 6. O'Neil, Julie, PHS, 2:42.67; 7. Edmond, Erica, HHS, 3:05.50.

Boys - 1. Voetberg, Ben, KAYHI, 2:21.71; 2. Norheim, Taylor, PHS, 2:34.00.

50-yard freestyle

Girls - 1. Carlson, Brittany, PHS, 27.26; 2. Schroeder, Sara, KAYHI, 28.46; 3. Schulz, Paula, KAYHI, 28.91; 4. Manabat, Rowena, KAYHI, 29.08; 5. Padilla, Cameo, SHS, 29.23; 6. Padilla, Camille, SHS, 29.85; 7. Wadley, Amy, KAYHI, 30.20; 8. Hazel, Stephanie, JDHS, 31.52; 9. Hansen, Kelly, HHS, 32.14; 10. Erickson, Nicole, SHS, 32.59; 11. Mann, Leah, SHS, 32.81; 12. Wolf, Hannah, JDHS, 33.26; 13. Skannes, Camille, SHS, 33.73; 14. Holbrook, Heather, JDHS, 38.39.

Boys - 1. Trani, Mica, SHS, 24.25; 2. Rosenfeld, Nick, KAYHI, 24.47; 3. Smyth, Q, JDHS, 24.49; 4. DeGayner, Jake, PHS, 25.01; 5. Chaudhary, Karl, KAYHI, 26.70; 6. Wendel, Jon, JDHS, 26.76; 7. Pihl, Connor, KAYHI, 27.07; 8. Blair, Travis, JDHS, 28.83; 9. Stone, Josh, JDHS, 29.19; 10. Hall, Riley, JDHS, 30.51; 11. Lendrum, Ian, CHS, 32.34.

One-meter springboard diving

(six-dive sequence)

Girls - 1. Henderson, Susie, PHS, 132.20 points; 2. Trucano, Tanya, JDHS, 117.60; 3. Miller, Gwen, JDHS, 116.70.

Boys - 1. Stidolph, Ryan, JDHS, 174.15; 2. Schroeder, Nathan, JDHS, 140.05; 3. Mazzella, Andrew, PHS, 135.60; 4. Lee, Eric, PHS, 129.60; 5. Manning, Joe, JDHS, 108.45.

100-yard butterfly

Girls - 1. O'Connell, Chandler, SHS, 1 minute, 11.95 seconds; 2. Schulz, Paula, KAYHI, 1:17.24.

Boys - 1. Rosenfeld, Nick, KAYHI, 1:00.71; 2. DeGayner, Jake, PHS, 1:04.99; 3. Levy, Abe, JDHS, 1:10.11; 4. Sharpsteen, Charlie, PHS, 1:14.09.

100-yard freestyle

Girls - 1. Harris, Heather, JDHS, 59.80; 2. Trani, Reba, SHS, 59.94; 3. Hutton, Hannah, SHS, 1:02.91; 4. O'Neil, Julie, PHS, 1:03.34; 5. Beattie, Megan, KAYHI, 1:04.16; 6. Johnson, Rachel, KAYHI, 1:08.43; 7. Hazel, Stephanie, JDHS, 1:10.51; 8. O'Brien, Nichole, JDHS, 1:15.91; 9. Holbrook, Heather, JDHS, 1:24.13.

Boys - 1. Way, Matt, SHS, 54.01; 2. Smyth, Q, JDHS, 54.03; 3. Trani, Mica, SHS, 54.65; 4. Coon, Brenton, PHS, 55.73; 5. Josephson, Tom, JDHS, 1:00.29; 6. Wendel, Jon, JDHS, 1:00.52; 7. Stone, Josh, JDHS, 1:01.34; 8. Pihl, Connor, KAYHI, 1:02.09; 9. Fox, Joe, JDHS, 1:02.52; 10. Blair, Travis, JDHS, 1:05.35; 11. Chambers, Lucas, SHS, 1:06.57; 12. Hall, Riley, JDHS, 1:09.67.

500-yard freestyle

Girls - 1. Schroeder, Sara, KAYHI, 6:00.41; 2. Triem, Carole, PHS, 6:02.53; 3. Jacobson, Kelsey, SHS, 6:02.83; 4. Manabat, Rowena, KAYHI, 6:23.74; 5. Erickson, Nicole, SHS, 7:07.15; 6. Mann, Leah, SHS, 7:45.23.

Boys - 1. Kreuzenstein, Jake, JDHS, 5:08.93; 2. Potter, Mitch, KAYHI, 6:08.47; 3. Sharpsteen, Charlie, PHS, 6:42.06.

200-yard freestyle relay

Girls - 1. Sitka A (Chandler O'Connell, Camille Padilla, Hannah Hutton, Reba Trani), 1:51.81; 2. Ketchikan A (Megan Beattie, Rowena Manabat, Sara Schroeder, Kate Gallaway, Paula Schulz, Rachel Johnson, Amy Wadley), 1:52.07; 3. Juneau-Douglas A (Heather Harris, Tally Teal, Hannah Wolf, Erin Pratt), 2:02.76; 4. Juneau-Douglas B (Stephanie Hazel, Heather Holbrook, Nichole O'Brien, Claire Gross), 2:14.29.

Boys - 1. Ketchikan A (Ben Voetberg, Karl Chaudhary, Nick Rosenfeld, Mitch Potter, Connor Pihl), 1:41.61; 2. Juneau-Douglas A (Q Smyth, Abe Levy, Jake Kreuzenstein, Jon Wendel), 1:43.12; 3. Juneau-Douglas B (Tom Josephson, Riley Hall, Travis Blair, Joe Fox), 2:00.08; 4. Petersburg A (Taylor Norheim, Charlie Sharpsteen, Andrew Mazzella, Eric Lee), 2:01.65.

100-yard backstroke

Girls - 1. Carlson, Brittany, PHS, 1:06.43; 2. Lowery, Stephanie, CHS, 1:08.93; 3. Padilla, Cameo, SHS, 1:14.76; 4. Wolf, Hannah, JDHS, 1:17.01; 5. Hansen, Kelly, HHS, 1:24.33.

Boys - 1. Coon, Brenton, PHS, 1:05.04; 2. Marsh, Aaron, PHS, 1:05.29; 3. Fox, Joe, JDHS, 1:15.73; 4. Chaudhary, Karl, KAYHI, 1:19.05.

100-yard breaststroke

Girls - 1. Triem, Carole, PHS, 1:14.25; 2. Pierce, Shona, CHS, 1:14.58; 3. Gross, Claire, JDHS, 1:17.47; 4. Jacobson, Kelsey, SHS, 1:18.83; 5. Padilla, Camille, SHS, 1:19.97; 6. Wadley, Amy, KAYHI, 1:19.99; 7. Pratt, Erin, JDHS, 1:20.67; 8. Harris, Heather, JDHS, 1:21.03; 9. Teal, Tally, JDHS, 1:26.37; 10. O'Brien, Nichole, JDHS, 1:34.84; 11. Edmond, Erica, HHS, 1:36.87; 12. Skannes, Camille, SHS, 1:38.34.

Boys - 1. Levy, Abe, JDHS, 1:15.56; 2. Norheim, Taylor, PHS, 1:18.93; 3. Potter, Mitch, KAYHI, 1:20.58; 4. Chambers, Lucas, SHS, 1:24.67; 5. Lendrum, Ian, CHS, 1:25.90.

400-yard freestyle relay

Girls - 1. Petersburg A (Susie Henderson, Brittany Carlson, Julie O'Neil, Carole Triem), 4:16.02; 2. Sitka A (Hannah Hutton, Nicole Erickson, Chandler O'Connell, Reba Trani), 4:20.17.

Boys - 1. Ketchikan A (Ben Voetberg, Karl Chaudhary, Nick Rosenfeld, Mitch Potter, Connor Pihl), 3:52.46; 2. Petersburg A (Aaron Marsh, Charlie Sharpsteen, Brenton Coon, Jake DeGayner), 3:53.18.

SATURDAY'S RESULTS

Team scores

Girls - 1. Sitka, 78.5 points; 2. Ketchikan, 66.5; 3. Petersburg, 65; 4. Juneau-Douglas, 48; 5. Craig, 20; 6. Haines, 0.

Boys - 1. Juneau-Douglas, 107; 2. Petersburg, 71; 3. Ketchikan, 68; 4. Sitka, 26; 5. Craig, 4.

200-yard medley relay

Girls - 1. Sitka A (Camille Padilla, Hannah Hutton, Cameo Padilla, Reba Trani), 2 minutes, 13.74 seconds; 2. Juneau-Douglas A (Hannah Wolf, Heather Harris, Erin Pratt, Stephanie Hazel), 2:16.55.

Boys - 1. Ketchikan A (Ben Voetberg, Mitch Potter, Nick Rosenfeld, Karl Chaudhary, Connor Pihl), 1:55.35; 2. Juneau-Douglas A (Q Smyth, Abe Levy, Jake Kreuzenstein, Jon Wendel), 1:57.05; 3. Petersburg A (Jake DeGayner, Aaron Marsh, Charlie Sharpsteen, Brenton Coon), 1:59.22; 4. Juneau-Douglas B (Joe Fox, Josh Stone, Tom Josephson, Travis Blair), 2:17.41.

200-yard freestyle

Girls - 1. Harris, Heather, JDHS, 2:11.48; 2. Jacobson, Kelsey, SHS, 2:14.85; 3. Schroeder, Sara, KAYHI, 2:16.99; 4. Beattie, Megan, KAYHI, 2:18.89; 5. O'Neil, Julie, PHS, 2:19.30; 6. Wadley, Amy, KAYHI, 2:25.20; 7. Erickson, Nicole, SHS, 2:35.25; 8. Hansen, Kelly, HHS, 2:47.63.

Boys - 1. Smyth, Q, JDHS, 2:03.59; 2. Josephson, Tom, JDHS, 2:10.51; 3. Wendel, Jon, JDHS, 2:10.70; 4. Stone, Josh, JDHS, 2:12.21; 5. Norheim, Taylor, PHS, 2:13.51.

200-yard individual medley

Girls - 1. Triem, Carole, PHS, 2:29.87; 2. Padilla, Camille, SHS, 2:38.86; 3. Johnson, Rachel, KAYHI, 2:40.11; 4. tie, O'Connell, Chandler, SHS, 2:40.47; 4. tie, Schulz, Paula, KAYHI, 2:40.47.

Boys - 1. Kreuzenstein, Jake, JDHS, 2:11.00; 2. Way, Matt, SHS, 2:13.36; 3. Rosenfeld, Nick, KAYHI, 2:20.13; 4. Marsh, Aaron, PHS, 2:24.90; 5. Levy, Abe, JDHS, 2:29.83.

50-yard freestyle

Girls - 1. Pierce, Shona, CHS, 26.77; 2. Carlson, Brittany, PHS, 27.00; 3. Trani, Reba, SHS, 27.41; 4. Padilla, Cameo, SHS, 30.14; 5. Johnson, Rachel, KAYHI, 31.48; 6. Hazel, Stephanie, JDHS, 31.57; 7. Mann, Leah, SHS, 32.66; 8. Edmond, Erica, HHS, 32.78; 9. Skannes, Camille, SHS, 33.38; 10. O'Brien, Nichole, JDHS, 35.51; 11. Holbrook, Heather, JDHS, 38.79.

Boys - 1. Trani, Mica, SHS, 24.26; 2. Coon, Brenton, PHS, 24.58; 3. Chaudhary, Karl, KAYHI, 25.95; 4. Sharpsteen, Charlie, PHS, 26.64; 5. Pihl, Connor, KAYHI, 27.21; 6. Potter, Mitch, KAYHI, 28.84; 7. Fox, Joe, JDHS, 29.01; 8. Hall, Riley, JDHS, 30.67; 9. Blair, Travis, JDHS, 33.98.

One-meter springboard diving

(six-dive sequence)

Girls - 1. Henderson, Susie, PHS, 145.60 points; 2. Miller, Gwen, JDHS, 118.70; 3. Trucano, Tanya, JDHS, 108.95.

Boys - 1. Schroeder, Nathan, JDHS, 158.45; 2. Stidolph, Ryan, JDHS, 145.30; 3. Lee, Eric, PHS, 141.05; 4. Mazzella, Aaron, PHS, 138.95; 5. Manning, Joe, JDHS, 106.25.

100-yard butterfly

Girls - 1. Gallaway, Kate, KAYHI, 1 minute, 5.58 seconds; 2. Triem, Carole, PHS, 1:07.04; 3. Pratt, Erin, JDHS, 1:15.16.

Boys - 1. Kreuzenstein, Jake, JDHS, 1:02.00; 2. Pihl, Connor, KAYHI, 1:10.01; 3. Sharpsteen, Charlie, PHS, 1:12.18; 4. Fox, Joe, JDHS, 1:16.51.

100-yard freestyle

Girls - 1. Carlson, Brittany, PHS, 1:00.01; 2. O'Connell, Chandler, SHS, 1:01.61; 3. Hutton, Hannah, SHS, 1:02.05; 4. Manabat, Rowena, KAYHI, 1:03.46; 5. Wadley, Amy, KAYHI, 1:03.64; 6. Lowery, Stephanie, CHS, 1:05.53; 7. Gross, Claire, JDHS, 1:05.87; 8. Schulz, Paula, KAYHI, 1:07.15; 9. Teal, Tally, JDHS, 1:07.73; 10. Hazel, Stephanie, JDHS, 1:09.50; 11. Wolf, Hannah, JDHS, 1:11.40; 12. O'Brien, Nichole, JDHS, 1:15.70; 13. Holbrook, Heather, JDHS, 1:23.61.

Boys - 1. Voetberg, Ben, KAYHI, 51.05; 2. DeGaynor, Jake, PHS, 54.84; 3. Coon, Brenton, PHS, 55.24; 4. Chaudhary, Karl, KAYHI, 59.07; 5. Wendel, Jon, JDHS, 1:00.46; 6. Levy, Abe, JDHS, 1:01.51; 7. Potter, Mitch, KAYHI, 1:03.30; 8. Blair, Travis, JDHS, 1:08.39; 9. Hall, Riley, JDHS, 1:09.45; 10. Lendrum, Ian, CHS, 1:12.92.

500-yard freestyle

Girls - 1. Gallaway, Kate, KAYHI, 5:44.08; 2. Beattie, Megan, KAYHI, 6:09.31; 3. Henderson, Susie, PHS, 6:38.13; 4. Erickson, Nicole, SHS, 7:09.59; 5. Mann, Leah, SHS, 7:50.49.

Boys - 1. Rosenfeld, Nick, KAYHI, 5:20.99; 2. Smyth, Q, JDHS, 5:43.47; 3. Stone, Josh, JDHS, 5:52.77; 4. Josephson, Tom, JDHS, 5:59.58; 5. Marsh, Aaron, PHS, 6:00.36.

200-yard freestyle relay

Girls - 1. Petersburg A (Julie O'Neil, Susie Henderson, Carole Triem, Brittany Carlson), 1:52.76; 2. Ketchikan A (Paula Schulz, Megan Beattie, Rachel Johnson, Amy Wadley, Kate Gallaway, Rowena Manabat), 1:58.82; 3. Juneau-Douglas A (Heather Harris, Claire Gross, Stephanie Hazel, Erin Pratt), 2:00.64; 4. Sitka A (Camille Padilla, Kelsey Jacobson, Chandler O'Connell, Camille Skannes), 2:01.28.

Boys - 1. Ketchikan A (Nick Rosenfeld, Karl Chaudhary, Connor Pihl, Ben Voetberg, Mitch Potter), 1:42.28; 2. Juneau-Douglas A (Joe Fox, Josh Stone, Travis Blair, Tom Josephson), 1:56.67; 3. Petersburg A (Taylor Norheim, Aaron Mazzella, Eric Lee, Charlie Sharpsteen), 1:58.32.

100-yard backstroke

Girls - 1. Trani, Reba, SHS, 1:06.46; 2. Lowery, Stephanie, CHS, 1:08.09; 3. O'Neil, Julie, PHS, 1:13.36; 4. Hutton, Hannah, SHS, 1:13.72; 5. Manabat, Rowena, KAYHI, 1:14.04; 6. Padilla, Cameo, SHS, 1:16.18; 7. Wolf, Hannah, JDHS, 1:16.49; 8. Edmond, Erica, HHS, 1:28.75.

Boys - 1. Voetberg, Ben, KAYHI, 58.74; 2. DeGaynor, Jake, PHS, 1:04.56; 3. Chambers, Lucas, SHS, 1:23.09.

100-yard breaststroke

Girls - 1. Pierce, Shona, CHS, 1:15.85; 2. Gross, Claire, JDHS, 1:18.22; 3. Jacobson, Kelsey, SHS, 1:19.51; 4. Harris, Heather, JDHS, 1:20.72; 5. Padilla, Camille, SHS, 1:22.24; 6. Pratt, Erin, JDHS, 1:23.09; 7. Schroeder, Sara, KAYHI, 1:23.77; 8. Hansen, Kelly, HHS, 1:39.07; 9. Skannes, Camille, SHS, 1:39.59; DQ: Teal, Tally, JDHS.

Boys - 1. Way, Matt, SHS, 1:06.62; 2. Norheim, Taylor, PHS, 1:19.05; 3. Lendrum, Ian, CHS, 1:25.45; 4. Chambers, Lucas, SHS, 1:33.18.

400-yard freestyle relay

Girls - 1. Ketchikan A (Kate Gallaway, Megan Beattie, Rowena Manabat, Sara Schroeder, Paula Schulz, Amy Wadley), 4:07.20; 2. Petersburg A (Carole Triem, Susie Henderson, Julie O'Neil, Brittany Carlson), 4:07.27; 3. Sitka A (Leah Mann, Chandler O'Connell, Nicole Erickson, Cameo Padilla), 4:40.64.

Boys - 1. Juneau-Douglas A (Q Smyth, Jake Kreuzenstein, Jon Wendel, Abe Levy), 3:50.26; 2. Petersburg A (Brenton Coon, Taylor Norheim, Jake DeGaynor, Aaron Marsh), 3:55.87.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING