Alaska swimming top 16 prep times

Posted: Thursday, September 25, 2003

Here are Alaska's top 16 times for the 2003 high school swimming season. This list is compiled by Juneau-Douglas High School swim coach John Wray and is through meets of Sept. 20. It includes all reported meets, but is missing results from the Sept. 5 dual meet between West Anchorage and Chugiak, the Sept. 19-20 dual meets between Cordova and Valdez, and the Sept. 20 dual meet between North Pole and Lathrop. First names are not available for all athletes. Corrections and missing meet results should be sent to Wray at jwray@hisea.org.

GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY - Soldotna, 1 minute, 57.06 seconds; Service, 1:57.08; Dimond, 1:58.26; Petersburg, 1:58.50; Lathrop, 1:58.93; East Anchorage, 1:59.47; North Pole, 2:00.46; Homer, 2:00.61; Ketchikan, 2:01.25; Valdez, 2:01.33; Juneau-Douglas, 2:01.72; Colony, 2:02.68; Chugiak, 2:06.46; West Valley, 2:06.96; Kodiak, 2:09.36; West Anchorage, 2:09.82.

200 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 1:56.42; Abby Kiffmeyer, Sol, 2:00.87; Eve Green, Sol, 2:03.21; Catherine Engibous, Chug, 2:03.50; Jamie Bratten, Lat, 2:03.52; Ana Dietrich, WV, 2:04.58; Lisse Focht, JD, 2:05.21; Carol Triem, Pet, 2:05.40; Renae Rykaczewski, Hom, 2:06.61; Nancy Long, Col, 2:06.75; Sierra Weingarner, Serv, 2:07.79; Heather Harris, JD, 2:07.85; Megan Humphrey, Lat, 2:08.20; Valerie Stimac, Chug, 2:08.39; Liana Smith, Serv, 2:08.54; Hannah Ferree, WV, 2:08.60.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Felina Rosadiuk, Lat, 2:14.33; Genny Szymanski, Haines, 2:15.14; Kaelen Dickinson, East, 2:17.28; Abby Kiffmeyer, Sol, 2:18.09; Laura Smith, Dim, 2:18.29; Elise Alexander, Lat, 2:18.70; Jamie Call, Val, 2:19.17; Carol Triem, Pet, 2:21.21; Julianne Frichter, Serv, 2:21.37; Stephanie Hampton, NP, 2:21.85; Amanda Jones, JD, 2:22.74; Jenna Mayra, Dim, 2:22.77; Kate Gallaway, Ket, 2:22.93; Lauren Langford, West, 2:23.40; Catherine Engibous, Chug, 2:23.99; Hannah Ferree, WV, 2:24.58.

50 FREESTYLE - Jackie Van Driessche, Sew, 25.08; Sierra Winegarner, Serv, 25.14; Sarah Brettrager, Col, 25.30; Abby Kiffmeyer, Sol, 25.39; Julianna Fritcher, Serv, 25.58; Felina Rosadiuk, Lat, 25.59; Lauren Bell, Hom, 25.76; Ana Dietrich, WV, 25.94; Christine Piakak, Serv, 25.95; Deannie Andree, Hom, 26.02; Laura Smith, Dim, 26.04; Meridith Uldrich, Serv, 26.09; Renae Rykaczewski, Hom, 26.33; Lauren Langford, West, 26.41; Kaelen Dickinson, East, 26.45; Stephanie Lambe, Sky, 26.50; Jamie Call, Val, 26.50.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (six dives) - Jessica Earp, Chug, 200.25 points; Marnita Coenraad, JD, 194.15; Lexy Wagoner, JD, 172.70; Maria Moses, Lat, 168.05; Chelsea Ray, Dim, 159.60; Kaitlin Niewoehner, JD, 157.65; Kari Martin, WV, 155.35; Kelsey Fleming, Dim, 148.60; Renee Smith, Chug, 147.30; Tanya Trucano, JD, 147.20; Janae Purcella, East, 146.90; Megan Morton, Dim, 145.00; Maria Moses, Lat, 143.65; Holly Trucano, JD, 139.85; Maggie Sels, Serv, 138.55; Kintz, Dim, 136.30.

100-YARD BUTTERFLY - Abby Kiffmeyer, Sol, 1 minute, 0.12 seconds; Genny Szymanski, Haines, 1:01.04; Abby Jackson, Pet, 1:01.25; Christine Piakak, Serv, 1:02.26; Asleigh Atkinson, East, 1:02.33; Elise Alexander, Lat, 1:02.50; Renae Rykaczewski, Hom, 1:03.07; Jenna Mayra, Dim, 1:03.66; Leah Thomas, Val, 1:04.61; Ana Dietrich, WV, 1:05.08; Sarah Brettrager, Col, 1:05.59; Lucy Spann, NP, 1:05.89; Jamie Bratten, Lat, 1:06.30; Claire Woster, NP, 1:06.34; Lauren Langford, West, 1:06.46; Deannie Andree, Hom, 1:06.58.

100 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 54.79; Jackie Van Driessche, Sew, 55.90; Ana Dietrich, WV, 56.44; Eve Green, Sol, 56.64; Sierra Winegarner, Serv, 56.75; Sarah Brettrager, Col, 56.91; Jamie Bratten, Lat, 57.26; Rinker, Serv, 57.69; Kelsey Potdevin, JD, 57.74; Laura Smith, Dim, 57.74; Elsie Long, Col, 57.84; Heather Harris, JD, 57.92; Carol Triem, Pet, 58.13; Valerie Stimac, Chug, 58.21; Lauren Bell, Hom, 58.38; Lauren Langford, West, 58.63.

500 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 5:13.39; Jamie Bratten, Lat, 5:25.43; Catherine Engibous, Chug, 5:29.04; Elise Alexander, Lat, 5:34.34; Lisse Focht, JD, 5:36.13; Carol Triem, Pet, 5:37.34; Kate Gallaway, Ket, 5:39.29; Jamie Call, Val, 5:40.16; Megan Humphrey, Lat, 5:41.75; Audrey Butcher, Dim, 5:42.27; Stephanie Hampton, NP, 5:42.39; Kelsey Potdevin, JD, 5:42.54; Nancy Long, Col, 5:43.62; Shea Winterberger, East, 5:46.21; Hannah Ferree, WV, 5:47.27; Heather Harris, JD, 5:48.41.

200 FREESTYLE RELAY - Soldotna, 1:45.39; Colony, 1:46.73; Service, 1:46.88; Lathrop, 1:47.29; Juneau-Douglas, 1:48.15; Homer, 1:48.65; Petersburg, 1:48.78; Valdez, 1:49.00; East Anchorage, 1:49.84; Ketchikan, 1:49.89; Sitka, 1:50.66; Dimond, 1:51.73; West Valley, 1:51.73; North Pole, 1:53.54; Wasilla, 1:55.16; Monroe Catholic, 1:55.72.

100 BACKSTROKE - Genny Szymanski, Haines, 59.81; Abby Kiffmeyer, Sol, 1:01.17; Julianna Fritcher, Serv, 1:02.22; Carol Triem, Pet, 1:03.66; Renae Rykaczewski, Hom, 1:03.92; Abby Jackson, Pet, 1:03.97; Jenna Mayra, Dim, 1:04.29; Rinker, Serv, 1:05.03; Jamie Bratten, Lat, 1:05.18; Hannah Ferree, WV, 1:05.35; Kelsey Potdevin, JD, 1:06.07; Reba Trani, Sit, 1:06.51; Sarah Brettrager, Col, 1:06.63; Lucy Spann, NP, 1:07.04; Ann Van Hees, Serv, 1:07.29; Laura Smith, Dim, 1:07.36.

100 BREASTSTROKE - Elise Alexander, Lat, 1:09.22; Jamie Call, Val, 1:10.79; Laura Smith, Dim, 1:10.86; Kaelen Dickinson, East, 1:10.94; Felina Rosadiuk, Lat, 1:11.36; Meridith Uldrich, Serv, 1:11.40; Elizabeth Jagusch, Ket, 1:13.12; Katrina Petersen, Sol, 1:13.60; Adrianna Fejes, Serv, 1:14.45; Elise Long, Col, 1:15.10; Helen Riemer, Pet, 1:15.21; Jessica Schwantes, Sit, 1:15.79; Kelsey Jacobsen, Sit, 1:16.47; Angela Henderson, Pet, 1:16.50; Rhonwen Jennings, Hom, 1:16.81; Megan Bounds, Bart, 1:17.10.

400 FREESTYLE RELAY - Lathrop, 3:53.44; Dimond, 3:56.06; Colony, 3:56.78; Homer, 3:57.87; Service, 3:59.14; Soldotna, 4:01.25; North Pole, 4:03.31; Juneau-Douglas, 4:04.08; Ketchikan, 4:04.82; East Anchorage, 4:06.44; West Valley, 4:07.00; Chugiak, 4:07.46; Petersburg, 4:08.16; Sitka, 4:12.11; Kodiak, 4:12.21; Wasilla, 4:12.60.

200-YARD MEDLEY RELAY - Juneau-Douglas, 1 minute, 45.54 seconds; Lathrop, 1:45.89; Service, 1:46.03; Sitka, 1:49.10; Kodiak, 1:49.43; Ketchikan, 1:49.63; Soldotna, 1:50.94; Homer, 1:51.59; Dimond, 1:52.15; East Anchorage, 1:52.33; West Anchorage, 1:53.94; Chugiak, 1:54.62; North Pole, 1:55.45; Valdez, 1:59.56; Colony, 2:00.31; Craig, 2:03.95.

200 FREESTYLE - Steve Burnham, Serv, 1:50.21; Ben Voetberg, Ket, 1:51.14; Tyler Hennon, JD, 1:52.84; Nathan Grabowski, Sol, 1:53.08; Jimmy Rutter, Val, 1:53.60; Kyle O'Brien, JD, 1:54.40; Dan Quay, Serv, 1:54.77; Clint Severns, Lat, 1:54.79; Cade Roberts, WV, 1:55.29; Leo Grasso, Sol, 1:55.74; Chris Pinto, Kod, 1:56.11; Chris Humphrey, Lat, 1:56.13; Kreg Lesage, NP, 1:56.72; Garrett Anderson, West, 1:57.64; Dave Young, Serv, 1:58.87; Brian Heaslett, East, 1:59.03.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Chris Meyer, East, 2:03.44; Olin Robus, JD, 2:06.07; Kevin Wythe, Hom, 2:06.19; Caleb Severns, Lat, 2:06.50; Matt Way, Sit, 2:07.15; Chris Humphrey, Lat, 2:09.85; Tyler Hennon, JD, 2:10.15; Kyle O'Brien, JD, 2:10.64; Bret Bye, Serv, 2:12.54; Luke Stocker, West, 2:12.83; Scott Woster, NP, 2:13.66; Clint Severns, Lat, 2:13.85; John Tredeau, West, 2:15.18; Ryan Bateman, Kod, 2:15.53; Travis Williams, Lat, 2:15.76; Max Rosefigura, West, 2:15.82.

50 FREESTYLE - Steve Burnham, Serv, 22.34; Jared Jamie, Serv, 22.59; Carrington Gorman, Sit, 23.01; Leo Grasso, Sol, 23.11; Travis Williams, Lat, 23.25; Kevin Wythe, Hom, 23.28; Nathan Grabowski, Sol, 23.31; Matt Way, Sit, 23.31; Aladean Marey, Sol, 23.62; Q Smyth, JD, 23.64; Luke Stocker, West, 23.79; Greg Rose, Kod, 23.80; Ben Harris, Was, 24.24; Nick Case, Dim, 24.28; Daryl Wythe, Hom, 24.43; Karl Chaudhary, Ket, 24.76.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (six dives) - Chad Frichtl, Chug, 239.85 points; David Arlington, Pac Nor, 227.50; Chris Bancroft, Bart, 227.35; Wilson McDonald, Serv, 219.05; Patrick Hoke, JD, 219.95; Owen Barrington, Dim, 190.85; Nick Wise, Col, 187.00; Eamon Stack, WV, 186.45; Matt Arb, Serv, 185.85; Bunker, Serv, 177.20; Gabe Kelley, JD, 173.65; Brandon Gonski, Col, 168.00; Nathan Schroeder, JD, 166.25; Zach, Serv, 162.85; Max Bogren, WV, 156.70; Alex Bretz, West, 155.20.

100-YARD BUTTERFLY - Chris Meyer, East, 55.71 seconds; Jared Jamie, Serv, 56.12; Greg Rose, Kod, 56.35; Kevin Wythe, Hom, 56.36; Nathan Grabowski, Sol, 56.41; Ben Voetberg, Ket, 56.88; Clint Severns, Lat, 57.25; Kreg Lesage, NP, 57.36; Ben Harris, Was, 58.04; Matt Way, Sit, 58.19; Caleb Severns, Lat, 58.35; Olin Robus, JD, 58.52; Kyle O'Brien, JD, 59.01; Chris Pinto, Kod, 59.37; Dave Young, Serv, 59.44; Ben Rosenfeld, Ket, 59.57.

100 FREESTYLE - Ben Voetberg, Ket, 48.65; Jared Jamie, Serv, 49.98; Leo Grasso, Sol, 50.14; Chris Meyer, East, 50.17; Steve Burnham, Serv, 50.20; Nate Grabowski, Sol, 50.30; Q Smyth, JD, 50.81; Chris Humphrey, Lat, 51.20; Carrington Gorman, Sit, 51.31; Shawn Fernandez, Lat, 51.97; Greg Rose, Kod, 52.02; Chris Pinto, Kod, 52.31; Tyler Hennon, JD, 52.43; Travis Williams, Lat, 53.11; Kyle O'Brien, JD, 53.11; Caleb Severns, Lat, 53.20.

500 FREESTYLE - Jimmy Rutter, Val, 5:06.96; Tyler Hennon, JD, 5:07.82; Kevin Wythe, Hom, 5:10.01; Kyle O'Brien, JD, 5:10.19; Scott Woster, NP, 5:14.95; Ben Steyer, Lat, 5:15.88; Caleb Severns, Lat, 5:15.95; Dan Quay, Serv, 5:16.56; Garrett Anderson, West, 5:19.53; Chris Humphrey, Lat, 5:22.08; Jeff Ahren, Lat, 5:25.53; Shawn Fernandez, Lat, 5:25.55; Cade Roberts, WV, 5:27.44; Clint Severns, Lat, 5:28.25; Jonathan Keill, Lat, 5:29.28; Brian Heaslett, East, 5:29.82.

200 FREESTYLE RELAY - Lathrop, 1:32.93; Service, 1:34.31; Soldotna, 1:34.86; Sitka, 1:36.06; Ketchikan, 1:36.52; Kodiak, 1:38.37; Juneau-Douglas, 1:38.69; East Anchorage, 1:38.73; Chugiak, 1:41.04; Homer, 1:41.25; North Pole, 1:41.44; Dimond, 1:41.61; West Anchorage, 1:43.38; West Valley, 1:45.31; Colony, 1:46.88; Palmer, 1:50.32.

100 BACKSTROKE - Ben Voetberg, Ket, 56.48; Shawn Fernandez, Lat, 58.22; Leo Grasso, Sol, 58.77; Matt Way, Sit, 58.84; Clint Severns, Lat, 59.14; Tyler Hennon, JD, 59.16; Luke Stocker, West, 59.31; Nick Case, Dim, 59.38; Kyle O'Brien, JD, 59.58; Jamey Smith, Hom, 1:01.03; Bret Bye, Serv, 1:01.07; Travis Williams, Lat, 1:01.35; Dan Quay, Serv, 1:01.61; Chris Meyer, East, 1:01.90; Aladean Marey, Sol, 1:02.41; Ryan Bateman, Kod, 1:02.50.

100 BREASTSTROKE - Matt Way, Sit, 1:01.63; Olin Robus, JD, 1:03.79; Chris Humphrey, Lat, 1:04.77; Chris Meyer, East, 1:05.91; Caleb Severns, Lat, 1:07.40; Bret Bye, Serv, 1:09.08; Garrett Anderson, West, 1:09.52; Scott Woster, NP, 1:09.78; Bear Shore, Dim, 1:09.84; Nick Hutchings, West, 1:10.18; Hanni, Dim, 1:10.24; Juback, Chug, 1:10.27; Bloomfield, Dim, 1:10.42; Brendon Bruns, Col, 1:10.89; Alex Dailey, Sit, 1:10.95; John Butcher, Mon, 1:11.01.

400 FREESTYLE RELAY - Service, 3:28.37; Juneau-Douglas, 3:32.57; Kodiak, 3:32.91; Soldotna, 3:33.06; West Anchorage, 3:33.61; Lathrop, 3:35.97; East Anchorage, 3:36.71; Ketchikan, 3:38.50; Homer, 3:39.59; Dimond, 3:45.87; Sitka, 3:46.01; Chugiak, 3:51.27; West Valley, 3:57.45; Valdez, 3:58.63; Craig, 4:01.81; Wasilla, 4:12.02.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING