http://racerealty.com/

Alaska High School Top 16 swimming and diving performances

Posted: Wednesday, September 26, 2007

As of Sept. 26,compiled by JDHS swim coach John Wray

Sound off on the important issues at

TOP 16 GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY

Juneau-Douglas 1:51.82

Dimond 1:53.65

Petersburg 1:57.04

East 1:57.84

South 1:57.85

Kodiak 1:58.12

Soldotna 1:58.23

Service 1:59.46

Chugiak 1:59.61

Sitka 2:02.62

Ketchikan 2:03.01

Lathrop 2:03.05

North Pole 2:03.69

Homer 2:04.07

West Valley 2:05.78

200 FREESTYLE

Megan Cavanaugh (12), East 1:55.38

Yana Garvey (10), Dim 1:58.68

Melissa Bogert (12), JD 1:58.68

Hannah Iverson (10), Ser 1:59.24

Nikki Wray (9), Dim 2:00.30

Jordan Caldwell (9), Chug 2:02.34

Brogan Beyette (12), Chug 2:02.51

Haley Bissell (10), Dim 2:02.65

Sara Bogert (12), JD 2:02.98

Chelsea Knight (10), South 2:03.04

Amber Kelly (12), JD 2:03.16

Anne Goering (10), WV 2:03.35

Ariel Hyams (11), West 2:04.31

Margot Adams (9), Ser 2:04.32

Elizabeth Bennett (10), Mon 2:04.35

Erin McDuffie (11), Ser 2:04.54

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Megan Cavanaugh (12), East 2:11.65

Kristin Jones (12), JD 2:13.48

Nikki Wray (9), Dim 2:14.74

Melissa Bogert (12), JD 2:15.85

Jordyn Caldwell (9), Chug 2:16.33

Margot Adams (9), Ser 2: 16.78

Naomi Franquelin (12), Kod 2:17.96

Haley Bissell (10), Dim 2:18.78

Courtney Rawlins (12), NP 2:19.07

Alyssa Keil (11), Lat 2:19.23

Brogan Beyette (12), Chug 2:19.60

Hannah Iverson (10), Ser 2:20.07

Krista Bezenek (11), Ket 2:20.56

Chelsea Knight (10), South 2:20.84

Kelly Brakora (11), East 2:20.84

Liz Bennett (10). Mon 2:21.46

50 FREESTYLE

Melissa Bogert (12), JD 24.68

Sara Bogert (12), JD 24.96

Yana Garvey (10), Dim 25.14

Lyla Marey (12), Sohi 25.21

Megan Cavanaugh (12), East 25.42

Haley Bissell (10), Dim 25.58

Jordan Caldwell (9), Chug 25.63

Taylor Walker (11), East 25.73

Erin McDuffie (11), Ser 25.78

Ilaura Reeves (10), Lat 25.82

Liz Bennett (10), Mon 26.09

Jenna Rutecki (12), JD 26.21

Ava Williams (11), Chug 26.22

Paulina Yoo (10), South 26.23

Anne Goering (10), WV 26.23

Tessa Hasbrouck (10), Pet 26.30

1-METER DIVING

Christina Kirkwood, South 245.95

Allison Sharp (11), JD 196.80

Renee Jordan (10), East 189.35

Lindsay Viet (10), South 187.30

Rachel Klander (11), Ser 178.30

Rachel Rose-Figura, West 178.00

Savannah Craft (9), WV 171.90

Chanah Dulin (12), Ket 1 63.70

Chrissie Strange, Sky 160.65

Ashley Liewelyn, WV 157.70

Katie Sanders, ER 156.55

Allison Miller, WV 150.95

Julia Parish, Lat 150.30

Hanna Davis (12), JD 148.45

Kristen Peterson, Ket 146.25

Joanna Wallace, Mon 145.80

100 BUTTERFLY

Melissa Bogert (12), JD 57.86

Yana Garvey (10), Dim 1:00.30

Krista Bezenek (11), Ket 1:01.97

Margot Adams (9), Ser 1:02.31

Elizabeth Bennett (10), Mon 1:02.41

Courtney Rawlins (12), NP 1:02.63

Nikki Wray (9), Dim 1:02.86

Sarah Felix (12), JD 1:03.22

Kelly Brakora (11), East 1:03.28

Amber Kelly (12), JD 1:03.29

Kristen Jones (12), JD 1:03.49

Haley Bissell (10), Dim 1:03.73

Renee Jordan (10), East 1:04.45

Mary Broschat (10), Sit 1:04.61

Ava Williams (11), Chug 1:04.62

Olivia Bowen (9), Sohi 1:04.92

100 FREESTYLE

Yana Garvey (10), Dim 54.02

Melissa Bogert (12), JD 54.84

Sara Bogert (12), JD 55.09

Lyla Marey (12), Sohi 55.23

Erin McDuffie (11), Ser 55.62

Anne Goering (10), WV 56.21

Paulina Yoo (10), South 56.45

Haley Bissell (10), Dim 56.73

Kristin Jones (12), JD 56.90

Hannah Iverson (10), Ser 57.05

Tayler Walker (11), East 57.06

Ava Williams (11), Chug 57.13

Krista Bezenek (11), Ket 57.21

Ariel Hyams (11), West 57.36

Amber Kelly (12), JD 57.50

Tessa Hasbrouck (10), Pet 57.52

500 FREESTYLE

Kristin Jones (12), JD 5:12.89

Jordyn Caldwell (9), Chug 5:22.95

Yana Garvey (10), Dim 5:24.26

Hannah Iverson (10), Ser 5:25.12

Brogan Beyette (12), Chug 5:25.62

Alyssa Keil (11), Lat 5:25.73

Melissa Bogert (12), JD 5:28.34

Tessa Hasbrouck (10), Pet 5:32.16

Chelsea Knight (10), South 5:33.35

Ariel Hyams (11), West 5:34.87

Liz Bennett (10), Mon 5:35.15

Courtney Rawlins (12), NP 5:37.10

Amber Kelly (12), JD 5:37.24

Ashley Taylor (10), South 5:37.32

Anne Goering (10), WV 5:37.42

Erin McDuffie (9), Ser 5:39.18

200 FREESTYLE RELAY

Juneau-Douglas 1:42.00

Dimond 1:45.22

Service 1:45.60

Soldotna 1:45.61

Chugiak 1:45.75

South 1:46.62

Kodiak 1:47.48

East 1:47.64

Sitka 1:48.18

Petersburg 1:48.34

North Pole 1:48.71

Homer 1:49.64

Ketchikan 1:49.95

West Valley 1:52.28

Eagle River 1:53.29

Wasilla 1:53.72

100 BACKSTROKE

Yana Garvey (10), Dim 58.69

Haley Bissell (10), Dim 1:01.65

Kristin Jones (12), JD 1:03.18

Karen Philpott (11), Kod 1:03.25

Kelly Brakora (11), East 1:03.36

Paulina Yoo (10), South 1:03.55

Jordan Caldwell (9), Chug 1:03.89

Sara Bogert (12), JD 1:04.28

Liz Bennett (10), Mon 1:04.30

Megan Cavanaugh (12), East 1:04.66

Katlyn Payne (10), Col 1:04.85

Dana Bye (12), South 1:04.86

Michelle Hawkins (9), Dim 1:04.90

Olivia Bowen (9), Sohi 1:04.93

Nikki Wray (9), Dim 1:04.95

Margot Adams (9), Ser 1:05.14

100 BREASTSTROKE

Lia Heifetz (12), JD 1:10.04

Nikkki Wray (9), Dim 1:10.76

Myra Scholze(9), Kod 1:10.93

Laura Griffing (9), Kod 1:11.12

Naomi Franquelin (12), Kod 1:11.36

Ilaura Reeves (10), Lat 1:11.56

Sacha Blanch, South 1:12.26

Allison Burnham (12), South 1:12.31

Kristin Jones (12), JD 1:12.36

Alyssa Keill (11). Lat 1:12.40

Courrtney Rawlins (12), NP 1:12.78

Christine Kirk (9), Ser 1:12.87

Randi Firestone (10), Sohi 1:13.57

Leslie Rawson (11), East 1:13.78

Megan Cavanaugh (12), East 1:14.20

Courtney Rawlins (12), NP 1:14.32

400 FREESTYLE RELAY

Dimond 3:46.08

Juneau-Douglas 3:46.32

Service 3:50.51

Lathrop 3:51.39

Chugiak 3:54.13

Kodiak 3:56.10

South 3:56.46

North Pole 3:58.81

Soldotna 3:59.90

Sitka 4:01.72

Ketchikan 4:02.28

East 4:03.29

Homer 4:08.09

West Valley 4:08.91

West 4:12.00

Eagle River 4:13.42

TOP 16 BOYS

200 MEDLEY RELAY

Juneau-Douglas 1:44.49

East 1:45.32

Dimond 1:45.65

Wasilla 1:46.83

Sitka 1:48.44

South 1:49.05

Soldotna 1:49.30

Service 1:50.42

Kodiak 1:52.14

West Valley 1:52.23

Kenai 1:52.77

North Pole 1:52.95

Petersburg 1:54.78

Lathrop 1:55.06

West 1:55.46

Seward 1:55.93

200 FREESTYLE

Josh Yoo (12), South 1:47.77

Ben Adams (12), Sit 1:49.27

Matt Summers (10), Dim 1:49.81

Austin Hussong (11), Dim 1:49.82

Cody Brunette (10), JD 1:50.06

Wyatt Adams (10), Ser 1:50.33

Nick Rutecki (10), JD 1:50.54

Christian Long (11), Was 1:51.65

Kory Kinney (10), Dim 1:51.99

Lars Matkin (12), East 1:52.20

Aaron Heaslett (12), East 1:52.30

Bryce Peck (11), NP 1:52.46

Austin Reed (10), Kod 1:52.96

Jeff Frey (10), Col 1:53.10

Tanner Armstrong (10), Bart 1:54.14

Charles Wholecheese (10), East 1:54.44

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Ben Adams (12), Sit 2:04.58

Lars Matkin (12), East 2:05.12

Josh Yoo (12), South 2:05.24

Matt Summers (10), Dim 2:06.09

Tanner Armstrong (11), Bart 2:06.39

Kory Kinney (10), Dim 2:06.55

Jay Schulte, South 2:07.75

Charles Wholecheese (10), East 2:08.30

Kyle Kinney (10), Dim 2:08.83

Wyatt Adams (10), Ser 2:09.17

Gregory Evershed (9), Hut 2:09.59

Brian Ritchie (12), Hom 2:10.05

Seth Cayce (10), JD 2:10.15

Christian Long (11), Was 2:10.80

Jeff Frey (10), Col 2:11.44

Bryce Peck (11), NP 2:11.72

50 FREESTYLE

Ben Adams (12), Sit 22.28

Lars Matkin (12), East 22.87

Slater Ferguson (12), Sit 23.03

Eric Friccero (12), Kod 23.11

Adam Kowaleski (9), Dim 23.45

Oliver Keim (11), West 23.53

Ryker Kotelman (10), Bart 23.58

Drew Vandermeer (10), WV 23.61

Nick Rutecki (10), JD 23.63

Eric Ferree (12), WV 23.69

Bryce Peck (11), NP 23.74

Josh Yoo (12), South 23.75

Ryan O'Leary (9), Sew 23.79

Rhowe Stefanski (11), Col 23.91

Josh Anderson (9), JD 24.16

Dylan Wannamaker (10), Ken 24.25

1-METER DIVING

Ryan Borup (12), Ket 330.85

Scott Wandersee, Kod 214.60

Brandon Baker (12), East 209.70

Tim Schachle, Col 208.15

Nathan Teal (11), JD 205.40

David Kennedy, Was 198.90

Robert Dieffenderfer (10), ER 192.20

Brian Cox, Col 175.65

Dalton Haas, Ser 169.50

Thomas Fuller (12), Ser 166.70

Tim Olsen, Lat 161.80

Gideon Barnhardt, Lat 157.40

Anthony Chavarria, Ket 147.45

Kristan Knutson, South 146.00

Asa Aulbach (9), Pet 145.55

Francois Maurice, WV 140.15

100 BUTTERFLY

Cody Brunette (10), JD 54.19

Wyatt Adams (10), Ser 54.22

Josh Yoo (12), South 55.23

Ben Adams (12), Sit 55.66

Brian Ritchie (12), Hom 55.86

Winter Heaven (9), Sohi 55.95

Kory Kinney (10), Dim 57.75

Tom Hightower (12), Was 57.78

Bryce Peck (11), NP 57.78

Charles Wholecheese (10), East 58.25

Aaron Heaslett (12), East 58.78

Seth Cayce (10), JD 58.79

Matt Summers (10), Dim 58.82

Tyler Mickelson (9), JD 59.02

Gregory Evershed (9), Hut 59.14

Phillip Martinez (9), NP 59.26

100 FREESTYLE

Ben Adams (12), Sit 48.72

Cody Brunette (10), JD 49.29

Nick Rutecki (10), JD 49.48

Lars Matkin (12), East 49.84

Wyatt Adams (10), Ser 50.31

Austin Hussong (11), Dim 50.52

Jeff Frey (10), Col 50.80

Eric Friccero (12), Kod 51.24

Adam Kowaleski (9), Dim 51.39

Kevin Tomera (12) , West 51.88

Slater Ferguson (12), Sit 51.94

Ryan O'Leary (9), Sew 52.06

Charles Wholecheese (10) East 52.09

Bryce Peck (11), NP 52.13

Josh Anderson (9), JD 52.16

Seth Cayce (10), JD 52.18

500 FREESTYLE

Bryce Peck (11), NP 4:54.16

Matt Summers (10), Dim 4:57.56

Kory Kinney (10), Dim 4:58.25

Wyatt Adams (10), Ser 4:59.67

Tanner Armstrong (11), Bart 5:02.75

Charles Wholecheese (10), East 5:04.61

Austin Hussong (11), Dim 5:04.69

Austin Reed (10), Kod 5:05.40

Thor Stenfjord (9), Pet 5:07.95

Aaron Heaslet (12), East 5:10.86

Christian Long (11), Was 5:12.28

Jeff Frey (10), Col 5:13.25

Jay Schulte, South 5:14.30

Josh Anderson (9), JD 5:14.74

Ben Adams (12), Sit 5:14.89

Phillip Martinez (9), NP 5:15.33

200 FREE RELAY

Sitka 1:34.41

East 1:34.88

Juneau-Douglas 1:35.26

Wasilla 1:36.61

Dimond 1:37.44

Service 1:37.56

Kodiak 1:37.73

North Pole 1:38.16

West Valley 1:38.95

Soldotna 1:38.99

Kenai 1:39.09

South Anchorage 1:40.70

West 1:41.60

Eagle River 1:42.40

Seward 1:42.69

Petersburg 1:43.50

100 BACKSTROKE

Josh Yoo (12), South 56.63

Austin Hussong (11), Dim 56.90

Aaron Heaslett (12), East 58.45

Ben Adams (12), Sit 58.71

Lars Matkin (12), East 59.16

Christian Long (11), Was 59.40

Jeff Frey (10), Col 59.77

Kyle Kinney (10), Dim 59.86

Kory Kinney (10), Dim 1:00.01

Bryce Peck (11), NP 1:00.01

Thor Stenfjord (9), Pet 1:00.08

Alex Barto (10), JD 1:00.39

Dylan Wannamaker (10), Ken 1:00.73

Charles Wholecheese (10), East 1:00.88

Seth Cayce (10), JD 1:01.00

Charles Frey (11), Was 1:01.20

100 BREASTSTROKE

Josh Yoo (12), South 1:00.90

Lars Matkin (12), East 1:03.00

Jay Schulte, South 1:04.04

Ben Adams (12), Sit 1:05.37

David Marifern (10), Pet 1:05.87

Chris Paulson (12), Kod 1:06.41

Cody Brunette (10), JD 1:06.55

Keegan Severns (10), Lat 1:06.62

Seth Cayce (10), JD 1:06.78

Drew Vandermeer (10), WV 1:07.36

Tanner Armstrong (11), Bart 1:08.34

Max Merriman (11), Was 1:08.64

Kyle Johnson (12), Pal 1:08.99

Eric Ferree (12), WV 1:09.10

Ken Audette (12), Sew 1:09.59

Freddie John, (10), Ken 1:09.75

400 FREESTYLE RELAY

East 3:25.29

Dimond 3:28.56

Sitka 3:28.67

Kodiak 3:30.25

Wasilla 3:31.49

Juneau-Douglas 3:32.67

Service 3:37.22

North Pole 3:38.45

South Anchorage 3:39.45

West Valley 3:43.61

Kenai 3:47.45

Lathrop 3:47.68

Soldotna 3:49.69

Ketchikan 3:52.85

Colony 3:52.92



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING