Alaska High School Swimming and Diving Performances

Posted: Friday, September 30, 2005

Alaska High School Top Swimming and Diving Performances

As of Sept. 28, courtesy of JDHS swim coach John Wray

GIRLS Results

200-YARD MEDLEY RELAY

South 1:54.15

East 1:54.64

Service 1:55.35

Ketchikan 1:55.88

Juneau-Douglas 1:56.08

Dimond 1:56.91

Petersburg 1:57.05

Lathrop 1:59.91

Soldotna 2:00.84

North Pole 2:01.43

Kodiak 2:01.26

West Valley 2:01.53

Chugiak 2:04.41

Wasilla 2:05.82

Homer 2:05.37

Sitka 2:06.35

200 FREESTYLE

Megan Cavanaugh (10), East 1:55.44

Genny Konicke (10) Ser 1:56.77

Kristin Jones (10), JD 1:57.92

Katie Fritcher (12), South 2:00.85

Jennifer Rinker (11), Ser 2:01.06

Eve Green (12), Sol 2:01.61

Lauren Langford (11), West 2:02.67

Jamie Bratten (12), Lat 2:02.67

Laura Smith (12), Dim 2:02.84

Ana Dietrich (12), WV 2:03.90

Amber Kelly (10), JD 2:04.64

Sophie May (9), Mon 2:06.17

Erin McDuffie (9), Ser 2:06.17

Lianna Smith (12), South 2:06.29

Rachel Roberts (9), ER 2:06.41

Sara Bogert (10), JD 2:06.67

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Laura Miller (9), Ket 2:11.65

Genny Konicke (10) Ser 2:12.15

Kristin Jones (10), JD 2:12.42

Megan Cavanaugh (10), East 2:12.42

Eve Green (12), Sol 2:18.21

Stephanie Hampton (11), WV 2:19.23

Laura Smith (12), Dim 2:19.38

Lauren Langford (11), West 2:19.77

Nancy Long (12), Was 2:20.43

Elizabeth Jagusch (11), Ket 2:20.59

Alyssa Keill (9), Lat 2:20.61

Amanda Jones (11), JD 2:20.86

Melissa Bogert (10), JD 2:21.52

Natalie Franqueline (10), Kod 2:21.76

Carol Triem (12), Pet 2:21.92

Amber Kelly (10), JD 2:22.78

50 FREESTYLE

Genny Konicke (10) Ser 24.83

J. Van Driessche (12), Sew 25.12

Laura Miller (9), Ket 25.19

Meredith Ulrich (11), South 25.44

Megan Cavanaugh (10), East 25.46

Jennifer Rinker (11), Ser 25.49

Julia DiCostanzo (11), JD 25.61

Sara Bogert (10), JD 25.62

Sarah Schultz (12), Dim 25.68

Taylor Walker (9), East 25.71

Lauren Bell (11), Hom 25.75

Elizabeth Jagusch (11), Ket 25.80

Eve Green (12), Sol 25.86

Erin McDuffie (9), Ser 25.87

Jamie Bratten (12), Lat 25.97

Steffi Anderson (11), Dim 26.04

1-METER DIVING

Emily Whitstine (11), Col 223.85

Sasha Porter (12), Sohi 222.00

Chelsea Ray (12), Dim 221.85

Melissa Wood (11), Lat 216.65

Meghan Morton (11), Dim 207.55

Hannah Zeisel, NP 179.70

Tori Coursen (12), Sohi 169.85

Caitlin Moore (12), East 169.25

Tanya Trucano (12), JD 166.90

Rose Cain (12), WV 155.80

Hanna Davis (10), JD 147.55

Leesha Cook (10), NP 141.05

Nicky Collet, Sol 139.55

Heidi Meyer, East 138.55

Tori Middelstadt (11), Lat 132.60

Sanders, ER 129.50

100 BUTTERFLY

Megan Cavanaugh (10), East 58.99

Genny Konicke (10) Ser 59.51

Melissa Bogert (10), JD 1:00.30

Claire Wooster (12), NP 1:01.62

Katie Fritcher (12), South 1:01.73

Stephanie Hampton (11), WV 1:01.96

Abby Jackson (11), Pet 1:02.46

Lauren Langford (11), West 1:02.96

Rachel Roberts (9), ER 1:02.97

Amber Kelly (10), JD 1:03.08

Amanda Jones (11), JD 1:03.60

Ana Dietrich (12), WV 1:03.64

Kirsten Adams (11), Ser 1:03.77

Jennifer Rinker (11), Ser 1:03.79

J. Van Driessche (12), Sew 1:04.05

Lucy Spann (12), NP 1:04.18

100 FREESTYLE

Genny Konicke (10) Ser 53.17

Laura Miller (9), Ket 53.49

Megan Cavanaugh (10), East 54.23

Katie Fritcher (12), South 54.76

Jennifer Rinker (11), Ser 54.97

Kristin Jones (10), JD 55.57

Eve Green (12), Sol 56.00

Julia DiCostanzo (11), JD 56.09

Amber Kelly (10), JD 56.09

Erin McDuffie (9), Ser 56.20

Elizabeth Jagusch (11), Ket 56.37

Sara Bogert (10), JD 56.41

Sarah Schultz (12), Dim 56.44

Ana Dietrich (12), WV 56.70

Jamie Bratten (12), Lat 56.74

Rachel Roberts (9), ER 56.85

500 FREESTYLE

Kristin Jones (10), JD 5:11.18

Jennifer Rinker (11), Ser 5:22.77

Megan Cavanaugh (10), East 5:23.26

Jamie Bratten (12), Lat 5:25.85

Rachel Roberts (9), ER 5:27.24

Laura Smith (12), Dim 5:29.60

Alyssa Keill (9), Lat 5:32.34

Eve Green (12), Sol 5:34.82

Liana Smith (12), South 5:36.03

Ana Dietrich (12), WV 5:36.10

Nancy Long (12), Was 5:38.21

Ariel Hyams (9), West 5:39.38

Erin McDuffie (9), Ser 5:40.13

Katie Fritcher (12), South 5:40.21

Stephanie Hampton (11), WV 5:41.16

Amanda Jones (11), JD 5:41.72

200 FREESTYLE RELAY

Service 1:41.53

South 1:43.87

Juneau-Douglas 1:44.49

Homer 1:45.79

Ketchikan 1:46.11

East 1:46.77

Lathrop 1:47.13

Soldotna 1:47.49

Dimond 1:48.21

West 1:49.23

Petersburg 1:49.37

West Valley 1:49.69

Wasilla 1:50.87

North Pole 1:52.00

Chugiak 1:52.65

Sitka 1:53.53

100 BACKSTROKE

Genny Konicke (10) Ser 1:00.97

Laura Miller (9), Ket 1:01.58

Jennifer Rinker (11), Ser 1:02.16

Sara Bogert (10), JD 1:02.28

J. Van Driessche (12), Sew 1:02.73

Megan Cavanaugh (10), East 1:02.75

Dana Bye (10), South 1:03.24

Jamie Bratten (12), Lat 1:04.56

Kelly Brakora (9), East 1:05.37

Kirsten Adams (11), Ser 1:05.37

Abby Jackson (11), Pet 1:05.50

Carol Treim (12), Pet 1:05.78

Calie Cadlwell (11), Chug 1:05.80

Lyla Marey (10), Sohi 1:05.82

Reba Trani (12), Sit 1:05.91

Laura Smith (12), Dim 1:05.92

100 BREASTSTROKE

Elizabeth Jagusch (11), Ket 1:08.95

J. Van Driessche (12), Sew 1:10.47

Genny Konicke (10) Ser 1:11.01

Katie Fritcher (12), South 1:11.73

Lia Heifetz (10), JD 1:11.87

Meredith Ulrich (11), South 1:12.14

Laura Smith (12), Dim 1:12.66

Stephanie Hampton (11), WV 1:13.05

Brogan Beyette (10), Chug 1:13.16

Brianna Young (12), Kod 1:13.53

Michal Wilson, East 1:13.74

Kelly Brakora (9), East 1:13.88

Alyssa Keill (9), Lat 1:14.45

Courtney Rawlins (10), NP 1:14.48

Monica Veit (11), South 1:14.53

Carol Triem (12), Pet 1:14.89

400 FREESTYLE RELAY

Service 3:46.67

Juneau-Douglas 3:46.71

Dimond 3:51.64

East 3:53.08

South 3:53.38

Homer 3:55.09

Ketchikan 3:58.85

Soldotna 4:00.56

North Pole 4:01.54

Wasilla 4:01.86

West Valley 4:04.33

Lathrop 4:05.22

Kodiak 4:05.91

Chugiak 4:08.65

Eagle River 4:11.21

Sitka 4:15.28

BOYS RESULTS

200 MEDLEY RELAY

Juneau-Douglas 1:45.91

South 1:46.89

West Valley 1:47.55

Lathrop 1:48.11

Sitka 1:48.16

Kenai 1:48.92

East 1:49.56

Ketchikan 1:50.15

North Pole 1:50.40

Dimond 1:50.93

Soldotna 1:51.51

Homer 1:52.26

West 1:53.95

Chugiak 1:57.54

Eagle River 1:57.78

200 FREESTYLE

Kyle O'Brien (11), JD 1:48.95

Caleb Severns (11), Lat 1:49.08

Scott Wooster (12), NP 1:51.90

Ryan Bateman (12), Kod 1:51.91

Josh Yoo (10) South 1:52.93

James Bowden (12), ER 1:53.36

David Henry (11), Chug 1:53.49

Bret Bye (12), South 1:53.56

Ethan Wheat (11), Ser 1:54.05

Cody Roberts, (9), WV 1:54.54

Andy Otos (11), Ket 1:54.89

Matt Josephson (12), JD 1:55.06

Aaron Heaslett (10), East 1:55.06

Brian Ritchie (10), Hom 1:55.44

Tolga Tolkman (12), Sit 1:55.57

Max Rosefigura (11), West 1:56.61

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Caleb Severns (11), Lat 2:00.36

Bret Bye (12), South 2:05.49

Scott Wooster (12), NP 2:06.83

KJ Bloomfield (11), Dim 2:07.63

Cody Roberts, (9), WV 2:08.25

Matt Josephson (12), JD 2:09.66

Josh Yoo (10) South 2:10.06

Brian Ritchie (10), Hom 2:10.91

Ryan Bateman (12), Kod 2:10.91

Ben Steyer (12), Lat 2:11.73

James Bowden (12), ER 2:12.06

Ethan Wheat (11), Ser 2:12.70

Jong Kim (11), Sew 2:12.95

Aaron Heaslett (10), East 2:12.99

Andrew Wilson (10), East 2:13.79

Joe Spann (11), NP 2:14.78

50 FREESTYLE

Landon Mishler (12), Ken 22.77

Caleb Severns (11), Lat 23.04

Ben Adams (10), Sit 23.36

Andrew Wilson (10), East 23.46

Jeremy Zimmer (12), Kod 23.48

Kevin Wythe (12), Hom 23.52

Ben Campen (11), Sit 23.55

Scott Wooster (12), NP 23.60

James Seley (12), Craig 23.94

Munro, South 23.94

Nick Wolfe (12), Lat 23.98

Brian Behrends (12), Cor 23.98

Gavin McGown (11), Sit 24.05

KJ Bloomfield (11), Dim 24.05

Ryan Bateman (12), Kod 24.07

Jon Wendel (12), JD 24.07

1-METER DIVING

Ryan Borup (10), Ket 283.65

David Arlington (12), APA 280.30

Matt Arb (12), Ser 254.20

Zach Bunker (11), South 223.75

Max Bogren (12), WV 217.35

Sam White, NP 209.50

Andy Knowles, Ken 194.90

Brandon Baker, East 190.10

Chris McGinty (12), Was 180.60

Erin Hogan (9), Was 179.75

Ryan Hogan (11), Was 177.45

Kevin Rigby (11), Sohi 170.10

Wahle, South 159.05

Mike Nash (12), NP 153.50

Pugh, Bart 150.00

Adam Fisher (11), Pet 147.20

100 BUTTERFLY

Scott Wooster (12), NP 55.25

Caleb Severns (11), Lat 55.79

KJ Bloomfield (11), Dim 56.75

Cody Roberts, (9), WV 56.78

Aaron Heaslett (10), East 57.23

David Henry (11), Chug 57.36

Brian Ritchie (10), Hom 57.57

Andrew Wilson (10), East 57.67

Ethan Wheat (11), Ser 57.74

Stephen Thomas (12), South 58.47

Tony Augusto (12), Hom 58.97

Chris Hall (11), Ken 59.04

Landon Mishler (12), Ken 59.35

Tolga Tolkman (12), Sit 59.51

Zach Thibodeau (11), Craig 1:00.93

Christian Reiss (12), Lat 1:01.74

100 FREESTYLE

Kyle O'Brien (11), JD 49.23

Caleb Severns (11), Lat 49.91

Landon Mishler (12), Ken 50.53

Ryan Bateman (12), Kod 51.13

Scott Wooster (12), NP 51.45

Aaron Heaslett (10), East 51.50

James Bowden (12), ER 51.53

Ben Adams (10), Sit 51.84

Cody Roberts, (9), WV 51.85

Max Rosefigura (11), West 52.07

David Henry (11), Chug 52.25

Jong Kim (11), Sew 52.48

Andrew Wilson (10), East 52.55

Brian Behrends (12), Cor 52.62

Jeremy Zimmer (12), Kod 52.63

Jon Wendel (12), JD 53.46

500 FREESTYLE

Caleb Severns (11), Lat 5:01.00

Kyle O'Brien (11), JD 5:02.06

Cody Roberts, (9), WV 5:03.91

Ryan Bateman (12), Kod 5:04.02

Scott Wooster (12), NP 5:04.16

Josh Yoo (10) South 5:09.13

Bret Bye (12), South 5:11.84

Ethan Wheat (11), Ser 5:14.77

David Henry (11), Chug 5:14.92

Matt Josephson (12), JD 5:16.63

Ben Steyer (12), Lat 5:18.01

Andy Otos (11), Ket 5:18.66

Brian Ritchie (10), Hom 5:18.99

Joe Spann (11), NP 5:20.12

Jake Saville, Kod 5:24.57

Austin Hussong, Dim 5:27.27

200 FREE RELAY

Lathrop 1:34.28

East 1:36.48

West Valley 1:36.69

South 1:36.80

Kenai 1:37.05

Juneau-Douglas 1:37.67

Sitka 1:38.22

Homer 1:38.46

Kodiak 1:38.56

North Pole 1:38.59

Soldotna 1:40.65

Ketchikan 1:41.49

West 1:42.37

Cordova 1:42.78

Service 1:43.54

Wasilla 1:44.47

100 BACKSTROKE

Caleb Severns (11), Lat 55.25

Kyle O'Brien (11), JD 56.69

Cody Roberts, (9), WV 58.50

Matt Josephson (12), JD 58.98

Tolga Tolkman (12), Sit 58.99

Andy Otos (11), Ket 59.71

Bret Bye (12), South 59.92

Ryan Bateman (12), Kod 59.96

Kelsey Knoble (11), East 1:00.04

Ben Steyer (12), Lat 1:00.11

Scott Wooster (12), NP 1:00.21

Wil Fernandez (11), Was 1:00.24

Keegan Birchfield (12), Sol 1:00.65

Jon Wendel (12), JD 1:01.34

Nick Wolfe (12), Lat 1:01.90

Austin Hussong , Dim 1:02.13

100 BREASTSTROKE

Caleb Severns (11), Lat 1:02.68

Bret Bye (12), South 1:04.36

Josh Yoo (10), South 1:04.47

KJ Bloomfield (11), Dim 1:04.78

Ben Campen (11), Sit 1:05.75

Brian Behrends (12), Cor 1:06.32

James Seley (12), Craig 1:06.77

Jeremy Zimmer (12), Kod 1:07.99

Travis Blair (12), JD 1:08.08

Ethan Wheat (11), Ser 1:08.20

Scott Wooster (12), NP 1:08.88

Gavin McGown (11), Sit 1:09.07

Joe Spann (10), NP 1:09.27

Ritchie Serwat (11), Ket 1:09.39

Alex Dailey (11), Sit 1:09.82

Ben Steyer (12), Lat 1:09.86

400 FREESTYLE RELAY

South 3:32.20

Homer 3:32.66

Lathrop 3:33.05

East 3:33.87

Kodiak 3:35.92

Juneau-Douglas 3:36.39

North Pole 3:38.12

Dimond 3:40.32

Kenai 3:43.82

West 3:46.47

Sitka 3:46.48

West Valley 3:47.05

Chugiak 3:48.22

Soldotna 3:48.57

Ketchikan 3:48.79

Wasilla 3:51.83



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING