Alaska swimming top 16 prep times

Posted: Friday, October 03, 2003

Here are Alaska's top 16 times for the 2003 high school swimming season. This list is compiled by Juneau-Douglas High School swim coach John Wray and is through meets of Sept. 27. It includes all reported meets, but is missing results from the Sept. 5 dual meet between West Anchorage and Chugiak, the Sept. 26 tri-meet between Kenai Central, Seward and Skyview. First names are not available for all athletes. Corrections and missing meet results should be sent to Wray at jwray@hisea.org.

GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY - Soldotna, 1 minute, 57.06 seconds; Service, 1:57.08; Dimond, 1:58.26; Petersburg, 1:58.50; Lathrop, 1:58.93; East Anchorage, 1:59.47; North Pole, 1:59.90; Homer, 2:00.08; Ketchikan, 2:01.25; Valdez, 2:01.33; Juneau-Douglas, 2:01.72; Colony, 2:02.68; Chugiak, 2:06.34; West Valley, 2:06.96; Kodiak, 2:09.36; West Anchorage, 2:09.82.

200 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 1:56.42; Abby Kiffmeyer, Sol, 2:00.87; Eve Green, Sol, 2:03.21; Catherine Engibous, Chug, 2:03.50; Jamie Bratten, Lat, 2:03.52; Ana Dietrich, WV, 2:04.58; Lisse Focht, JD, 2:05.21; Carol Triem, Pet, 2:05.40; Jamie Call, Val, 2:05.50; Renae Rykaczewski, Hom, 2:06.61; Nancy Long, Col, 2:06.75; Sierra Weingarner, Serv, 2:07.79; Heather Harris, JD, 2:07.85; Megan Humphrey, Lat, 2:08.20; Valerie Stimac, Chug, 2:08.39; Liana Smith, Serv, 2:08.54.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Felina Rosadiuk, Lat, 2:14.33; Genny Szymanski, Haines, 2:15.14; Elise Alexander, Lat, 2:17.21; Kaelen Dickinson, East, 2:17.28; Renae Rykaczewski, Hom, 2:17.85; Abby Kiffmeyer, Sol, 2:18.09; Laura Smith, Dim, 2:18.29; Jamie Call, Val, 2:19.17; Hannah Ferree, WV, 2:20.31; Stephanie Hampton, NP, 2:21.03; Carol Triem, Pet, 2:21.21; Julianne Frichter, Serv, 2:21.37; Amanda Jones, JD, 2:22.02; Jenna Mayra, Dim, 2:22.77; Kate Gallaway, Ket, 2:22.93; Lauren Langford, West, 2:23.40.

50 FREESTYLE - Jackie Van Driessche, Sew, 25.08; Sierra Winegarner, Serv, 25.14; Sarah Brettrager, Col, 25.30; Abby Kiffmeyer, Sol, 25.39; Julianna Fritcher, Serv, 25.58; Felina Rosadiuk, Lat, 25.59; Lauren Bell, Hom, 25.76; Ana Dietrich, WV, 25.94; Christine Piakak, Serv, 25.95; Deannie Andree, Hom, 26.02; Laura Smith, Dim, 26.04; Meridith Uldrich, Serv, 26.09; Renae Rykaczewski, Hom, 26.33; Lauren Langford, West, 26.38; Kaelen Dickinson, East, 26.45; Stephanie Lambe, Sky, 26.50; Jamie Call, Val, 26.50.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (six dives) - Jessica Earp, Chug, 212.45 points; Marnita Coenraad, JD, 201.30; Lexy Wagoner, JD, 172.70; Maria Moses, Lat, 168.05; Chelsea Ray, Dim, 159.60; Kaitlin Niewoehner, JD, 157.65; Kari Martin, WV, 155.35; Kelsey Fleming, Dim, 148.60; Renee Smith, Chug, 147.30; Tanya Trucano, JD, 147.20; Janae Purcella, Serv, 146.90; Madre, East, 146.15; Megan Morton, Dim, 145.00; Holly Trucano, JD, 139.85; Kintz, Dim, 139.65; Maggie Sels, Serv, 138.55.

100-YARD BUTTERFLY - Abby Kiffmeyer, Sol, 1 minute, 0.12 seconds; Ashleigh Atkinson, East, 1:00.92; Genny Szymanski, Haines, 1:01.04; Abby Jackson, Pet, 1:01.25; Christine Piakak, Serv, 1:01.33; Elise Alexander, Lat, 1:02.50; Jamie Bratten, Lat, 1:03.04; Renae Rykaczewski, Hom, 1:03.07; Leah Thomas, Val, 1:03.49; Lucy Spann, NP, 1:03.58; Amanda Jones, JD, 1:03.62; Jenna Mayra, Dim, 1:03.64; Ana Dietrich, WV, 1:05.08; Claire Woster, NP, 1:05.38; Sarah Brettrager, Col, 1:05.59; Jamie Call, Val, 1:05.62.

100 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 54.79; Ana Dietrich, WV, 55.85; Jackie Van Driessche, Sew, 55.90; Abby Kiffmeyer, Sol, 56.18; Eve Green, Sol, 56.64; Sierra Winegarner, Serv, 56.75; Sarah Brettrager, Col, 56.91; Jamie Bratten, Lat, 57.26; Rinker, Serv, 57.69; Kelsey Potdevin, JD, 57.74; Laura Smith, Dim, 57.74; Elsie Long, Col, 57.84; Heather Harris, JD, 57.92; Lauren Bell, Hom, 58.00; Sarah Schultz, Dim, 58.08; Carol Triem, Pet, 58.13.

500 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 5:11.07; Jamie Bratten, Lat, 5:25.43; Catherine Engibous, Chug, 5:29.04; Laura Smith, Dim, 5:31.04; Elise Alexander, Lat, 5:34.34; Stephanie Hampton, NP, 5:35.64; Lisse Focht, JD, 5:36.13; Carol Triem, Pet, 3:37.34; Kate Gallaway, Ket, 5:39.29; Jamie Call, Val, 5:40.16; Megan Humphrey, Lat, 5:41.75; Audrey Butcher, Dim, 5:42.27; Kelsey Potdevin, JD, 5:42.54; Amanda Jones, JD, 5:43.03; Nancy Long, Col, 5:43.62; Shea Winterberger, East, 5:46.21.

200 FREESTYLE RELAY - Soldotna, 1:45.39; Colony, 1:46.73; Dimond, 1:46.73; Service, 1:46.88; Juneau-Douglas, 1:47.08; Lathrop, 1:47.29; West Valley, 1:48.26; Homer, 1:48.65; Petersburg, 1:48.78; Valdez, 1:49.00; East Anchorage, 1:49.84; Ketchikan, 1:49.89; North Pole, 1:50.43; Sitka, 1:50.66; Chugiak, 1:52.89; Wasilla, 1:55.16.

100 BACKSTROKE - Genny Szymanski, Haines, 59.81; Abby Kiffmeyer, Sol, 1:01.17; Julianna Fritcher, Serv, 1:02.22; Jamie Call, Val, 1:02.38; Renae Rykaczewski, Hom, 1:03.13; Jamie Bratten, Lat, 1:03.26; Carol Triem, Pet, 1:03.66; Abby Jackson, Pet, 1:03.97; Jenna Mayra, Dim, 1:04.29; Hannah Ferree, WV, 1:04.85; Rinker, Serv, 1:05.03; Kelsey Potdevin, JD, 1:05.37; Ann Van Hees, Serv, 1:06.13; Reba Trani, Sit, 1:06.51; Sarah Brettrager, Col, 1:06.63; Lucy Spann, NP, 1:07.04.

100 BREASTSTROKE - Elise Alexander, Lat, 1:09.22; Kaelen Dickinson, East, 1:10.23; Jamie Call, Val, 1:10.79; Laura Smith, Dim, 1:10.86; Felina Rosadiuk, Lat, 1:11.36; Meridith Uldrich, Serv, 1:11.40; Stephanie Hampton, NP, 1:12.15; Elizabeth Jagusch, Ket, 1:13.12; Katrina Petersen, Sol, 1:13.60; Adrianna Fejes, Serv, 1:14.40; Elise Long, Col, 1:15.10; Helen Riemer, Pet, 1:15.21; Hanni, Dim, 1:15.67; Jessica Schwantes, Sit, 1:15.79; Sarah Youngren, Sol, 1:16.39; Kelsey Jacobsen, Sit, 1:16.47.

400 FREESTYLE RELAY - Lathrop, 3:53.44; Valdez, 3:54.74; Homer, 3:54.80; Dimond, 3:56.06; Soldotna, 3:56.18; Colony, 3:56.78; West Valley, 3:57.97; Service, 3:59.14; North Pole, 4:02.41; Juneau-Douglas, 4:04.08; Ketchikan, 4:04.82; East Anchorage, 4:06.44; Chugiak, 4:07.46; Petersburg, 4:08.16; Sitka, 4:12.11; Kodiak, 4:12.21.

200-YARD MEDLEY RELAY - Juneau-Douglas, 1 minute, 45.54 seconds; Lathrop, 1:45.89; Service, 1:46.03; Sitka, 1:49.10; Kodiak, 1:49.43; Ketchikan, 1:49.63; Homer, 1:50.34; Soldotna, 1:50.71; Dimond, 1:52.15; East Anchorage, 1:52.33; West Anchorage, 1:53.26; Chugiak, 1:54.34; Cordova, 1:54.37; North Pole, 1:55.45; Valdez, 1:59.06; Colony, 2:00.31.

200 FREESTYLE - Steve Burnham, Serv, 1:50.21; Ben Voetberg, Ket, 1:51.14; Nathan Grabowski, Sol, 1:52.19; Jimmy Rutter, Val, 1:52.51; Kevin Wythe, Hom, 1:52.63; Tyler Hennon, JD, 1:52.84; Kyle O'Brien, JD, 1:54.40; Dan Quay, Serv, 1:54.77; Clint Severns, Lat, 1:54.79; Cade Roberts, WV, 1:55.29; Leo Grasso, Sol, 1:55.74; Scott Woster, NP, 1:55.78; Chris Pinto, Kod, 1:56.11; Chris Humphrey, Lat, 1:56.13; Caleb Severns, Lat, 1:56.30; Garrett Anderson, West, 1:57.64.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Chris Meyer, East, 2:03.30; Olin Robus, JD, 2:06.07; Kevin Wythe, Hom, 2:06.19; Caleb Severns, Lat, 2:06.50; Matt Way, Sit, 2:07.15; Chris Humphrey, Lat, 2:09.85; Tyler Hennon, JD, 2:10.15; Jimmy Rutter, Val, 2:10.50; Kyle O'Brien, JD, 2:10.64; Bret Bye, Serv, 2:12.54; Luke Stocker, West, 2:12.83; Scott Woster, NP, 2:13.66; Sean Beecher, Cor, 2:13.77; Clint Severns, Lat, 2:13.85; John Tredeau, West, 2:15.18; Ryan Bateman, Kod, 2:15.53.

50 FREESTYLE - Steve Burnham, Serv, 22.34; Jared Jamie, Serv, 22.59; Carrington Gorman, Sit, 23.01; Leo Grasso, Sol, 23.11; Travis Williams, Lat, 23.25; Kevin Wythe, Hom, 23.28; Q Smyth, JD, 23.30; Nathan Grabowski, Sol, 23.31; Matt Way, Sit, 23.31; Aladean Marey, Sol, 23.62; Sam Wolfe, Lat, 23.67; Luke Stocker, West, 23.79; Greg Rose, Kod, 23.80; Ben Harris, Was, 24.24; Chris Luther, Was, 24.27; Chance Grey, Cor, 24.28; Nick Case, Dim, 24.28.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (six dives) - Chad Frichtl, Chug, 239.85 points; Wilson McDonald, Serv, 237.65; David Arlington, Pac Nor, 227.50; Chris Bancroft, Bart, 227.35; Patrick Hoke, JD, 219.95; Owen Barrington, Dim, 190.85; Matt Arb, Serv, 190.35; Nick Wise, Col, 187.00; Eamon Stack, WV, 186.45; Zach Bunker, Serv, 177.20; Gabe Kelley, JD, 173.65; Brandon Gonski, Col, 168.00; Nathan Schroeder, JD, 166.25; Frazer, Serv, 166.10; Max Bogren, WV, 165.25; Alex Bretz, West, 155.20.

100-YARD BUTTERFLY - Jared Jamie, Serv, 55.47 seconds; Chris Meyer, East, 55.71; Greg Rose, Kod, 56.35; Kevin Wythe, Hom, 56.36; Nathan Grabowski, Sol, 56.37; Ben Voetberg, Ket, 56.88; Kreg Lesage, NP, 57.10; Clint Severns, Lat, 57.25; Ben Harris, Was, 58.04; Matt Way, Sit, 58.19; Caleb Severns, Lat, 58.35; Olin Robus, JD, 58.52; Kyle O'Brien, JD, 59.01; Chris Pinto, Kod, 59.37; Dave Young, Serv, 59.44; Ben Rosenfeld, Ket, 59.57.

100 FREESTYLE - Ben Voetberg, Ket, 48.65; Jared Jamie, Serv, 49.98; Leo Grasso, Sol, 50.14; Chris Meyer, East, 50.17; Steve Burnham, Serv, 50.20; Nate Grabowski, Sol, 50.30; Q Smyth, JD, 50.76; Chris Humphrey, Lat, 51.20; Carrington Gorman, Sit, 51.31; Shawn Fernandez, Lat, 51.97; Greg Rose, Kod, 52.02; Chris Pinto, Kod, 52.31; Tyler Hennon, JD, 52.43; Aladean Marey, Sol, 52.26; Kyle O'Brien, JD, 52.81; Travis Williams, Lat, 53.11.

500 FREESTYLE - Jimmy Rutter, Val, 4:53.58; Tyler Hennon, JD, 5:07.82; Kevin Wythe, Hom, 5:10.01; Kyle O'Brien, JD, 5:10.19; Luke Stocker, West, 5:11.49; Scott Woster, NP, 5:12.63; Dan Quay, Serv, 5:12.82; Ben Steyer, Lat, 5:15.88; Caleb Severns, Lat, 5:15.95; Bret Bye, Serv, 5:16.24; Cade Roberts, WV, 5:16.31; Garrett Anderson, West, 5:19.53; Chris Humphrey, Lat, 5:22.08; Jeff Ahren, Lat, 5:25.53; Shawn Fernandez, Lat, 5:25.55; Clint Severns, Lat, 5:28.25.

200 FREESTYLE RELAY - Lathrop, 1:32.93; Service, 1:34.31; Soldotna, 1:34.86; Sitka, 1:36.06; Ketchikan, 1:36.52; Juneau-Douglas, 1:36.82; Kodiak, 1:38.37; East Anchorage, 1:38.73; Cordova, 1:38.91; Chugiak, 1:41.04; Homer, 1:41.25; North Pole, 1:41.44; Dimond, 1:41.61; West Anchorage, 1:43.38; Wasilla, 1:44.73; West Valley, 1:45.31.

100 BACKSTROKE - Ben Voetberg, Ket, 56.48; Caleb Severns, Lat, 57.45; Shawn Fernandez, Lat, 58.22; Leo Grasso, Sol, 58.77; Matt Way, Sit, 58.84; Travis Williams, Lat, 58.85; Clint Severns, Lat, 59.14; Tyler Hennon, JD, 59.16; Luke Stocker, West, 59.31; Nick Case, Dim, 59.38; Dan Quay, Serv, 59.39; Kyle O'Brien, JD, 59.58; Jamey Smith, Hom, 1:00.25; Bret Bye, Serv, 1:01.07; Chris Meyer, East, 1:01.90; Sean Beecher, Cor, 1:02.37.

100 BREASTSTROKE - Matt Way, Sit, 1:01.63; Olin Robus, JD, 1:03.79; Chris Meyer, East, 1:04.59; Chris Humphrey, Lat, 1:04.77; Caleb Severns, Lat, 1:07.40; Bloomfield, Dim, 1:08.13; Kevin Wythe, Hom, 1:08.83; John Butcher, Mon, 1:08.91; Bret Bye, Serv, 1:09.08; Garrett Anderson, West, 1:09.52; Scott Woster, NP, 1:09.78; Juback, Chug, 1:09.79; Bear Shore, Dim, 1:09.84; Q Smyth, JD, 1:10.09; Nick Hutchings, West, 1:10.18; Hanni, Dim, 1:10.21.

400 FREESTYLE RELAY - Service, 3:26.79; Soldotna, 3:30.78; Juneau-Douglas, 3:32.57; Kodiak, 3:32.91; West Anchorage, 3:33.61; Lathrop, 3:35.97; East Anchorage, 3:35.99; Ketchikan, 3:38.50; Homer, 3:39.59; North Pole, 3:40.36; Cordova, 3:45.71; Dimond, 3:45.87; Sitka, 3:46.01; Chugiak, 3:46.60; West Valley, 3:48.84; Wasilla, 3:58.17.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING