Alaska High School Swimming and Diving Top 16

Alaska High School Swimming and Diving Top 16 Performances

Posted: Wednesday, October 04, 2006

Complied by JDHS swim coach John Wray as of Oct. 3

Sound off on the important issues at

GIRLS STANDINGS

200-YARD MEDLEY RELAY

Juneau-Douglas 01:53.83

East 01:54.12

South 01:54.91

Service 01:55.16

Ketchikan 01:55.41

Lathrop 01:58.65

Petersburg 01:59.97

West Valley 02:01.30

Kodiak 02:01.50

Homer 02:01.57

Sitka 02:01.67

Dimond 02:01.93

Chugiak 02:03.31

North Pole 02:03.93

Valdez 02:06.18

Soldotna 02:06.37

200 FREESTYLE

Laura Miller (10), Ket 01:55.04

Megan Cavanaugh (11), East 01:57.57

Melissa Bogert (11), JD 02:00.91

Kristin Jones (11), JD 02:00.95

Yana Garvey (9), Dim 02:01.26

Hannah Iverson (9), Ser 02:01.28

Jenni Rinker (12), Ser 02:01.79

Elizabeth Jagusch (12), Ket 02:02.09

Erin McDuffie (10), Ser 02:02.25

Sara Bogert (11), JD 02:02.35

Katelyn Payne (9), Col 02:03.06

Amanda Jones (12), JD 02:03.08

Naomi Franquelin (11), Kod 02:03.10

Monica Veit (12), South 02:03.40

Ariel Hyams (10), West 02:03.45

Amber Kelly (11), JD 02:04.03

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Laura Miller (10), Ket 02:11.83

Megan Cavanaugh (11), East 02:12.94

Kristin Jones (11), JD 02:13.23

Yana Garvey (9), Dim 02:14.80

Amanda Jones (12), JD 02:16.33

Jenni Rinker (12), Ser 02:17.05

Melissa Bogert (11), JD 02:17.26

Amber Kelly (11), JD 02:18.33

Hannah Iverson (9), Ser 02:18.59

Elizabeth Jagusch (12), Ket 02:18.75

Ariel Hyams (10), West 02:19.21

Stephanie Hampton (12), WV 02:19.28

Maya Radonich (10), East 02:19.55

Alyssa Keill (10) Lath 02:19.80

Sara Bogert (11), JD 02:19.90

Monica Veit (12), South 02:20.30

50 FREESTYLE

Laura Miller (10), Ket 24.20

Jenni Rinker (12), Ser 24.77

Taylor Walker (10), East 25.22

Sara Bogert (11), JD 25.29

Yana Garvey (9), Dim 25.42

Julia DiCostanzo (12), JD 25.47

Elizabeth Jagusch (12), Ket 25.53

Erin McDuffie (10), Ser 25.55

Melissa Bogert (11), JD 25.70

Ilaura Reeves (9), Lath 25.86

Kirsten Adams (12), Serv 25.93

Lauren Langford (12), West 25.94

Lydia Marey (11), Sohi 25.95

Jenna Rutecki (11), JD 25.96

Meredith Uldrich (12), South 25.97

Amanda Jones (12), JD 26.16

1-METER DIVING

Emily Whitstine (12), Col 224.65

Megan Morton (12), Dim 223.55

Melissa Wood (12), Lath 219.60

Shereen Whitford (12), Col 186.25

Lindsay Viet, South 182.10

Laken Amborg, East 173.40

Allison Sharp (10), JD 173.05

Hanna Davis (11), JD 164.95

Rose Mueller (12), WV 163.45

Alyssa Wigby, Serv 159.05

Racheal Klancher, Ser 157.95

Chana Dulin (12), Ket 157.70

Alexandra Brown (10), JD 152.10

Julia Parrish (9), Lath 150.00

Kate Sanders, ER 146.85

Suzannah Whitford (10), Col 146.65

100 BUTTERFLY

Megan Cavanaugh (11), East 57.88

Melissa Bogert (11), JD 58.91

Laura Miller (10), Ket 59.98

Amber Kelly (11), JD 01:00.56

Kristen Jones (11), JD 01:01.07

Amanda Jones (12), JD 01:01.25

Yana Garvey (9), Dim 01:01.61

Elizabeth Jagusch (12), Ket 01:02.13

Stephanie Hampton (12), WV 01:02.37

Kelly Brakora (10), East 01:02.63

Lauren Langford (12), West 01:02.91

Courtney Rawlins , NP 01:03.13

Sarah Felix (11), JD 01:03.14

Jenni Rinker (12), Ser 01:03.18

Elizabeth Bennett (9), Mon 01:03.27

Kirsten Adams (12), Serv 01:03.49

100 FREESTYLE

Laura Miller (10), Ket 52.61

Megan Cavanaugh (11), East 54.11

Jenni Rinker (12), Ser 54.17

Melissa Bogert (11), JD 55.24

Yana Garvey (9), Dim 55.43

Sara Bogert (11), JD 55.51

Erin McDuffie (10), Ser 55.53

Elizabeth Jagusch (12), Ket 55.55

Kristen Jones (11), JD 55.86

Taylor Walker (10), East 55.88

Kirsten Adams (12), Ser 56.02

Julia Dicostanzo (12), JD 56.09

Amber Kelly (11), JD 56.16

Amanda Jones (12), JD 56.32

Paulina Yoo (9), South 56.64

Ariel Hyams (10), West 56.71

500 FREESTYLE

Laura Miller (10), Ket 05:06.18

Kristin Jones (11), JD 05:06.30

Megan Cavaungh (11), East 05:14.29

Alyssa Keill (10), Lath 05:27.56

Katelyn Payne (9), Col 05:27.82

Hannah Iverson (9), Ser 05:28.48

Amber Kelly (11), JD 05:28.66

Yana Garvey (9), Dim 05:32.06

Ashley Taylor (9), South 05:33.12

Melissa Bogert (11), JD 05:33.70

Ariel Hyams (10), West 05:34.20

Maya Radonich (10), East 05:34.96

Maia Dickinson (11), East 05:35.96

Elizabeth Jagusch (12), Kayhi 05:36.85

Erin McDuffie (10), Ser 05:37.37

Lindsay Clark (9), JD 05:37.82

200 FREESTYLE RELAY

Juneau-Douglas 01:41.47

Service 01:42.43

South 01:44.86

Ketchikan 01:45.74

Lathrop 01:46.87

Sitka 01:47.67

Dimond 01:47.73

Homer 01:48.25

North Pole 01:48.89

Chugiak 01:49.28

East 01:49.94

West Valley 01:50.47

Eagle River 01:50.52

Petersburg 01:50.95

West 01:51.17

Valdez 01:53.22

100 BACKSTROKE

Yana Garvey (9), Dim 59.82

Laura Miller (10), Ket 01:00.04

Jenni Rinker (12), Ser 01:00.83

Abbey Jackson (12), Pet 01:02.16

Sara Bogert (11), JD 01:02.32

Kristin Jones (11), JD 01:02.60

Katelyn Payne (9), Col 01:03.09

Kelly Brakora (10) East 01:03.13

Megan Cavaungh (11), East 01:03.25

Dana Bye (11), South 01:03.53

Kristin Adams (12), Serv 01:04.92

Steph Hampton (12), WV 01:05.05

Calie Caldwell (12), Chug 01:05.22

Jenna Rutecki (11), JD 01:05.39

Paulina Yoo (9), South 01:05.43

Lyla Marey (11), Sohi 01:05.66

100 BREASTSTROKE

Elizabeth Jagusch (12), Ket 01:07.86

Meridith Uldrich (12), South 01:09.66

Ilaura Reeves (9), Lath 01:10.49

Monica Veit (12), South 01:10.58

Courtney Rawlins , NP 01:11.32

Lia Heifetz (11), JD 01:11.93

Stephanie Hampton (12), WV 01:12.50

Mary Broschat (9), Sit 01:12.77

Brogan Beyette (11), Chug 01:12.83

Alyssa Keill (10) Lath 01:13.32

Helen Reimer (12), Pet 01:13.96

Kristin Jones (11), JD 01:14.03

Taylor Walker (10), East 01:14.49

Ariel Hyams (10), West 01:14.53

Allison Burnham (10), South 01:14.82

Tessa Hasbrouck (9), Pet 01:14.88

400 FREESTYLE RELAY

Service 03:40.33

Juneau-Douglas 03:41.50

East 03:49.89

Ketchikan 03:50.15

South 03:53.41

Lathrop 03:54.60

Sitka 03:57.11

Kodiak 03:58.16

North Pole 03:59.13

Homer 03:59.55

Chugiak 04:01.04

West Valley 04:01.17

Dimond 04:02.49

West 04:09.06

Palmer 04:09.29

Soldotna 04:13.33

BOYS PERFORMANCES

200 MEDLEY RELAY

Juneau-Douglas 01:41.75

Sitka 01:42.02

Service 01:46.77

Wasilla 01:47.68

Lathrop 01:48.09

East 01:48.32

North Pole 01:48.97

South 01:49.43

Dimond 01:49.59

Ketchikan 01:50.72

West 01:51.41

West Valley 01:52.25

Homer 01:52.52

Kenai 01:52.58

Chugiak 01:53.40

Kodiak 01:53.57

200 FREESTYLE

Kyle O'Brien (12), JD 01:45.72

Caleb Severns (12), Lath 01:47.89

Josh Yoo (11), South 01:48.48

Andy Otos (12), Ket 01:51.82

David Henry (12), Chug 01:52.27

Joe Spann (12), NP 01:52.37

Charles Wholecheese (9) East 01:54.16

Ben Adams (11), Sit 01:54.17

Chris Hall (12), Ken 01:54.17

Cody Brunette (9), JD 01:54.25

Matt Summers (9), Dim 01:54.26

Austin Hussong (10), Dim 01:54.87

Ethan Wheat (12), Ser 01:54.92

Bryce Peck (10), NP 01:55.19

Max Rosefigura (12), West 01:55.44

Kory Kinney (9), Dim 01:56.08

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Caleb Severns (12), Lath 01:59.12

Kyle O'Brien (12), JD 01:59.62

Josh Yoo (11), South 02:00.80

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 02:04.39

Cody Brunette (9), JD 02:05.85

Wyatt Adams (9), Ser 02:05.97

Alex Dailey (12), Sit 02:09.06

Ethan Wheat (12), Ser 02:09.19

Andy Otos (12), Ket 02:09.88

Chris Hall (12), Ken 02:09.94

Cameron Gmeblin (9), Ser 02:09.96

Seth Cayce (9), JD 02:10.36

Brian Ritchie (11), Hom 02:11.09

Tanner Armstrong (9), Bart 02:11.32

Ben Campen (12), Sit 02:11.76

Charles Wholecheese (9) East 02:12.13

50 FREESTYLE

Kyle O'Brien (12), JD 22.30

Ben Adams (11), Sit 22.45

Caleb Severns (12), Lath 23.00

Max Rosefigura (12), West 23.27

Chris Hall (12), Ken 23.30

Ben Campen (12), Sit 23.33

Eric Ferree (11), WV 23.36

Gavin McGown (12), Sit 23.45

Wyatt Adams (9), Ser 23.47

Lars Matkin (11), Hom 23.52

Colin Dudley (11), Sohi 23.66

Josh Yoo (11), South 23.70

Luke Miller (12), West 23.74

David Henry (12), Chug 23.81

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 23.81

Drew Vandermeer (9), WV 23.86

1-METER DIVING

Sam White (10), NP 258.30

Brandon Baker (11), East 239.80

James McDonald (12), Ser 222.35

Ryan Hogan (12), Was 201.90

Erin Hogan (10), Was 187.45

Nathan Teal (10), JD 185.10

Chris Highly, South 181.90

A. Mercereau, Dim 172.90

Adam Fisher (12), Pet 167.70

Spencer Round (11), Ket 167.45

Andy Bullock, Hom 165.18

Andy Knowles (12), Ken 164.90

Tim Schachle (11), Col 164.10

Dieffenderfer, ER 163.06

Garrett Mayer, Sol 160.65

100 BUTTERFLY

Kyle O'Brien (12), JD 54.22

Cody Brunette (9), JD 54.78

David Henry (12), Chug 55.23

Caleb Severins (12), Lath 55.24

Chirs Hall (12), Ken 55.48

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 55.49

Brian Ritchie (11), Hom 55.77

Wyatt Adams (9), Ser 55.88

Ethan Wheat (12), Ser 56.13

Josh Yoo (11), South 56.48

Gavin McGown (12), Sit 57.90

Tom Hightower (11), Was 57.98

Aaron Heaslet (11), East 58.00

Wil Fernandez (12), Was 58.22

Jong Kim (12), Sew 58.31

Charles Wholecheese (9) East 58.51

100 FREESTYLE

Kyle O'Brien (12), JD 48.65

Josh Yoo (11), South 49.45

Ben Adams (11), Sit 49.70

Caleb Severns (12), Lath 49.98

Joe Spann (12), NP 50.47

Aaron Heaslet (11), East 50.61

Wyatt Adams (9), Ser 50.88

Cody Brunette (9), JD 51.24

Ben Campen (12), Sit 51.34

Max Rosefigura (12), West 51.50

Jong Kim (12), Sew 52.05

Andy Otos (12), Ket 52.22

Lars Matkin (11), Hom 52.23

Chris Hall (12), Ken 52.47

Austin Hussong (10), Dim 52.51

Kevin Tomera (11), West 52.71

500 FREESTYLE

Kyle O'Brien (12), JD 04:51.72

Caleb Severns (12), Lath 04:57.44

Josh Yoo (11), South 05:00.52

Austin Hussong (10), Dim 05:02.41

David Henry (12), Chug 05:02.60

M. Summers, Dim 05:02.89

Ethan Wheat (12), Ser 05:04.72

Kyle Kinney (9), Dim 05:05.73

Wyatt Adams (9), Ser 05:07.27

Kory Kinney (9), Dim 05:10.16

Jamie Gorman (12), Sit 05:10.42

Andy Otos (12), Ket 05:10.45

Cody Brunette (9), JD 05:11.16

Cameron Gmehlin (9), Ser 05:12.05

Joe Spann (12), NP 05:12.38

Rumen Doggett (10), Sit 05:13.07

200 FREE RELAY

Sitka 01:32.71

Juneau-Douglas 01:34.35

West 01:35.12

West Valley 01:36.33

South 01:36.93

East 01:37.01

Homer 01:37.53

Dimond 01:37.61

Service 01:37.80

North Pole 01:37.81

Lathrop 01:39.25

Kodiak 01:40.15

Chugiak 01:40.45

Kenai 01:40.97

Soldotna 01:41.31

Ketchikan 01:43.60

100 BACKSTROKE

Kyle O'Brien (12), JD 53.99

Caleb Severns (12), Lath 54.73

Cody Brunette (9), JD 56.16

Wil Fernandez (120, Was 56.97

Kelsey Knoble (12), East 57.77

Andy Otos (12), Ket 58.80

Josh Yoo (11), South 59.04

Chris Hall (12), Ken 59.22

Drew Vandermeer (9), WV 01:00.07

Kyle Kinney (9), Dim 01:00.34

Tim Olorenshaw (10), Lath 01:00.56

Gavin McGown (12), Sit 01:00.79

Austin Hussong (10), Dim 01:01.06

John Lee (12), WV 01:01.12

Dylan Wannamaker (9), Ken 01:01.40

Charles Frey (10), Was 01:01.58

100 BREASTSTROKE

Josh Yoo (11), South 01:01.88

Ben Campen (12), Sit 01:03.10

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 01:03.70

Caleb Severns (12), Lath 01:04.10

Lars Matkin (11), Hom 01:04.45

Cameron Gmehlin (9), Ser 01:05.72

Cody Brunette (9), JD 01:05.97

Joe Spann (12), NP 01:06.35

Gavin McGown (12), Sit 01:06.44

Keegan Severns (9), Lath 01:06.50

Seth Cayce (9), JD 01:06.59

Ken Audette (11), Sew 01:06.93

Andrew Vallion (12), Sit 01:07.18

Aaron Heaslet (11), East 01:07.54

Tanner Armstrong (9), Bart 01:07.58

Richie Serwat (12), Ket 01:07.99

400 FREESTYLE RELAY

Sitka 03:27.93

Dimond 03:28.59

Juneau-Douglas 03:30.00

Service 03:30.80

East 03:31.74

Kodiak 03:34.75

Wasilla 03:35.47

North Pole 03:35.94

West Valley 03:36.81

West 03:37.74

South 03:37.96

Chugiak 03:40.93

Lathrop 03:41.06

Homer 03:42.65

Kenai 03:46.47



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING