http://racerealty.com/

Alaska prep swimming top 16 state times

Posted: Friday, October 08, 2004

Here are Alaska's top 16 times for the 2004 high school swimming season. This list is compiled by Juneau-Douglas High School swim coach John Wray and is through meets of Oct. 2. It includes all reported meets. First names are not available for all athletes. Corrections and missing meet results should be sent to Wray at jwray@hisea.org.

GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY - Service, 1 minute, 52.66 seconds; Lathrop, 1:55.06; South Anchorage, 1:55.31; Juneau-Douglas, 1:57.06; East Anchorage, 1:58.34; Dimond, 1:58.81; Homer, 1:58.99; West Valley, 1:59.21; North Pole, 1:59.74; Petersburg, 2:00.57; Colony, 2:00.74; Ketchikan, 2:01.37; Soldotna, 2:02.92; Sitka, 2:03.75; Valdez, 2:06.87; Chugiak, 2:07.07.

200 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 1:55.22; Felina Rosadiuk, Lat, 1:58.38; Kristin Jones, JD, 1:59.05; Megan Cavanaugh, East, 1:59.24; Genny Konicke, Serv, 1:59.29; Katie Fritcher, South, 1:59.32; Jamie Bratten, Lat, 2:00.31; Lauren Langford, West, 2:00.71; Laura Smith, Dim, 2:00.87; Jennifer Rinker, Serv, 2:02.11; Eve Green, Sold, 2:02.71; Adriana Dietrich, WV, 2:02.76; Kaelen Dickinson, East, 2:03.32; Sara Bogert, JD, 2:03.34; Elise Alexander, Lat, 2:03.57; Sierra Winegarner, Serv, 2:04.66.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Sarah Rockwell, Serv, 2:07.09; Genny Szymanski, Haines, 2:11.51; Genny Konicke, Serv, 2:13.02; Megan Cavanaugh, East, 2:13.13; Elise Alexander, Lat, 2:15.56; Jamie Bratten, Lat, 2:15.76; Kaelen Dickinson, East, 2:15.86; Felina Rosadiuk, Lat, 2:16.39; Kristin Jones, JD, 2:16.67; Stephanie Hampton, WV, 2:17.62; Lauren Langford, West, 2:19.05; Eve Green, Sold, 2:19.23; Katie Fritcher, South, 2:19.58; Laura Smith, Dim, 2:20.68; Jennifer RInker, Serv, 2:21.54; Jocelyn Bratten, Lat, 2:21.74.

50 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 24.21; Jamie Bratten, Lat, 25.15; Genny Konicke, Serv, 25.20; Jackie Van Driessche, Sew, 25.30; Lauren Langford, West, 25.38; Anna Szymanski, Haines, 25.41; Sierra Winegarner, Serv, 25.51; Jennifer Rinker, Serv, 25.57; Elizabeth Jagusch, Ket, 25.60; Kirsten Adams, Serv, 25.64; Katie Fritcher, South, 25.66; Megan Cavanaugh, East, 25.67; Meredith Uldrich, South, 25.68; Lauren Bell, Hom, 25.74; Kelsey Potdevin, JD, 25.85; Emily Johannes, West, 25.90.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (SIX-DIVE SEQUENCE) - Emily Whitstine, Col, 212.30 points; Chelsea Ray, Dim, 202.55; Tory Coursen, Sold, 200.25; Marnita Coenraad, JD, 192.55; Sasha Porter, Sold, 174.00; Morton, Dim, 171.10; Holly Trucano, JD, 167.10; Caitlin Moore, East, 165.15; Maria Moses, Lat, 163.25; Melissa Wood, Lat, 160.95; Hannah Zeisel, NP, 156.30; Janae Purcella, South, 154.90; Kristine Kintz, Dim, 154.45; Madison Gifford, Ken, 149.95; Tanya Trucano, JD, 140.10; Rose Mueller, WV, 139.90; Randi Bates, Serv, 139.75.

100-YARD BUTTERFLY - Sarah Rockwell, Serv, 58.20 seconds; Megan Cavanaugh, East, 59.17; Genny Szymanski, Haines, 59.41; Lauren Langford, West, 59.86; Kristin Jones, JD, 59.99; Genny Konicke, Serv, 1:00.01; Kirsten Adams, Serv, 1:00.34; Elise Alexander, Lat, 1:01.20; Claire Woster, NP, 1:01.92; Jamie Bratten, Lat, 1:01.92; Abbey Jackson, Pet, 1:02.06; Melissa Bogert, JD, 1:02.37; Adriana Dietrich, WV, 1:02.58; Lucy Spann, NP, 1:02.84; Stephanie Hampton, WV, 1:02.99; Felina Rosadiuk, Lat, 1:03.85.

100 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 52.04; Lauren Langford, West, 54.79; Jamie Bratten, Lat, 54.83; Katie Fritcher, South, 54.91; Genny Konicke, Serv, 54.99; Megan Cavanaugh, Serv, 55.02; Jackie Van Driessche, Sew, 55.08; Felina Rosadiuk, Lat, 55.45; Adriana Dietrich, WV, 55.75; Sierra Winegarner, Serv, 55.86;Eve Green, Sold, 56.01; Elizabeth Jagusch, Ket, 56.11; Jennifer Rinker, Serv, 56.18; Anna Szymanski, Haines, 56.60; Kelsey Potdevin, JD, 56.61; Bronwen Nicholls, Dim, 56.85.

500 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 5:08.23; Jamie Bratten, Lat, 5:18.82; Felina Rosadiuk, Lat, 5:18.86; Kristin Jones, JD, 5:22.14; Kaelen Dickinson, East, 5:24.02; Megan Cavanaugh, East, 5:28.25; Elise Alexander, Lat, 5:29.57; Sara Bogert, JD, 5:31.72; Laura Smith, Dim, 5:34.40; Audrey Butcher, Dim, 5:35.86; Katie Fritcher, South, 5:36.59; Stephanie Hampton, WV, 5:37.95; Eve Green, Sold, 5:38.96; Adriana Dietrich, WV, 5:39.84; Megan Humphries, Lat, 5:39.78.

200 FREESTYLE RELAY - Service, 1:40.86; Juneau-Douglas, 1:44.24; Lathrop, 1:44.30; South Anchorage, 1:44.44; West Valley, 1:45.94; Dimond, 1:46.25; Homer, 1:46.41; Colony, 1:48.26; Ketchikan, 1:49.05; Soldotna, 1:49.55; North Pole, 1:49.57; Petersburg, 1:49.93; Chugiak, 1:50.05; Sitka, 1:50.88; East Anchorage, 1:50.97; Kodiak, 1:51.72.

100 BACKSTROKE - Sarah Rockwell, Serv, 58.41; Genny Szymanski, Haines, 59.75; Abbey Jackson, Pet, 1:01.62; Genny Konicke, Serv, 1:01.91; Jennifer Rinker, Serv, 1:02.27; Anna Szymanski, Haines, 1:02.57; Lauren Langford, West, 1:03.18; Jamie Bratten, Lat, 1:03.30; Kirsten Adams, Serv, 1:03.75; Kelsey Potdevin, JD, 1:03.77 Kristin Jones, JD, 1:03.79; Jackie Van Driessche, Sew, 1:04.00; Reba Trani, Sit, 1:04.54; Dana Bye, South, 1:04.80; Calie Caldwell, Chug, 1:04.93; Kaelen Dickinson, East, 1:04.99.

100 BREASTSTROKE - Sarah Rockwell, Serv, 1:07.09; Kaelen Dickinson, East, 1:08.55; Elise Alexander, Lat, 1:09.56; Elizabeth Jagusch, Ket, 1:09.63; Stephanie Hampton, WV, 1:10.88; Laura Smith, Dim, 1:11.08; Katy Bowlus, East, 1:11.29; Meredith Uldrich, South, 1:11.41; Carole Triem, Pet, 1:11.43; Genny Konicke, Serv, 1:11.99; Megan Cavanaugh, East, 1:12.08; Felina Rosadiuk, Lat, 1:12.70; Genny Szymanski, Haines, 1:13.60; Jocelyn Bratten, Lat, 1:13.82; Lia Heifetz, JD, 1:14.01; Sarah Felix, JD, 1:14.46; Katie Fritcher, South, 1:14.46.

400 FREESTYLE RELAY - Service, 3:40.97; Lathrop, 3:44.91; Juneau-Douglas, 3:46.74; Dimond, 3:50.59; West Valley, 3:53.06; East Anchorage, 3:54.99; South Anchorage, 3:59.3-; North Pole, 3:59.43; Ketchikan, 4:01.96; Chugiak, 4:02.46; Soldotna, 4:04.43; Homer, 4:04.65; Valdez, 4:10.72; Kodiak, 4:11.78; Colony, 4:12.71; West Anchorage, 4:21.66.

---

BOYS

200-YARD MEDLEY RELAY - Juneau-Douglas, 1 minute, 44.86 seconds; Sitka, 1:46.13; Lathrop, 1:46.28; Homer, 1:46.88; Kodiak, 1:47.52; South Anchorage, 1:48.39; Soldotna, 1:48.62; East Anchorage, 1:50.61; Dimond, 1:51.48; Ketchikan, 1:53.30; Service, 1:53.83; North Pole, 1:54.32; Kenai Central, 1:56.36; Chugiak, 1:56.66; West Anchorage, 1:57.58; Colony, 1:58.07.

200 FREESTYLE - Greg Rose, Kod, 1:48.21; Caleb Severns, Lat, 1:48.67; Kyle O'Brien, JD, 1:48.99; Cade Roberts, WV, 1:50.35; Nathan Grabowski, Sold, 1:50.87; Tyler Hennon, JD, 1:50.91; Kevin Wythe, Hom, 1:51.43; Jeff Ahern, Lat, 1:54.72; Josh Yoo, South, 1:54.85; Scott Woster, NP, 1:54.93; Jung Kim, Sew, 1:55.27; David Henry, Chug, 1:55.47; Paige-David Beck, NPO, 1:55.48; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 1:56.05; Max Rose-Figura, West, 1:56.15; James Bowden, Chug, 1:56.72.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Caleb Severns, Lat, 2:01.18; Scott Woster, NP, 2:02.87; Kyle O'Brien, JD, 2:04.15; Tyler Hennon, JD, 2:07.51; Cade Roberts, WV, 2:08.59; Bret Bye, South, 2:08.86; Jeff Ahern, Lat, 2:08.92; Josh Yoo, South, 2:09.34; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 2:10.50; Ben Steyer, Lat, 2:10.93; Jared Jamie, Serv, 2:11.76; Alex Dailey, Sit, 2:12.86; Brian Heaslet, East, 2:13.20; Chris Pinto, Kod, 2:14.38; Ethan Wheat, Serv, 2:14.48; Connor Pihl, Ket, 2:14.50.

50 FREESTYLE - Jared Jamie, Serv, 21.92; Nathan Grabowski, Sold, 22.74; Q Smyth, JD, 22.84; Matt Way, Sit, 23.06; Greg Rose, Kod, 23.07; Cade Roberts, WV, 23.42; Caleb Severns, Lat, 23.43; Quinn Bennett, Dim, 23.56; Max Becker, Lat, 23.60; Landon Mishler, Ken, 23.64; Chris Pinto, Kod, 23.78; Jeremy Zimmer, Kod, 23.82; Aaron Heaslet, East, 23.82; Nolan Schmidt, Sky, 23.86; Kyle O'Brien, JD, 23.86; Eric Ferree, WV, 23.92.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (SIX-DIVE SEQUENCE) - Matt Arb, Serv, 254.60 points; David Arlington, PNA, 249.10; Ryan Borup, Ket, 248.50; Nick Wise, Col, 248.20; Brandon Gonski, Col, 216.35; Matt Bunker, South, 211.25; Chris McGinty, Was, 191.60; Eamon Stack, WV, 190.80; Max Bogren, WV, 182.00; Brett Frazer, Serv, 180.80; Alex Wolf, Chug, 173.80; ndy Knowles, Ken, 159.15; Dustin Mariman, Sold, 157.55; Samson Neslund, Kod, 154.45; Ryan Hogan, Was, 154.00; Alex Weissburg, Sit, 152.35.

100-YARD BUTTERFLY - Jared Jamie, Serv, 53.46 seconds; Greg Rose, Kod, 54.42; Scott Woster, NP, 55.73; Nathan Grabowski, Sold, 56.01; Cade Roberts, WV, 56.06; Tyler Hennon, JD, 56.13; Kevin Wythe, Hom, 56.13; Caleb Severns, Lat, 56.37; Matt Way, Sit, 57.42; Christian Reiss, Lat, 57.95; Chris Pinto, Kod, 57.98; Jamey Smith, Hom, 58.08; Jong Kim, Sew, 58.21; Q Smyth, JD, 58.29; Tyler Nessbaum, Kod, 58.38; David Henry, Chug, 58.40.

100 FREESTYLE - Jared Jamie, Serv, 49.26; Q Smyth, JD, 49.95; Scott Woster, NP, 50.60; Matt Way, Sit, 50.19; Scott Woster, NP, 50.60; Kevin Wythe, Hom, 50.72; Caleb Severns, Lat, 50.78; Cade Roberts, WV, 51.01; Kyle O'Brien, JD, 51.46; Jong Kim, Sew, 51.65; Tyler Hennon, JD, 52.01; David Henry, Chug, 52.07; Ryan Bateman, Kod, 52.37; Jeff Ahern, Lat, 52.52; Brian Lilly, Chug, 52.61; Max Rose-Figura, West, 52.64.

500 FREESTYLE - Kyle O'Brien, JD, 4:58.02; Greg Rose, Kod, 4:58.44; Tyler Hennon, JD, 5:00.20; Caleb Severns, Lat, 5:03.62; Bret Bye, South, 5:04.47; Scott Woster, NP, 5:04.80; Josh Yoo, South, 5:06.42; Cade Roberts, WV, 5:09.01; Jong Kim, Sew, 5:09.25; Paige-David Beck, NP, 5:10.79; Ben Steyer, Lat, 5:13.80; David Henry, Chug, 5:14.64; Nathan Grabowski, Sold, 5:16.87; Ole Stockley, South, 5:18.18; Ryan Bateman, Kod, 5:19.12; Anthony Augusto, Hom, 5:19.28.

200 FREESTYLE RELAY - Sitka, 1:33.84; Kodiak, 1:35.17; Lathrop, 1:35.72; West Valley, 1:35.89; Juneau-Douglas, 1:36.69; Chugiak, 1:37.37; Soldotna, 1:37.71; Homer, 1:38.03; North Pole, 1:38.95; West Anchorage, 1:40.26; Dimond, 1:40.32; South Anchorage, 1:40.47; Ketchikan, 1:40.81; Kenai Central, 1:41.54; Service, 1:41.67; East Anchorage, 1:41.96.

100 BACKSTROKE - Caleb Severns, Lat, 54.36; Kyle O'Brien, JD, 57.10; Scott Woster, NP, 57.89; Greg Rose, Kod, 57.96; Tyler Hennon, JD, 58.85; Jamey Smith, Hom, 59.59; Bret Bye, South, 1:00.01; Cade Roberts, WV, 1:00.54; Matt Way, Sit, 1:00.87; Jeff Ahern, Lat, 1:00.96; Chris Pinto, Kod, 1:01.91; Keegan Birchfield, Sold, 1:02.52; Q Smyth, JD, 1:02.54; Neil Messer, Bart, 1:02.59; Brian Heaslet, East, 1:02.70; Paige-David Beck, NP, 1:02.84.

100 BREASTSTROKE - Matt Way, Sit, 1:02.20; Josh Yoo, South, 1:04.07; Bret Bye, South, 1:04.61; Caleb Severns, Lat, 1:04.86; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 1:05.32; Ben Campen, Sit, 1:06.14; Bear Shore, Dim, 1:06.21; Cade Roberts, WV, 1:07.92; Ritchie Serwat, Ket, 1:08.09; Brian Behrends, Cord, 1:08.68; John Butcher, Monroe, 1:08.77; James Seeley, Craig, 1:09.10; Jude Hanni, Dim, 1:09.19; Alex Dailey, Sit, 1:09.35; Q Smyth, JD, 1:09.43; Matt Josephson, JD, 1:09.74.

400 FREESTYLE RELAY - Juneau-Douglas, 3:25.32; Lathrop, 3:26.33; West Valley, 3:33.99; East Anchorage, 3:34.75; Homer, 3:35.25; Chugiak, 3:35.43; Soldotna, 3:35.77; South Anchorage, 3:36.87; Dimond, 3:38.32; Kodiak, 3:38.48; West Anchorage, 3:39.71; Sitka, 3:44.61; Service, 3:44.79; North Pole, 3:50.06; Kenai Central, 3:50.29; Ketchikan, 3:52.18.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING