Local sports statistics

Posted: Tuesday, October 09, 2001

EAST GLACIER 10K

Results from the Southeast Road Runners club's East Glacier 10K (10-kilometer) race, held Saturday near Mendenhall Glacier and the Dredge Lake trails. The race was the final points race of the season for the Empire Cup running series.

Women -- 1. Samantha Johnson, age 26, 53 minutes, 6 seconds; 2. Janeann Twelker, 48, 56:39; 3. Jamie Bursell, 38, 58:20; 4. Deborah Rudis, 48, 58:51; 5. Christine Schmid, 23, 59:43; 6. Donna Hahnlen, 39, 1:01:35; 7. Jo Marshall, 16, 1:02:14; 8. Karen Laquaglia, 46, 1:20:14.

Men -- 1. John Bursell, age 37, 41 minutes, 34 seconds; 2. Don Eagle, 32, 43:36; 3. Jesse Stringer, 18, 45:12; 4. Keith Marshall, 42, 49:04; 5. Dave Sabow, 22, 50:48; 6. Zane Clark, 40, 51:00; 7. Jim Andreas, 44, 51:39; 8. Neil Slotnick, 44, 51:52; 9. Paul DeSloover, 53, 53:25; 10. Ben Haight, 51, 53:25; 11. Reed Stoops, 52, 53:25; 12. Terry Kelly, 43, 54:23; 13. Don Beard, 52, 54:40; 14. Matt Jones, 39, 55:10; 15. David Ringle, 39, 55:11; 16. Clayton Hawkes, 49, 57:37; 17. Dan McCrummen, 45, 54:26; 18. Andre Bunton, 9, 1:02:46; 19. Robert Bunton, 27, 1:02:47

MIDDLE SCHOOL RUNNING

Results of the final middle school cross country meet of the season, held Thursday, Oct. 4, on the 1.5-mile Treadwell Trails course at Sandy Beach in Douglas. Team scores are figured using the finishes of runners in the top 10, with first place earning 10 points, second place nine points and so on down to one point for 10th place.

GIRLS

Teams -- 1. Dzantik'i Heeni, 45 points; 2. Floyd Dryden, 10.

Individuals -- 1. Jordan Harvey (DZ), 10 minutes, 19.18 seconds; 2. Janelle Smith (DZ), 10:27.59; 3. Jordan Moser (FD), 10:35.92; 4. Gretchen Dierking (DZ), 11:01.68; 5. Amanda Jones (DZ), 11:04.21; 6. Kirsten Jorgensen (DZ), 11:04.95; 7. Gabi Wahto (DZ), 11:19.10; 8. Jacilyn Hayden (DZ), 11:20.14; 9. Jesse Post (FD), 11:24.79; 10. Annie Maxon (DZ), 11:27.23; 11. Katie Krehlik (DZ), 11:39.51; 12. Cordova Lewis (DZ), 11:45.38; 13. Kayla Janelle (FD), 12:00.53; 14. Isabel Bush (DZ), 12:02.37; 15. Rebekah Schmidt (FD), 12:05.12; 16. Kayla Harmon (DZ), 12:05.81; 17. Gabrielle Vance (DZ), 12:08.56; 18. Lindsey Kelly (DZ), 12:08.98; 19. Jessica Waste (DZ), 12:32.22; 20. Carly Craig (DZ), 12:33.19; 21. Claire Gross (DZ), 12:41.04; 22. Jamie Brauer (DZ), 12:47.48; 23. Moriah White (FD), 12:48.37; 24. Kael Wanamaker (FD), 12:51.80; 25. Lindsey Hanna (DZ), 13:02.79; 26. Sammy Eyre (FD), 14:22.26; 27. Stephanie Johnson (FD), 14:22.85; 28. Paige Pahlke (FD), 14:34.23; 29. Melinda Mosher (FD), 15:13.65.

------

Teams -- 1. Dzantik'i Heeni, 35 points; 2. Floyd Dryden, 20.

Individuals -- 1. Quincy Judson (FD), 9 minutes, 29.65 seconds; 2. Tyler Dinnan (DZ), 9:43.06; 3. Owen Kelley (DZ), 9:56.37; 4. Colin Flynn (DZ), 10:02.61; 5. Justin Jones (FD), 10:11.60; 6. Nils Domke (DZ), 10:19.55; 7. Clae Baker (DZ), 10:21.59; 8. Andrew Flansaas (FD), 10:22.08; 9. Colton Baker (DZ), 10:22.49; 10. Ray Huebshen (FD), 10:24.27; 11. Riley Hall (FD), 10:40.06; 12. Elis Daugherty (DZ), 10:52.53; 13. Kevin Herrern (FD),10:56.16; 14. Grant Zwingelberg (DZ), 10:59.17; 15. Jesse West (DZ), 11:09.28; 16. Will Geiger (DZ), 11:20.35; 17. Logan Spencer (DZ), 11:25.94; 18. Tom Meiners (FD), 11:31.41; 19. Geoffry Davis (DZ), 11:42.25; 20. Nick Andrews (FD), 11:44.25; 21. Curtis Mangusso (DZ), 11:47.39; 22. Ray Huebshen (FD), 11:50.27; 23. Mike Donahue (FD), 12:00.23; 24. Dane Harlemert (DZ), 12:06.46; 25. Elliot Ford (DZ), 12:54.38; 26. John Hill (FD), 13:29.75; 27. Deandre King (FD), 13:43.99; 28. Jacob Joyce (DZ), 13:51.71; 29. Zachary Garcia (FD), 13:51.99; 30. Kevin Gullufsen (DZ), 16:01.08.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING