http://racerealty.com/

Alaska high schools top 16 swimming results

Juneau places first in 200 free relay, Cody Brunette places first in five events

Posted: Thursday, October 09, 2008

Alaska High School

2008 Season Top 16

200 MEDLEY RELAY

Girls

1. East 1:53.68

2. Service 1:54.00

3. Kodiak 1:55.24

4. Dimond 1:57.44

5. Ketchikan 1:59.40

6. Chugiak 2:00.24

7. Sitka 2:00.31

8. Soldotna 2:00.99

9. Homer 2:01.97

10. South 2:02.23

11. West Valley 2:03.17

12. Juneau 2:03.25

13. Petersburg 2:04.82

14. North Pole 2:06.20

15. Eagle River 2:06.37

16. Lathrop 2:07.61

Boys

1. Wasilla 1:42.35

2. Juneau 1:42.61

3. Dimond 1:44.00

4. Lathrop 1:46.08

5. South 1:48.20

6. Kodiak 1:49.51

7. North Pole 1:49.54

8. West Valley 1:49.57

9. Service 1:49.98

10. Homer 1:50.33

11. Soldotna 1:51.52

12. East 1:51.93

13. Sitka 1:52.24

14. West 1:52.28

15. Kenai 1:52.85

16. Seward 1:53.28

200 FREE

Girls

1. Caldwell, Jordyn Chugiak 10 1:58.31

2. Goering, Anne, West Valley 11 1:58.36

3. Wray, Nikki Dimond 11 1:58.73

4. Wicks, Sam East 9 1:59.30

5. Keill, Alyssa Lathrop 12 2:00.02

6. Johnson, Emilee Ketchikan 10 2:00.28

7. Iverson, Hannah Service 11 2:01.02

8. Bennett, Elizabeth Monroe 11 2:02.09

9. Knight, Chelsea South 2:02.42

10. Hasbrouck, Tessa Petersburg 11 2:03.42

11. Hyams, Ariel West 12 2:03.87

12. Williams, Ava Chugiak 12 2:03.89

13. Hawkins, Michelle Dimond 10 2:04.14

14. Griffing, Laura Kodiak 10 2:04.58

15. Stacy, Janelle Ketchikan 9 2:05.20

16. Beck-Goodell, Celeste Kodiak 9 2:05.22

Boys

1. Armstrong, Tanner Bartlett 12 1:46.34

2. Brunette, Cody Juneau 11 1:46.38

3. Summers, Matt Dimond 11 1:46.59

4. Adams, Wyatt Service 11 1:47.76

5. Rutecki, Nick Juneau 11 1:47.77

6. Hussong, Austin Dimond 12 1:48.37

7. Frey, Jeff Wasilla 11 1:48.47

8. Peck, Bryce North Pole 11 1:49.61

9. Long, Christian Wasilla 11 1:51.02

10. O'Leary, Ryan Seward 10 1:51.09

11. Kowalewski, Adam Dimond 10 1:51.89

12. Macinko, Nando Kodiak 9 1:53.67

13. Cayce, Seth Juneau 11 1:53.74

14. Wholecheese, Charlie Mt. Edgecumbe 11 1:53.74

15. Martinez, Phillip North Pole 10 1:53.76

16. Heaven, Winter Soldotna 10 1:54.21

200 IM

Girls

1. Caldwell, Jordyn Chugiak 10 2:13.41

2. Wray, Nikki Dimond 11 2:14.29

3. Wicks, Sam East 9 2:14.83

4. Keill, Alyssa Lathrop 12 2:16.00

5. Hawkins, Michelle Dimond 10 2:17.01

6. Stacy, Janelle Ketchikan 9 2:17.96

7. Beck-Goodell, Celest Kodiak 9 2:18.52

8. Miller, Chloe Service 11 2:18.82

9. Bowen, Olivia Soldotna 10 2:19.68

10. Wicks, Sam East 9 2:19.96

11. Adams, Margot Service 10 2:20.05

12. Hyams, Ariel West 12 2:20.90

13. Brakora, Kelly East 12 2:20.91

14. Williams, Ava Chugiak 12 2:20.95

15. Iverson Jordan Service 10 2:21.01

16. Hasbrouck, Tessa Petersburg 11 2:21.71

Boys

1. Brunette, Cody Juneau 11 1:59.51

2. Summers, Matt Dimond 11 2:02.29

3. Armstrong, Tanner Bartlett 12 2:02.36

4. Adams, Wyatt Service 11 2:03.06

5. Severns, Keegan Lathrop 11 2:04.84

6. Kowalewski, Adam Dimond 10 2:05.13

7. Schulte, Jay South 10 2:05.80

8. Martinez, Phillip North Pole 10 2:06.53

9. Rutecki, Nick Juneau 11 2:06.91

10. Heaven, Winter Soldotna 10 2:07.59

11. O'Leary, Ryan Seward 10 2:07.75

12. Cayce, Seth Juneau 11 2:07.87

13. Wilson, Dan East 10 2:08.71

14. Frey, Jeff Wasilla 11 2:08.80

15. Schick, Cody Juneau 9 2:09.09

16. Mickelson, Tyler Juneau 10 2:09.12

50 FREE

Girls

1. Wicks, Sam East 9 :24.90

2. Stacy, Janelle Ketchikan 9 :25.47

3. McDuffie, Erin Service 12 :25.58

4. Williams, Ava Chugiak 12 :25.62

5. Johnson, Emilee Ketchikan 10 :25.80

6. Caldwell, Jordyn Chugiak 10 :25.83

7. Hasbrouck, Tessa Petersburg 11 :25.85

8. Neuneker, Kristin Petersburg 11 :25.90

9. Bowen, Olivia Soldotna 10 :25.92

10. Griffing, Laura Kodiak 10 :25.98

11. Bennett, Elizabeth Monroe 11 :25.99

12. Goering, Anne West Valley 11 :26.00

13. Yoo, Paulina South 11 :26.05

14. Kirk, Christine Service 10 :26.10

15. White, Taylor Sitka 11 :26.17

16. Brakora, Kelly East 12 :26.21

Boys

1. Brunette, Cody Juneau 11 :21.92

2. Rutecki, Nick Juneau 11 :22.04

3. Frey, Jeff Wasilla 11 :22.60

4. O'Leary, Ryan Seward 10 :22.66

5. Macinko, Nando Kodiak 9 :22.74

6. Heaven, Winter Soldotna 10 :22.93

7. Adams, Wyatt Service 11 :22.98

8. Vandermeer, Drew West Valley 11 :23.02

9. Friccero, Eric Kodiak 12 :23.07

10. Wooten, Shawn East 11 :23.09

11. Kowalewski, Adam Dimond 10 :23.26

12. Hussong, Austin Dimond 12 :23.30

13. Stephanski, Rhowe Colony :23.49

14. Piech, Kenny North Pole 10 :23.49

15. Summers, Matt Dimond 11 :23.51

16. Hanneman, Logan Lathrop 10 :23.53

DIVING (6 DIVES)

Girls

1. Kennedy, Rachel Wasilla 11 229.90

2. Jordan, Renee East 11 225.45

3. Klachner, Rachel Service 211.60

4. Veit, Lindsey South 10 205.80

5. Rose-Figura, Rachel West 12 198.90

6. Morton, Kelsey West Valley 12 191.90

7. Sharp, Allison Juneau 12 191.10

8. Collet, Nicky Soldotna 12 186.45

9. Wallace, Joanna Monroe 177.30

10. Christiansen, Zandra Wasilla 12 169.30

11. Miller, Alyssa West Valley 12 167.65

12. Shachle, Mariah Wasilla 167.15

13. Sanchez, Zeeba Juneau 12 165.50

14. Craft, Savannah West Valley 10 165.25

15. Sanders, Katie Eagle River 161.40

16. Sharp, Sam Juneau 10 160.30

Boys

1. Wandersee, Scott Kodiak 11 300.00

2. Kennedy, David Wasilla 12 258.95

3. White, Sam North Pole 10 253.20

4. Haas, Dalton Service 10 233.35

5. Teal, Nathan Juneau 12 222.35

6. Deedy, Alexander Colony 203.85

7. Haley, Bryan Bartlett 200.55

8. Tate, Cody Soldotna 11 196.35

9. Aulbach, Asa Petersburg 10 195.00

10. Barnhart, Gideon Lathrop 10 188.50

11. Hunter, Tyler Bartlett 183.25

12. Liebing, Richard Palmer 12 176.45

13. Koop, Cory North Pole 175.75

14. Fink, Stephen West Valley 12 156.10

15. Olson, Timothy Lathrop 155.70

16. Lewis, Alexander Dimond 152.90

100 FLY

Girls

1. Adams, Margot Service 10 :59.64

2. Stacey, Janelle Ketchikan 9 1:00.00

3. Bissell, Haley Dimond 11 1:00.68

4. Caldwell, Jordyn Chugiak 10 1:00.80

5. Wicks, Sam East 9 1:00.80

6. Brakora, Kelly East 12 1:02.15

7. Bennett, Elizabeth Monroe 11 1:02.64

8. Bowen, Olivia Soldotna 10 1:02.83

9. Wray, Nikki Dimond 11 1:03.11

10. Knight, Chelsea South 1:03.17

11. Clark, Auri Juneau 9 1:03.58

12. Williams, Ava Chugiak 12 1:03.64

13. Hyams, Ariel West 12 1:04.06

14. Jones, Lori East 10 1:04.37

15. Hawkins, Michelle Dimond 10 1:04.43

16. Streuli, Erin Petersburg 12 1:04.64

Boys

1. Brunette, Cody Juneau 11 :51.11

2. Armstrong, Tanner Bartlett 12 :54.05

3. Heaven, Winter Soldotna 10 :54.82

4. Adams, Wyatt Service 11 :54.88

5. Evershed, Gregory Hutchison 10 :56.02

6. O'Leary, Ryan Seward 10 :56.20

7. Wilson, Dan East 10 :56.20

8. Wilcox, David Dimond 9 :56.48

9. Summers, Matt Dimond 11 :56.56

10. Frey, Charles Wasilla 12 :56.88

11. Mickelson, Tyler Juneau 10 :56.91

12. Peck, Bryce North Pole 11 :57.03

13. Martinez, Phillip North Pole 10 :57.05

14. Frey, Jeff Wasilla 11 :57.55

15. Shulte, Jay South 10 :58.15

16. Kowaleski, Adam Dimond 10 :58.26

100 FREE

Girls

1. Wicks, Sam East 9 :54.21

2. Goering, Anne West Valley 11 :54.50

3. Caldwell, Jordyn Chugiak 10 :55.46

4. Wray, Nikki Dimond 11 :55.65

5. McDuffie, Erin Service 12 :55.74

6. Adams, Margot Service 10 :55.75

7. Bowen, Olivia Soldotna 10 :55.92

8. Hasbrouck, Tessa Petersburg 11 :56.10

9. Wray, Nikki Dimond 11 :56.23

10. Norris, Hannah Valdez 9 :56.48

11. Walker, Taylor East 12 :56.57

12. Johnson, Emilee Ketchikan 10 :56.68

13. Dalton, Katy West :56.87

14. Iverson, Hannah Service 11 :57.03

15. Bulkow, Madeline Service 9 :57.18

16. Knight, Chelsea South :57.21

Kirk, Christine Service 10 :57.21

Boys

1. Adams, Wyatt Service 11 :48.30

2. Rutecki, Nick Juneau 11 :48.39

3. Frey, Jeff Wasilla 11 :49.09

4. Hussong, Austin Dimond 12 :49.28

5. Brunette, Cody Juneau 11 :49.35

6. O'Leary, Ryan Seward 10 :49.69

7. Kowalewski, Adam Dimond 10 :49.77

8. Macinko, Nando Kodiak 9 :50.15

9. Summers, Matt Dimond 11 :50.24

10. Friccero, Eric Kodiak 12 :50.40

11. Armstrong, Tanner Bartlett 12 :50.58

12. Peck, Bryce North Pole 11 :50.59

13. Heaven, Winter Soldotna 10 :50.68

14. Anderson, Josh Juneau 10 :51.18

15. Cayce, Seth Juneau 11 :51.41

16. Rockwell, Ben South 11 :51.45

500 FREE

Girls

1. Caldwell, Jordyn Chugiak 10 5:16.79

2. Keill, Alyssa Lathrop 12 5:18.51

3. Wray, Nikki Dimond 11 5:21.17

4. Wicks, Sam East 9 5:21.44

5. Iverson, Hannah Service 11 5:25.33

6. Iverson, Jordan Service 10 5:27.66

7. Bennett, Elizabeth Monroe 11 5:28.79

8. Perkins, Shelby North Pole 10 5:28.82

9. Johnson, Emilee Ketchikan 10 5:29.12

10. Williams, Ava Chugiak 12 5:31.26

11. Goering, Anne West Valley 11 5:32.28

12. Hasbrouck, Tessa Petersburg 11 5:32.65

13. Hyams, Ariel West 12 5:33.62

14. Stacey, Janelle Ketchikan 9 5:34.33

15. Beck-Goodell, Celeste Kodiak 9 5:36.99

16. Pfeifer, Olivia Kenai 5:38.18

Boys

1. Brunette, Cody Juneau 11 4:46.79

2. Armstrong, Tanner Bartlett 12 4:48.29

3. Peck, Bryce North Pole 11 4:50.23

4. Summers, Matt Dimond 11 4:51.77

5. Frey, Jeff Wasilla 11 4:57.50

6. Hussong, Austin Dimond 12 4:58.31

7. Long, Christian Wasilla 11 4:59.47

8. Danielson, Jeff Lathrop 10 5:04.19

9. Hopkins, Kyle North Pole 10 5:10.95

10. Shulte, Jay South 10 5:12.21

11. Rutecki, Nick Juneau 11 5:12.30

12. Heaven, Winter Soldotna 10 5:12.49

13. Wholecheese, Charlie Mt. Edgecumbe 11 5:13.97

14. Evershed, Gregory Hutchison 10 5:14.11

15. Hanneman, Logan Lathrop 10 5:14.55

16. Krenzelok, Brett Eagle River 9 5:16.93

200 FREE RELAY

Girls

1. Chugiak 1:42.33

2. Service 1:42.48

3. East 1:44.09

4. South 1:44.82

5. Kodiak 1:45.25

6. Sitka 1:46.57

7. North Pole 1:47.38

8. Ketchikan 1:47.44

9. Juneau 1:47.79

10. Soldotna 1:47.95

11. Homer 1:48.19

12. Petersburg 1:48.51

13. Dimond 1:48.83

14. West Valley 1:49.44

15. West 1:50.78

16. Eagle River 1:51.26

Boys

1. Juneau 1:31.13

2. Wasilla 1:33.03

3. Kodiak 1:34.58

4. Dimond 1:35.12

5. Colony 1:35.18

6. North Pole 1:35.96

7. South 1:37.31

8. West Valley 1:37.60

9. West 1:38.41

10. Service 1:38.48

11. Homer 1:38.86

12. Sitka 1:39.12

13. East 1:39.94

14. Soldotna 1:40.05

15. Petersburg 1:40.39

16. Craig 1:40.98

100 BACK

Girls

1. Adams, Margot Service 10 1:00.73

2. Bissell, Haley Dimond 11 1:00.89

3. Hawkins, Michelle Dimond 10 1:00.90

4. Wicks, Sam East 9 1:01.04

5. Brakora, Kelly East 12 1:01.94

6. Stacy, Janelle Ketchikan 9 1:02.25

7. Yoo, Paulina South 11 1:03.05

8. Caldwell, Jordyn Chugiak 10 1:03.17

9. Bennett, Elizabeth Monroe 11 1:03.51

10. McDuffie, Laura Service 10 1:03.72

11. Philpot, Karen Kodiak 12 1:03.99

12. Wray, Nikki Dimond 11 1:04.50

13. O'Leary, Meghan Seward 9 1:05.12

14. Johnson, Emilee Ketchikan 10 1:05.57

15. Audette, Eileen Seward 1:06.70

16. Iverson, Hannah Service 11 1:06.85

Boys

1. Brunette, Cody Juneau 11 :54.61

2. Frey, Jeff Wasilla 11 :56.22

3. Hussong, Austin Dimond 12 :56.51

4. Armstrong, Tanner Bartlett 12 :57.16

5. Macinko, Nando Kodiak 9 :58.28

6. Long, Christian Wasilla 11 :58.57

7. Summers, Matt Dimond 11 :58.61

8. Vandermeer, Drew West Valley 11 :58.65

9. Barto, Alex Juneau 11 :58.78

10. Frey, Charles Wasilla 12 :58.91

11. Schick, Cody Juneau 9 :59.11

12. O'Leary, Ryan Seward 10 :59.68

13. Martinez, Phillip North Pole 10 :59.79

14. Wannamaker, Dylan Kenai :59.81

15. Miller, Adam Service 11 :59.94

16. Messing, Nathan Juneau 9 1:00.07

Peck, Bryce North Pole 11 1:00.07

100 BREAST

Girls

1. Griffing, Laura Kodiak 10 1:07.10

2. Wray, Nikki Dimond 11 1:09.90

3. Scholze, Myra Kodiak 10 1:10.59

4. Freestone, Randi 11 1:11.76

5. Johnson, Emilee Ketchikan 10 1:12.03

6. Beck-Goodell, Celeste Kodiak 9 1:12.42

7. Meierotto, Sarah North Pole 9 1:12.46

8. Rawson, Leslie East 12 1:12.87

9. Caldwell, Jordyn Chugiak 10 1:12.93

10. Brakora, Kelly East 12 1:13.15

11. Wicks, Sam East 9 1:13.30

12. Adams, Margot Service 10 1:13.73

13. Kirk, Christine Service 10 1:13.83

14. Broschat, Mary Sitka 10 1:14.18

15. Young, Kyla Kodiak 1:14.76

16. Clark, Auri Juneau 9 1:14.89

Boys

1. Severns, Keegan Lathrop 11 1:00.85

2. Brunette, Cody Juneau 11 1:01.32

3. Kowalewski, Adam Dimond 10 1:02.14

4. Shulte, Jay South 10 1:02.38

5. Cayce, Seth Juneau 11 1:04.17

6. Armstrong, Tanner Bartlett 12 1:04.61

7. Vandermeer, Drew West Valley 11 1:05.60

8. Martinez, Phillip North Pole 10 1:05.62

9. Merriam, Max Wasilla 12 1:06.10

10. Marsh, Preston Petersburg 9 1:06.28

11. Hill, Tyler Monroe 10 1:06.41

12. Frey, Jeff Wasilla 11 1:06.46

13. Mickelson, Tyler Juneau 10 1:07.19

14. Anderson, Will Homer 1:07.30

15. McNulty, Michael Homer 1:07.99

16. Reeder, Gordon Sitka 10 1:08.12

400 FREE RELAY

Girls

1. Chugiak 3:46.69

2. Service 3:47.23

3. East 3:47.80

4. Dimond 3:49.39

5. Kodiak 3:52.07

6. North Pole 3:57.21

7. South 3:57.39

8. Homer 3:58.27

9. West Valley 3:58.39

10. Soldotna 3:58.45

11. Juneau 4:00.32

12. Ketchikan 4:00.88

13. Eagle River 4:03.01

14. West 4:03.31

15. Lathrop 4:04.75

16. Petersburg 4:05.03

Boys

1. Juneau 3:24.26

2. Wasilla 3:24.70

3. Dimond 3:24.82

4. Kodiak 3:31.70

5. North Pole 3:32.11

6. Service 3:34.18

7. Lathrop 3:35.61

8. South 3:38.35

9. West 3:38.70

10. Colony 3:38.90

11. West Valley 3:39.80

12. East 3:40.10

13. Homer 3:40.17

14. Chugiak 3:49.25

15. Kenai 3:50.06

16. Ketchikan 3:50.41



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING