Local Scoreboard: Running

Posted: Thursday, October 12, 2000

MIDDLE SCHOOL RUNNING

Results from a middle school cross-country running meet held Friday at Adair-Kennedy Memorial Park. Team scores are based on top-10 finishers only, with first place earning 10 points, second place getting nine, etc., though 10th place receiving one point.

Girls team scores - 1. Dzantik'i Heeni (DZ), 37; 2. Floyd Dryden (FD), 10; 3. Sitka (SI), 8; 4. Ketchikan (KT), 0.

Girls individuals - 1. Jordan Harvey (DZ), 11:11.11; 2. Gretchen Dierking (DZ), 11:12.98; 3. Amanda Jones (DZ), 11:25.61; 4. Janelle Smith (DZ), 11:29.71; 5. Jordan Moser (FD), 11:48.53; 6. Chandler O'Connell (SI), 11:53.44; 7. Helen Nelson (FD), 12:05.74; 8. Jessie Post (FD), 12:07.92; 9. Jordan Cottingham (DZ), 12:38.79; 10. Erin Thompson (DZ), 12:39.99; 11. Jacilyn Hayden (DZ), 12:40.55; 12. Hannah Hutten (SI), 12:47.76; 13. Ashley Kelley (DZ), 12:48.44; 14. Misty Leccesse (SI), 12:51.44; 15. Cortney Tuinstra (KT), 12:51.80; 16. Linda Bruce (DZ), 13:07.45; 17. Mary Thomas (SI), 13:09.59; 18. Tori Schmidt (FD), 13:10.33; 19. Ashley Stage (KT), 13:11.60; 20. Kaitlyn Bausler (DZ), 13:12.21; 21. Erin Kuehl (KT), 13:12.57; 22. Ashley Fields (KT), 13:23.62; 23. Mikela Landvatter (FD), 13:29.92; 24. Moriah White (FD), 13:31.66; 25. Katie Rumery (DZ), 13:32.43; 26. Rachel Schuerger (KT), 13:32.75; 27. Kael Wanamaker (FD), 13:33.47; 28. Aislinn Shaul-Jensen (DZ), 13:35.72; 29. Kristin Padgett (SI), 13:36.26; 30. Chayna Herby (KT), 13:47.94; 31. Samantha Clark-Smith (KT), 13:49.67; 32. K.C. Greenup (KT), 13:52.74; 33. Rachael Deach (DZ), 13:54.27; 34. J. Teune (KT), 13:54.46; 35. Alicia Maryott (DZ), 13:56.57; 36. Gabrielle Vance (DZ), 13:58.23; 37. Nicola Trainer (SI), 14:00.32; 38. Natalia Dyakanoff (KT), 14:04.72; 39. Caitlyn Stewart (KT), 14:05.31; 40. Cordova Lewis (DZ), 14:05.93; 41. E. Blair (SI), 14:23.32; 42. F. Abt (SI), 14:41.89; 43. Joy Demmert (KT), 14:42.16; 44. J. Vallion (SI), 14:54.58; 45. Kate Potter (DZ), 15:04.49; 46. Brenda Tyler (KT), 15:06.59; 47. Erin Cottingham (DZ), 15:10.91; 48. Madison Massey (DZ), 15:48:75; 49. Christina Lewis (KT), 16:34.74; 50. Jomario Alba (KT), 16:35.07; 51. N. Allison. (DZ), 16:39.43; 52. V. Delong (KT), 17:18.52; 53. A. Maloney (KT), 18:49.57.

Boys team scores - 1. Dzantik'i Heeni (DZ), 28; 2. Sitka (SI), 12; 3. Angoon (AN), 8; 4. Floyd Dryden (FD), 4; 5. Ketchikan (KT), 3.

Boys individuals - 1. Scott Totton (SI), 09:40.04; 2. Tristan Knutson (DZ), 09:42.22; 3. Jordan Jamestown (AN), 09:49.64; 4. Bryce Iverson (DZ), 10:03.94; 5. Wesley Dinnan (DZ), 10:04.16; 6. Owen Kelley (DZ), 10:14.36; 7. Carl Lundquist (FD), 10:15.61; 8. Brian Taro (KT), 10:21.37; 9. Kyle James (SI), 10:22.53; 10. Tyler Dinnan (DZ), 10:28.64; 11. Buckley Svinicki (DZ), 10:36.95; 12. Keven Heffern (FD), 10:39.15; 13. Matt Way (SI), 10:41.28; 14. Mark Rainery (FD), 10:43.09; 15. Andrew Broschat (SI), 10:43.44; 16. Cody Cowan (KT), 10:44.46; 17. Lucas Chambers (SI), 11:00.09; 18. Keven Conway (SI), 11:02.54; 19. Chance Allen (SI), 11:03.29; 20. Walker Janelle (FD), 11:09.09; 21. Ray Huebschen (FD), 11:10.49; 22. Matt Kern (FD), 11:14.62; 23. Kyle Russell (FD), 11:16.73; 24. Elijah Bruce (DZ), 11:17.56; 25. Wylie Guy (DZ), 11:18.24; 26. Justin Jones (FD), 11:19.09; 27. Steven Poitra (SI), 11:23.99; 28. Ian Brinkman (DZ), 11:27.56; 29. Eric Gullufsen (DZ), 11:28.28; 30. Nick Belfry (KT), 11:34.01; 31. Luke Thorington (DZ), 11:35.93; 32. Dylan Ashe (DZ), 11:36.97; 33. Devon Daluy (SI), 11:38.26; 34. Nils Domke (DZ), 11:38.87; 35. Tom Meiners (FD), 11:39.35; 36. Matt Arnold (FD), 11:40.45; 37. Riley Hall (FD), 11:44.92; 38. Danny Bornemann (DZ), 11:54.92; 39. Jayson Asnin (SI), 12:02.36; 40. R. Stein (SI), 12:03.94; 41. G. Horton (SI), 12:05.92; 42. J. Jurezak (SI), 12:06.40; 43. Andrew Flansaas (FD), 12:21.49; 44. K. Ainslie (SI), 12:43.09; 45. Bryan Crowder (DZ), 12:44.90; 46. Nick Webb (FD), 12:47.59; 47. Daniel Luedke (FD), 12:49.24; 48. G. Humer (SI), 12:51.69; 49. K. Cleman (KT), 12:54.10; 50. J. Pepper (SI), 12:54.62; 51. E.B. Crow (SI), 12:58.42; 52. NickVanEeckhout (DZ), 13:01.55; 53. Ben Schlecter (FD), 13:05.56; 54. Justin Sanbei (FD), 13:06.79; 55. Kelley Newman (DZ), 13:07.11; 56. Dane Harlamert (DZ), 13:07.45; 57. N. Mitchell (KT), 13:14.76; 58. I. Brown (KT), 13:15.33; 59. Jake Lewis (FD), 13:30.85; 60. Jeff Notar (FD), 13:34.39; 61. Joey VanEeckhout (DZ), 14:02.40; 62. M. Tally (SI), 14:03.82; 63. A. Fondell (SI), 14:05.42; 64. K. Pitchford (KT), 14:36.86; 65. Gabe Meachum (DZ), 14:36.41.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING