School Events

Posted: Friday, October 12, 2001

School Calendar Oct. 15-20

OCTOBER 18 - NO SCHOOL/ ALASKA DAY & INSERVICE

FRIDAY, OCTOBER 19 - NO SCHOOL/ INSERVICE

Auke Bay Elementary 463-1775

Dzantik'l Heeni Middle 463-1899

Monday, October 15

DZAP EARLY BIRDS' Breakfast 7:15-7:45 a.m.

Homework Hangout with Mr. Jones, Mr. Marks, & Ms. Ryall in Commons/Library 7:15-8:00 a.m.

AM Open Gym with Mr. Howard 7:15 - 8:15 a.m.

Power Hour Tutoring in Library for Spruce & Hemlock/Alder

House/Cedar House 3-4:30 p.m.

Young Entrepreneurs with Mr. Wahl, Rm B-209

Tuesday, October 16

DZAP EARLY BIRDS' Breakfast 7:15-7:45 a.m.

Homework Hangout with Mr. Jones, Mr. Marks, & Ms. Ryall in Commons/Library 7:15-8:00 a.m.

AM Open Gym with Mr. Howard 7:15 - 8:15 a.m.

Power Hour Tutoring in Library for Spruce & Hemlock/Alder

House/Cedar House 3-4:30 p.m.

Digital Video and 3-D Animation with Mr. Imel, Media Rm 3-4:30 p.m.

Midi-Music with Mr. Engstrom, Media Rm 3-4:30 p.m.

Advanced Sewing with Ms. Buck, Life Skills Rm 3-4:30 p.m.

School Newspaper with Ms. McCoy, Rm B-210 3-4:30 p.m.

After School Action Club (exploring Juneau, meets with Mr. Kovach,

Rm C-209 3-4:30 p.m.

Wednesday, October 17

DZAP EARLY BIRDS' Breakfast 7:15-7:45 a.m.

Homework Hangout with Mr. Jones, Mr. Marks, & Ms. Ryall in Commons/Library 7:15-8:00 a.m.

AM Open Gym with Mr. Howard 7:15 - 8:15 a.m.

Power Hour Tutoring in Library for Spruce & Hemlock/Alder

House/Cedar House 3-4:30 p.m.

Advanced Sewing with Ms. Buck, Life Skills Rm 3-4:30 p.m.

A Writer's Workshop with Mrs. Lloyd, Rm B-205 3-4:30 p.m.

Floyd Dryden Middle 463-1850

Monday, October 15th

FLOYD DRYDEN BEFORE-SCHOOL ACTIVITIES

Homework Hangout, 7-8 a.m.

Instructor: Mrs. Sleppy

Location: Library

Open Gym, 7-8:15 a.m.

Instructor: Mr. Walter

Location: Gym

FLOYD DRYDEN AFTER-SCHOOL ACTIVITIES

Power Hour, 3-4:30 p.m.

6th Grade - Mrs. Janowiec's room

Instructor: Ms. Penrose

7th Grade - Library

Instructor: Mrs. Black

8th Grade - Mrs. Sleppy's room

Instructor: Mrs. Sleppy

Location: Mr. Steele's room

Clarinet Ensemble, 3-4:30 p.m.

Instructor: Mr. Black

Location: Band Room

Babysitter's Club, 3-4:30 p.m.

Instructor: Girl Scouts

Location: Commons

Outdoor Sports Club, 3-5 p.m.

Instructor: Mr. Yerkes

Location: Football field

Tuesday, October 16th

FLOYD DRYDEN BEFORE-SCHOOL ACTIVITIES

Homework Hangout, 7-8 a.m.

Instructor: Mrs. Sleppy

Location: Library

Open Gym, 7-8:15 a.m.

Instructor: Mr. Walter

Location: Gym

FLOYD DRYDEN AFTER-SCHOOL ACTIVITIES

Power Hour, 3-4:30 p.m.

6th Grade - Mrs. Janowiec's room

Instructor: Ms. Penrose

7th Grade - Library

Instructor: Mrs. Black

8th Grade - Mrs. Sleppy's room

Instructor: Mrs. Sleppy

Paper Crafts Club, 3-4:30 p.m.

Instructor: Ms. Davis

Location: Mr. Yerke's room

Archery Club, 3-5 p.m.

Instructor: Mr. Walter

Location: Commons

Wednesday, October 17th

FLOYD DRYDEN BEFORE-SCHOOL ACTIVITIES

Homework Hangout, 7-8 a.m.

Instructor: Mrs. Sleppy

Location: Library

Open Gym, 7-8:15 a.m.

Instructor: Mr. Walter

Location: Gym

FLOYD DRYDEN AFTER-SCHOOL ACTIVITIES

Power Hour, 3-4:30 p.m.

6th Grade - Mrs. Janowiec's room

Instructor: Ms. Penrose

7th Grade - Library

Instructor: Mrs. Black

8th Grade - Mrs. Sleppy's room

Instructor: Mrs. Sleppy

Video Editing Club, 3-6 p.m.

Instructor: Mr. Jemison

Location: Mr. Steele's room

Science Club, 3-4:30

Instructor: Mrs. Iler

Location: Mrs. Iler's room

Outdoor Sports Club, 3-5 p.m.

Instructor: Mr. Yerkes

Location: Football field

Gastineau Elementary 463-1999

Monday, October 15

Picture retake day, only for the following classes:

Borges, Engstrom, Hamrick, Rieselbach, Stanek, and Walkush.

Friends Of Gastineau Luncheon Meeting in the Library, 12:05-12:50 p.m.

Come have lunch on us! Lunch provided by the parent/teacher group. All parents, grandparents, teachers, and members of the community are invited to attend.

Tuesday, October 16

Ms. Haygood's class Discovery field trip

Glacier Valley Elementary 463-1801

Harborview Elementary 463-1875

Monday, October 15

Swimming - Fagnant and Hiltner's classes

Methodist Camp - Audubon Bird Academy w/ Frame and Manning's Classes.

Juneau Charter School 586-2526

Juneau Douglas High School 463-1900

Tuesday, October 16

Seminar:Frosh & Sophs: Setting the Stage for Life after JDHS 5:30-7 p.m. JDHS Library

Wednesday, October 17

Volleyball @ Cordova

Student Recognition @ JDHS lib - 12 noon

Thursday, October 18

No school- Inservice Day

Volleyball @ Colony

AASG @ Eielson

Site Council 5:15 p.m. - Staff Room

Friday, October 19

No school-Inservice

Volleyball @ Service

Swim/Dive @ Juneau

AASG State @ Eielson

World Language Fest @JDHS

Wrestling @ Petersburg

Drama-Debate-Forensics @ Ketchikan

Saturday, October 20

PSAT 8 a.m.

Football Finals @ Anchorage

Volleyball @ Service/Dimond

Swim/Dive @ Juneau

AASG State @ Eielson

World Language @ Juneau

DDF @ Ketchikan

Wrestling @ Petersburg

Mendenhall River Community 463-1799

Riverbend Elementary 463-1819



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING