http://racerealty.com/

JDHS swimming statistics

Posted: Sunday, October 14, 2001

JUNEAU-DOUGLAS

HIGH SCHOOL SWIMMING

Results from two Juneau-Douglas High School swim meets at Anchorage's Service High School over the weekend. Friday's meet used triple-dual meet scoring and featured Juneau and Dimond at Service. Saturday's meet used standard tri-meet scoring and featured Juneau and Homer at Service. First names not available for all swimmers, last names not available for all relays.

FRIDAY'S RESULTS

Team scores -- 1. Juneau-Douglas, 37 points; 2. Dimond, 33; 3. Service, 32.

200-yard medley relay -- 1. Dimond A (Fellwock, Raposa, Bloomfield, Fuller), 1 minute, 44.11 seconds; 2. Juneau-Douglas A (Kreuzenstein, Hughes, Barnes, Fishel), 1:45.95; 3. Service A (Zeek, Borchardt, Hughes, Van Hees), 1:48.73; 4. Dimond B (Choi, Muschany, Olsbo, Micks), 2:01.28.

200 freestyle -- 1. Forrest Preston, JD, 1:55.44; 2. Jake Kreuzenstein, JD, 1:57.10; 3. Steve Burnham, S, 1:58.84; 4. D. Quay, S, 2:01.03; 5. C. Muschany, D, 2:06.93; 6. B. Shore, 2:26.26.

200 individual medley -- 1. Kwai-Linn Bloomfield, D, 2:07.25; 2. Kirk Fishel, JD, 2:07.62; 3. Hans Borchardt, S, 2:09.19; 4. J. Uldrich, S, 2:20.31; 5. J. Stephens, D, 2:27.51; 6. Q Smythe, JD, 2:28.09.

50 freestyle -- 1. Gerry Zeek, S, 23.68; 2. Jason Fellwock, D, 23.97; 3. M. Fuller, D, 24.61; 4. D. Van Hees, S, 25.08; 5. John Wagner, JD, 26.07; 6. Guy Barnes, JD, 27.00.

1-meter springboard diving (six dives) -- 1. Casey Willis, S, 232.00 points; 2. W. MacDonald, S, 182.70; 3. Ryan Stidolph, JD, 169.00; 4. M. Micks, D, 143.20; 5. Greg Albrecht, JD, 136.40.

100-yard butterfly -- 1. Gilbert Raposa, D, 55.74 seconds; 2. Hans Borchardt, S, 57.22; 3. Forrest Preston, JD, 59.59; 4. C. Edwards, S, 59.97; 5. S. Olsbo, D, 1:01.01; 6. Olin Robus, JD, 1:01.40.

100 freestyle -- 1. Paul Hughes, JD, 50.99; 2. Steve Burnham, S, 52.17; 3. Gerry Zeek, S, 52.43; 4. M. Fuller, D, 54.03; 5. Kwai-Linn Bloomfield, D, 54.17; 6. Q Smythe, JD, 56.31.

500 freestyle -- 1. Jake Kreuzenstein, JD, 5:13.08; 2. Guy Barnes, JD, 5:24.71; 3. D. Quay, S, 5:25.20; 4. S. Olsbo, D, 5:39.52; 5. C. Muchany, D, 5:57.39; 6. R. Cowan, S, 6:03.93.

200 freestyle relay -- 1. Dimond A (Raposa, Fuller, Bloomfield, Stephens), 1:35.09; 2. Service A (Burnham, Uldrich, Zeek, Edwards), 1:35.13; 3. Juneau-Douglas A (Preston, Smythe, Barnes, Wagner), 1:42.95; 4. Service B (Young, Cowan, Hughes, Quay), 1:45.98; 5. Dimond B (Zewambe, Mayra, Shore, Vu), 1:55.78.

100 backstroke -- 1. Josh Fellwock, D, 57.70; 2. Kirk Fishel, JD, 1:00.06; 3. C. Edwards, S, 1:02.33; 4. D. Van Hees, S, 1:03.67; 5. John Wagner, JD, 1:08.41; 6. N. Orst, D, 1:11.37.

100 breaststroke -- 1. Gilbert Raposa, D, 1:00.21; 2. Paul Hughes, JD, 1:00.49; 3. Olin Robus, JD, 1:06.85; 4. J. Uldrich, 1:10.85; 5. A. Hughes, S, 1:12.39; 6. J. Stephens, D, 1:12.64.

400 freestyle relay -- 1. Service A (Edwards, Burnham, Quay, Van Hees), 3:30.35; 2. Juneau-Douglas A (Fishel, Kreuzenstein, Robus, Hughes), 3:32.08; 3. Dimond A (Olsbo, Fellwock, Stephens, Muchany), 3:45.55; 4. Juneau-Douglas B (Preston, Wagner, Barnes, Smythe), 3:49.67; 5. Service B (Uldrich, Borchardt, Hughes, Cowan), 3:57.81; 6. Dimond B (Vu, Choi, Skera, Mayra), 4:16.32.

------

GIRLS

Team scores -- 1. Service, 60 points; 2. Dimond, 24; 3. Juneau-Douglas, 18.

200 medley relay -- 1. Service A (B. Winegarner, Fejes, Kula, Chang), 1 minute, 54.99 seconds; 2. Service B (names illegible), 2:00.43; 3. Juneau-Douglas A (DiCostanzo, Grayson, W. Potdevin, Fox), 2:02.74; 4. Dimond A (names illegible), 2:03.15; 5. Juneau-Douglas B (Hale, Harris, Kreuzenstein, Focht), 2:08.01; 6. Dimond B (names illegible), 2:14.86.

200 freestyle -- 1. Alissa Nagel, D, 2:04.39; 2. Lisse Focht, JD, 2:04.61; 3. Weather Potdevin, JD, 2:06.71; 4. Emily Chandler, S, 2:07.59; 5. Sarah Millhouse, S, 2:07.99; 6. W. Williams, D, 2:11.95.

200 individual medley -- 1. Rachelle Kula, S, 2:16.24; 2. Christina DiCostanzo, JD, 2:27.79; 3. C. Piakak, S, 2:28.13; 4. B. Nicholls, D, 2:28.23; 5. Natalie Hale, JD, 2:35.13; 6. A. Butcher, D, 2:41.22.

50 freestyle -- 1. Julia Chang, S, 25.68; 2. R. Fuller, D, 26.10; 3. E. Chandler, D, 27.02; 4. Annie Fox, JD, 27.08; 5. Kelsey Potdevin, JD, 27.24; 6. C. Masalunga, D, 27.64.

1-meter springboard diving (six dives) -- 1. Katy Allely, S, 167.50 points; 2. K. Fleming, D, 166.00; 3. K. Spohnholz, S, 165.65; 4. Liz Brooks, JD, 148.20; 5. Marnita Coenraad, JD, 146.20.

100-yard butterfly -- 1. Christina Piakak, S, 1 minute, 3.68 seconds; 2. Jenny Mayra, D, 1:04.70; 3. Kelsey Potdevin, JD, 1:07.24; 4. Sarah Millhouse, S, 1:08.37; 5. W. Williams, D, 1:12.43; 6. Kaitlin Kreuzenstein, JD, 1:14.20.

100 freestyle -- 1. Rachelle Kula, S, 54.62; 2. K. Fuller, D, 56.04; 3. Alissa Nagel, D, 56.95; 4. Martha Kaiser, JD, 57.21; 5. D. Frichter, S, 1:00.76; 6. Heather Harris, JD, 1:00.80.

500 freestyle -- 1. Julia Chang, S, 5:24.49; 2. Lisse Focht, JD, 5:37.84; 3. Sierra Winegarner, S, 5:38.13; 4. Weather Potdevin, JD, 5:39.64; 5. J. Frichter, D, 5:48.56; 6. B. Nicholls, D, 5:53.56.

200 freestyle relay -- 1. Service A (names illegible), 1:44.73; 2). Dimond A (names illegible), 1:45.62; 3. Juneau-Douglas A (Kaiser, Fox, W. Potdevin, K. Potdevin), 1:46.48; 4. Juneau-Douglas B (Harris, Grayson, Kreuzenstein, Hale), 1:53.75; 5. Service B (names illegible), 2:00.09; 6. Dimond B (names illegible), 2:05.15.

100 backstroke -- 1. Brette Winegarner, S, 1:00.55; 2. Martha Kaiser, JD, 1:04.19; 3. Jenny Mayra, D, 1:05.63; 4. Christina DiCostanzo, JD, 1:06.91; 5. C. Hastings, S, 1:08.29; 6. C. Mappala, D, 1:11.02.

100 breaststroke -- 1. Adrianne Fejes, S, 1:14.89; 2. K. Stockley, S, 1:17.02; 3. Heather Harris, JD, 1:18.20; 4. Robyn Grayson, JD, 1:18.32; 5. A. Butcher, D, 1:21.74; 6. S. Ashley, D, 1:26.21.

400 freestyle relay -- 1. Service A (Chang, S. Winegarner, Kula, B. Winegarner), 3:45.56; 2. Dimond A (Fuller, Mayra, Nicholls, Nagel), 3:53.80; 3. Juneau-Douglas A (Kaiser, W. Potdevin, Fox, Focht), 3:59.44; 4. Service B (Iverson, Blunell, Frenier, Hastings), 4:12.26; 5. Dimond B (Hamm, Butcher, Williams, Van Kant), 4:17.23; 6. Juneau-Douglas B (DiCostanzo, Kreuzenstein, Grayson, Hale), 4:17.32.

----------

SATURDAY'S RESULTS

Team scores -- 1. Service, 115 points; 2. Juneau-Douglas, 107; 3. Homer, 84.

200-yard medley relay -- 1. Juneau-Douglas A (Kreuzenstein, Hughes, Preston, Fishel), 1 minute, 46.88 seconds; 2. Service A (Zeek, Hughes, Borchardt, Burnham), 1:49.60; 3. Homer A (Riley, Vait, Smith, Wythe), 1:51.07.

200 freestyle -- 1. Ben Kuhns, H, 1:53.60; 2. C. Edwards, S, 1:53.80; 3. Forrest Preston, JD, 1:54.57; 4. A. Vait, H, 2:02.03; 5. Guy Barnes, JD, 2:05.20; 6. R. Cowan, S, 2:09.50.

200 individual medley -- 1. Paul Hughes, JD, 2:05.52; 2. Evan Smith, H, 2:09.65; 3. Jake Kreuzenstein, JD, 2:09.99; 4. Hans Borchardt, S, 2:10.39; 5. D. Quay, S, 2:20.05.

50 freestyle -- 1. Steve Burnham, S, 23.31; 2. Jake Bell, H, 23.54; 3. L. Haggerty, H, 25.42; 4. Q Smythe, JD, 26.05; 5. John Wagner, JD, 26.36; 6. A. Hughes, S, 26.71.

1-meter springboard diving (six dives) -- 1. Casey Willis, S, 208.30 points; 2. W. MacDonald, S, 187.95; 3. Ryan Stidolph, JD, 157.55; 4. Greg Albrecht, JD, 148.45.

100-yard butterfly -- 1. Hans Borchardt, S, 57.78 seconds; 2. Evan Smith, H, 58.23; 3. Jake Bell, H, 59.13; 4. Olin Robus, JD, 1:02.85; 5. John Wagner, JD, 1:09.28; 6. R. Cowan, S, 1:11.47.

100 freestyle -- 1. Gerry Zeek, S, 52.69; 2. D. Wythe, H, 53.86; 3. Kirk Fishel, JD, 54.87; 4. L. Haggerty, H, 55.93; 5. Guy Barnes, JD, 58.10; 6. D. Young, S, 1:00.43.

500 freestyle -- 1. Paul Hughes, JD, 5:02.17; 2. C. Edwards, S, 5:04.86; 3. Forrest Preston, JD, 5:08.95; 4. J. Smith, H, 5:37.61; 5. T. Riley, H, 6:13.24; 6. N. Collins, S, 7:04.99

200 freestyle relay -- 1. Service A (Burnham, Van Hees, Edwards, Borchardt), 1:35.97; 2. Juneau-Douglas A (Fishel, Kreuzenstein, Robus, Hughes), 1:36.13; 3. Homer B (Wythe, Smith, Roley, Haggerty), 1:42.37; 4. Service B (Cowan, Hughes, Young, Uldrich), 1:44.67; 5. Juneau-Douglas B (Smythe, Stidolph, Albrecht, Wagner), 1:57.16; DQ: Homer A (names not available).

100 backstroke -- 1. Kirk Fishel, JD, 58.96; 2. Gerry Zeek, S, 59.74; 3. Ben Kuhns, H, 1:01.25; 4. Jake Kreuzenstein, JD, 1:01.41; 5. D. Quay, S, 1:02.51; 6. J. Smith, H, 1:04.70.

100 breaststroke -- 1. Olin Robus, JD, 1:07.14; 2. Andy Vait, H, 1:08.00; 3. A. Hughes, S, 1:13.79; 4. Q Smythe, JD, 1:14.63; 5. T. Riley, H, 1:15.86; 6. D. Young, S, 1:20.39.

400 freestyle relay -- 1. Service A (Burnham, Quay, Edwards, Zeek), 3:29.44; 2. Homer A (Bell, Wythe, Kuhns, Smith), 3:29.56; 3. Juneau-Douglas A (Preston, Smythe, Wagner, Robus), 3:47.61; 4. Service B (Cowan, Young, Uldrich, Van Hees), 3:47.84.

------

GIRLS

Team scores -- 1. Service, 157 points; 2. Juneau-Douglas, 98; 3. Homer, 65.

200-yard medley relay -- 1. Service A (B. Winegarner, S. Winegarner, Fejes, Kula), 1 minute, 55.59 seconds; 2. Service B (Fritcher, Piakak, Purcella, Ziegler), 2:00.00; 3. Juneau-Douglas A (DiCostanzo, W. Potdevin, Harris, Kaiser), 2:03.77; 4. Juneau-Douglas B (Hale, Grayson, Kreuzenstein, Focht), 2:10.05; 5. Homer B (names not available), 2:17.67; DQ: Homer A (names not available).

200 freestyle -- 1. Renae Rykaczewski, H, 2:20.77; 2. Emily Chandler, S, 2:26.91; 3. Lisse Focht, JD, 2:27.59; 4. Wythe, H, 2:30.52; 5. Swieter, S, 2:39.49; 6. Robyn Grayson, JD, 2:40.03.

200 individual medley -- 1. Brette Winegarner, S, 2:01.97; 2. Sarah Millhouse, S, 2:07.01; 3. Martha Kaiser, JD, 2:10.26; 4. Heather Harris, JD, 2:10.92; 5. H. Baechler, H, 2:12.82; 6. B. Baechler, H, 2:26.32.

50 freestyle -- 1. Julia Chang, S, 25.45; 2. Sierra Winegarner, S, 26.62; 3. Annie Fox, JD, 27.32; 4. Weather Potdevin, JD, 27.42; 5. Jennings, H, 28.35; 6. Vilsko, H, 32.13.

1-meter springboard diving (six dives) -- 1. Katy Allely, S, 186.15 points; 2. Liz Brooks, JD, 149.35; 3. B. Purcella, S, 147.20; 4. Marnita Coenraad, JD, 144.85.

100-yard butterfly -- 1. Rachelle Kula, S, 1 minute, 0.69 seconds; 2. Monica Ulmer, H, 1:03.25; 3. C. Piakak, S, 1:03.90; 4. Natalie Hale, JD, 1:09.99; 5. Malcolm, H, 1:25.17.

100 freestyle -- 1. Julia Chang, S, 55.10; 2. Martha Kaiser, JD, 56.37; 3. Sierra Winegarner, S, 57.62; 4. Renae Rykaczewski, H, 57.76; 5. Annie Fox, JD, 1:02.11; 6. Jennings, 1:23.88.

500 freestyle -- 1. Weather Potdevin, JD, 5:39.05; 2. Emily Chandler, S, 5:43.90; 3. S. Wythe, H, 6:06.00; 4. Freiner, S, 6:08.03; 5. Kaitlin Kreuzenstein, JD, 6:08.37; 6. A. Vilsko, H, 7:13.93.

200 freestyle relay -- 1. Service A (Fourcher, S. Winegarner, Chang, Kula), 1:44.09; 2. Juneau-Douglas A (W. Potdevin, Fox, Kaiser, Focht), 1:48.69; 3. Juneau-Douglas B (DiCostanzo, Harris, Grayson, Kreuzenstein), 1:53.97; 4. Service B (names illegible), 1:59.90; 5. Homer A (names illegible), 2:00.77.

100 backstroke -- 1. Brette Winegarner, S, 1:00.52; 2. J. Frichter, S, 1:04.82; 3. Christina DiCostanzo, JD, 1:07.35; 4. Natalie Hale, JD, 1:09.24; 5. Malcolm, H, 1:11.39; 6. H. Baechler, 1:13.35.

100 breaststroke -- 1. Monica Ulmer, H, 1:11.87; 2. Adrianne Fejes, S, 1:14.52; 3. K. Stockley, S, 1:16.95; 4. Robyn Grayson, JD, 1:18.13; 5. Heather Harris, JD, 1:19.20; 6. B. Baechler, H, 1:20.96.

400 freestyle relay -- 1. Service A (B. Winegarner, Piakak, Chandler, Millhouse), 3:56.72; 2. Homer A (Baechler, Rykaczewski, Wythe, Ulmer), 3:59.42; 3. Juneau-Douglas A (W. Potdevin, K. Potdevin, Fox, Focht), 4:01.89; 4. Service B (names illegible), 4:29.21; 5. Homer B (names illegible), 5:08.29.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING