October Splash

Posted: Tuesday, October 16, 2001

The top three finishers in each event of the October Splash swim meet, sponsored by Juneau's Glacier Swim Club and held Friday through Sunday at the Augustus G. Brown Swim Pool. The meet featured swimmers from the Glacier Swim Club from Juneau (GSC), the Craig Waverunners Swim Club (SWSC), the Baranof Barracudas Swim Club from Sitka (BBSC), the Ketchikan Killer Whales (KKW), the Viking Swim Club of Petersburg (VSC) and the Haines Dolphins Swim Team (HDST). No team scores were kept. Complete results can be found on the Glacier Swim Club's Web site, http://www.gsc-swim.org.

GIRLS

AGE 8-YOUNGER

25 Yard Freestyle -- 1, Kampnich, Sadie, CWSC, 18.80. 2, Dunlap, Maggie, BBSC, 19.13. 3, Anderson, Cassie, GSC, 21.41.

50 Yard Freestyle -- 1, Kampnich, Sadie, CWSC, 38.89. 2, Dunlap, Maggie, BBSC, 39.07. 3, Barto, Kerry, GSC, 46.28.

100 Yard Freestyle -- 1, Kampnich, Sadie, CWSC, 1:31.88. 2, Galasso, Cascade, HDST, 1:43.18. 3, Barto, Kerry, GSC, 1:44.69.

25 Yard Backstroke -- 1, Kampnich, Sadie, CWSC, 21.75. 2, Dunlap, Maggie, BBSC, 22.22. 3, Klein, Carly, GSC, 22.49.

50 Yard Backstroke -- 1, Kampnich, Sadie, CWSC, 48.74. 2, Klein, Carly, GSC, 53.27. 3, Barto, Kerry, GSC, 53.46.

25 Yard Breaststroke -- 1, Kampnich, Sadie, CWSC, 23.03. 2, Dunlap, Maggie, BBSC, 24.55. 3, Galasso, Cascade, HDST, 29.22.

50 Yard Breaststroke -- 1, Dunlap, Maggie, BBSC, 56.64. 2, Galasso, Cascade, HDST, 1:02.15. 3, Carson, Hanna, KKW, 1:02.71.

25 Yard Butterfly -- 1, Kampnich, Sadie, CWSC, 19.20. 2, Galasso, Cascade, HDST, 23.41. 3, Dunlap, Maggie, BBSC, 24.25.

50 Yard Butterfly -- 1, Kampnich, Sadie, CWSC, 49.68.

100 Yard Individual Medley -- 1, Kampnich, Sadie, CWSC, 1:46.21. 2, Galasso, Cascade, HDST, 2:02.36. 3, Carson, Hanna, KKW, 2:08.76.

100 Yard Freestyle Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Klein, Carly 7, Clark, Auri 7, Barto, Kerry 7, Bigelow, Zoey Brice 8), 1:35.34. 2, GLACIER SWIM CLUB 'B' (Jones, Jessie 8, Evans, Jasmin 8, Rusanowski, Brianna 8, Pratt, Lauren 8), 1:57.34. 3, GLACIER SWIM CLUB 'C' (Miller, Clara 8, Chalmers, Caitlin 8, Cayce, Jocelyn 6, Burnham, Erin 8), 1:58.03.

100 Yard Medley Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Evans, Jasmin 8, Burnham, Erin 8, Klein, Carly 7, Rusanowski, Brianna 8), 2:06.11.

AGE 10-YOUNGER

50 Yard Freestyle -- 1, Miller, Laura, KKW, 29.06. 2, Skinna, Natalie, CWSC, 31.14. 3, Broschat, Alexandra, BBSC, 32.55.

100 Yard Freestyle -- 1, Miller, Laura, KKW, 1:04.58. 2, Skinna, Natalie, CWSC, 1:07.89. 3, Broschat, Alexandra, BBSC, 1:12.08.

200 Yard Freestyle -- 1, Skinna, Natalie, CWSC, 2:26.05. 2, Miller, Laura, KKW, 2:28.74. 3, Way, Caitlin, BBSC, 2:45.95.

50 Yard Backstroke -- 1, Skinna, Natalie, CWSC, 34.54. 2, Miller, Laura, KKW, 36.90. 2, Streuli, Erin, VSC, 36.90.

100 Yard Backstroke -- 1, Skinna, Natalie, CWSC, 1:15.92. 2, Streuli, Erin, VSC, 1:19.05. 3, Miller, Laura, KKW, 1:20.64.

50 Yard Breaststroke -- 1, Broschat, Alexandra, BBSC, 38.72. 2, Skinna, Natalie, CWSC, 40.95. 3, Miller, Laura, KKW, 41.51.

100 Yard Breaststroke -- 1, Broschat, Alexandra, BBSC, 1:26.74. 2, Skinna, Natalie, CWSC, 1:31.33. 3, Miller, Laura, KKW, 1:33.05.

50 Yard Butterfly -- 1, Skinna, Natalie, CWSC, 34.82. 2, Streuli, Erin, VSC, 35.84. 3, Broschat, Alexandra, BBSC, 38.13.

100 Yard Butterfly -- 1, Skinna, Natalie, CWSC, 1:18.95. 2, Streuli, Erin, VSC, 1:24.79. 3, Broschat, Alexandra, BBSC, 1:25.68.

100 Yard Individual Medley -- 1, Miller, Laura, KKW, 1:16.64. 2, Skinna, Natalie, CWSC, 1:18.20. 3, Broschat, Alexandra, BBSC, 1:19.96.

200 Yard Individual Medley -- 1, Skinna, Natalie, CWSC, 2:42.63. 2, Miller, Laura, KKW, 2:47.42. 3, Broschat, Alexandra, BBSC, 2:53.52.

200 Yard Freestyle Relay -- 1, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'A' (Broschat, Alexandra 10, Way, Caitlin 10, White, Taylor 10, Oconnell, Margot 10), 2:25.81. 2, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Clark, Lindsay 9, Norman, Linzie 10, Soto, Ashley 9, Stockton, Lisa 9), 2:43.55. 3, HAINES DOLPHINS SWIM TEAM 'A' (Blillie, Hannah 10, Pattison, Rachel 9, Galasso, Cascade 7, Stigen, Caity Ann 10), 2:51.28.

200 Yard Medley Relay -- 1, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'A' (White, Taylor 10, Broschat, Alexandra 10, Way, Caitlin 10, Oconnell, Margot 10), 2:42.26. 2, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Griffin, Alex 10, Stockton, Lisa 9, Norman, Linzie 10, Clark, Lindsay 9), 3:03.33. 3, HAINES DOLPHINS SWIM TEAM 'A' (Blillie, Hannah 10, Pattison, Rachel 9, Galasso, Cascade 7, Stigen, Caity Ann 10), 3:15.29.

AGE 11-12

50 Yard Freestyle -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 27.85. 2, Klein, Kacey, GSC, 28.38. 3, Riemer, Helen, GSC, 28.68.

100 Yard Freestyle -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 1:00.67. 2, Klein, Kacey, GSC, 1:01.60. 3, Jones, Kristin, GSC, 1:01.80.

200 Yard Freestyle -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 2:09.87. 2, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 2:10.64. 3, Jones, Kristin, GSC, 2:14.92.

500 Yard Freestyle -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 5:42.84. 2, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 5:50.10. 3, Jones, Kristin, GSC, 6:04.63.

50 Yard Backstroke -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 31.17. 2, Klein, Kacey, GSC, 32.17. 3, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 33.42.

100 Yard Backstroke -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 1:07.90. 2, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 1:09.00. 3, Klein, Kacey, GSC, 1:10.58.

200 Yard Backstroke -- 1, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 2:23.54. 2, Klein, Kacey, GSC, 2:27.00. 3, Beseau, Kassie, CWSC, 2:27.09.

50 Yard Breaststroke -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 37.02. 2, Hansen, Christine, HDST, 37.48. 3, Klein, Kacey, GSC, 37.85.

100 Yard Breaststroke -- 1, Riemer, Helen, GSC, 1:19.89. 2, Klein, Kacey, GSC, 1:23.46. 3, Hansen, Christine, HDST, 1:24.37.

200 Yard Breaststroke -- 1, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 2:46.93. 2, Riemer, Helen, GSC, 2:48.20. 3, Hansen, Christine, HDST, 3:00.20.

50 Yard Butterfly -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 29.00. 2, Klein, Kacey, GSC, 30.91. 3, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 31.96.

100 Yard Butterfly -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 1:04.15. 2, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 1:08.35. 3, Klein, Kacey, GSC, 1:10.66.

200 Yard Butterfly -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 2:26.05. 2, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 2:31.32. 3, Jones, Kristin, GSC, 2:41.75.

100 Yard Individual Medley -- 1, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 1:10.54. 2, Jones, Kristin, GSC, 1:13.54. 3, O'Sullivan, Erika, GSC, 1:20.24.

200 Yard Individual Medley -- 1, Klein, Kacey, GSC, 2:31.81. 2, Jones, Kristin, GSC, 2:31.94. 3, Riemer, Helen, GSC, 2:36.64.

400 Yard Individual Medley -- 1, Beseau, Kassie, CWSC, 5:03.15. 2, Thomsen, Elizabeth, CWSC, 5:08.13. 3, Klein, Kacey, GSC, 5:25.70.

200 Yard Freestyle Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Klein, Kacey 12, Jones, Kristin 11, Riemer, Helen 12, DiCostanzo, Julia 12), 1:53.73.

200 Yard Freestyle Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Klein, Kacey 12, Jones, Kristin 11, Riemer, Helen 12, DiCostanzo, Julia 12), 1:56.27. 2, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'A' (Conway, Emily 11, Baldessari, Brittany 11, Standerwick, Bailey 11, Kempton-Hein, Mallory 11), 2:12.69. 3, GLACIER SWIM CLUB 'B' (O'Sullivan, Erika 12, Stone, Clairen 11, Allison, Mackenzie 11, Ehrhart, Maggie 12), 2:16.15.

400 Yard Freestyle Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Jones, Kristin 11, Klein, Kacey 12, DiCostanzo, Julia 12, Riemer, Helen 12), 4:11.76. 2, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'A' (Conway, Emily 11, Baldessari, Brittany 11, Standerwick, Bailey 11, Kempton-Hein, Mallory 11), 4:51.90. 3, GLACIER SWIM CLUB 'B' (O'Sullivan, Erika 12, Heifetz, Lia 11, Allison, Mackenzie 11, Stone, Clairen 11), 5:02.03.

200 Yard Medley Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Klein, Kacey 12, Riemer, Helen 12, Jones, Kristin 11, DiCostanzo, Julia 12), 2:07.85. 2, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'A' (Conway, Emily 11, Baldessari, Brittany 11, Kempton-Hein, Mallory 11, Standerwick, Bailey 11), 2:31.38. 3, GLACIER SWIM CLUB 'C' (Allison, Mackenzie 11, Pratt, Kristen 11, Stone, Clairen 11, Johnson, Megan 11), 2:33.67.

AGE 13-14

500 Yard Freestyle -- 1, Triem, Carole, VSC, 6:28.54. 2, Jones, Amanda, GSC, 6:29.13. 3, Stone, Giselle, GSC, 6:37.00.

1,650 Yard Freestyle -- 1, Jones, Amanda, GSC, 22:52.49.

200 Yard Individual Medley -- 1, Trani, Reba, BBSC, 2:29.52. 2, Triem, Carole, VSC, 2:37.76. 3, Jones, Amanda, GSC, 2:40.16.

400 Yard Individual Medley -- 1, Pratt, Erin, GSC, 5:39.33. 2, Jones, Amanda, GSC, 5:52.18. 3, Stone, Giselle, GSC, 6:14.94.

OPEN (AGE 6-18)

50 Yard Freestyle -- 1, Trani, Reba, BBSC, 27.66. 2, Stone, Giselle, GSC, 28.81. 3, Triem, Carole, VSC, 29.54.

100 Yard Freestyle -- 1, Trani, Reba, BBSC, 1:00.31. 2, Triem, Carole, VSC, 1:05.15. 3, Stone, Giselle, GSC, 1:06.29.

200 Yard Freestyle -- 1, Trani, Reba, BBSC, 2:15.37. 2, Jones, Amanda, GSC, 2:25.87. 3, Pratt, Erin, GSC, 2:27.46.

100 Yard Backstroke -- 1, Trani, Reba, BBSC, 1:08.46. 2, Triem, Carole, VSC, 1:12.51. 3, Pratt, Erin, GSC, 1:16.97.

200 Yard Backstroke -- 1, Trani, Reba, BBSC, 2:27.02. 2, Triem, Carole, VSC, 2:36.15. 3, Pratt, Erin, GSC, 2:40.14.

100 Yard Breaststroke -- 1, Triem, Carole, VSC, 1:17.93. 2, Pratt, Erin, GSC, 1:21.81. 3, Trucano, Holly, GSC, 1:24.31.

200 Yard Breaststroke -- 1, Triem, Carole, VSC, 2:51.60. 2, Pratt, Erin, GSC, 2:56.71. 3, Jones, Kristin, GSC, 3:00.99.

100 Yard Butterfly -- 1, Trani, Reba, BBSC, 1:13.16. 2, Pratt, Erin, GSC, 1:15.95. 3, Stone, Giselle, GSC, 1:27.34.

200 Yard Butterfly -- 1, Jones, Amanda, GSC, 2:56.54. 2, Triem, Carole, VSC, 3:01.66.

200 Yard Freestyle Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'C' (Jones, Kristin 11, Dicostanzo, Julia 12, Wolf, Hannah 14, Klein, Kacey 12), 2:00.17. 2, GLACIER SWIM CLUB 'B' (Jones, Amanda 13, Riemer, Helen 12, Slater, Brynna 14, O'Brien, Nichole 14), 2:04.08. 3, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Stone, Giselle 13, Pratt, Erin 13, Teal, Tally 14, Trucano, Holly 13), 2:04.99.

400 Yard Freestyle Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Pratt, Erin 13, Jones, Amanda 13, Stone, Giselle 13, Trucano, Holly 13), 4:28.49. 2, VIKING SWIM CLUB 'A' (Triem, Carole 13, Streuli, Erin 10, McFadyen, Laura 11, Norheim, Ariel 12), 4:52.32.

200 Yard Medley Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Klein, Kacey 12, Teal, Tally 14, Pratt, Erin 13, O'Brien, Nichole 14), 2:17.36. 2, GLACIER SWIM CLUB 'B' (Jones, Amanda 13, Slater, Brynna 14, Stone, Giselle 13, Wolf, Hannah 14), 2:22.19. 3, VIKING SWIM CLUB 'A' (Norheim, Ariel 12, Triem, Carole 13, Streuli, Erin 10, McFadyen, Laura 11), 2:24.10.

AGE 8-YOUNGER

25 Yard Freestyle -- 1, Reid, Jordan, VSC, 16.59. 2, Stenfjord, Thor, VSC, 17.18. 3, Schick, Cody, GSC, 17.24.

50 Yard Freestyle -- 1, Reid, Jordan, VSC, 35.86. 2, Stenfjord, Thor, VSC, 36.62. 3, Reifenstuhl, Ivan, BBSC, 39.94.

100 Yard Freestyle -- 1, Reid, Jordan, VSC, 1:20.32. 2, Stenfjord, Thor, VSC, 1:22.62. 3, Schick, Cody, GSC, 1:28.55.

25 Yard Backstroke -- 1, Stenfjord, Thor, VSC, 19.87. 2, Reifenstuhl, Ivan, BBSC, 20.09. 3, Reid, Jordan, VSC, 20.22.

50 Yard Backstroke -- 1, Stenfjord, Thor, VSC, 42.48. 2, Reid, Jordan, VSC, 42.88. 3, Reifenstuhl, Ivan, BBSC, 44.81.

25 Yard Breaststroke -- 1, Reid, Jordan, VSC, 22.54. 2, Reifenstuhl, Ivan, BBSC, 24.23. 3, Stenfjord, Thor, VSC, 24.87.

50 Yard Breaststroke -- 1, Reid, Jordan, VSC, 51.36. 2, Stenfjord, Thor, VSC, 52.80. 3, Reifenstuhl, Ivan, BBSC, 54.21.

25 Yard Butterfly -- 1, Reid, Jordan, VSC, 18.57. 2, Stenfjord, Thor, VSC, 19.05. 3, Reifenstuhl, Ivan, BBSC, 21.08.

50 Yard Butterfly -- 1, Reid, Jordan, VSC, 43.50. 2, Stenfjord, Thor, VSC, 44.24. 3, Volk, Cory, VSC, 57.41.

100 Yard Individual Medley -- 1, Reid, Jordan, VSC, 1:33.38. 2, Stenfjord, Thor, VSC, 1:36.64. 3, Volk, Cory, VSC, 1:51.69.

100 Yard Freestyle Relay -- 1, VIKING SWIM CLUB 'A' (Reid, Jordan 8, Volk, Cory 8, Jensen, Bill 8, Stenfjord, Thor 8), 1:19.06. 2, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Suzuki, Wilson 7, Monkman, Tatsu 7, Busch, Jimmie 6, Schick, Cody 8), 1:38.88.

100 Yard Medley Relay -- 1, VIKING SWIM CLUB 'A' (Stenfjord, Thor 8, Volk, Sam 8, Reid, Jordan 8, Thorsteinson, Jon 8), 1:23.35.

AGE 10-YOUNGER

50 Yard Freestyle -- 1, Willis, Thomas, VSC, 30.74. 2, Johanson, Rudy, CWSC, 30.82. 3, Vaughan, Houston, CWSC, 31.80.

100 Yard Freestyle -- 1, Willis, Thomas, VSC, 1:07.45. 2, Johanson, Rudy, CWSC, 1:07.83. 3, Vaughan, Houston, CWSC, 1:09.68.

200 Yard Freestyle -- 1, Willis, Thomas, VSC, 2:28.80. 2, Johanson, Rudy, CWSC, 2:28.98. 3, Vaughan, Houston, CWSC, 2:43.13.

50 Yard Backstroke -- 1, Vaughan, Houston, CWSC, 38.86. 2, Johanson, Rudy, CWSC, 39.86. 3, Barto, Alexander, GSC, 41.27.

100 Yard Backstroke -- 1, Vaughan, Houston, CWSC, 1:21.50. 2, Johanson, Rudy, CWSC, 1:23.87. 3, Barto, Alexander, GSC, 1:30.20.

50 Yard Breaststroke -- 1, Willis, Thomas, VSC, 38.50. 2, Wunrow-Brushafer, Seth, BBSC, 44.49. 3, Johanson, Rudy, CWSC, 44.82.

100 Yard Breaststroke -- 1, Willis, Thomas, VSC, 1:22.29. 2, Lopez, Brett, VSC, 1:38.79. 3, Wunrow-Brushafer, Seth, BBSC, 1:40.82.

50 Yard Butterfly -- 1, Willis, Thomas, VSC, 34.60. 2, Johanson, Rudy, CWSC, 41.10. 3, Reifenstuhl, Max, BBSC, 43.42.

100 Yard Butterfly -- 1, Willis, Thomas, VSC, 1:17.56. 2, Johanson, Rudy, CWSC, 1:34.45. 3, Reifenstuhl, Max, BBSC, 1:38.01.

100 Yard Individual Medley -- 1, Willis, Thomas, VSC, 1:19.11. 2, Johanson, Rudy, CWSC, 1:27.97. 3, Reifenstuhl, Max, BBSC, 1:29.27.

200 Yard Individual Medley -- 1, Willis, Thomas, VSC, 2:44.17. 2, Johanson, Rudy, CWSC, 2:57.25. 3, Wunrow-Brushafer, Seth, BBSC, 3:10.68.

200 Yard Freestyle Relay -- 1, VIKING SWIM CLUB 'A' (Willis, Thomas 10, Marifern, David 9, Mazzella, Jonathan 10, McCallum, Seth 9), 2:30.35. 2, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'A' (McGowan, Kevin 9, Reifenstuhl, Ivan 7, Reifenstuhl, Max 10, Wunrow-Brushafer, Seth 10), 2:32.05. 3, GLACIER SWIM CLUB 'B' (Botelho Alvarez, Alex 10, Davis, Kyle 9, Jones, Micah 9, Norman, Evan 9), 3:28.70.

200 Yard Medley Relay -- 1, VIKING SWIM CLUB 'A' (McCallum, Seth 9, Mazzella, Jonathan 10, Willis, Thomas 10, Lopez, Brett 10), 2:37.99. 2, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'A' (McGowan, Kevin 9, Reifenstuhl, Max 10, Wunrow-Brushafer, Seth 10, Hitchcock-Lopez, Dylan 10), 2:51.42. 3, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Davis, Kyle 9, Norman, Evan 9, Rutecki, Nick 9, Barto, Alexander 9), 2:58.93.

AGE 11-12

50 Yard Freestyle -- 1, Lorentz, David, HDST, 29.74. 2, Campen, Benjamin, BBSC, 30.28. 3, Ferguson, Slater, BBSC, 30.89.

100 Yard Freestyle -- 1, Lorentz, David, HDST, 1:07.25. 2, Degayner, Jordan, VSC, 1:07.35. 3, Cevera, Anthony, CWSC, 1:07.45.

200 Yard Freestyle -- 1, Cevera, Anthony, CWSC, 2:27.56. 2, Degayner, Jordan, VSC, 2:28.66. 3, Campen, Benjamin, BBSC, 2:31.72.

500 Yard Freestyle -- 1, O'Brien, Kyle, GSC, 5:42.73. 2, Fishel, Mike, GSC, 5:57.65. 3, Cevera, Anthony, CWSC, 6:45.79.

50 Yard Backstroke -- 1, Fishel, Mike, GSC, 32.69. 2, O'Brien, Kyle, GSC, 33.49. 3, Dailey, Alex, BBSC, 35.58.

100 Yard Backstroke -- 1, O'Brien, Kyle, GSC, 1:10.69. 2, Degayner, Jordan, VSC, 1:18.44. 3, Ord, Nathan, GSC, 1:20.19.

200 Yard Backstroke -- 1, Cevera, Anthony, CWSC, 2:41.88. 2, Birchell, Jordan, VSC, 3:04.07.

50 Yard Breaststroke -- 1, Dailey, Alex, BBSC, 36.83. 2, Campen, Benjamin, BBSC, 37.01. 3, Fishel, Mike, GSC, 37.07. 3, O'Brien, Kyle, GSC, 37.07.

100 Yard Breaststroke -- 1, Dailey, Alex, BBSC, 1:20.91. 2, O'Brien, Kyle, GSC, 1:22.01. 3, Campen, Benjamin, BBSC, 1:22.18.

200 Yard Breaststroke -- 1, Dailey, Alex, BBSC, 2:53.24. 2, Campen, Benjamin, BBSC, 2:59.80. 3, Preston, TJ, GSC, 3:09.97.

50 Yard Butterfly -- 1, O'Brien, Kyle, GSC, 31.04. 2, Dailey, Alex, BBSC, 31.50. 3, Fishel, Mike, GSC, 32.00.

100 Yard Butterfly -- 1, O'Brien, Kyle, GSC, 1:11.26. 2, Fishel, Mike, GSC, 1:15.82. 3, Degayner, Jordan, VSC, 1:20.33.

100 Yard Individual Medley -- 1, O'Brien, Kyle, GSC, 1:11.70. 2, Ord, Nathan, GSC, 1:26.00. 3, Teal, Nathan, GSC, 1:38.51.

200 Yard Individual Medley -- 1, O'Brien, Kyle, GSC, 2:25.36. 2, Fishel, Mike, GSC, 2:33.37. 3, Dailey, Alex, BBSC, 2:35.07.

400 Yard Individual Medley -- 1, O'Brien, Kyle, GSC, 5:16.05. 2, Dailey, Alex, BBSC, 5:45.30. 3, Degayner, Jordan, VSC, 6:08.41.

200 Yard Freestyle Relay -- 1, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'A' (Dailey, Alex 12, Ferguson, Slater 11, Gorman, James 12, Adams, Benjamin 11), 2:04.82. 2, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Ord, Nathan 11, Preston, TJ 12, Jones, Alex 11, Teal, Nathan 11), 2:20.22. 3, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'B' (Dunlap, Connor 11, Riley, Will 11, Lovett, Bryan 11, Weissberg, Alex 12), 2:22.47.

400 Yard Freestyle Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (O'Brien, Kyle 12, Jones, Alex 11, Ord, Nathan 11, Fishel, Mike 12), 4:33.42. 2, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'A' (Dailey, Alex 12, Ferguson, Slater 11, Gorman, James 12, Campen, Benjamin 12), 4:36.26. 3, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'B' (Weissberg, Alex 12, Lovett, Bryan 11, Dunlap, Connor 11, Adams, Benjamin 11), 5:13.30.

200 Yard Medley Relay -- 1, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'A' (Ferguson, Slater 11, Campen, Benjamin 12, Dailey, Alex 12, Gorman, James 12), 2:18.00. 2, BARANOF BARRACUDA SWIM CB 'B' (Lovett, Bryan 11, Weissberg, Alex 12, Vallion, Andrew 12, Adams, Benjamin 11), 2:44.93.

AGE 13-14

500 Yard Freestyle -- 1, Hughes, Aaron, GSC, 5:30.74. 2, Seley, James, CWSC, 5:49.86. 3, Stone, Josh, GSC, 6:21.04.

1,650 Yard Freestyle -- 1, Spence, Cameron, KKW, 21:46.53. 2, Seley, James, CWSC, 21:47.62. 3, Stone, Josh, GSC, 21:47.63.

200 Yard Individual Medley -- 1, Seley, James, CWSC, 2:29.26. 2, Levy, Abe, GSC, 2:35.00. 3, Spence, Cameron, KKW, 2:38.68.

400 Yard Individual Medley -- 1, Hughes, Aaron, GSC, 5:10.26. 2, Seley, James, CWSC, 5:20.10. 3, Spence, Cameron, KKW, 5:43.99.

AGE 15-18

1,650 Yard Freestyle -- 1, Hughes, Paul, GSC, 17:54.67.

200 Yard Individual Medley -- 1, Fox, Joey, GSC, 2:38.52.

OPEN (AGE 6-18)

50 Yard Freestyle -- 1, Hughes, Aaron, GSC, 26.54. 2, O'Brien, Kyle, GSC, 27.44. 3, Chaudhary, Karl, KKW, 27.71.

100 Yard Freestyle -- 1, Hughes, Aaron, GSC, 57.25. 2, O'Brien, Kyle, GSC, 58.74. 3, Fishel, Mike, GSC, 59.60.

200 Yard Freestyle -- 1, Hughes, Aaron, GSC, 2:05.33. 2, O'Brien, Kyle, GSC, 2:07.70. 3, Seley, James, CWSC, 2:10.70.

100 Yard Backstroke -- 1, Fishel, Mike, GSC, 1:09.62. 2, Seley, James, CWSC, 1:10.01. 3, Conway, Kevin, BBSC, 1:12.53.

200 Yard Backstroke -- 1, Fishel, Mike, GSC, 2:28.98. 2, Seley, James, CWSC, 2:30.80. 3, Conway, Kevin, BBSC, 2:40.43.

100 Yard Breaststroke -- 1, Hughes, Aaron, GSC, 1:07.71. 2, Williams, Damien, GSC, 1:21.13. 3, Seley, James, CWSC, 1:22.45.

200 Yard Breaststroke -- 1, Hughes, Aaron, GSC, 2:29.44. 2, Seley, James, CWSC, 2:53.12. 3, Levy, Abe, GSC, 2:53.17.

100 Yard Butterfly -- 1, Levy, Abe, GSC, 1:12.52. 2, Seley, James, CWSC, 1:13.39. 3, Dailey, Alex, BBSC, 1:13.54.

200 Yard Butterfly -- 1, Spence, Cameron, KKW, 2:43.64. 2, Seley, James, CWSC, 2:46.11. 3, Fox, Joey, GSC, 2:46.78.

200 Yard Freestyle Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Hughes, Aaron 13, O'Brien, Kyle 12, Fishel, Mike 12, Fox, Joey 15), 1:53.27. 2, GLACIER SWIM CLUB 'B' (Josephson, Tom 14, Williams, Damien 15, Wendel, Jonathon 13, Levy, Abe 14), 1:55.56. 3, GLACIER SWIM CLUB 'C' (Stone, Josh 13, Josephson, Matt 13, Rausch-Vanhouten, Erin 13, Ord, Nathan 11), 2:25.95.

400 Yard Freestyle Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Hughes, Aaron 13, Josephson, Tom 14, Levy, Abe 14, Williams, Damien 15), 4:12.73. 2, KETCHIKAN KILLER WHALES 'A' 4:38.97. 3, VIKING SWIM CLUB 'A' (McCallum, Seth 9, Birchell, Jordan 11, Willis, Thomas 10, Degayner, Jordan 11), 5:00.19.

200 Yard Medley Relay -- 1, GLACIER SWIM CLUB 'B' (O'Brien, Kyle 12, Williams, Damien 15, Fox, Joey 15, Josephson, Tom 14), 2:08.32. 2, GLACIER SWIM CLUB 'A' (Fishel, Mike 12, Hughes, Aaron 13, Levy, Abe 14, Stone, Josh 13), 2:08.73.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING