http://racerealty.com/

Alaska High School Swimming and Diving Top 16

Posted: Wednesday, October 18, 2006

Alaska High School Swimming and Diving Top 16 perfomrances

Sound off on the important issues at

As of Oct. 17, courtesy of JDHS coach John Wray

Girls Standings

200-YARD MEDLEY RELAY

Juneau-Douglas 01:53.83

East 01:54.12

South 01:54.91

Service 01:55.16

Ketchikan 01:55.26

Lathrop 01:57.34

Homer 01:59.58

Petersburg 01:59.62

Kodiak 02:00.03

West Valley 02:01.30

Sitka 02:01.67

North Pole 02:01.79

Dimond 02:01.80

Chugiak 02:03.31

West 02:04.90

Valdez 02:06.18

200 FREESTYLE

Laura Miller (10), Ket 01:55.04

Megan Cavanaugh (11), East 01:55.61

Melissa Bogert (11), JD 02:00.69

Kristin Jones (11), JD 02:00.95

Yana Garvey (9), Dim 02:01.21

Hannah Iverson (9), Ser 02:01.28

Amanda Jones (12), JD 02:01.73

Jenni Rinker (12), Ser 02:01.79

Elizabeth Jagusch (12), Ket 02:02.09

Erin McDuffie (10), Ser 02:02.25

Sara Bogert (11), JD 02:02.35

Katelyn Payne (9), Col 02:02.45

Naomi Franquelin (11), Kod 02:03.10

Taylor White (10), Sit 02:03.14

Monica Veit (12), South 02:03.40

Ariel Hyams (10), West 02:03.45

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Laura Miller (10), Ket 02:11.83

Megan Cavanaugh (11), East 02:12.94

Kristin Jones (11), JD 02:13.23

Yana Garvey (9), Dim 02:14.80

Elizabeth Jagusch (12), Ket 02:15.77

Amanda Jones (12), JD 02:16.33

Jenni Rinker (12), Ser 02:17.05

Melissa Bogert (11), JD 02:17.26

Naomi Franquelin (11), Kod 02:17.85

Hannah Iverson (9), Ser 02:18.24

Amber Kelly (11), JD 02:18.33

Ariel Hyams (10), West 02:19.21

Stephanie Hampton (12), WV 02:19.28

Maya Radonich (10), East 02:19.55

Monica Veit (12), South 02:19.76

Alyssa Keill (10) Lath 02:19.80

50 FREESTYLE

Laura Miller (10), Ket 24.09

Jenni Rinker (12), Ser 24.77

Sara Bogert (11), JD 25.08

Taylor Walker (10), East 25.12

Megan Cavanaugh (11), East 25.13

Yana Garvey (9), Dim 25.42

Julia DiCostanzo (12), JD 25.47

Elizabeth Jagusch (12), Ket 25.53

Erin McDuffie (10), Ser 25.55

Ilaura Reeves (9), Lath 25.55

Kirsten Adams (12), Serv 25.57

Meredith Uldrich (12), South 25.66

Caity Stigen, Was 25.66

Melissa Bogert (11), JD 25.70

Jenna Rutecki (11), JD 25.92

Lauren Langford (12), West 25.94

1-METER DIVING

Emily Whitstine (12), Col 239.05

Megan Morton (12), Dim 223.55

Melissa Wood (12), Lath 219.60

Shereen Whitford (12), Col 210.45

Sasha Smith (12), Kod 203.05

Allison Sharp (10), JD 197.00

Chana Dulin (12), Ket 183.10

Lindsay Viet, South 182.10

Nicky Collett, Sol 176.50

Laken Amberg, East 173.40

Racheal Klancher, Ser 168.90

Hanna Davis (11), JD 164.95

Rose Mueller (12), WV 163.45

Alyssa Wigby, Serv 159.05

Emmy Olsen, Hom 153.20

Sanders, ER 152.50

100 BUTTERFLY

Megan Cavanaugh (11), East 57.88

Melissa Bogert (11), JD 58.91

Laura Miller (10), Ket 59.98

Amanda Jones (12), JD 01:00.54

Amber Kelly (11), JD 01:00.56

Jenni Rinker (12), Ser 01:00.92

Kristen Jones (11), JD 01:01.07

Yana Garvey (9), Dim 01:01.61

Elizabeth Jagusch (12), Ket 01:02.13

Stephanie Hampton (12), WV 01:02.37

Kelly Brakora (10), East 01:02.63

Lauren Langford (12), West 01:02.91

Courtney Rawlins , NP 01:03.13

Sarah Felix (11), JD 01:03.14

Elizabeth Bennett (9), Mon 01:03.27

Kirsten Adams (12), Serv 01:03.49

100 FREESTYLE

Laura Miller (10), Ket 52.37

Megan Cavanaugh (11), East 54.11

Jenni Rinker (12), Ser 54.17

Sara Bogert (11), JD 54.54

Melissa Bogert (11), JD 55.24

Yana Garvey (9), Dim 55.39

Erin McDuffie (10), Ser 55.53

Elizabeth Jagusch (12), Ket 55.55

Kirsten Adams (12), Ser 55.74

Kristen Jones (11), JD 55.86

Taylor Walker (10), East 55.88

Julia Dicostanzo (12), JD 56.09

Amber Kelly (11), JD 56.16

Amanda Jones (12), JD 56.32

Naomi Franquelin (11), Kod 56.42

Caity Stigen, Was 56.63

500 FREESTYLE

Laura Miller (10), Ket 05:06.18

Kristin Jones (11), JD 05:06.30

Megan Cavaungh (11), East 05:14.29

Melissa Bogert (11), JD 05:24.01

Alyssa Keill (10), Lath 05:27.56

Katelyn Payne (9), Col 05:27.82

Hannah Iverson (9), Ser 05:28.48

Amber Kelly (11), JD 05:28.66

Erin McDuffie (10), Ser 05:30.00

Ashley Taylor (9), South 05:31.74

Yana Garvey (9), Dim 05:32.06

Naomi Franquelin (11), Kod 05:33.69

Tessa Hasbrouck (9), Pet 05:33.84

Ariel Hyams (10), West 05:34.20

Sophie May (10). NP 05:34.75

Maya Radonich (10), East 05:34.96

200 FREESTYLE RELAY

Juneau-Douglas 01:41.47

Service 01:42.43

South 01:44.86

Ketchikan 01:45.74

East 01:46.05

Lathrop 01:46.87

Homer 01:47.48

Sitka 01:47.48

Dimond 01:47.73

North Pole 01:48.81

Chugiak 01:49.28

West Valley 01:50.47

Eagle River 01:50.52

Petersburg 01:50.95

West 01:51.17

Soldotna 01:52.28

100 BACKSTROKE

Laura Miller (10), Ket 59.68

Yana Garvey (9), Dim 59.82

Megan Cavaungh (11), East 59.90

Jenni Rinker (12), Ser 01:00.03

Katelyn Payne (9), Col 01:01.81

Abbey Jackson (12), Pet 01:02.16

Sara Bogert (11), JD 01:02.32

Kristin Jones (11), JD 01:02.60

Kelly Brakora (10) East 01:03.13

Julia DiCostanzo (12), JD 01:03.30

Dana Bye (11), South 01:03.53

Paulina Yoo (9), South 01:04.67

Elizabeth Bennett (9), Mon 01:04.72

Kristin Adams (12), Serv 01:04.92

Steph Hampton (12), WV 01:05.05

Calie Caldwell (12), Chug 01:05.22

100 BREASTSTROKE

Elizabeth Jagusch (12), Ket 01:07.86

Meridith Uldrich (12), South 01:09.61

Ilaura Reeves (9), Lath 01:10.49

Monica Veit (12), South 01:10.58

Courtney Rawlins , NP 01:11.32

Lia Heifetz (11), JD 01:11.93

Stephanie Hampton (12), WV 01:12.50

Naomi Franquelin (11), Kod 01:12.68

Mary Broschat (9), Sit 01:12.77

Brogan Beyette (11), Chug 01:12.83

Crystal Pitney (11), WV 01:13.06

Alyssa Keill (10) Lath 01:13.32

Randi Freestone, Sol 01:13.88

Helen Reimer (12), Pet 01:13.96

Kristin Jones (11), JD 01:14.03

Jennifer Bitterman, Hom 01:14.43

400 FREESTYLE RELAY

Service 03:40.33

Juneau-Douglas 03:41.50

East 03:49.89

Ketchikan 03:50.15

South 03:53.41

Homer 03:53.94

Lathrop 03:54.60

Kodiak 03:56.17

Dimond 03:56.89

Sitka 03:57.11

West Valley 03:58.26

North Pole 03:59.13

Chugiak 03:59.22

Petersburg 04:05.60

Eagle River 04:06.91

Soldotna 04:08.91

Boys Standings

200 MEDLEY RELAY

Sitka 01:41.54

Juneau-Douglas 01:41.75

Service 01:46.77

East 01:47.38

Wasilla 01:47.68

Lathrop 01:48.09

Ketchikan 01:48.62

Homer 01:48.85

North Pole 01:48.97

South 01:49.43

Dimond 01:49.59

West Valley 01:49.73

West 01:51.41

Soldotna 01:52.25

Kenai 01:52.58

Chugiak 01:53.40

200 FREESTYLE

Kyle O'Brien (12), JD 01:45.72

Caleb Severns (12), Lath 01:47.89

Josh Yoo (11), South 01:48.48

David Henry (12), Chug 01:51.48

Andy Otos (12), Ket 01:51.82

Wyatt Adams (9), Ser 01:52.33

Joe Spann (12), NP 01:52.37

Charles Wholecheese (9) East 01:54.16

Ben Adams (11), Sit 01:54.17

Chris Hall (12), Ken 01:54.17

Cody Brunette (9), JD 01:54.25

Matt Summers (9), Dim 01:54.26

Austin Hussong (10), Dim 01:54.87

Ethan Wheat (12), Ser 01:54.92

Austin Reed (9), Kod 01:55.10

Bryce Peck (10), NP 01:55.19

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Kyle O'Brien (12), JD 01:58.93

Caleb Severns (12), Lath 01:59.12

Josh Yoo (11), South 02:00.80

Cody Brunette (9), JD 02:03.86

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 02:04.39

Wyatt Adams (9), Ser 02:05.97

Joe Spann (12), NP 02:07.05

Chris Hall (12), Ken 02:07.58

Alex Dailey (12), Sit 02:09.06

Ethan Wheat (12), Ser 02:09.19

Wil Fernandez (12), Was 02:09.58

Andy Otos (12), Ket 02:09.88

Cameron Gmeblin (9), Ser 02:09.96

Seth Cayce (9), JD 02:10.36

Brian Ritchie (11), Hom 02:11.09

Tanner Armstrong (9), Bart 02:11.32

50 FREESTYLE

Ben Adams (11), Sit 22.14

Kyle O'Brien (12), JD 22.30

Aaron Heaslett (11), East 22.42

Caleb Severns (12), Lath 23.00

Lars Matkin (11), Hom 23.22

Alex Dailey (12), Sit 23.24

Max Rosefigura (12), West 23.27

Chris Hall (12), Ken 23.30

Ben Campen (12), Sit 23.33

Eric Ferree (11), WV 23.36

Gavin McGown (12), Sit 23.45

Wyatt Adams (9), Ser 23.47

Colin Dudley (11), Sohi 23.66

Josh Yoo (11), South 23.70

Luke Miller (12), West 23.74

David Henry (12), Chug 23.81

1-METER DIVING

Ryan Borup (11), Ket 313.55

Sam White (10), NP 265.10

Brandon Baker (11), East 239.80

Erin Hogan (10), Was 226.30

James McDonald (12), Ser 222.35

Tim Schachle (11), Col 213.15

Ryan Hogan (12), Was 207.55

Andy Bullock, Hom 199.50

Andy Knowles (12), Ken 190.30

Chris Highly, South 188.30

Nathan Teal (10), JD 185.10

Scott Wundersee, Kod 183.10

Cody Vetter, Col 179.95

A. Mercereau, Dim 179.30

Mike Provo, Pal 178.90

Dieffenderfer, ER 174.40

100 BUTTERFLY

Kyle O'Brien (12), JD 54.22

Cody Brunette (9), JD 54.78

David Henry (12), Chug 55.23

Caleb Severins (12), Lath 55.24

Chris Hall (12), Ken 55.48

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 55.49

Brian Ritchie (11), Hom 55.77

Wyatt Adams (9), Ser 55.88

Ethan Wheat (12), Ser 56.13

Josh Yoo (11), South 56.48

Gavin McGown (12), Sit 57.64

Joe Spann (12), NP 57.69

Tom Hightower (11), Was 57.85

Aaron Heaslet (11), East 58.00

Wil Fernandez (12), Was 58.22

Jong Kim (12), Sew 58.31

100 FREESTYLE

Kyle O'Brien (12), JD 48.65

Ben Adams (11), Sit 48.85

Josh Yoo (11), South 49.45

Caleb Severns (12), Lath 49.98

Joe Spann (12), NP 50.47

Aaron Heaslet (11), East 50.61

Wyatt Adams (9), Ser 50.88

Cody Brunette (9), JD 51.24

Ben Campen (12), Sit 51.34

Max Rosefigura (12), West 51.50

Lars Matkin (11), Hom 51.80

Jong Kim (12), Sew 52.05

Kevin Tomera (11), West 52.13

Andy Otos (12), Ket 52.22

Chris Hall (12), Ken 52.47

Austin Hussong (10), Dim 52.51

500 FREESTYLE

Kyle O'Brien (12), JD 04:44.08

Caleb Severns (12), Lath 04:57.44

Josh Yoo (11), South 05:00.52

Charles Wholecheese (9) East 05:01.45

M. Summers, Dim 05:02.13

Austin Hussong (10), Dim 05:02.41

David Henry (12), Chug 05:02.60

Ethan Wheat (12), Ser 05:04.72

Kyle Kinney (9), Dim 05:05.73

Joe Spann (12), NP 05:06.69

Wyatt Adams (9), Ser 05:07.27

Kory Kinney (9), Dim 05:09.46

Austin Reed (9), Kod 05:09.59

Andy Otos (12), Ket 05:09.80

Jamie Gorman (12), Sit 05:10.42

Cody Brunette (9), JD 05:11.16

200 FREE RELAY

Sitka 01:32.58

Juneau-Douglas 01:33.71

West 01:35.12

West Valley 01:36.33

South 01:36.43

North Pole 01:36.69

East 01:37.01

Service 01:37.04

Homer 01:37.31

Dimond 01:37.61

Wasilla 01:38.70

Kodiak 01:38.96

Lathrop 01:39.22

Kenai 01:39.33

Soldotna 01:39.47

Ketchikan 01:39.81

100 BACKSTROKE

Kyle O'Brien (12), JD 53.99

Caleb Severns (12), Lath 54.73

Wil Fernandez (12), Was 54.94

Cody Brunette (9), JD 56.16

Chris Hall (12), Ken 57.23

Kelsey Knoble (12), East 57.77

Andy Otos (12), Ket 58.80

Josh Yoo (11), South 59.04

Drew Vandermeer (9), WV 59.18

John Lee (12), WV 59.60

Kyle Kinney (9), Dim 01:00.34

Tim Olorenshaw (10), Lath 01:00.56

Dylan Wannamaker (9), Ken 01:00.74

Gavin McGown (12), Sit 01:00.79

Austin Hussong (10), Dim 01:01.06

Adam Miller (9), Ser 01:01.30

100 BREASTSTROKE

Josh Yoo (11), South 01:01.88

Kyle O'Brien (12), JD 01:02.43

Ben Campen (12), Sit 01:02.64

Kwan-Jin Bloomfield (12), Dim 01:03.70

Caleb Severns (12), Lath 01:04.10

Lars Matkin (11), Hom 01:04.45

Seth Cayce (9), JD 01:05.38

Ken Audette (11), Sew 01:05.49

David Marifern (9), Pet 01:05.70

Cameron Gmehlin (9), Ser 01:05.72

Cody Brunette (9), JD 01:05.97

Joe Spann (12), NP 01:06.35

Gavin McGown (12), Sit 01:06.44

Keegan Severns (9), Lath 01:06.50

Richie Serwat (12), Ket 01:06.53

Andrew Vallion (12), Sit 01:07.18

400 FREESTYLE RELAY

Sitka 03:25.71

Juneau-Douglas 03:27.34

Dimond 03:28.59

Service 03:29.70

Homer 03:30.12

East 03:31.74

Wasilla 03:33.60

Kodiak 03:34.75

North Pole 03:35.94

West Valley 03:36.81

West 03:37.74

South 03:37.96

Chugiak 03:40.93

Lathrop 03:41.06

Kenai 03:46.47



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING