http://racerealty.com/

Alaska Prep Swimming top 16 state times

Posted: Friday, October 22, 2004

Here are Alaska's top 16 times for the 2004 high school swimming season. This list is compiled by Juneau-Douglas High School swim coach John Wray and is through meets of Oct. 16. It includes all reported meets. First names are not available for all athletes. Corrections and missing meet results should be sent to Wray at jwray@hisea.org.

GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY - Service, 1 minute, 52.66 seconds; Lathrop, 1:54.71; South Anchorage, 1:54.88; Juneau-Douglas, 1:56.08; East Anchorage, 1:57.50; Petersburg, 1:58.03; Dimond, 1:58.81; Homer, 1:58.92; West Valley, 1:59.21; North Pole, 1:59.74; Colony, 1:59.93; Ketchikan, 2:01.16; Soldotna, 2:02.92; Sitka, 2:03.75; Kodiak, 2:04.68; Valdez, 2:06.87.

200 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 1:55.22; Felina Rosadiuk, Lat, 1:58.38; Jamie Bratten, Lat, 1:58.43; Kristin Jones, JD, 1:59.05; Meghan Cavanaugh, East, 1:59.24; Genny Konicke, Serv, 1:59.29; Katie Fritcher, South, 1:59.32; Kaelen Dickinson, East, 2:00.38; Laura Smith, Dim, 2:00.59; Eve Green, Sold, 2:00.59; Lauren Langford, West, 2:00.71; Jennifer Rinker, Serv, 2:02.11; Sierra Winegarner, Serv, 2:02.60; Adriana Dietrich, WV, 2:02.76; Sara Bogert, JD, 2:03.34; Elise Alexander, Lat, 2:03.57.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Sarah Rockwell, Serv, 2:07.09; Genny Szymanski, Haines, 2:11.51; Meghan Cavanaugh, East, 2:12.68; Genny Konicke, Serv, 2:13.02; Elise Alexander, Lat, 2:15.56; Jamie Bratten, Lat, 2:15.76; Kaelen Dickinson, East, 2:15.86; Kristin Jones, JD, 2:15.97; Felina Rosadiuk, Lat, 2:16.39; Stephanie Hampton, WV, 2:17.62; Lauren Langford, West, 2:19.05; Eve Green, Sold, 2:19.23; Katie Fritcher, South, 2:19.58; Jackie Van Driessche, Sew, 2:20.19; Laura Smith, Dim, 2:20.68; Jennifer RInker, Serv, 2:21.54.

50 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 24.21; Jamie Bratten, Lat, 24.93; Genny Konicke, Serv, 25.20; Jackie Van Driessche, Sew, 25.28; Lauren Langford, West, 25.38; Anna Szymanski, Haines, 25.41; Jennifer RInker, Serv, 25.45; Sierra Winegarner, Serv, 25.51; Kelsey Potdevin, JD, 25.53; Elizabeth Jagusch, Ket, 25.60; Kirsten Adams, Serv, 25.64; Katie Fritcher, South, 25.66; Meghan Cavanaugh, East, 25.67; Meredith Uldrich, South, 25.68; Lauren Bell, Hom, 25.73; Adriana Dietrich, W, 25.81.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (SIX-DIVE SEQUENCE) - Emily Whitstine, Col, 212.30 points; Chelsea Ray, Dim, 204.30; Tory Coursen, Sold, 200.25; Marnita Coenraad, JD, 192.55; Melissa Wood, Lat, 182.60; Sasha Porter, Sold, 174.00; Maria Moses, Lat, 172.85; Kristine Kintz, Dim, 171.21; Morton, Dim, 171.10; Holly Trucano, JD, 167.10; Caitlin Moore, East, 165.15; Hannah Zeisel, NP, 156.30; Janae Purcella, South, 154.90; Madison Gifford, Ken, 149.95; Rose Cain, WV, 145.30; Rose Mueller, WV, 143.70.

100-YARD BUTTERFLY - Sarah Rockwell, Serv, 58.20 seconds; Meghan Cavanaugh, East, 59.17; Genny Szymanski, Haines, 59.41; Lauren Langford, West, 59.86; Kristin Jones, JD, 59.99; Genny Konicke, Serv, 1:00.01; Kirsten Adams, Serv, 1:00.34; Abbey Jackson, Pet, 1:00.64; Elise Alexander, Lat, 1:01.20; Claire Woster, NP, 1:01.92; Jamie Bratten, Lat, 1:01.92; Melissa Bogert, JD, 1:02.37; Adriana Dietrich, WV, 1:02.58; Lucy Spann, NP, 1:02.84; Stephanie Hampton, WV, 1:02.99; Felina Rosadiuk, Lat, 1:03.30.

100 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 52.04; Genny Konicke, Serv, 53.99; Lauren Langford, West, 54.79; Jamie Bratten, Lat, 54.83; Katie Fritcher, South, 54.91; Meghan Cavanaugh, Serv, 55.02; Jackie Van Driessche, Sew, 55.08; Eve Green, Sold, 55.29; Felina Rosadiuk, Lat, 55.45; Adriana Dietrich, WV, 55.75; Elizabeth Jagusch, Ket, 55.77; Sierra Winegarner, Serv, 55.86; Elise Alexander, Lat, 55.98; Jennifer Rinker, Serv, 56.18; Laura Smith, Dim, 56.39; Anna Szymanski, Haines, 56.60.

500 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 5:08.23; Jamie Bratten, Lat, 5:18.82; Felina Rosadiuk, Lat, 5:18.86; Kristin Jones, JD, 5:21.57; Kaelen Dickinson, East, 5:24.02; Jennifer Rinker, Serv, 5:27.65; Meghan Cavanaugh, East, 5:28.25; Eve Green, Sold, 5:28.36; Elise Alexander, Lat, 5:29.57; Sara Bogert, JD, 5:31.53; Adriana Dietrich, WV, 5:33.93; Laura Smith, Dim, 5:34.40; Nancy Long, Col, 5:34.86; Audrey Butcher, Dim, 5:35.86; Katie Fritcher, South, 5:36.59; Stephanie Hampton, WV, 5:37.95.

200 FREESTYLE RELAY - Service, 1:40.86; Lathrop, 1:43.36; Juneau-Douglas, 1:44.23; South Anchorage, 1:44.44; West Valley, 1:45.94; East Anchorage, 1:46.15; Dimond, 1:46.25; Homer, 1:46.27; Soldotna, 1:47.48; Colony, 1:48.26; Ketchikan, 1:49.05; North Pole, 1:49.57; Petersburg, 1:49.93; Chugiak, 1:50.05; Sitka, 1:50.88; Kodiak, 1:51.72.

100 BACKSTROKE - Sarah Rockwell, Serv, 58.41; Genny Szymanski, Haines, 59.75; Jennifer Rinker, Serv, 1:01.61; Abbey Jackson, Pet, 1:01.62; Genny Konicke, Serv, 1:01.91; Elise Long, Col, 1:02.01; Jamie Bratten, Lat, 1:02.31; Anna Szymanski, Haines, 1:02.57; Meghan Cavanaugh, East, 1:02.89; Lauren Langford, West, 1:03.18; Kelsey Potdevin, JD, 1:03.20; Kirsten Adams, Serv, 1:03.68; Kristin Jones, JD, 1:03.79; Jackie Van Driessche, Sew, 1:04.00; Reba Trani, Sit, 1:04.64; Dana Bye, South, 1:04.80.

100 BREASTSTROKE - Sarah Rockwell, Serv, 1:07.09; Kaelen Dickinson, East, 1:08.55; Elise Alexander, Lat, 1:09.05; Elizabeth Jagusch, Ket, 1:09.49; Genny Konicke, Serv, 1:09.82; Stephanie Hampton, WV, 1:10.88; Laura Smith, Dim, 1:11.08; Jackie Van Driessche, Sew, 1:11.11; Meredith Uldrich, South, 1:11.12; Katy Bowlus, East, 1:11.29; Carole Triem, Pet, 1:11.43; Meghan Cavanaugh, East, 1:12.08; Felina Rosadiuk, Lat, 1:12.70; Lia Heifetz, JD, 1:12.86; Briana Young, Kod, 1:13.48; Genny Szymanski, Haines, 1:13.60.

400 FREESTYLE RELAY - Service, 3:40.97; Lathrop, 3:44.91; Juneau-Douglas, 3:46.74; Dimond, 3:50.59; West Valley, 3:53.06; East Anchorage, 3:54.99; Soldotna, 3:55.70; South Anchorage, 3:59.3-; North Pole, 3:59.43; Homer, 3:59.52; Colony, 4:01.51; Ketchikan, 4:01.96; Chugiak, 4:02.46; Kodiak, 4:04.47; Valdez, 4:10.72.

---

BOYS

200-YARD MEDLEY RELAY - Juneau-Douglas, 1 minute, 44.86 seconds; Sitka, 1:46.13; Lathrop, 1:46.28; Homer, 1:46.88; Kodiak, 1:47.52; South Anchorage, 1:48.31; Soldotna, 1:48.62; East Anchorage, 1:50.21; Dimond, 1:51.08; Service, 1:51.71; Kenai Central, 1:52.03; Ketchikan, 1:52.24; North Pole, 1:54.32; West Valley, 1:56.00; Chugiak, 1:56.66; West Anchorage, 1:57.58.

200 FREESTYLE - Greg Rose, Kod, 1:46.71; Caleb Severns, Lat, 1:48.67; Kyle O'Brien, JD, 1:48.99; Nathan Grabowski, Sold, 1:49.15; Cade Roberts, WV, 1:50.35; Tyler Hennon, JD, 1:50.91; Kevin Wythe, Hom, 1:51.43; Ryan Bateman, Kod, 1:54.20; Chris Pinto, Kod, 1:54.20; Jeff Ahern, Lat, 1:54.72; Josh Yoo, South, 1:54.85; Scott Woster, NP, 1:54.93; David Henry, Chug, 1:55.18; Jong Kim, Sew, 1:55.27; Paige-David Peck, NP, 1:55.48; James Bowden, Chug, 1:55.57.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Caleb Severns, Lat, 2:00.47; Scott Woster, NP, 2:02.87; Kyle O'Brien, JD, 2:04.15; Kevin Wythe, Hom, 2:05.59; Tyler Hennon, JD, 2:07.04; Cade Roberts, WV, 2:08.59; Bret Bye, South, 2:08.86; Jeff Ahern, Lat, 2:08.92; Josh Yoo, South, 2:09.34; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 2:10.50; Ben Steyer, Lat, 2:10.93; Jared Jamie, Serv, 2:11.76; Alex Dailey, Sit, 2:12.86; Brian Heaslet, East, 2:13.02; Q Smyth, JD, 2:14.03; Abe Levy, JD, 2:14.16.

50 FREESTYLE - Jared Jamie, Serv, 21.92; Nathan Grabowski, Sold, 22.74; Q Smyth, JD, 22.84; Matt Way, Sit, 23.06; Greg Rose, Kod, 23.07; Cade Roberts, WV, 23.42; Caleb Severns, Lat, 23.43; Quinn Bennett, Dim, 23.56; Max Becker, Lat, 23.60; Eric Ferree, WV, 23.63; Jeremy Zimmer, Kod, 23.64; Landon Mishler, Ken, 23.64; Chris Pinto, Kod, 23.78; Aaron Heaslet, East, 23.82; Nolan Schmidt, Sky, 23.86; Kyle O'Brien, JD, 23.86.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (SIX-DIVE SEQUENCE) - Matt Arb, Serv, 254.60 points; David Arlington, PNA, 249.10; Ryan Borup, Ket, 248.50; Nick Wise, Col, 248.20; Eamon Stack, WV, 226.00; Brandon Gonski, Col, 216.35; Matt Bunker, South, 211.25; Max Bogren, WV, 192.05; Chris McGinty, Was, 191.60; Brett Frazer, Serv, 180.80; Alex Wolf, Chug, 173.80; Andy Knowles, Ken, 159.15; Dustin Mariman, Sold, 157.55; Samson Neslund, Kod, 154.45; Ryan Hogan, Was, 154.00; Alex Weissburg, Sit, 152.35.

100-YARD BUTTERFLY - Jared Jamie, Serv, 53.46 seconds; Greg Rose, Kod, 53.76; Nathan Grabowski, Sold, 55.10; Scott Woster, NP, 55.73; Cade Roberts, WV, 56.06; Tyler Hennon, JD, 56.13; Kevin Wythe, Hom, 56.13; Caleb Severns, Lat, 56.37; Kyle O'Brien, JD, 56.78; Matt Way, Sit, 57.42; Christian Reiss, Lat, 57.95; Chris Pinto, Kod, 57.98; Jamey Smith, Hom, 58.08; Jong Kim, Sew, 58.21; Brian Ritchie, Hom, 58.26; Q Smyth, JD, 58.29.

100 FREESTYLE - Jared Jamie, Serv, 49.26; Q Smyth, JD, 49.54; Caleb Severns, Lat, 50.09; Nathan Grabowski, Sold, 50.12; Matt Way, Sit, 50.19; Scott Woster, NP, 50.60; Kevin Wythe, Hom, 50.72; Cade Roberts, WV, 51.01; Chris Pinto, Kod, 51.44; Kyle O'Brien, JD, 51.46; Jong Kim, Sew, 51.65; Tyler Hennon, JD, 52.01; David Henry, Chug, 52.07; Max Rosefigura, West, 52.17; Ryan Bateman, Kod, 52.37; Quinn Bennett, Dim, 52.44.

500 FREESTYLE - Kyle O'Brien, JD, 4:58.02; Greg Rose, Kod, 4:58.44; Tyler Hennon, JD, 5:00.20; Ryan Bateman, Kod, 5:01.41; Caleb Severns, Lat, 5:03.62; Scott Woster, NP, 5:03.77; Paige-David Peck, NP, 5:03.91; Bret Bye, South, 5:04.47; Josh Yoo, South, 5:06.42; Kevin Wythe, Hom, 5:07.97; Cade Roberts, WV, 5:09.01; Jong Kim, Sew, 5:09.25; Ben Steyer, Lat, 5:13.80; David Henry, Chug, 5:14.64; Nathan Grabowski, Sold, 5:16.87; Ole Stockley, South, 5:18.18.

200 FREESTYLE RELAY - Sitka, 1:33.84; Kodiak, 1:35.17; Soldotna, 1:35.26; Lathrop, 1:35.72; Juneau-Douglas, 1:35.74; West Valley, 1:35.89; Chugiak, 1:37.37; Homer, 1:38.03; North Pole, 1:38.95; South Anchorage, 1:39.17; Ketchikan, 1:39.79; West Anchorage, 1:40.26; Dimond, 1:40.32; Kenai Central, 1:40.76; East Anchorage, 1:41.07; Cordova, 1:41.27.

100 BACKSTROKE - Caleb Severns, Lat, 54.36; Kyle O'Brien, JD, 57.10; Scott Woster, NP, 57.89; Greg Rose, Kod, 57.96; Tyler Hennon, JD, 58.85; Jamey Smith, Hom, 59.59; Bret Bye, South, 1:00.01; Matt Josephson, JD, 1:00.24; Cade Roberts, WV, 1:00.54; Matt Way, Sit, 1:00.87; Jeff Ahern, Lat, 1:00.96; Keegan Birchfield, Sold, 1:01.52; Chris Pinto, Kod, 1:01.91; John Sheffler-Brennand, Home, 1:02.43; Q Smyth, JD, 1:02.54; Aaron Heaslet, East, 1:02.57.

100 BREASTSTROKE - Matt Way, Sit, 1:02.20; Josh Yoo, South, 1:04.07; Bret Bye, South, 1:04.37; Caleb Severns, Lat, 1:04.86; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 1:05.32; Ben Campen, Sit, 1:06.14; Bear Shore, Dim, 1:06.21; John Butcher, Monroe, 1:07.00; James Seeley, Craig, 1:07.20; Kevin Wythe, Hom, 1:07.47; Cade Roberts, WV, 1:07.92; Brian Berhrends, Cord, 1:07.94; Ritchie Serwat, Ket, 1:08.09; Chance Gray, Cord, 1:08.34; Jeremy Zimmer, Kod, 1:08.81; Jude Hanni, Dim, 1:09.19.

400 FREESTYLE RELAY - Juneau-Douglas, 3:25.32; Lathrop, 3:26.33; Kodiak, 3:27.02; Homer, 3:33.47; West Valley, 3:33.99; East Anchorage, 3:34.69; Chugiak, 3:35.43; Soldotna, 3:35.47; South Anchorage, 3:36.87; Dimond, 3:38.32; West Anchorage, 3:39.71; Service, 3:44.01; Sitka, 3:44.61; Cordova, 3:45.96; North Pole, 3:48.80; Kenai Central, 3:50.29.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING