Alaska swimming top 16 prep times

Posted: Friday, October 24, 2003

Here are Alaska's top 16 times for the 2003 high school swimming season. This list is compiled by Juneau-Douglas High School swim coach John Wray and is through meets of Oct. 18. It includes all reported meets, but is missing results from the Sept. 5 dual meet between West Anchorage and Chugiak. First names are not available for all athletes. Corrections and missing meet results should be sent to Wray at jwray@hisea.org.

GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY - Service, 1 minute, 52.72 seconds; Petersburg, 1:55.39; Lathrop, 1:56.28; Soldotna, 1:56.71; Dimond, 1:57.26; East Anchorage, 1:59.14; North Pole, 1:59.60; Homer, 2:00.03; Valdez, 2:00.70; Juneau-Douglas, 2:01.01; Ketchikan, 2:01.25; Colony, 2:02.68; Sitka, 2:03.84; Chugiak, 2:05.55; West Valley, 2:06.21; Kodiak, 2:07.63.

200 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 1:56.42; Sarah Rockwell, Ser, 2:00.12; Abby Kiffmeyer, Sol, 2:00.87; Elise Alexander, Lat, 2:01.96; Elise Long, Col, 2:02.58; Eve Green, Sol, 2:03.21; Catherine Engibous, Chug, 2:03.50; Jamie Bratten, Lat, 2:03.52; Laura Smith, Dim, 2:03.57; Ana Dietrich, WV, 2:04.58; Lisse Focht, JD, 2:05.21; Carol Triem, Pet, 2:05.33; Jamie Call, Val, 2:05.50; Stephanie Hampton, NP, 2:06.39; Amanda Jones, JD, 2:06.51; Nancy Long, Col, 2:06.52.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Felina Rosadiuk, Lat, 2:12.54; Sarah Rockwell, Ser, 2:13.64; Genny Szymanski, Haines, 2:15.14; Laura Smith, Dim, 2:16.63; Elise Alexander, Lat, 2:17.21; Kaelen Dickinson, East, 2:17.28; Renae Rykaczewski, Hom, 2:17.85; Abby Kiffmeyer, Sol, 2:18.09; Stephanie Hampton, NP, 2:18.19; Jamie Bratten, Lat, 2:18.23; Jamie Call, Val, 2:19.17; Hannah Ferree, WV, 2:20.31; Carol Triem, Pet, 2:21.21; Julianne Frichter, Serv, 2:21.37; Amanda Jones, JD, 2:22.02.

50 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 24.85; Jackie Van Driessche, Sew, 24.90; Sarah Brettrager, Col, 25.05; Sierra Winegarner, Serv, 25.14; Felina Rosadiuk, Lat, 25.18; Abby Kiffmeyer, Sol, 25.39; Julianna Fritcher, Serv, 25.43; Meridith Uldrich, Serv, 25.62; Lauren Bell, Hom, 25.62; Ana Dietrich, WV, 25.81; Christine Piakak, Serv, 25.95; Deannie Andree, Hom, 26.02; Jorin Klawitter, Col, 26.03; Laura Smith, Dim, 26.04; Bronwel Nicholls, Dim, 26.31; Kelsey Potdevin, JD, 26.33; Renae Rykaczewski, Hom, 26.33.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (Six dives) - Jessica Earp, Chug, 224.60 points; Marnita Coenraad, JD, 201.30; Chelsea Ray, Dim, 200.60; Kari Martin, WV, 185.65; Lexy Wagoner, JD, 172.70; Kelsey Fleming, Dim, 171.40; Maria Moses, Lat, 168.05; Kaitlin Niewoehner, JD, 157.65; Moore, East, 154.90; Kintz, Dim, 153.20; Tory Coursen, Sol, 152.25; Holly Trucano, JD, 151.75; Elise Leahy, Val, 150.70; Sasa Porter, Sol, 149.65; Hayley Griffin, Lat, 149.20; Kultenbacker, Bart, 149.15.

100-YARD BUTTERFLY - Abby Kiffmeyer, Sol, 59.47 seconds; Ashleigh Atkinson, East, 1:00.92; Genny Szymanski, Haines, 1:01.04; Abby Jackson, Pet, 1:01.25; Christine Piakak, Serv, 1:01.33; Catherine Engibous, Chug, 1:01.73; Renae Rykaczewski, Hom, 1:02.41; Elise Alexander, Lat, 1:02.50; Lucy Spann, NP, 1:02.66; Jenna Mayra, Dim, 1:02.77; Felina Rosadiuk, Lat, 1:02.82; Jamie Bratten, Lat, 1:02.87; Claire Woster, NP, 1:03.32; Leah Thomas, Val, 1:03.49; Amanda Jones, JD, 1:03.62; Stephanie Hampton, NP, 1:03.71.

100 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 52.97; Sarah Brettrager, Col, 55.26; Jamie Bratten, Lat, 55.72; Sierra Winegarner, Serv, 55.84; Ana Dietrich, WV, 55.85; Jackie Van Driessche, Sew, 55.90; Eve Green, Sol, 56.01; Sarah Rockwell, Serv, 56.06; Abby Kiffmeyer, Sol, 56.18; Jennifer Rinker, Serv, 56.18; Elise Alexander, Lat, 56.34; Laura Smith, Dim, 56.78; Bronwen Nicholls, Dim, 56.97; Kesley Potdevin, JD, 57.74; Elsie Long, Col, 57.84; Heather Harris, JD, 57.92.

500 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 5:11.07; Catherine Engibous, Chug, 5:22.71; Jamie Bratten, Lat, 5:25.43; Laura Smith, Dim, 5:31.04; Elise Alexander, Lat, 5:34.34; Stephanie Hampton, NP, 5:35.64; Lisse Focht, JD, 5:36.13; Carol Triem, Pet, 5:37.34; Jamie Call, Val, 5:37.72; Audrey Butcher, Dim, 5:38.35; Kate Gallaway, Ket, 5:39.29; Nancy Long, Col, 5:39.69; Renae Rykaczewski, Hom, 5:41.70; Megan Humphrey, Lat, 5:41.75; Kelsey Potdevin, JD, 5:42.54; Amanda Jones, JD, 5:43.03.

200 FREESTYLE RELAY - Service, 1:40.31; Colony, 1:43.05; Soldotna, 1:44.79; Lathrop, 1:45.17; Dimond, 1:45.47; Juneau-Douglas, 1:45.53; Petersburg, 1:45.82; West Valley, 1:48.26; Homer, 1:48.65; Valdez, 1:49.00; North Pole, 1:49.15; East Anchorage, 1:49.84; Ketchikan, 1:49.89; Sitka, 1:50.66; Chugiak, 1:52.89; West Anchorage, 1:53.30.

100 BACKSTROKE - Genny Szymanski, Haines, 59.81; Sarah Rockwell, Serv, 1:00.65; Abby Kiffmeyer, Sol, 1:01.00; Jamie Call, Val, 1:01.03; Julianna Fritcher, Serv, 1:02.22; Jenna Mayra, Dim, 1:02.75; Jamie Bratten, Lat, 1:02.92; Renae Rykaczewski, Hom, 1:03.13; Kelsey Potdevin, JD, 1:03.63; Carol Triem, Pet, 1:03.66; Abby Jackson, Pet, 1:03.97; Jennifer Rinker, Serv, 1:04.28; Hannah Ferree, WV, 1:04.85; Elise Long, Col, 1:05.61; Reba Trani, Sit, 1:05.78; Lauren Langford, West, 1:05.80.

100 BREASTSTROKE - Kaelen Dickinson, East, 1:08.75; Elise Alexander, Lat, 1:09.22; Laura Smith, Dim, 1:10.00; Jackie Van Driessche, Sew, 1:10.70; Jamie Call, Val, 1:10.79; Felina Rosadiuk, Lat, 1:11.36; Meridith Uldrich, Serv, 1:11.40; Stephanie Hampton, NP, 1:12.15; Elizabeth Jagusch, Ket, 1:13.12; Carol Triem, Pet, 1:13.21; Katrina Petersen, Sol, 1:13.60; Molly Mahan, Hom, 1:13.71; Elise Long, Col, 1:14.39; Adrianna Fejes, Serv, 1:14.40; Rhonwen Jennings, Hom, 1:14.62; Kelsey Jacobsen, Sit, 1:14.91.

400 FREESTYLE RELAY - Service, 3:42.11; Lathrop, 3:44.29; Dimond, 3:51.92; Valdez, 3:54.74; Homer, 3:54.80; Colony, 3:56.08; Soldotna, 3:56.18; West Valley, 3:57.97; Juneau-Douglas, 3:58.90; North Pole, 4:01.79; Chugiak, 4:02.87; Ketchikan, 4:04.82; East Anchorage, 4:05.71; Petersburg, 4:08.16; Sitka, 4:12.11; Kodiak, 4:12.21.

BOYS

200-YARD MEDLEY RELAY - Lathrop, 1 minute, 43.43 seconds; Juneau-Douglas, 1:45.54; West Anchorage, 1:45.67; Service, 1:45.97; Sitka, 1:47.23; Soldotna, 1:47.43; Ketchikan, 1:48.13; Kodiak, 1:49.43; Homer, 1:50.34; Dimond, 1:50.76; East Anchorage, 1:51.52; Chugiak, 1:52.61; Colony, 1:54.30; Cordova, 1:54.37; North Pole, 1:54.49; Wasilla, 1:57.93.

200 FREESTYLE - Steve Burnham, Serv, 1:50.21; Ben Voetberg, Ket, 1:50.37; Chris Meyer, East, 1:50.59; Clint Severns, Lat, 1:51.87; Nathan Grabowski, Sol, 1:52.19; Tyler Hennon, JD, 1:52.48; Jimmy Rutter, Val, 1:52.51; Kevin Wythe, Hom, 1:52.63; Kyle O'Brien, JD, 1:53.24; Dan Quay, Serv, 1:53.77; Scott Woster, NP, 1:54.12; Q Smyth, JD, 1:55.22; Cade Roberts, WV, 1:55.29; Leo Grasso, Sol, 1:55.74; Shawn Fernandez, Lat, 1:56.10; Chris Pinto, Kod, 1:56.11.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Ben Voetberg, Ket, 2:01.37; Chris Meyer, East, 2:03.30; Olin Robus, JD, 2:06.07; Kevin Wythe, Hom, 2:06.19; Caleb Severns, Lat, 2:06.50; Luke Stocker, West, 2:07.13; Matt Way, Sit, 2:07.15; Shawn Fernandez, Lat, 2:07.54; Chris Humphrey, Lat, 2:07.58; Bret Bye, Serv, 2:07.71; Tyler Hennon, JD, 2:08.28; Kyle O'Brien, JD, 2:09.96; Jimmy Rutter, Val, 2:10.50; Garrett Anderson, West, 2:11.29; Jeff Ahern, Lat, 2:11.65; Sean Beecher, Cor, 2:12.68.

50 FREESTYLE - Ben Voetberg, Ket, 22.33; Steve Burnham, Serv, 22.34; Travis Williams, Lat, 22.55; Jared Jamie, Serv, 22.59; Carrington Gorman, Sit, 23.01; Leo Grasso, Sol, 23.11; Sam Wolfe, Lat, 23.13; Chris Meyer, East, 23.14; Kevin Wythe, Hom, 23.28; Q Smyth, JD, 23.30; Nathan Grabowski, Sol, 23.31; Matt Way, Sit, 23.31; Luke Stocker, West, 23.49; Aladean Marey, Sol, 23.62; Greg Rose, Kod, 23.72; Chris Luther, Was, 24.08.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (six dives) - Chad Frichtl, Chug, 275.50 points; Wilson McDonald, Serv, 245.60; David Arlington, Pac Nor, 227.50; Chris Bancroft, Bart, 227.35; Patrick Hoke, JD, 219.95; Matt Arb, Serv, 212.30; Gabe Kelley, JD, 200.30; Owen Barrington, Dim, 190.85; Zach Bunker, Serv, 190.50; Nick Wise, Col, 187.00; Eamon Stack, WV, 186.45; Grimberg, West, 182.40; Brandon Gonski, Col, 182.80; Nathan Schroeder, JD, 166.25; Frazer, Serv, 166.10; Max Bogren, WV, 165.25.

100-YARD BUTTERFLY - Jared Jamie, Serv, 54.55 seconds; Clint Severns, Lat, 55.43; Greg Rose, Kod, 55.65; Kreg Lesage, NP, 55.68; Chris Meyer, East, 55.71; Nathan Grabowski, Sol, 55.74; Scott Woster, NP, 56.24; Kevin Wythe, Hom, 56.36; Ben Rosenfeld, Ket, 57.54; Ben Voetberg, Ket, 56.88; Jamey Smith, Hom, 57.58; Ben Harris, Was, 58.04; Matt Way, Sit, 58.19; Caleb Severns, Lat, 58.35; Olin Robus, JD, 58.52; Tyler Hennon, JD, 58.71.

100 FREESTYLE - Ben Voetberg, Ket, 48.65; Leo Grasso, Sol, 49.96; Jared Jamie, Serv, 49.98; Chris Meyer, East, 50.17; Steve Burnham, Serv, 50.20; Nate Grabowski, Sol, 50.30; Matt Way, Sit, 50.30; Q Smyth, JD, 50.76; Chris Humphrey, Lat, 51.12; Travis Williams. Lat, 51.21; Clint Severins, Lat, 51.24; Carrington Gorman, Sit, 51.31; Kevin Wythe, Hom, 51.42; Caleb Severins, Lat, 51.90; Shawn Fernandez, Lat, 51.97; Luke Stocker, West, 51.98.

500 FREESTYLE - Jimmy Rutter, Val, 4:53.58; Tyler Hennon, JD, 5:07.82; Chris Meyer, East, 5:09.39; Kevin Wythe, Hom, 5:10.01; Kyle O'Brien, JD, 5:10.19; Luke Stocker, West, 5:11.49; Scott Woster, NP, 5:12.63; Dan Quay, Serv, 5:12.82; David Paige Peck, NP, 5:12.96; Ben Steyer, Lat, 5:13.35; Shawn Fernandez, Lat, 5:14.95; Caleb Severns, Lat, 5:15.95; Bret Bye, Serv, 5:16.24; Cade Roberts, WV, 5:16.31; Jeff Ahren, Lat, 5:16.38; Garrett Anderson, West, 5:17.87.

200 FREESTYLE RELAY - Lathrop, 1:31.03; Soldotna, 1:33.85; Service, 1:34.31; Ketchikan, 1:35.68; Kodiak, 1:35.86; Sitka, 1:36.06; Juneau-Douglas, 1:36.18; Homer, 1:38.71; East Anchorage, 1:38.73; Cordova, 1:38.91; Chugiak, 1:39.54; North Pole, 1:40.04; Dimond, 1:41.61; Colony, 1:43.04; West Anchorage, 1:43.38; Wasilla, 1:44.73.

100 BACKSTROKE - Ben Voetberg, Ket, 56.16; Luke Stocker, West, 56.54; Caleb Severns, Lat, 57.25; Shawn Fernandez, Lat, 58.22; Leo Grasso, Sol, 58.55; Nick Case, Dim, 58.81; Dan Quay, Serv, 58.82; Matt Way, Sit, 58.84; Travis Williams, Lat, 58.85; Clint Severns, Lat, 58.93; Tyler Hennon, JD, 59.16; Chris Meyer, East, 59.40; Kyle O'Brien, JD, 59.58; Aladean Marey, Sol, 1:00.02; Jamey Smith, Hom, 1:00.25; Kirk Fishel, JD, 1:00.43.

100 BREASTSTROKE - Matt Way, Sit, 1:01.63; Olin Robus, JD, 1:03.56; Chris Meyer, East, 1:04.59; Chris Humphrey, Lat, 1:04.77; Bret Bye, Serv, 1:06.17; Caleb Severns, Lat, 1:07.00; John Butcher, Mon, 1:07.87; Brendon Bruns, Col, 1:08.09; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 1:08.13; Jude Hanni, Dim, 1:08.47; Bear Shore, Dim, 1:08.60; Kevin Wythe, Hom, 1:08.83; Juback, Chug, 1:09.22; Mica Trani, Sit, 1:09.33; Garrett Anderson, West, 1:09.52; Scott Woster, NP, 1:09.78; Ben Campen, Sit, 1:09.78; Nick Wolfe, Lat, 1:09.78.

400 FREESTYLE RELAY - Lathrop, 3:22.97; Service, 3:26.79; Soldotna, 3:30.78; Ketchikan, 3:32.00; Juneau-Douglas, 3:32.57; Kodiak, 3:32.65; West Anchorage, 3:32.88; East Anchorage, 3:35.90; Homer, 3:39.14; North Pole, 3:40.36; Chugiak, 3:41.27; Dimond, 3:42.70; Cordova, 3:45.71; Sitka, 3:46.01; West Valley, 3:48.84; Wasilla, 3:55.93.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING