http://racerealty.com/

ASAA Southeast Region Swimming and Diving Championships Results

Posted: Monday, October 30, 2006

Friday-Saturday in Petersburg

Sound off on the important issues at

TEAM RESULTS

BOYS

Sitka 118

Juneau-Douglas 80

Ketchikan 69

Petersburg 33

Craig 15

GIRLS

Juneau-Douglas 147

Ketchikan 73

Sitka 46

Petersburg 46

EVENT RESULTS

Girls 200 Medley Relay

1. Juneau-Douglas (DiCostanzo, Heifetz, M. Bogert, S. Bogert), 1:51.05; 2. Ketchikan (Ahyong, E. Jagusch, Bezenek, T. Jagusch), 1:55.91; 3. Petersburg (Jackson, Reimer, Streuli, Hasbrouck), 1:57.39; 4. Sitka (Kempton-Hein, O'Connell, Campbell, West), 2:11.02.

Boys 200 Medley Relay

1. Sitka (McGowan, Campen, Dailey, Adams), 1:41.06; 2. Juneau-Douglas (O'Brien, Cayce, Brunette, Rutecki), 1:41.91; 3. Ketchikan (Otos, Serwat, Wadley, Doherty), 1:45.32; 4. Petersburg (Fisher, Marifern, Swanson, Roberts), 1:51.71; 5. Craig (Cervera, Whicker, Thibodeau, Vaughn) 1:53.06.

Girls 200 Freestyle

1. Amanda Jones, JDHS, 1:57.47; 2. Melissa Bogert, JDHS, 1:57.78; 3. Tessa Hasbrouck, P, 2:02.64; 4. Taylor White, S, 2:04.03; 5. Caitlin Way, S, 2:04.16; 6. Lindsay Clark, JDHS, 2:07.47; 7. Koko Urata, JDHS, 2:10.98; 8. Annea Martinesen, P, 2:14.32; 9. Kristin Neuneker, P, 2:14.50; 10. Ariel Norheim, P, 2:15.48; 11. Addie Schulz, K, 2:17.98; 12. Helan West, S, 2:18.74.

Boys 200 Freestyle

1. Kyle O'Brien, JDHS, 1:45.50; 2. Andy Otos, K, 1:48.53; 3. Jamie Gorman, S, 1:55.20; 4. Rumen Doggett, S, 1:56.18; 5. David Marifern, P, 1:56.92; 6. Robert Stein, S, 2:00.20; 7. Alex Barto, JDHS, 1:59.34; 8. Logan Swanson, P, 2:00.16; 9. Mircea Brown, JDHS, 2:04.27; 10. T.J. Hammersland-Torres, K, 2:22.15.

Girls 200 Individual Medley

1. Kirstin Jones, JDHS, 2:15.28; 2. Elizabeth Jagusch, K, 2:16.00; 3. Mary Broschat, S, 2:20.54; 4. Sarah Felix, JDHS, 2:23.24; 5. Lia Heifetz, JDHS, 2:25.04; 6. Heather Dixson, P, 2:54.93.

Boys 200 Individual Medley

1. Alex Dailey, S, 2:04.22; 2. Seth Cayce, JDHS, 2:08.48; 3. Bryan Lovett, S, 2:10.15; 4. Grant Wadley, K, 2:11.56; 5. Richie Serwat, K, 2:16.33; 6. Bynum Jackson, P, 2:27.07

Girls 50 Freestyle

1. Laura Miller, K, 24.19; 2. Sara Bogert, JDHS, 24.60; 3. Julia DiCostanzo, JDHS, 25.09; 4. Jenna Rutecki, JDHS, 25.85; 5. Kristin Neuneker, P, 26.65; 6. Tess Jagusch, K, 26.99; 7. Erika O'Sullivan, JDHS, 27.25; 8. Samantha Keeley, S, 28.18; 9. Margot O'Connell, S, 28.88; 10. Kristen Peterson, K, 30.08; 11. Sarah Campbell, S, 30.25; 12. Miranda Kivisto, P, 33.32.

Boys 50 Freestyle

1. Slater Ferguson, S, 23.44; 2. Alex Weissburg, S, 23.79; 3. Nick Rutecki, JDHS, 23.97; 4. Zach Thibodeau, C, 24.35; 5. Pat Doherty, K, 25.52. 6. Ben Adams, S, DQ. 7. Nathan Ord, JDHS, 25.33; 8. Ryan Borup, K, 25.75; 9. Austin Roberts, P, 26.11; 10. Anthony Cervera, C, 26.34; 11. Gordon Reeder, S, 26.54; 12. Derik Swanson, JDHS, 27.16.

Girls 1 Meter Diving

1. Allison Sharp, JDHS 340.95; 2. Channa Dulin, K, 305.15; 3. Alex Brown, JDHS, 271.20; 4. Kristen Peterson, K, 271.15; 5. Zeeba Sanchez, JDHS, 268.85; 6. Kristen Gallaway, K, 253.65; 7. Lindsay Tucker, K, 229.80; 8. Megan O'Neil, P, 218.10.

Boys 1 Meter Diving

1. Ryan Borup, K, 459.25; 2. Nathan Teal, JDHS, 377.50; 3. Nick Fama, K, 352.90; 4. Spencer Round, K, 329.15; 5. Adam Fisher, P, 289.50; 6. Chris Ashcraft, K, 233.90; 7. Nick Andrews, JDHS, 197.85.

Girls 100 Butterfly

1. Melissa Bogert, JDHS, 59.08; 2. Amanda Jones, JDHS, 1:00.05; 3. Kirsta Bezenek, K, 1:02.07; 4. Sarah Felix, JDHS 1:02.70; 5. Amber Kelly, JDHS, 1:02.72; 6. Abigail Ahyong, K, 1:06.91; 7. Kristen Gallaway, K, 1:06.61; 8. Eric Streuli, P, 1:07.12; 9. Mallory Kempton-Hein, S, 1:11.14; 10. Sarah Campbell, S, 1:14.29; 11. Gabby Ness, P, 1:19.52.

Boys 100 Butterfly

1. Cody Brunette, JDHS, 55.49; 2. Alex Dailey, S, 57.36; 3. Zach Thibodeau, C, 58.25; 4. Bryan Lovett, S, 58.40; 5. Grant Wadley, K, 59.76; 6. Seth McCallum, P, 1:08.16.

Girls 100 Freestyle

1. Laura Miller, K, 52.40; 2. Sara Bogert, JDHS, 53.74; 3. Julia DiCostanzo, JDHS, 55.94; 4. Taylor White, S, 57.80; 5. Mackenzie Allison, JDHS, 59.20; 6. Erika O'Sullivan, JDHS, 1:00.27; 7. Margot O'Connell, S, 1:02.97; 8. Addie Schulz, K, 1:03.58; 9. Marguerite McGinnis, K, 1:08.21; 10. Miranda Kivisto, P, 1:15.03; 11. Cheri Chase, K, 1:18.64; 12. Katie Lewis, P, 1:19.68.

Boys 100 Freestyle

1. Kyle O'Brien, JDHS, 48.30; 2. Ben Adams, S, 48.36; 3. Nick Fama, K, 52.04; 4. Slater Ferguson, S, 52.08; 5. Nick Rutecki, JDHS, 52.17; 6. Robert Stein, S, 53.14; 7. Pat Doherty, K, 54.86; 8. Nathan Ord, JDHS, 56.27; 9. Andrew Vallion, S, 56.29; 10. Austin Roberts, P, 56.40; 11. Houston Vaughn, C, 57.02; 12. Derik Swanson, JDHS, 1:00.72.

Girls 500 Freestyle

1. Kristin Jones, JDHS, 5:18.54; 2. Tessa Hasbrouck, P, 5:27.68; 3. Amber Kelly, JDHS, 5:29.97; 4. Helen Reimer, P, 5:39.84; 5. Caitlin Way, S, 5:44.24; 6. Lindsay Clark, JDHS, 5:44.90; 7. Koko Urata, JDHS, 5:53.52; 8. Annea Martinsen, P, 6:02.96; 9. Helan West, S, 6:14.33; 10. K'Hala Carpenter, K, 6:19.56;

Boys 500 Freestyle

1. Jamie Gorman, S, 5:09.50; 2. Rumen Doggett, S, 5:09.76; 3. Alex Barto, JDHS, 5:22.17; 4. Logan Swanson, P, 5:26.90; 5. Mircea Brown, JDHS, 5:32.50; 6. Seth McCallum, P, 5:39.07; 7. Bynum Jackson, P, 5:45.93; 8. T.J. Hammersland-Torres, K, 6:15.98.

Girls 200 Freestyle Relay

1. Juneau-Douglas (S. Bogert, Rutecki, A. Jones, DiCostanzo), 1:40.37; 2. Ketchikan (E. Jagusch, T. Jagusch, Bezenek, Miller), 1:41.98; 3. Sitka (Broschat, Keeley, Way, White), 1:46.15; 4. Petersburg (Martinsen, Norheim, Neuneker, Streuli), 1:51.70.

Boys 200 Freestyle Relay

1. Sitka (McGowan, Ferguson, Dailey, Campen), 1:31.28; 2. Juneau-Douglas (Rutecki, O'Brien, Cayce, Brunette), 1:31.83; 3. Ketchikan (Hammersland-Torres, Round, Borup, Fama), 1:47.39; 4. Petersburg (Fisher, Walden, McCallum, Jackson), 1:49.67.

Girls 100 Backstroke

1. Abbey Jackson, P, 1:02.73; 2. Jenna Rutecki, JDHS, 1:05.27; 3. Mallory Kempton-Hein, S, 1:06.72; 4. Linzie Norman, JDHS, 1:07.11; 5. Abigail Ahyong, K, 1:07.59; 6. Ariel Norheim, P, 1:07.76; 7. Erin Streuli, P, 1:10.50; 8. Rebekah Bowers, K, 1:28.13.

Boys 100 Backstroke

1. Cody Brunette, JDHS, 56.19; 2. Andy Otos, K, 57.23; 3. Gavin McGowan, S, 1:00.00; 4. Anthony Cervera, C, 1:02.49; 5. Gordon Reeder, S, 1:03.58; 6. Alex Weissburg, S, 1:04.81; 7. Adam Fisher, P, 1:03.07; 8. Josh Clark, JDHS, 1:07.29.

Girls 100 Breaststroke

1. Elizabeth Jagusch, K, 1:07.73; 2. Mary Broschat, S, 1:12.31; 3. Lia Heifetz, JDHS, 1:12.35; 4. Helen Reimer, P, 1:12.63; 5. Katie Busch, JDHS, 1:13.92; 6. Samantha Keeley, S, 1:15.77; 7. Kate Lukshin, JDHS, 1:19.65; 8. Katie Boyce, JDHS 1:21.02; 9. Andrea Chaudhary, K, 1:23.31; 10. Gabby Ness, P, 1:23.96; 11. Heather Dixson, P, 1:27.09. 12. Marguerite McGinnis, K, DQ.

Boys 100 Breaststroke

1. Ben Campen, S, 1:01.95; 2. Richie Serwat, K, 1:03.85; 3. Seth Cayce, JDHS, 1:05.64; 4. David Marifern, P, 1:05.94; 5. Andrew Vallion, S, 1:06.70; 6. Jeff Whicker, C, 1:15.51.

Girls 400 Freestyle Relay

1. Juneau-Douglas (K. Jones, A. Jones, Kelly, M. Bogert), 3:43.85; 2. Ketchikan (T. Jagusch, Gallaway, Bezenek, Miller), 3:49.16; 3. Sitka (Broschat, Keeley, Way, White), 3:52.62; 4. Petersburg (Hasbrouck, Norheim, Reimer, Neuneker), 3:55.26.

Boys 400 Freestyle Relay

1. Sitka (Campen, Ferguson, McGowan, Adams), 3:25.32; 2. Ketchikan (Fama, Doherty, Wadley, Otos), 3:29.00; 3. Petersburg (Marifern, Jackson, Swanson, Roberts), 3:44.85. 4. Juneau-Douglas (Ord, Brown, Swanson, Barto), 3:51.87.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING