http://racerealty.com/

Alaska swimming top 16 prep times

Posted: Friday, October 31, 2003

Here are Alaska's top 16 times for the 2003 high school swimming season. This list is compiled by Juneau-Douglas High School swim coach John Wray and is through meets of Oct. 25. First names are not available for all athletes. Corrections and missing meet results should be sent to Wray at jwray@hisea.org.

GIRLS

200-YARD MEDLEY RELAY - Service, 1 minute, 52.72 seconds; Petersburg, 1:55.39; Lathrop, 1:56.28; Soldotna, 1:56.71; Homer, 1:57.19; Dimond, 1:57.26; East Anchorage, 1:59.14; North Pole, 1:59.60; Valdez, 2:00.70; Juneau-Douglas, 2:01.01; Ketchikan, 2:01.25; Colony, 2:02.68; Sitka, 2:03.84; Chugiak, 2:05.55; West Valley, 2:06.21; Kodiak, 2:07.63.

200 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 1:56.42; Abby Kiffmeyer, Sol, 1:56.63; Sarah Rockwell, Ser, 2:00.12; Elise Alexander, Lat, 2:01.96; Elise Long, Col, 2:02.58; Eve Green, Sol, 2:03.21; Catherine Engibous, Chug, 2:03.50; Jamie Bratten, Lat, 2:03.52; Laura Smith, Dim, 2:03.57; Ana Dietrich, WV, 2:04.58; Lisse Focht, JD, 2:05.21; Carol Triem, Pet, 2:05.33; Jamie Call, Val, 2:05.50; Stephanie Hampton, NP, 2:06.39; Amanda Jones, JD, 2:06.51; Nancy Long, Col, 2:06.52.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Felina Rosadiuk, Lat, 2:12.54; Sarah Rockwell, Ser, 2:13.64; Genny Szymanski, Haines, 2:15.14; Laura Smith, Dim, 2:16.63; Elise Alexander, Lat, 2:17.21; Kaelen Dickinson, East, 2:17.28; Renae Rykaczewski, Hom, 2:17.85; Abby Kiffmeyer, Sol, 2:18.09; Stephanie Hampton, NP, 2:18.19; Jamie Bratten, Lat, 2:18.23; Jamie Call, Val, 2:19.17; Hannah Ferree, WV, 2:20.31; Carol Triem, Pet, 2:21.21; Julianne Frichter, Serv, 2:21.37; Amanda Jones, JD, 2:22.02.

50 FREESTYLE - Sarah Rockwell, Serv, 24.85; Jackie Van Driessche, Sew, 24.90; Sarah Brettrager, Col, 25.05; Sierra Winegarner, Serv, 25.14; Felina Rosadiuk, Lat, 25.18; Abby Kiffmeyer, Sol, 25.39; Julianna Fritcher, Serv, 25.43; Lauren Bell, Hom, 25.49; Meridith Uldrich, Serv, 25.62; Ana Dietrich, WV, 25.81; Christine Piakak, Serv, 25.95; Deannie Andree, Hom, 26.02; Jorin Klawitter, Col, 26.03; Laura Smith, Dim, 26.04; Eve Green, Sol, 26.09; Bronwel Nicholls, Dim, 26.31.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (Six dives) - Jessica Earp, Chug, 224.60 points; Chelsea Ray, Dim, 211.25; Marnita Coenraad, JD, 201.30; Kelsey Fleming, Dim, 188.60; Kari Martin, WV, 185.65; Lexy Wagoner, JD, 172.70; Maria Moses, Lat, 168.05; Kaitlin Niewoehner, JD, 157.65; Moore, East, 154.90; Kintz, Dim, 153.20; Tory Coursen, Sol, 152.25; Holly Trucano, JD, 151.75; Elise Leahy, Val, 150.70; Sasa Porter, Sol, 149.65; Hayley Griffin, Lat, 149.20; Kultenbacker, Bart, 149.15.

100-YARD BUTTERFLY - Abby Kiffmeyer, Sol, 59.47 seconds; Ashleigh Atkinson, East, 1:00.92; Genny Szymanski, Haines, 1:01.04; Abby Jackson, Pet, 1:01.25; Christine Piakak, Serv, 1:01.33; Catherine Engibous, Chug, 1:01.73; Renae Rykaczewski, Hom, 1:02.41; Elise Alexander, Lat, 1:02.50; Lucy Spann, NP, 1:02.66; Jenna Mayra, Dim, 1:02.77; Felina Rosadiuk, Lat, 1:02.82; Jamie Bratten, Lat, 1:02.87; Claire Woster, NP, 1:03.32; Leah Thomas, Val, 1:03.49; Amanda Jones, JD, 1:03.62; Stephanie Hampton, NP, 1:03.71.

100 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 52.97; Sarah Rockwell, Serv, 54.42; Sarah Brettrager, Col, 55.26; Jamie Bratten, Lat, 55.72; Sierra Winegarner, Serv, 55.84; Ana Dietrich, WV, 55.85; Jackie Van Driessche, Sew, 55.90; Eve Green, Sol, 56.01; Abby Kiffmeyer, Sol, 56.18; Jennifer Rinker, Serv, 56.18; Elise Alexander, Lat, 56.34; Laura Smith, Dim, 56.78; Bronwen Nicholls, Dim, 56.97; Kesley Potdevin, JD, 57.74; Lauren Bell, Hom, 57.76; Elise Long, Col, 57.84;.

500 FREESTYLE - Felina Rosadiuk, Lat, 5:11.07; Catherine Engibous, Chug, 5:22.71; Abby Kiffmeyer, Sol, 5:25.30; Jamie Bratten, Lat, 5:25.43; Laura Smith, Dim, 5:31.04; Elise Alexander, Lat, 5:34.34; Stephanie Hampton, NP, 5:35.64; Lisse Focht, JD, 5:36.13; Carol Triem, Pet, 5:37.34; Jamie Call, Val, 5:37.72; Audrey Butcher, Dim, 5:38.35; Kate Gallaway, Ket, 5:39.29; Nancy Long, Col, 5:39.69; Renae Rykaczewski, Hom, 5:41.70; Megan Humphrey, Lat, 5:41.75; Kelsey Potdevin, JD, 5:42.54.

200 FREESTYLE RELAY - Service, 1:40.31; Colony, 1:43.05; Soldotna, 1:44.79; Lathrop, 1:45.17; Dimond, 1:45.47; Juneau-Douglas, 1:45.53; Petersburg, 1:45.82; West Valley, 1:48.26; Homer, 1:48.65; Valdez, 1:49.00; North Pole, 1:49.15; East Anchorage, 1:49.84; Ketchikan, 1:49.89; Sitka, 1:50.66; Chugiak, 1:52.89; West Anchorage, 1:53.30.

100 BACKSTROKE - Genny Szymanski, Haines, 59.81; Sarah Rockwell, Serv, 1:00.65; Abby Kiffmeyer, Sol, 1:01.00; Jamie Call, Val, 1:01.03; Julianna Fritcher, Serv, 1:02.22; Renae Rykaczewski, Hom, 1:02.70; Jenna Mayra, Dim, 1:02.75; Jamie Bratten, Lat, 1:02.92; Kelsey Potdevin, JD, 1:03.63; Carol Triem, Pet, 1:03.66; Abby Jackson, Pet, 1:03.97; Jennifer Rinker, Serv, 1:04.28; Hannah Ferree, WV, 1:04.85; Elise Long, Col, 1:05.61; Reba Trani, Sit, 1:05.78; Lauren Langford, West, 1:05.80.

100 BREASTSTROKE - Kaelen Dickinson, East, 1:08.75; Elise Alexander, Lat, 1:09.22; Laura Smith, Dim, 1:10.00; Jackie Van Driessche, Sew, 1:10.38; Jamie Call, Val, 1:10.79; Felina Rosadiuk, Lat, 1:11.36; Meridith Uldrich, Serv, 1:11.40; Stephanie Hampton, NP, 1:12.15; Elizabeth Jagusch, Ket, 1:13.12; Carol Triem, Pet, 1:13.21; Katrina Petersen, Sol, 1:13.21; Molly Mahan, Hom, 1:13.71; Elise Long, Col, 1:14.39; Adrianna Fejes, Serv, 1:14.40; Rhonwen Jennings, Hom, 1:14.62; Kelsey Jacobsen, Sit, 1:14.91.

400 FREESTYLE RELAY - Service, 3:42.11; Lathrop, 3:44.29; Soldotna, 3:51.79; Dimond, 3:51.92; Homer, 3:52.43; Valdez, 3:54.74; Colony, 3:56.08; West Valley, 3:57.97; Juneau-Douglas, 3:58.90; North Pole, 4:01.79; Chugiak, 4:02.87; Ketchikan, 4:04.82; East Anchorage, 4:05.71; Petersburg, 4:08.16; Sitka, 4:12.11; Kodiak, 4:12.21.

-----

200-YARD MEDLEY RELAY - Lathrop, 1 minute, 43.43 seconds; Service, 1:45.05; Juneau-Douglas, 1:45.54; West Anchorage, 1:45.67; Sitka, 1:47.23; Soldotna, 1:47.43; Ketchikan, 1:48.13; Homer, 1:48.68; Kodiak, 1:49.43; Dimond, 1:50.76; East Anchorage, 1:51.52; Chugiak, 1:52.61; Colony, 1:54.30; Cordova, 1:54.37; North Pole, 1:54.49; Wasilla, 1:57.93.

200 FREESTYLE - Steve Burnham, Serv, 1:50.21; Ben Voetberg, Ket, 1:50.37; Chris Meyer, East, 1:50.59; Clint Severns, Lat, 1:51.87; Nathan Grabowski, Sol, 1:52.19; Tyler Hennon, JD, 1:52.48; Jimmy Rutter, Val, 1:52.51; Kevin Wythe, Hom, 1:52.63; Kyle O'Brien, JD, 1:53.24; Dan Quay, Serv, 1:53.77; Scott Woster, NP, 1:54.12; Q Smyth, JD, 1:55.22; Cade Roberts, WV, 1:55.29; Leo Grasso, Sol, 1:55.74; Shawn Fernandez, Lat, 1:56.10; Chris Pinto, Kod, 1:56.11.

200 INDIVIDUAL MEDLEY - Ben Voetberg, Ket, 2:01.37; Chris Meyer, East, 2:03.30; Olin Robus, JD, 2:06.07; Kevin Wythe, Hom, 2:06.19; Caleb Severns, Lat, 2:06.50; Luke Stocker, West, 2:07.13; Matt Way, Sit, 2:07.15; Shawn Fernandez, Lat, 2:07.54; Chris Humphrey, Lat, 2:07.58; Bret Bye, Serv, 2:07.71; Tyler Hennon, JD, 2:08.28; Kyle O'Brien, JD, 2:09.96; Jimmy Rutter, Val, 2:10.50; Garrett Anderson, West, 2:11.29; Jeff Ahern, Lat, 2:11.65; Sean Beecher, Cor, 2:12.68.

50 FREESTYLE - Ben Voetberg, Ket, 22.33; Steve Burnham, Serv, 22.34; Jared Jamie, Serv, 22.52; Travis Williams, Lat, 22.55; Carrington Gorman, Sit, 23.01; Leo Grasso, Sol, 23.03; Sam Wolfe, Lat, 23.13; Chris Meyer, East, 23.14; Kevin Wythe, Hom, 23.28; Q Smyth, JD, 23.30; Nathan Grabowski, Sol, 23.31; Matt Way, Sit, 23.31; Luke Stocker, West, 23.49; Aladean Marey, Sol, 23.58; Greg Rose, Kod, 23.72; Dan Quay, Serv, 23.91.

1-METER SPRINGBOARD DIVING (six dives) - Chad Frichtl, Chug, 275.50 points; Wilson McDonald, Serv, 245.60; David Arlington, Pac Nor, 227.50; Chris Bancroft, Bart, 227.35; Patrick Hoke, JD, 219.95; Matt Arb, Serv, 218.85; Gabe Kelley, JD, 200.30; Owen Barrington, Dim, 190.85; Zach Bunker, Serv, 190.50; Nick Wise, Col, 187.00; Eamon Stack, WV, 186.45; Brandon Gonski, Col, 182.80; Grimberg, West, 182.40; Nathan Schroeder, JD, 166.25; Frazer, Serv, 166.10; Max Bogren, WV, 165.25.

100-YARD BUTTERFLY - Jared Jamie, Serv, 54.55 seconds; Clint Severns, Lat, 55.43; Greg Rose, Kod, 55.65; Kreg Lesage, NP, 55.68; Chris Meyer, East, 55.71; Nathan Grabowski, Sol, 55.74; Scott Woster, NP, 56.24; Kevin Wythe, Hom, 56.36; Jamey Smith, Hom, 56.76; Ben Voetberg, Ket, 56.88; Ben Rosenfeld, Ket, 57.54; Ben Harris, Was, 58.04; Matt Way, Sit, 58.19; Caleb Severns, Lat, 58.35; Olin Robus, JD, 58.52; Tyler Hennon, JD, 58.71.

100 FREESTYLE - Ben Voetberg, Ket, 48.65; Leo Grasso, Sol, 49.96; Jared Jamie, Serv, 49.98; Chris Meyer, East, 50.17; Steve Burnham, Serv, 50.20; Nate Grabowski, Sol, 50.30; Matt Way, Sit, 50.30; Q Smyth, JD, 50.76; Chris Humphrey, Lat, 51.12; Travis Williams. Lat, 51.21; Clint Severins, Lat, 51.24; Carrington Gorman, Sit, 51.31; Aladean Marey, Sol, 51.40; Kevin Wythe, Hom, 51.42; Caleb Severins, Lat, 51.90; Shawn Fernandez, Lat, 51.97.

500 FREESTYLE - Jimmy Rutter, Val, 4:53.58; Kevin Wythe, Hom, 5:04.69; Tyler Hennon, JD, 5:07.82; Chris Meyer, East, 5:09.39; Kyle O'Brien, JD, 5:10.19; Luke Stocker, West, 5:11.49; Scott Woster, NP, 5:12.63; Dan Quay, Serv, 5:12.82; David Paige Peck, NP, 5:12.96; Ben Steyer, Lat, 5:13.35; Shawn Fernandez, Lat, 5:14.95; Caleb Severns, Lat, 5:15.95; Bret Bye, Serv, 5:16.24; Cade Roberts, WV, 5:16.31; Jeff Ahren, Lat, 5:16.38; Garrett Anderson, West, 5:17.87.

200 FREESTYLE RELAY - Lathrop, 1:31.03; Soldotna, 1:33.85; Service, 1:34.31; Ketchikan, 1:35.68; Kodiak, 1:35.86; Sitka, 1:36.06; Juneau-Douglas, 1:36.18; West Anchorage, 1:36.58; Dimond, 1:38.36; Homer, 1:38.71; East Anchorage, 1:38.73; Cordova, 1:38.91; Chugiak, 1:39.54; North Pole, 1:40.04; Colony, 1:43.04; Wasilla, 1:44.73.

100 BACKSTROKE - Ben Voetberg, Ket, 56.16; Luke Stocker, West, 56.54; Caleb Severns, Lat, 57.25; Leo Grasso, Sol, 57.31; Shawn Fernandez, Lat, 58.22; Nick Case, Dim, 58.81; Dan Quay, Serv, 58.82; Matt Way, Sit, 58.84; Travis Williams, Lat, 58.85; Clint Severns, Lat, 58.93; Tyler Hennon, JD, 59.16; Jamey Smith, Hom, 59.18; Chris Meyer, East, 59.40; Kyle O'Brien, JD, 59.58; Aladean Marey, Sol, 1:00.02; Kirk Fishel, JD, 1:00.43.

100 BREASTSTROKE - Matt Way, Sit, 1:01.63; Olin Robus, JD, 1:03.56; Chris Meyer, East, 1:04.59; Chris Humphrey, Lat, 1:04.77; Bret Bye, Serv, 1:06.17; Caleb Severns, Lat, 1:07.00; Kwan-Jin Bloomfield, Dim, 1:07.01; John Butcher, Mon, 1:07.87; Brendon Bruns, Col, 1:08.09; James Seeley, Craig, 1:08.17; Jude Hanni, Dim, 1:08.47; Bear Shore, Dim, 1:08.60; Kevin Wythe, Hom, 1:08.83; Garrett Anderson, West, 1:09.00; Juback, Chug, 1:09.22; Mica Trani, Sit, 1:09.33.

400 FREESTYLE RELAY - Lathrop, 3:22.97; Service, 3:26.79; Soldotna, 3:27.06; Ketchikan, 3:32.00; Juneau-Douglas, 3:32.57; Kodiak, 3:32.65; West Anchorage, 3:32.88; East Anchorage, 3:35.90; Homer, 3:39.14; North Pole, 3:40.36; Chugiak, 3:41.27; Dimond, 3:42.70; Cordova, 3:45.71; Sitka, 3:46.01; West Valley, 3:48.84; Wasilla, 3:55.93.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING