http://racerealty.com/

Southeast Region swim & dive championships

Posted: Sunday, October 31, 2004

The results from the Southeast Region Swimming and Diving Championships held Friday and Saturday at the Augustus G. Brown Swimming Pool in Juneau. Results listed are for the 'A' and 'B' finals only, and only those in the 'A' final scored team points (the top two finishers in the 'B' final are eligible for state meet consideration).

TEAM POINTS

Girls - 1, Juneau-Douglas, 161 points. 2, Ketchikan, 53. 3, Sitka, 43. 4, Petersburg, 35.

Boys - 1, Juneau-Douglas, 102. 2, Sitka, 90. 3, Ketchikan, 72. 4, Craig, 25. 5, Petersburg, 13.

200-YARD MEDLEY RELAY

Girls - A Final: 1, Juneau-Douglas 'A' (Potdevin, Kelsey, Heifetz, Lia, Bogert, Melissa, Jones, Kristin), 1 minute, 55.24 seconds (breaks 2000 region meet record of 1:56.15 set by Petersburg's Amber Beardslee, Erin Schwartz, Teri Jo Hasbrouck and Brittany Carlson). 2, Petersburg 'A' (Triem, Carole, Riemer, Helen, Jackson, Abbey, Henderson, Angela), 1:57.66. 3, Ketchikan 'A' (Ahyong, Abigail, Jagusch, Elizabeth, Gallaway, Krissy, Manabat, Rowena), 1:57.80. 4, Sitka 'A' (Kempton-Hein, Mallory, Schwantes, Jessica, O'Connell, Chandler, Conway, Emily), 2:15.53.

Boys - A Final: 1, Juneau-Douglas 'A' (O'Brien, Kyle, Levy, Abe, Hennon, Tyler, Smyth, Q), 1:43.77. 2, Sitka 'A' (McGown, Gavin, Campen, Ben, Way, Matt, Adams, Ben), 1:44.40. 3, Ketchikan 'A' (Otos, Andy, Serwat, Richie, Pihl, Connor, Chaudhary, Karl), 1:45.90. 4, Craig 'A' (Cervera, Anthony, Seley, James, Thibodeau, Zach, Bazinet, Buck), 1:56.38.

200 FREESTYLE

Girls - A Final: 1, Jones, Kristin, JDHS, 1:59.94 (breaks 2004 region meet record of 1:59.99 set by Jones in Friday's preliminaries). 2, Bogert, Sara, JDHS, 2:01.42. 3, Kelly, Amber, JDHS, 2:01.59. 4, Klein, Kacey, JDHS, 2:05.36. 5, Gallaway, Krissy, KHS, 2:10.55. 6, Nicholson, Jori, KHS, 2:16.05. B Final: 7, Bullock, Kathryn, KHS, 2:16.13. 8, Howard, Elisha, KHS, 2:17.83. 9, Erickson, Nichole, SHS, 2:32.61. 10, Turner, Andy, SHS, 2:40.53.

Boys - A Final: 1, O'Brien, Kyle, JDHS, 1:48.46. 2, Otos, Andy, KHS, 1:51.34. 3, Adams, Ben, SHS, 1:54.92. 4, Josephson, Matt, JDHS, 1:59.91. 5, Josephson, Tom, JDHS, 2:02.54. 6, Gorman, Jamie, SHS, 2:05.40. B Final: 7, Kempton-Hein, Sam, SHS, 2:06.97. 8, Doherty, Pat, KHS, 2:07.67. 9, Rausch-VanHouten, Erin, JDHS, 2:30.47.

200 INDIVIDUAL MEDLEY

Girls - A Final: 1, Jones, Amanda, JDHS, 2:20.68. 2, Bogert, Melissa, JDHS, 2:20.98. 3, Trani, Reba, SHS, 2:25.28. 4, Heifetz, Lia, JDHS, 2:28.32. 5, Wadley, Amy, KHS, 2:33.57. 6, Beattie, Megan, KHS, 2:40.54. B Final: 7, Johnson, Rachel, KHS, 2:37.83.

Boys - A Final: 1, Hennon, Tyler, JDHS, 2:04.37. 2, Dailey, Alex, SHS, 2:07.41. 3, Pihl, Connor, KHS, 2:09.72. 4, Levy, Abe, JDHS, 2:10.16. 5, Fama, Nick, KHS, 2:16.36. DQ, Stein, Robert, SHS. B Final: 7, Lovett, Bryan, SHS, 2:22.75.

50 FREE

Girls - A Final: 1, Potdevin, Kelsey, JDHS, 25.41. 2, DiCostanzo, Julia, JDHS, 25.86. 3, Rutecki, Jenna, JDHS, 25.92. 4, O'Connell, Chandler, SHS, 26.01. 5, Manabat, Rowena, KHS, 26.94. 6, Conway, Emily, SHS, 27.90. B Final: 7, Lowery, Stephanie, Craig, 28.08. 8, Schulz, Paula, KHS, 28.14. 9, Padilla, Cameo, SHS, 28.57. 10, Campbell, Sarah, SHS, 29.30. 11, McGinnis, Marguerite, KHS, 29.45. 12, Janelle, Kayla, JDHS, 31.01.

Boys - A Final: 1, Smyth, Q, JDHS, 21.98 (breaks 2004 region meet record of 22.03 set by Smyth in Friday's preliminaries). 2, Chaudhary, Karl, KHS, 23.59. 3, Seley, James, Craig, 24.08. 4, McGown, Gavin, SHS, 24.31. 5, Marsh, Aaron, PHS, 24.33. 6, Campen, Ben, SHS, 24.50. B Final: 7, Thibodeau, Zach, Craig, 25.05. 8, Stein, Richard, SHS, 25.78. 9, Ord, Nathan, JDHS, 26.14. 10, Vallion, Andrew, SHS, 26.52. 11, Potter, Mitch, KHS, 26.78. 12, Doherty, Pat, KHS, 27.31.

1-METER SPRINGBOARD DIVING

(11 DIVES)

Girls - A Final: 1, Coenraad, Marnita, JDHS, 333.10 points. 2, Trucano, Tanya, JDHS, 266.35. 3, Trucano, Holly, JDHS, 261.85. 4, Henderson, Susie, PHS, 248.30. 5, Fernau, Sarah, PHS, 247.95. 6, Daugherty, Monica, JDHS, 247.35. 7, O'Niel, Megan, PHS, 165.10.

Boys - A Final: 1, Borup, Ryan, KHS, 427.65 (breaks 2000 region meet record of 400.00 points and 2000 region all-time best of 403.05 set by Sitka's Derek Hirai). 2, Weissburg, Alex, SHS, 292.35. 3, Marsh, Andy, PHS, 266.80. 4, Fisher, Adam, PHS, 231.50.

100-YARD BUTTERFLY

Girls - A Final: 1, Bogert, Melissa, JDHS, 1 minute, 0.45 seconds. 2, Jackson, Abbey, PHS, 1:01.13. 3, Jones, Amanda, JDHS, 1:02.71. 4, Ahyong, Abigail, KHS, 1:09.14. 5, O'Sullivan, Erika, JDHS, 1:11.11. 6, Henderson, Susie, PHS, 1:11.92. B Final: 7, Campbell, Sarah, SHS, 1:12.24. 8, Kempton-Hein, Mallory, SHS, 1:13.52. 9, Johnson, Rachel, KHS, 1:14.51. 10, Nicholson, Jori, KHS, 1:15.30. 11, McGinnis, Marguerite, KHS, 1:19.96.

Boys - A Final: 1, Levy, Abe, JDHS, 57.45. 2, Dailey, Alex, SHS, 58.84. 3, Marsh, Aaron, PHS, 59.76. 4, Pihl, Connor, KHS, 59.84. 5, Thibodeau, Zach, Craig, 1:00.38. 6, Stein, Richard, SHS, 1:02.28. B Final: 7, Serwat, Richie, KHS, 1:06.92.

100 FREE

Girls - A Final: 1, Jagusch, Elizabeth, KHS, 54.95. 2, DiCostanzo, Julia, JDHS, 56.08. 3, O'Connell, Chandler, SHS, 58.02. 4, Conway, Emily, SHS, 1:00.71. 5, Choate, Annie, JDHS, 1:00.90. 6, Schulz, Paula, KHS, 1:01.26. B Final: 7, Lowery, Stephanie, Craig, 1:01.75. 8, Schwantes, Jessica, SHS, 1:02.31. 9, Gadaire, Sierra, JDHS, 1:02.40. 10, Gross, Claire, JDHS, 1:02.64. 11, Bullock, Kathryn, KHS, 1:03.98. 12, Snelson, Maia, SHS, 1:07.94.

Boys - A Final: 1, Smyth, Q, JDHS, 48.64. 2, Way, Matt, SHS, 49.18. 3, Adams, Ben, SHS, 51.63. 4, Chaudhary, Karl, KHS, 52.16. 5, Wendel, Jon, KHS, 52.52. 6, Weissburg, Alex, SHS, 55.15. B Final: 7, Norheim, Taylor, PHS, 56.44. 8, Blair, Travis, JDHS, 56.76. 9, Ferguson, Slater, SHS, 56.95. 10, Bazinet, Buck, Craig, 1:11.90.

500 FREE

Girls - A Final: 1, Jones, Kristin, JDHS, 5:20.49 (breaks 2004 region meet record of 5:25.62 set by Jones in Friday's preliminaries, which broke the 2004 region meet record of 5:29.42 set by Juneau's Sara Bogert in Friday's preliminaries). 2, tie, Kelly, Amber, JDHS, 5:31.28. 2, tie, Bogert, Sara, JDHS, 5:31.28. 4, Klein, Kacey, JDHS, 5:41.84. 5, Gallaway, Krissy, KHS, 5:50.10. 6, Schroeder, Sara, KHS, 5:54.36. B Final: 7, Riemer, Helen, PHS, 5:56.08. 8, Howard, Elisha, KHS, 6:04.01. 9, Beattie, Megan, KHS, 6:17.15.

Boys - A Final: 1, O'Brien, Kyle, JDHS, 4:56.55. 2, Hennon, Tyler, JDHS, 5:00.93. 3, Otos, Andy, KHS, 5:03.49. 4, Fama, Nick, KHS, 5:24.54. 5, Josephson, Tom, JDHS, 5:34.21. 6, Lovett, Bryan, SHS, 5:34.72. B Final: 7, Gorman, Jamie, SHS, 5:45.42. 8, Rausch-VanHouten, Erin, JDHS, 6:29.56.

200 FREE RELAY

Girls - A Final: 1, Juneau-Douglas 'A' (Potdevin, Kelsey, Jones, Amanda, Rutecki, Jenna, DiCostanzo, Julia), 1:43.36 (broke the 2003 region meet record of 1:44.76 and the 2003 region all-time best of 1:43.95 set by the Juneau quartet of Julia DiCostanzo, Heather Harris, Kacey Klein and Kelsey Potdevin). 2, Sitka 'A' (O'Connell, Chandler, Kempton-Hein, Mallory, Schwantes, Jessica, Erickson, Nichole), 1:47.99. DQ, Ketchikan 'A' (Johnson, Rachel, Beattie, Megan, Schroeder, Sara, Schulz, Paula).

Boys - A Final: 1, Sitka 'A' (Adams, Ben, Campen, Ben, Dailey, Alex, Way, Matt), 1:33.20. 2, Ketchikan 'A' (Pihl, Connor, Wendel, Jon, Otos, Andy, Chaudhary, Karl), 1:34.26. 3, Juneau-Douglas 'A' (Josephson, Matt, Blair, Travis, Ord, Nathan, Josephson, Tom), 1:43.19.

100 BACKSTROKE

Girls - A Final: 1, Jackson, Abbey, PHS, 1:01.16 (breaks the 1997 region meet record of 1:01.40 set by Sitka's Annie Madsen). 2, Potdevin, Kelsey, JDHS, 1:02.68. 3, Trani, Reba, SHS, 1:03.86. 4, Rutecki, Jenna, JDHS, 1:07.12. 5, Ahyong, Abigail, KHS, 1:07.95. 6, Manabat, Rowena, KHS, 1:08.20. B Final: 7, Oelklaus, Erin, JDHS, 1:10.79. 8, Padilla, Cameo, SHS, 1:11.75. 9, Kempton-Hein, Mallory, SHS, 1:17.26. 10, Wolf, Hannah, JDHS, 1:17.98. 11, Klein, Frances, KHS, 1:21.13.

Boys - A Final: 1, Josephson, Matt, JDHS, 59.75. 2, McGown, Gavin, SHS, 1:00.22. 3, Wendel, Jon, KHS, 1:00.61. 4, Kempton-Hein, Sam, SHS, 1:03.19. 5, Cervera, Anthony, Craig, 1:05.11. 6, Stein, Robert, SHS, 1:06.03. B Final: 7, Ord, Nathan, JDHS, 1:07.24.

100 BREASTSTROKE

Girls - A Final: 1, Jagusch, Elizabeth, KHS, 1:09.00. 2, Triem, Carole, PHS, 1:11.08. 3, Heifetz, Lia, JDHS, 1:13.09. 4, Wadley, Amy, KHS, 1:13.60. 5, Riemer, Helen, PHS, 1:16.69. 6, Teal, Tally, JDHS, 1:17.22. B Final: 7, Schroeder, Sara, KHS, 1:18.28. 8, Schwantes, Jessica, SHS, 1:19.02. 9, Hazel, Stephanie, JDHS, 1:22.29. 10, Snelson, Maia, SHS, 1:25.25. 11, Erickson, Nichole, SHS, 1:27.63. 12, Turner, Andy, SHS, 1:31.41.

Boys - A Final: 1, Way, Matt, SHS, 1:00.90. 2, Seley, James, Craig, 1:05.01. 3, Serwat, Richie, KHS, 1:05.46. 4, Campen, Ben, SHS, 1:06.44. 5, Blair, Travis, JDHS, 1:07.36. 6, Vallion, Andrew, SHS, 1:13.85. B Final: 7, Potter, Mitch, KHS, 1:11.75. 8, Norheim, Taylor, PHS, 1:11.89. 9, Ferguson, Slater, SHS, 1:14.75.

400 FREE RELAY

Girls - A Final: 1, Juneau-Douglas 'A' (Bogert, Melissa, DiCostanzo, Julia, Klein, Kacey, Jones, Kristin), 3:46.41 (breaks the 1994 region meet record of 3:52.19 set by the Sitka quartet of Annie Madsen, Chelsea Colliver, Stacy Snowden and Tanya Ford, and also broke the 2004 region all-time best of 3:46.74 set by the Juneau quartet of Kelsey Potdevin, Sara Bogert, Julia DiCostanzo and Kristin Jones earlier this season). 2, Ketchikan 'A' (Gallaway, Krissy, Schroeder, Sara, Manabat, Rowena, Jagusch, Elizabeth), 3:57.02. 3, Sitka 'A' (O'Connell, Chandler, Padilla, Cameo, Conway, Emily, Trani, Reba), 3:57.73.

Boys - A Final: 1, Juneau-Douglas 'A' (O'Brien, Kyle, Hennon, Tyler, Levy, Abe, Smyth, Q), 3:23.91. 2, Sitka 'A' (McGown, Gavin, Weissburg, Alex, Stein, Richard, Dailey, Alex), 3:40.01. 3, Ketchikan 'A' (Fama, Nick, Doherty, Pat, Potter, Mitch, Wendel, Jon), 3:44.27. 4, Craig 'A' (Thibodeau, Zach, Bazinet, Buck, Cervera, Anthony, Seley, James), 4:01.05.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING