2007 State Swimming and Diving championships

SCORES AND RESULTS

Posted: Sunday, November 04, 2007

State Swimming and Diving Championships

Sound off on the important issues at

Saturday, Bartlett High School in Anchorage

Girls

Team scores - 1) Juneau 131; 2) Service 69; 3) Dimond 64; 4) East Anchorage 57; 5) Kodiak 49; 6) Chugiak 43; 7) South Anchorage 41; 8) Soldotna 23; 9) Lathrop 16; 10) West Valley 15; 11) Petersburg 14; 12) Sitka 9; 13) North Pole 8; 14) Wasilla 5; 14) Ketchikan 5; 16) Colony 4; 17) West Anchorage 2.

200-yard medley relay - 1) Juneau 1:47.86; 2) Kodiak 1:52.19; 3) Dimond 1:52.39; 4) East 1:52.84; 5) South 1:53.71; 6) Petersburg 1:54.40; 7) Soldotna 1:57.02; 8) Lathrop 1:57.77.

200 freestyle - 1) Cavanaugh, Meghan, East, 1:50.02; 2) Bogert, Melissa, Juneau, 1:54.21; 3) Iverson, Hannah, Service, 1:57.94; 4) Kelly, Amber, Juneau, 1:59.30; 5) Goering, Anne, West Valley, 2:01.00; 6) Beyette, Brogan, Chugiak, 2:01.25; 7) Knight, Chelsea, South, 2:04.28; 8) White, Taylor, Sitka, 2:05.09.

200 individual medley - 1) Jones, Kristin, Juneau, 2:11.78; 2) Caldwell, Jordyn, Chugiak, 2:13.44; 3) Wray, Nikki, Dimond, 2:13.78; 4) Franquelin, Naomi, Kodiak, 2:13.89; 5) Keill, Alyssa, Lathrop, 2:16.06; 6) Miller, Chloe, Service, 2:16.86; 7) Hasbrouck, Tessa, Petersburg, 2:17.43; 8) Brakora, Kelly, East, 22:18.7.

50 freestyle - 1) Bogert, Sara, Juneau, 24.08; 2) McDuffie, Erin, Service, 24.54; 3) Marey, Lyla, Soldotna, 24.78; 4) Williams, Ava, Chugiak, 25.24; 5) Bissell, Haley, Dimond, 25.26; 6) Rutecki, Jenna, Juneau, 25.28; 7) Reeves, Ilaura, Lathrop, 25.59; 8) Yoo, Paulina, South, 25.76.

1-meter diving - 1) Kirkwood, Christina, South, 438.85; 2) Jordan, Renee, East, 397.20; 3) Veit, Lindsey, South, 342.25; 4) Kennedy, Rachel, Wasilla, 334.20; 5) Sharp, Allison, Juneau, 331.95; 6) Miller, Alyssa C, West Valley, 296.40; 7) Rosefigura, Rachel, West, 293.25; 8) Dulin, Chanah, Ketchikan, 292.35.

100 butterfly - 1) Cavanaugh, Meghan, East, 55.59; 2) Bogert, Melissa, Juneau, 56.15; 3) Kelly, Amber, Juneau, 1:00.01; 4) Adams, Margo, Service, 1:00.24; 5) Bezenek, Kirsta, Ketchikan, 1:00.77; 6) Streuli, Erin, Petersburg, 1:01.93; 7) Broschat, Mary, Sitka, 1:02.04; 8) Felix, Sarah, Juneau, 1:02.95.

100 freestyle - 1) Bogert, Sara, Juneau, 52.85; 2) Garvey, Yana, Dimond, 53.25; 3) McDuffie, Erin, Service, 53.40; 4) Marey, Lyla, Soldotna, 54.39; 5) Goering, Anne, West Valley, 54.69; 6) Williams, Ava, Chugiak, 55.07; 7) White, Taylor, Sitka, 56.42; 8) Griffing, Laura, Kodiak, 56.66.

500 freestyle - 1) Jones, Kristin, Juneau, 5:09.93; 2) Iverson, Hannah, Service, 5:14.83; 3) Keill, Alyssa, Lathrop, 5:19.83; 4) Caldwell, Jordyn, Chugiak, 5:20.28; 5) Payne, Katelyn, Colony, 5:20.65; 6) Hasbrouck, Tessa, Petersburg, 5:21.40; 7) Beyette, Brogan, Chugiak, 5:22.76; 8) Franquelin, Naomi, Kodiak, 5:24.90.

200 freestyle relay - 1) Service 1:40.49; 2) Juneau 1:41.85; 3) East 1:42.62; 4) Chugiak 1:43.02; 5) Soldotna 1:43.83; 6) South 1:43.87; 7) Sitka 1:44.32; 8) North Pole 1:45.28.

100 backstroke - 1) Garvey, Yana, Dimond, 56.73; 2) Brakora, Kelly, East, 1:00.77; 3) Bissell, Haley, Dimond, 1:00.94; 4) Rutecki, Jenna, Juneau, 1:01.47; 5) Philpot, Karen, Kodiak, 1:01.50; 6) Yoo, Paulina, South, 1:01.58; 7) Adams, Margo, Service, 1:01.96; 8) Bye, Dana, South, 1:02.08.

100 breaststroke - 1) Griffing, Laura, Kodiak, 1:07.32; 2) Heifetz, Lia, Juneau, 1:07.74; 3) Wray, Nikki, Dimond, 1:09.72; 4) Scholze, Myra, Kodiak, 1:10.69; 5) Burnham, Allison, South, 1:11.04; 6) Kirk, Christine, Service, 1:11.38; 7) Reeves, Ilaura, Lathrop, 1:11.55; 8) Blank, Sascha, South, 1:11.61.

400 freestyle relay - 1) Juneau 3:35.62; 2) Dimond 3:39.31; 3) Service 3:40.50; 4) Kodiak 3:46.46; 5) Chugiak 3:48.24; 6) North Pole 3:51.51; 7) West Valley 3:53.49; 8) East 3:57.14.

Boys

Team scores - 1) East 103; 2) Dimond 70; 3) Kodiak, 52; 3) Juneau-Douglas 52; 5) Sitka 45; 6) Service 40; 7) Wasilla 38; 8) South 31; 9) West Valley 27; 10) North Pole 18; 11) Colony 17; 12) tie, Soldotna and Lathrop 11; 14) Ketchikan 10; 15) Bartlett 6; 15) Homer 6; 17) Eagle River 5; 17) Seward 5; 19) Petersburg 3; 19) Palmer 3; 21) Kenai 2.

200-yard medley relay - 1) East 1:40.27; 2) Dimond 1:41.87; 3) Juneau 1:42.66; 4) Wasilla 1:42.83; 5) South 1:44.51; 6) Soldotna 1:44.65; 7) West Valley 1:46.38; 8) Colony 1:48.74.

200 freestyle - 1) Hussong, Austin Dimond 1:46.63; 2) Peck, Bryce North Pole 1:47.63; 3) Wholecheese, Charlie East 1:48.11; 4) Reed, Austin Kodiak 1:48.61; 5) Long, Christian Wasilla 1:49.71; 6) Kinney, Korey Dimond 1:49.92; 7) Rutecki, Nick Juneau 1:50.10; 8) Frey, Jeffrey Colony 1:50.88.

200 individual medley - 1) Yoo, Josh South 1:59.82; 2) Summers, Matthew Dimond 2:00.38; 3) Matkin, Lars East 2:01.04; 4) Severns, Keegan Lathrop 2:02.86; 5) Armstrong, Tanner Bartlett 2:05.63; 6) Cayce, Seth Juneau 2:05.65; 7) Schulte, Jay South 2:05.75; 8) Kinney, Kyle Dimond 2:08.16.

50 freestyle - 1) Adams, Ben Sitka 21.57; 2) Heaslet, Aaron East 22.20; 3) Ferguson, Slater Sitka 22.40; 4) Wilson, Andrew East 22.45; 5) Ferree, Eric West Valley 22.70; 6) Friccero, Eric Kodiak 22.75; 7) Vandermeer, Drew West Valley 23.12; 8) O'Leary, Ryan Seward 23.13.

1-meter diving - 1) Borup, Ryan, Ketchikan, 485.45; 2) Baker, Brandon, East, 428.85; 3) Wandersee, Scott, Kodiak, 421.85; 4) Dieffenderfer, Robert, Eagle River, 414.25; 5) Haas, Dalton, Service, 404.45; 6) Schachle, Tim, Colony, 360.95; 7) Kennedy, David, Wasilla, 348.95; 8) Fuller, Thomas, Service, 325.85.

100 butterfly - 1) Adams, Wyatt, Service, 51.58; 2) Brunette, Cody, Juneau, 51.70; 3) Ritchie, Brian, Homer, 53.11; 4) Heaven, Winter, Soldotna, 54.44; 5) Schauff, Clayton, Kodiak, 55.37; 6) Wilson, Dan, East, 56.04; 7) Woster, Dale, North Pole, 56.36; 8) Martinez, Phillip, North Pole, 57.32.

100 freestyle - 1) Adams, Wyatt, Service, 47.00; 2) Adams, Ben, Sitka, 47.51; 3) Heaslet, Aaron, East, 48.50; 4) Rutecki, Nick, Juneau, 49.29; 5) Frey, Jeffrey, Colony, 50.10; 6) Stefanski, Rhowe, Colony, 50.30; 7) Ferree, Eric, West Valley, 50.34; 8) Ferguson, Slater, Sitka, 50.93.

500 freestyle - 1) Summers, Matthew, Dimond, 4:46.16; 2) Reed, Austin, Kodiak, 4:51.79; 3) Peck, Bryce, North Pole, 4:51.84; 4) Kinney, Korey, Dimond, 4:52.62; 5) Long, Christian, Wasilla, 4:56.93; 6) Stenfjord, Thor, Petersburg, 4:58.49; 7) Armstrong, Tanner, Bartlett, 4:58.96; 8) Wadley, Grant, Ketchikan, 4:59.57.

200 freestyle relay - 1) East 1:30.62; 2) Sitka 1:31.83; 3) Kodiak 1:32.18; 4) West Valley 1:32.19; 5) Service 1:33.30; 6) Wasilla 1:33.74; 7) Colony 1:34.72; 8) Juneau 1:35.59.

100 backstroke - 1) Brunette, Cody, Juneau, 54.22; 2) Hussong, Austin, Dimond, 55.34; 3) Frey, Charles, Wasilla, 55.98; 4) Vandermeer, Drew, West Valley, 56.01; 5) Miller, Adam, Service, 56.87; 6) Friccero, Eric, Kodiak, 57.20; 7) Wannamaker, Dylan, Kenai, 57.31; 8) Kinney, Kyle, Dimond, 58.71.

100 breaststroke - 1) Matkin, Lars, East, 1:00.69; 2) Yoo, Josh, South, 1:01.45; 3) Severns, Keegan, Lathrop, 1:01.63; 4) Schulte, Jay, South, 1:03.31; 5) Audette, Kenny, Seward, 1:03.46; 6) Johnson, Kyle, Palmer, 1:03.57; 7) Paulson, Chris, Kodiak, 1:04.40; 8) Haas, Luke, Service, 1:06.24.

400 freestyle relay - 1) East 3:16.30; 2) Dimond 3:17.49; 3) Juneau 3:17.54; 4) Kodiak 3:19.56; 5) Sitka 3:23.46; 6) Wasilla 3:23.61; 7) Service 3:24.68; 8) North Pole 3:34.44.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING