Local Scoreboard: Swimming scores

Posted: Sunday, November 05, 2000

REGION V SWIMMING

Results from the Region V swimming and diving championships held Friday and Saturday at the Augustus G. Brown Swim Pool in Juneau. Swimmers in consolation finals (places 7-12) don't score team points.

Team scores

Girls -- 1. Juneau-Douglas, 124 points; 2. Petersburg, 74; 3. Ketchikan, 43; 4. Sitka, 38; 5. Craig, 10.

Boys -- 1. Juneau-Douglas, 97; 2. Sitka, 87; 3. Ketchikan, 72; 4. Petersburg, 49; 5. Haines, 0.

200-yard medley relay

Girls -- 1. Petersburg (Beardslee, Schwartz, Hasbrouck, Carlson), 1 minute, 56.15 seconds (breaks 1987 Region V meet record of 1:56.33 set by the Ketchikan team of Ness, Salness, Miller, Miller); 2. Juneau-Douglas (DiCostanzo, Grayson, Potdevin, Manning), 2:00.13; 3. Ketchikan (Dupre, Potter, Ney, Gallaway), 2:03.33; 4. Sitka (Totten, Jacobsen, Will, Padilla), 2:03.98.

Boys -- 1. Juneau-Douglas (Kreuzenstein, Carpenter, Walter, Harris), 1:43.45; 2. Petersburg (Jo. DeGayner, Schramek, Carlson, McKay), 1:43.57; 3. Sitka (Gorman, Jacobsen-Ross, Orbison, Simmons), 1:51.09; 4. Ketchikan (Dupre, Norton, B. Rosenfeld, Amylon), 1:57.97.

200 freestyle

Girls -- 1. Lisse Focht (JD), 2:01.87; 2. Alexis Will (Sit), 2:01.95 (set Region V meet record of 2:00.72 in Friday's preliminaries, breaking 1976 mark of 2:02.20 by Ketchikan's Kaari Valentine); 3. Heather Harris (JD), 2:03.12; 4. Weather Potdevin (JD), 2:05.79; 5. Jenny Trucano (JD), 2:09.74; 6. Jamie Howard (Cra), 2:13.91; 7. Sonja Christensen (Ket), 2:19.14; 8. Julie O'Neil (Pet), 2:22.09; 9. Emily Willett (Ket), 2:22.37; 10. Crystal Hadley (Sit), 2:25.13.

Boys -- 1. Forrest Preston (JD), 1:52.72; 2. Ryan Seaver (Ket), 1:53.55; 3. Jacob Kreuzenstein (JD), 1:53.94; 4. Nick Rosenfeld (Ket), 1:58.81; 5. Carrington Gorman (Sit), 2:02.80; 6. Andy Dupre (Ket), 2:04.78; 7. Jake DeGayner (Pet), 2:13.71; 8. Mike Creek (Sit), 2:20.82; 9. John Baird (Pet), 2:42.63.

200 individual medley

Girls -- 1. Christina DiCostanzo (JD), 2:23.84; 2. Robyn Grayson (JD), 2:27.88; 3. Erin Schwartz (Pet), 2:30.64; 4. Jenny Dupre (Ket), 2:36.38; 5. Tara Potter (Ket), 2:36.89.

Boys -- 1. Ben Voetberg (Ket), 2:04.35; 2. Kirk Fishel (JD), 2:04.48; 3. Josh DeGayner (Pet), 2:13.66; 4. Tyler Orbison (Sit), 2:19.80; 5. Ben Rosenfeld (Ket), 2:24.90; DNS: Jon McKay (Pet).

50 free

Girls -- 1. Amber Beardslee (Pet), 25.76; 2. Annie Fox (JD), 25.92; 3. Shona Pierce (Cra), 26.09; 4. Brittany Carlson (Pet), 26.21; 5. Breanne Rohm (JD), 29.38; 6. Brenna Hall (JD), 29.79; 7. Chelsea Hicks (Sit), 30.20; 8. Valerie Ahyong (Ket), 30.31; 9. Wendy Mackie (Ket), 35.94; DQ: Kiley Murphy (JD).

Boys -- 1. Derek Carlson (Pet), 22.43; 2. Joey Rauwolf (Ket), 22.86; 3. Ricky Jarvill (Sit), 22.88; 4. Thor Hartwig (Sit), 24.01; 5. Guy Simmons (Sit), 24.44; 6. Jeremy Carpenter (JD), 24.95; 7. Joey Fox (JD), 31.02; DNS: Mike Schneeberger (Sit), DNS: Darren Pattison (Hai).

One-meter springboard diving

(11 dives)

Girls -- 1. Kylie Manning (JD), 310.10 points; 2. Natalie Lawrenson (Pet), 295.95.

Boys -- 1. Derek Hirai (Sit), 374.80; 2. Mike Schneeberger (Sit), 290.20; 3. Ryan Stidolph (JD), 247.65; 4. Gabe Kelley (JD), 230.80; 5. Hank Leclerc (Sit), 214.55; 6. Josh Galbraith (Sit), 189.15.

100-yard butterfly

Girls -- 1. Teri Jo Hasbrouck (Pet), 1 minute, 4.14 seconds; 2. Natalie Hale (JD), 1:10.15; 3. Helen Hanlon (JD), 1:12.35; 4. Jenny Dupre (Ket), 1:14.24; 5. Brandy Weston (JD), 1:14.88; 6. Valerie Ahyong (Ket), 1:19.06.

Boys -- 1. Chad Walter (JD), 54.56; 2. Joey Rauwolf (Ket), 54.81; 3. Reid Harris (JD), 57.02; 4. Alec Schramek (Pet), 57.18; 5. Ben Rosenfeld (Ket), 1:01.13; 6. Kieran Jacobsen-Ross (Sit), 1:02.39.

100 free

Girls -- 1. Martha Kaiser (JD), 55.60; 2. Shona Pierce (Cra), 57.34; 3. Brittany Carlson (Pet), 57.91; 4. Annie Fox (JD), 58.60; 5. Jenny Trucano (JD), 59.75; 6. Camille Padilla (Sit), 1:04.47; 7. Lizzie Eliason (JD), 1:04.04; 8. Chelsea Hicks (Sit), 1:07.70.

Boys -- 1. Ricky Jarvill (Sit), 51.50; 2. Kirk Fishel (JD), 51.95; 3. Mica Trani (Sit), 52.37; 4. Carrington Gorman (Sit), 53.61; 5. Olin Robus (JD), 53.82; 6. Thor Hartwig (Sit), 54.02; 7. Andy Dupre (Ket), 56.94; 8. John Wagner (JD), 57.81; 9. Nate Norton (Ket), 59.96; 10. Paul Barrett (JD), 1:07.27; 11. John Baird (Pet), 1:12.83; DNS: Darren Pattison (Hai).

500 free

Girls -- 1. Heather Harris (JD), 5:29.89 (breaks 1994 Region V meet record of 5:32.47 by Sitka's Chelsea Colliver); 2. Lisse Focht (JD), 5:32.19; 3. Weather Potdevin (JD), 5:36.55; 4. Livia Ney (Ket), 6:01.29; 5. Kelsey Jacobsen (Sit), 6:09.66; 6. Kaitlin Kreuzenstein (JD), 6:12.82; 7. Jamie Howard (Cra), 6:12.39; 8. Sonja Christensen (Ket), 6:17.34; 9. Kayleigh Short (Pet), 6:19.58; 10. Emily Willett (Ket), 6:20.41; 11. Crystal Hadley (Sit), 6:25.76.

Boys -- 1. Forrest Preston (JD), 5:08.09; 2. Jacob Kreuzenstein (JD), 5:10.23; 3. Ryan Seaver (Ket), 5:13.04; 4. Nick Rosenfeld (Ket), 5:22.49; 5. Jake DeGayner (Pet), 5:28.34; 6. Guy Barnes (JD), 5:35.81; 7. Tyler Orbison (Sit), 5:50.06; 8. Peter Amylon (Ket), 6:09.95.

200 free relay

Girls -- 1. Petersburg (Hasbrouck, Carlson, Schwartz, Beardslee), 1:45.15; 2. Juneau-Douglas (Fox, Manning, Focht, Kaiser), 1:47.26; 3. Ketchikan (Dupre, Gallaway, Ahyong, Ney), 1:52.93.

Boys -- 1. Sitka (Trani, Hartwig, Simmons, Jarvill), 1:33.64; 2. Ketchikan (Rauwolf, Voetberg, N. Rosenfeld, Seaver), 1:34.06; 3. Petersburg (Carlson, Jo. DeGayner, Schramek, Ja. DeGayner), 1:34.43; 4. Juneau-Douglas (Fishel, Preston, Robus, Harris), 1:36.42.

100 backstroke

Girls -- 1. Alexis Will (Sit), 1:02.39; 2. Amber Beardslee (Pet), 1:02.45; 3. Teri Jo Hasbrouck (Pet), 1:02.52; 4. Martha Kaiser (JD), 1:04.44; 5. Jodie Totten (Sit), 1:04.70; 6. Christina DiCostanzo (JD), 1:05.67; 7. Helen Hanlon (JD), 1:06.83; 8. Kayleigh Short (Pet), 1:11.58; 9. Wendy Mackie (Ket), 1:27.02.

Boys -- 1. Derek Carlson (Pet), 55.56; 2. Chad Walter (JD), 56.62; 3. Ben Voetberg (Ket), 59.05; 4. Josh DeGayner (Pet), 59.84; 5. Reid Harris (JD), 1:01.66; 6. Mica Trani (Sit), 1:02.83; 7. John Wagner (JD), 1:05.24; 8. Joey Fox (JD), 1:15.90; 9. Mike Creek (Sit), 1:17.73.

100 breaststroke

Girls -- 1. Erin Schwartz (Pet), 1:12.41; 2. Tara Potter (Ket), 1:14.16; 3. Jodie Totten (Sit), 1:15.44; 4. Robyn Grayson (JD), 1:17.95; 5. Livia Ney (Ket), 1:19.74; 6. Kelsey Jacobsen (Sit), 1:19.77; 7. Julie O'Neil (Pet), 1:22.26; 8. Camille Padilla (Sit), 1:22.85; 9. Hilary Young (JD), 1:23.56; 10. Kaitlin Kreuzenstein (JD), 1:26.42.

Boys -- 1. Kieran Jacobsen-Ross (Sit), 1:05.88; 2. Alec Schramek (Pet), 1:06.36; 3. Guy Simmons (Sit), 1:06.42; 4. Jeremy Carpenter (JD), 1:06.44; 5. Olin Robus (JD), 1:06.59; 6. Nate Norton (Ket), 1:09.48; 7. Levi Egerton (Sit), 1:10.20; 8. Peter Amylon (Ket), 1:19.73; 9. Paul Barrett (JD), 1:21.58; DNS: Jon McKay (Pet).

400 free relay

Girls -- 1. Juneau-Douglas (Fox, Potdevin, Focht, Kaiser), 3:56.71; 2. Sitka (Will, Padilla, Hicks, Hadley), 4:15.08; 3. Ketchikan (Christensen, Ahyong, Potter, Willett), 4:34.09.

Boys -- 1. Ketchikan (Rauwolf, Seaver, Voetberg, N. Rosenfel), 3:24.46; 2. Juneau-Douglas (Fishel, Kreuzenstein, Preston, Walter), 3:27.59; 3. Sitka (Trani, Hartwig, Gorman, Jarvill), 3:30.15.



Page not found | Juneau Empire - Alaska's Capital City Online Newspaper

Page not found

We're sorry, but the page you were seeking does not exist. It may have been moved or expired.  Perhaps our search engine can help. 

 

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-9097
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING

X