http://racerealty.com/

Local Scoreboard: Swimming scores

Posted: Sunday, November 05, 2000

REGION V SWIMMING

Results from the Region V swimming and diving championships held Friday and Saturday at the Augustus G. Brown Swim Pool in Juneau. Swimmers in consolation finals (places 7-12) don't score team points.

Team scores

Girls -- 1. Juneau-Douglas, 124 points; 2. Petersburg, 74; 3. Ketchikan, 43; 4. Sitka, 38; 5. Craig, 10.

Boys -- 1. Juneau-Douglas, 97; 2. Sitka, 87; 3. Ketchikan, 72; 4. Petersburg, 49; 5. Haines, 0.

200-yard medley relay

Girls -- 1. Petersburg (Beardslee, Schwartz, Hasbrouck, Carlson), 1 minute, 56.15 seconds (breaks 1987 Region V meet record of 1:56.33 set by the Ketchikan team of Ness, Salness, Miller, Miller); 2. Juneau-Douglas (DiCostanzo, Grayson, Potdevin, Manning), 2:00.13; 3. Ketchikan (Dupre, Potter, Ney, Gallaway), 2:03.33; 4. Sitka (Totten, Jacobsen, Will, Padilla), 2:03.98.

Boys -- 1. Juneau-Douglas (Kreuzenstein, Carpenter, Walter, Harris), 1:43.45; 2. Petersburg (Jo. DeGayner, Schramek, Carlson, McKay), 1:43.57; 3. Sitka (Gorman, Jacobsen-Ross, Orbison, Simmons), 1:51.09; 4. Ketchikan (Dupre, Norton, B. Rosenfeld, Amylon), 1:57.97.

200 freestyle

Girls -- 1. Lisse Focht (JD), 2:01.87; 2. Alexis Will (Sit), 2:01.95 (set Region V meet record of 2:00.72 in Friday's preliminaries, breaking 1976 mark of 2:02.20 by Ketchikan's Kaari Valentine); 3. Heather Harris (JD), 2:03.12; 4. Weather Potdevin (JD), 2:05.79; 5. Jenny Trucano (JD), 2:09.74; 6. Jamie Howard (Cra), 2:13.91; 7. Sonja Christensen (Ket), 2:19.14; 8. Julie O'Neil (Pet), 2:22.09; 9. Emily Willett (Ket), 2:22.37; 10. Crystal Hadley (Sit), 2:25.13.

Boys -- 1. Forrest Preston (JD), 1:52.72; 2. Ryan Seaver (Ket), 1:53.55; 3. Jacob Kreuzenstein (JD), 1:53.94; 4. Nick Rosenfeld (Ket), 1:58.81; 5. Carrington Gorman (Sit), 2:02.80; 6. Andy Dupre (Ket), 2:04.78; 7. Jake DeGayner (Pet), 2:13.71; 8. Mike Creek (Sit), 2:20.82; 9. John Baird (Pet), 2:42.63.

200 individual medley

Girls -- 1. Christina DiCostanzo (JD), 2:23.84; 2. Robyn Grayson (JD), 2:27.88; 3. Erin Schwartz (Pet), 2:30.64; 4. Jenny Dupre (Ket), 2:36.38; 5. Tara Potter (Ket), 2:36.89.

Boys -- 1. Ben Voetberg (Ket), 2:04.35; 2. Kirk Fishel (JD), 2:04.48; 3. Josh DeGayner (Pet), 2:13.66; 4. Tyler Orbison (Sit), 2:19.80; 5. Ben Rosenfeld (Ket), 2:24.90; DNS: Jon McKay (Pet).

50 free

Girls -- 1. Amber Beardslee (Pet), 25.76; 2. Annie Fox (JD), 25.92; 3. Shona Pierce (Cra), 26.09; 4. Brittany Carlson (Pet), 26.21; 5. Breanne Rohm (JD), 29.38; 6. Brenna Hall (JD), 29.79; 7. Chelsea Hicks (Sit), 30.20; 8. Valerie Ahyong (Ket), 30.31; 9. Wendy Mackie (Ket), 35.94; DQ: Kiley Murphy (JD).

Boys -- 1. Derek Carlson (Pet), 22.43; 2. Joey Rauwolf (Ket), 22.86; 3. Ricky Jarvill (Sit), 22.88; 4. Thor Hartwig (Sit), 24.01; 5. Guy Simmons (Sit), 24.44; 6. Jeremy Carpenter (JD), 24.95; 7. Joey Fox (JD), 31.02; DNS: Mike Schneeberger (Sit), DNS: Darren Pattison (Hai).

One-meter springboard diving

(11 dives)

Girls -- 1. Kylie Manning (JD), 310.10 points; 2. Natalie Lawrenson (Pet), 295.95.

Boys -- 1. Derek Hirai (Sit), 374.80; 2. Mike Schneeberger (Sit), 290.20; 3. Ryan Stidolph (JD), 247.65; 4. Gabe Kelley (JD), 230.80; 5. Hank Leclerc (Sit), 214.55; 6. Josh Galbraith (Sit), 189.15.

100-yard butterfly

Girls -- 1. Teri Jo Hasbrouck (Pet), 1 minute, 4.14 seconds; 2. Natalie Hale (JD), 1:10.15; 3. Helen Hanlon (JD), 1:12.35; 4. Jenny Dupre (Ket), 1:14.24; 5. Brandy Weston (JD), 1:14.88; 6. Valerie Ahyong (Ket), 1:19.06.

Boys -- 1. Chad Walter (JD), 54.56; 2. Joey Rauwolf (Ket), 54.81; 3. Reid Harris (JD), 57.02; 4. Alec Schramek (Pet), 57.18; 5. Ben Rosenfeld (Ket), 1:01.13; 6. Kieran Jacobsen-Ross (Sit), 1:02.39.

100 free

Girls -- 1. Martha Kaiser (JD), 55.60; 2. Shona Pierce (Cra), 57.34; 3. Brittany Carlson (Pet), 57.91; 4. Annie Fox (JD), 58.60; 5. Jenny Trucano (JD), 59.75; 6. Camille Padilla (Sit), 1:04.47; 7. Lizzie Eliason (JD), 1:04.04; 8. Chelsea Hicks (Sit), 1:07.70.

Boys -- 1. Ricky Jarvill (Sit), 51.50; 2. Kirk Fishel (JD), 51.95; 3. Mica Trani (Sit), 52.37; 4. Carrington Gorman (Sit), 53.61; 5. Olin Robus (JD), 53.82; 6. Thor Hartwig (Sit), 54.02; 7. Andy Dupre (Ket), 56.94; 8. John Wagner (JD), 57.81; 9. Nate Norton (Ket), 59.96; 10. Paul Barrett (JD), 1:07.27; 11. John Baird (Pet), 1:12.83; DNS: Darren Pattison (Hai).

500 free

Girls -- 1. Heather Harris (JD), 5:29.89 (breaks 1994 Region V meet record of 5:32.47 by Sitka's Chelsea Colliver); 2. Lisse Focht (JD), 5:32.19; 3. Weather Potdevin (JD), 5:36.55; 4. Livia Ney (Ket), 6:01.29; 5. Kelsey Jacobsen (Sit), 6:09.66; 6. Kaitlin Kreuzenstein (JD), 6:12.82; 7. Jamie Howard (Cra), 6:12.39; 8. Sonja Christensen (Ket), 6:17.34; 9. Kayleigh Short (Pet), 6:19.58; 10. Emily Willett (Ket), 6:20.41; 11. Crystal Hadley (Sit), 6:25.76.

Boys -- 1. Forrest Preston (JD), 5:08.09; 2. Jacob Kreuzenstein (JD), 5:10.23; 3. Ryan Seaver (Ket), 5:13.04; 4. Nick Rosenfeld (Ket), 5:22.49; 5. Jake DeGayner (Pet), 5:28.34; 6. Guy Barnes (JD), 5:35.81; 7. Tyler Orbison (Sit), 5:50.06; 8. Peter Amylon (Ket), 6:09.95.

200 free relay

Girls -- 1. Petersburg (Hasbrouck, Carlson, Schwartz, Beardslee), 1:45.15; 2. Juneau-Douglas (Fox, Manning, Focht, Kaiser), 1:47.26; 3. Ketchikan (Dupre, Gallaway, Ahyong, Ney), 1:52.93.

Boys -- 1. Sitka (Trani, Hartwig, Simmons, Jarvill), 1:33.64; 2. Ketchikan (Rauwolf, Voetberg, N. Rosenfeld, Seaver), 1:34.06; 3. Petersburg (Carlson, Jo. DeGayner, Schramek, Ja. DeGayner), 1:34.43; 4. Juneau-Douglas (Fishel, Preston, Robus, Harris), 1:36.42.

100 backstroke

Girls -- 1. Alexis Will (Sit), 1:02.39; 2. Amber Beardslee (Pet), 1:02.45; 3. Teri Jo Hasbrouck (Pet), 1:02.52; 4. Martha Kaiser (JD), 1:04.44; 5. Jodie Totten (Sit), 1:04.70; 6. Christina DiCostanzo (JD), 1:05.67; 7. Helen Hanlon (JD), 1:06.83; 8. Kayleigh Short (Pet), 1:11.58; 9. Wendy Mackie (Ket), 1:27.02.

Boys -- 1. Derek Carlson (Pet), 55.56; 2. Chad Walter (JD), 56.62; 3. Ben Voetberg (Ket), 59.05; 4. Josh DeGayner (Pet), 59.84; 5. Reid Harris (JD), 1:01.66; 6. Mica Trani (Sit), 1:02.83; 7. John Wagner (JD), 1:05.24; 8. Joey Fox (JD), 1:15.90; 9. Mike Creek (Sit), 1:17.73.

100 breaststroke

Girls -- 1. Erin Schwartz (Pet), 1:12.41; 2. Tara Potter (Ket), 1:14.16; 3. Jodie Totten (Sit), 1:15.44; 4. Robyn Grayson (JD), 1:17.95; 5. Livia Ney (Ket), 1:19.74; 6. Kelsey Jacobsen (Sit), 1:19.77; 7. Julie O'Neil (Pet), 1:22.26; 8. Camille Padilla (Sit), 1:22.85; 9. Hilary Young (JD), 1:23.56; 10. Kaitlin Kreuzenstein (JD), 1:26.42.

Boys -- 1. Kieran Jacobsen-Ross (Sit), 1:05.88; 2. Alec Schramek (Pet), 1:06.36; 3. Guy Simmons (Sit), 1:06.42; 4. Jeremy Carpenter (JD), 1:06.44; 5. Olin Robus (JD), 1:06.59; 6. Nate Norton (Ket), 1:09.48; 7. Levi Egerton (Sit), 1:10.20; 8. Peter Amylon (Ket), 1:19.73; 9. Paul Barrett (JD), 1:21.58; DNS: Jon McKay (Pet).

400 free relay

Girls -- 1. Juneau-Douglas (Fox, Potdevin, Focht, Kaiser), 3:56.71; 2. Sitka (Will, Padilla, Hicks, Hadley), 4:15.08; 3. Ketchikan (Christensen, Ahyong, Potter, Willett), 4:34.09.

Boys -- 1. Ketchikan (Rauwolf, Seaver, Voetberg, N. Rosenfel), 3:24.46; 2. Juneau-Douglas (Fishel, Kreuzenstein, Preston, Walter), 3:27.59; 3. Sitka (Trani, Hartwig, Gorman, Jarvill), 3:30.15.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING