Alaska State High School Swimming and Diving Results

Posted: Sunday, November 06, 2005

Friday and Saturday at Bartlett High School, Anchorage

TEAM RESULTS

GIRLS RESULTS

1. Juneau-Douglas, 101.5; 2. South, 70; 3. Service, 69; 3. East, 59; 5. Ketchikan, 52; 6. Dimond, 36; 7. West Valley, 25; 8. Homer, 16; 9. Wasilla, 15; 10. Seward, 14; 11. Soldotna, 13; 11. Kodiak, 13; 13. Petersburg, 12; 14. Lathrop, 11; 15. Eagle River, 9; 16. Colony, 8.5; 17. North Pole, 7; 18. West, 5; 19. Chugiak, 4; 20. Monroe Catholic, 2; 20. Sitka, 2; 22. Kenai, 1.

BOYS RESULTS

1. Sitka, 85; 2. East, 55; 3. Lathrop, 52; 3. Juneau-Douglas, 52; 5. South, 51. 6. Homer, 36; 7. Kodiak, 33; 8. Ketchikan, 32; 9. North Pole, 27; 10. West Valley, 23; 10. Kenai, 23; 12. Wasilla, 18; 13. West, 18; 14. Dimond, 10; 14. Service, 10; 16. Pacific Northern, 9; 17. Chugiak, 8; 18. Craig, 6; 18. Eagle River, 6; 20. Cordova, 3.

GIRLS RESULTS

200 Medley Relay - South, 1:51.40; East, 1:51.82; Juneau-Douglas (Kristen Jons, Lia Heifetz, Melissa Bogert, Amanda Jones), 1:52.67; Ketchikan, 1:52.79; Petersburg, 1:55.71; West Valley, 1:57.17; Lathrop, 1:57.71; Kodiak, 1:58.72.

200 Freestyle - Meghan Cavanaugh (East), 1:52.17; Laura Miller (Ketchikan), 1:52.20; Jennifer Rinker (Service), 1:55.75; Melissa Bogert (JDHS), 1:58.57; Adriana Dietrich (WV), 1:59.18; Eve Green (Soldotna), 2:00.31; Sophie L. May (Monroe Catholic), 2:01.88; Jamie Bratten (Lathrop), 2:02.32

200 IM - Kristen Jones (JDHS), 2:13.61; Stephanie Hampton (West Valley), 2:13.74; Elizabeth Jagusch (Ketchikan), 2:14.54; Naomi Franquelin (Kodiak), 2:15.65; Amanda Jones (JDHS), 2:17.29; Dana Bye (South), 2:17.69; Lauren Langford (West), 2:19.42; Kelly Brakora (East), 2:19.52.

50 Freestyle - Genny Konicke (Service), 23.94; J. Van Driessche (Seward), 24.28; Katie Fritcher (South), 24.35; Meredith Uldrich (South), 24.70; Taylor Walker (East), 24.78; Julia DiCostanzo (JDHS), 25.32; Lauren Bell (Homer), 25.69; Jenna Rutecki (JDHS), 25.78.

1M Diving - Chelsea Ray (Dimond), 413.25; Megan Morton (Dimond), 411.65; Emily Whitstine (Colony), 348.60; Sasha Porter (Soldotna), 333.70; Caitlin Moore (East), 305.30; Shereen Whitford (Colony), 275.90; Tanya Trucano (JDHS), 275.90; Tory Coursen (Soldotna), 270.80.

100 Butterfly - Meghan Cavanaugh (East), 56.49; Genny Konicke (Service), 57.39; Melissa Bogert (JDHS), 57.56; Amber Kelly (JDHS), 1:00.93; Claire Woster (North Pole), 1:01.41; Amanda Jones (JDHS), 1:01.85; Rachel Roberts (Eagle River), 1:02.30; Kirsta Bezenck (Ketchikan), 1:03.41.

100 Freestyle - Laura Miller (Ketchikan), 51.40; Katie Fritcher (South), 52.76; Sara Bogert (JDHS), 53.69; Adriana Dietrich (West Valley), 54.34; Eve Green (Soldotna), 55.13; Julia DiCostanzo (JDHS), 55.41; Erin McDuffie (Service), 55.75; Sarah Schultz (Dimond), 56.31.

500 Freestyle - Laura Smtih (Dimond), 5:19.35; Rachel Roberts (Eagle River), 5:21.15; Amber Kelly (JDHS), 5:26.32; Nancy Long (Wasilla), 5:26.85; Naomi Franquelin (Kodiak), 5:31.48; Ariel Hyams (West), 5:33.97; Alyssa Keill (Lathrop), 5:35.87; Courtney Rawlins (North Pole), 5:38.30.

200 Freestyle Relay - Service, 1:39.05; South, 1:39.46; Juneau-Douglas (Sara Bogert, Julia DiCostanzo, Amanda Jones, Jenna Rutecki), 1:39.87; Ketchikan, 1:41.80; Homer, 1:41.86; East, 1:42.37; Lathrop, 1:45.32; Dimond, 1:45.63

100 Backstroke - Jennifer Rinker (Service), 59.29; J. Van Driessche (Seward), 59.90; Sara Bogert (JDHS), 1:00.85; Dana Bye (South), 1:01.40; Kelly Brakora (East), 1:01.54; Abbey Jackson (Petersburg),1:03.33; Reba Trani (Sitka), 1:03.65; Amy Jahrig (Kenai), 1:05.68.

100 Breaststroke - Elizabeth Jagusch (Ketchikan), 1:06.40; Meredith Uldrich (South), 1:09.40; Michal Wilson (East), 1:10.02; Monica Veit (South), 1:10.09; Lia Heifetz (JDHS), 1:10.31; Stephanie Hampton (West Valley), 1:10.86; Brianna Young (Kodiak), 1:11.62; Carol Triem (Petersburg), 1:12.06.

400 Freestyle Relay - Service, 3:34.69; Juneau-Douglas (Sara Bogert, Jenna Rutecki, Amber Kelly, Julia DiCostanzo), 3:39.15; East, 3:48.63; Wasilla, 3:50.63; Dimond, 3:50.69; Homer, 3:50.91; Chugiak, 3:54.80; North Pole, 3:57.39.

BOYS RESULTS

200 Medley Relay - Sitka, 1:41.26; Lathrop, 1:41.55; South, 1:42.95; Juneau-Douglas (Matt Josephson, Travis Blair, Kyle O'Brien, Jon Wendel), 1:43.02; Ketchikan, 1:43.90; West Valley, 1:44.46; Kenai, 1:46.82; West, 1:48.23.

200 Freestyle - Kyle O'Brien (JDHS), 1:42.83; Scott Woster (North Pole), 1:45.20; Ryan Bateman (Kodiak), 1:47.18; Josh Yoo (South), 1:49.21; James Bowden (Eagle River), 1:49.61; Cody Roberts (West Valley), 1:49.93; David Henry (Chugiak), 1:50.35; Ben Steyer (Lathrop), 1:53.07.

200 IM - Caleb Severns (Lathrop), 1:56.61; Bret Bye (South), 2:00.56; Kevin Wythe (Homer), 2:01.30; Alex Dailey (Sitka), 2:05.41; Matt Josepheson (JDHS), 2:05.83; Brian Richie (Homer), 2:10.65; Wil Fernandez (West), 2:12.15; Connor Pihl (Ketchikan), 2:12.66.

50 Freestyle - Landon Mishler (Kenai), 22.13; Ben Adams (Sitka), 22.40; Andrew Wilson (East), 22.63; Karl Chaudhary (Ketchikan), 22.95; Max Rosefigura (West), 23.00; Jon Brennand-Sheffler (Homer), 23.22; Eric Ferree (West Valley), 23.28.

1M Diving - David Arlinton (Pacific Northern), 511.10; Ryan Borup (Ketchikan), 438.55; Matthew Arb (South), 398.40; Sam White (North Pole), 357.30; Logan Wahle (South), 323.05; Brandon Baker (East), 322.85; Max Bogren (West Valley), 320.40; Erin Hogan (Wasilla), 309.70.

100 Butterfly - Scott Woster (north Pole), 52.92; Cody Roberts (West Valley), 53.53; Ben Harris (Wasilla), 54.86; Brian Ritchie (Homer), 54.95; Christian Reiss (Lathrop), 55.95; Tolga Tolkman (Sitka), 55.97; Kwan-Jin Bloomfield (Dimond), 56.48; Christopher Hall (Kenai), 57.53.

100 Freestyle - Kyle O'Brien (JDHS), 47.72; Landon Mishler (Kenai), 48.29; Aaron Heaslet (East), 48.90; Ben Adams (Sitka), 49.11; Andrew Wilson (East), 50.18; Max Rosefigura (West), 50.23; James Bowden (Eagle River), 50.61; Joseph Spann (North Pole), 50.79.

500 Freestyle - Ryan Bazeman (Kodiak), 4:52.57; Andy Otos (Ketchikan), 5:00.30; David Henry (Chugiak), 5:00.58; Ben Steyer (Lathrop), 5:03.42; Ethan Wheat (South), 5:14.55; Austin Hussong (Dimond), 5:16.37; Jake Saville (Kodiak), 5:18.07; Bryan Lovett (Sitka), 5:23.62.

200 Freestyle Relay - East, 1:30.51; Sitka, 1:31.54; Homer, 1:31.70; Lathrop, 1:31.97; West, 1:32.89; Kodiak, 1:33.05; West Valley, 1:33.88; Kenai, 1:33.96.

100 Backstroke - Caleb Severns (Lathrop), 52.66; Wil Fernandzez (Wasilla), 55.99; Tolga Tolkman (Sitka), 56.46; Jon Wendel (JDHS), 56.58; Aaron Heaslet (East), 56.92; Matt Josepheson (JDHS), 57.25; Kelsey Knoble (East), 58.71; Gavin McGown (Sitka), 58.72.

100 Breaststroke - Bret Bye (South), 1:01.15; Ben Campen (Sitka), 1:02.10; James Seley (Craig), 1:02.77; Kwan-Jin Bloomfield (Dimond), 1:02.82; Richie Serwat (Ketchikan), 1:04.72; Brian Behrends (Cordova), 1:05.11; Travis Blair (JDHS), 1:05.14; Joseph Spann (North Pole), 1:05.85.

400 Freestyle Relay - Sitka, 3:21.36; South, 3:22.37; East, 3:22.94; Juneau-Douglas (Jon Wendel, Matt Josepheson, Yuichi Sato, Kyle O'Brien), 3:24.33; Homer, 3:24.40; Kodiak, 3:25.40; North Pole, 3:26.96; West, 3:28.65.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING