http://racerealty.com/

Local Scoreboard

Alaska Wrestling Polls

Posted: Friday, December 01, 2000

Alaska Wrestling Polls

Here are the Alaska fall season high school wrestling rankings as released by www.alaskawrestling.com on Nov. 29. The team rankings are voted on by state coaches, with the individual rankings compiled by Eric Wade of www.alaskawrestling.com after consultation with the state's coaches.

Teams (Nov. 29, six coaches voted) -- 1. Skyview, 30 points, six first-place votes; 2. Nikiski, 21; 3. Juneau-Douglas, 19; 4. Dillingham, 13; 5. Barrow, 6; 6. Ketchikan, 1.

Teams (Nov. 22, 10 coaches voted) -- 1. Skyview, 50 points, 10 first-place votes; 2. Juneau-Douglas, 36; 3. Nikiski, 32; 4. Dillingham, 20; 5. Barrow, 12; Others receiving votes (points not available): Ketchikan, Seward.

Individual rankings

103 pounds -- 1. Eric Higbee, 12th grade, Seward; 2. Nuk Harcharek, 10, Barrow; 3. Devion Hagen, 9, Homer; 4. Cody Phipps, 10, Skyview; 5. Glen Hansen, 9, Kotzebue; 6. Vernon Perry, 11, Juneau; 7. Matt Jones, Ketchikan; 8. Brandon Sanbei, Aniak; 9. Josh Hundorf, Nikiski; 10. Vincent Kruzick, Ninilchik; 11. Jason Meade, Kotzebue; 12. Juda Allen, Anchorage Christian Schools.

112 -- 1. Hans Hanson, 10, Kotzebue; 2. Spencer Hirt, 9, Barrow; 3. Anthony Manacio IV, 11, Juneau; 4. Chris Schnur, 10, Klawock; 5. Melina Hutchison,12, Skyview; 6. Jake Savely, 9, Ninilchik; 7. Joey Wicker, 10, Nikiski; 8. Billy Greenstreet, 11, Homer; 9. Jacob Madrid, 9, Kenai; 10. Jonathan Pharris, 10, Skyview; 11. Jes Boyd, Ketchikan; 12. Aaron Mose, Bethel; 13. Chance O'Mary, Houston; 14. Travis Smith, 10, Houston.

119 -- 1. Rex Savely, 12, Ninilchik; 2. Patrick Carrillo, 12, Juneau; 3. Monte Garroutte, 9, Homer; 4. Matt Foy, 11, Dillingham; 5. William Dodd, 11, Juneau; 6. Jon Fisher, Barrow; 7. Peter Evon, 12, Akiachak; 8. Tela O'Donnell, 12, Nikiski; 9. Richie Deaver, 10, Petersburg; 10. Andrew Helgeson, 12, Wrangell; 11. Wayne Aitken, Nikiski; 12. Beau Henke, Soldotna; 13. Velson Kuqo, 10, Bethel; 14. Cody Redford, 10, Houston; 15. Ron Harrelson, White Mountain.

125 -- 1. Neil Strausbaugh, 12, Skyview; 2. Don McCartney, 11, Dillingham; 3. Jacob Case, 12, Valdez; 4. Anthony Manacio III, 12, Juneau; 5. Chris McCaughey, 11, Nikiski; 6. Jacob Lashot, 11, Kenai; 7. Jamie McCrehin, 11, Sitka; 8. Jack Malutin, Mount Edgecumbe; 9. Jared Major, 10, Valdez; 10. Steven Miller, 10, Ninilchik; 11. Ryan Dela Rosa, Barrow; 12. Kevin Thynes, 10, Petersburg.

130 -- 1. Lionel Manyoky, 12, ACS; 2. Jestin Hulegaard, 10, Juneau; 3. Ben Fritze, 12, Dillingham; 4. David Gauthier, 11, Sitka; 5. Ryan Childers, 12, Skyview; 6. Nephi Hirt, 12, Barrow; 7. Derrick Turner, Unalakleet; 8. Norman Orr, 9, Soldotna; 9. Harry Churchill, Wrangell; 10. Tony Aitken, Nikiski; 11. Gage Graika, Valdez; 12. Cameron Gardner, Skyview.

135 -- 1. Ian Leach, 12, Skyview; 2. Neil Fucci, 11, Nikiski; 3. Ben Nabinger, 11, Skyview; 4. Brian Botts, 11, Hoonah; 5. Joey Fama, 12, Ketchikan; 6. Colton Gorache, Soldotna; 7. James Nashookpuk, Point Hope; 8. Daniel Hughes, 11, Glennallen; 9. Brandon Davis, 11, Seward; 10. Dustin Lie, Kotzebue; 11. Patrick Monroe, Barrow; 12. Ryan Wilson, Glennallen; 13. Levi Bollerud, 11, Houston; 14. Matt Haseltine, 10, Ketchikan.

140 -- 1. Darien Draper, 11, Seward; 2. Ryan Savo, 11, Dillingham; 3. Charlie Doty, 12, Unalakeet; 4. Matt Karron, 11, Skyview; 5. Mike Nilsen, Petersburg; 6. Jesse Boen, Barrow; 7. Daniel McCarty, 11, ACS; 8. Kanae Peacock, 11, Kotzebue; 9. Ben Botts, Hoonah; 10. James Sadler, 12, Skyview; 11. C. Anderson, Bristol Bay; 12. Travis Johnson, Ketchikan.

145 -- 1. Ron Winger, 12, Skyview; 2. Steven Calderwood, 11, Nikiski; 3. Zack Rininger, Seward; 4. Nate Morse, Skyview; 5. Stephan Haseltine, Ketchikan; 6. Ian Williams, Petersburg; 7. Jamal Travis, Hydaburg; 8. Corey Gould, 12, Sitka; 9. Denny Hickerson, Unalakleet; 10. Imre Manyoky, ACS; 11. Johnny Howarth, 10, Soldotna; 12. Robert Nicholson, Dillingham; 13. Mike McCullaugh, Petersburg; 14. Bjorn Olson, Tok.

152 -- 1. Chris Rice, 12, Skyview; 2. Duane Dosser, 12, Kenny Lake; 3. Joshua Meeks, 12, Nikiski; 4. John Rae, 12, Kotzebue; 5. Craig Wallace, Klawock; 6. Tom Grass, Ketchikan; 7. Pat O'Brien, Bethel; 8. Jon-Michael Allen, ACS; 9. Jared Carlson, 12, Soldotna; 10. Jackie Wassillie, 12, Newhalen; 11. Kellen Katcheak, 12, Stebbins; 12. Justin Rainwater, 10, Skyview.

160 -- 1. Geoff Nordlund, 12, Ketchikan; 2. Chris Roofe, 12, Nikiski; 3. Chris Fraker, 12, Homer; 4. Ron Plate, 12, Skyview; 5. Andrew Titus, Grace Christian; 6. Brian Thrall, 12, Seward; ;7. Allen Velasco, 12, Cordova; 8. James McCarty, 12, ACS; 9. Joey Boggs, 11, Petersburg; 10. Eric Dean, Dillingham; 11. Francis Pete, 11, Stebbins; 12. Charlie Wiles, 12, Kenai; 13. Dustin Voss, Barrow; 14. Chris Judge, 12, Glennallen.

171 -- 1. Mick Davis, 12, Bethel; 2. Ray Parker, 12, Nome; 3. Jason Bennis, 11, Dillingham; 4. Alec Pempek, 12, Wrangell; 5. Justin Whitmore, 12, Soldotna; 6. Brian Thatcher, Juneau; 7. Drew Ware, Petersburg; 8. James Wiese, 10, Cordova; 9. Jay Fulk, Ketchikan; 10. Jeremy Smith, 12, Houston.

189 -- 1. John Wiese, 11, Cordova; 2. Devin Loomis, 12, Seward; 3. Darren LaDuke, 11, Sitka; 4. Vance Gaddis, 11, Skyview; 5. Dustin Stonecipher, 12, Bethel; 6. Jonathan Moore, 11, Juneau; 7. Mike James, 12, Kake; 8. Shawn Weigle, Soldotna; 9. Russell Shurtleff, 11, Houston; 10. Houston Moris, Soldotna; 11. Josh Homan, ACS; 12. Chris Dexter, Golovin.

215 -- 1. Cody Dahlstrom, 12, Valdez; 2. Corbin Sterling, Seward; 3. Peter Bengston, 11, Glennallen; 4. Jerrod Harvey, 11, Juneau; 5. Geoff Hall, 9, Petersburg; 6. Matt Nore, 11, Wrangell; 7. Travis Bass, 12, Soldotna; 8. Kenny Ivanoff, Unalakleet; 9. Dan Dollemolle, 10, Kotzebue.

275 -- 1. Seko Unatoa, 12, Barrow; 2. Sanders Johnson, 12, Dillingham; 3. Jacob Chapel, 12, Houston; 4. Matt Hamilton, 11, Ketchikan; 5. Angelo Luna, 10, Nikiski; 6. Josh Urinko, Soldotna; 7. Josh Brantley, 10, Soldotna; 8. Jeff Wells, 12, ACS; 9. Joe Green, Petersburg; 10. Reme Privett, Wrangell; 11. Dale Hoffman, 11, Glennallen; 12. Steve Snyder, Kotzebue; 13. Matthew Michaels, 10, Nome.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-523-2295
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING