Juneau's Glacier Swim Club finishes third overall in state age group meet

Posted: Thursday, December 11, 2003

Juneau's Glacier Swim Club finished third overall in the Speedo-Alaska Age Group Swimming Championships held last weekend in Homer.

The Juneau swimmers scored 373 total points, which put them behind just Alaska Pacific Swim Club of Anchorage (703.5 points) and Northern Lights Swim Club of Anchorage (543) in the final overall team standings.

The GSC boys finished in second place in their standings with 209 points, trailing just Alaska Pacific's 276 points, with Northern Lights third with 200. Sitka's Baranof Barracuda Swim Club took fourth place in the boys standings with 145 points, while Petersburg's Viking Swim Club was eighth with 80 and the Ketchikan Killer Whales were 16th with 23 points.

In the girls team standings, Alaska Pacific won with 427.5 points, followed by Northern Lights with 343 and Glacier Swim Club with 164. Ketchikan took fifth place with 122 points and the Barracudas were ninth with 73 points.

The Juneau team also tied for second place in percentage of best times recorded at 77 percent, trailing only the Valdez Torpedoes Swim Club with 78 percent. Glacier Swim Club also tied for second place in the points-earned-per-swimmer category with 16.5 points (Northern Lights won this award).

"I'm very proud of the GSC swimmers' performances in the pool, and on the deck cheering for their teammates," Glacier Swim Club coach David Maker wrote in an e-mail. "I was especially proud of the sportsmanship exhibited in the pool before and after many contentious races."

Leading the way for Glacier Swim Club was Kyle O'Brien, a Juneau-Douglas High School freshman who scored a perfect 49 points in his seven individual events to win his age group's point-scoring title. O'Brien won all seven of his events in the boys age 14 division.

Kristin Jones won three of her events in the girls age 13 division and finished second in her age group standings.

Cody Schick took third place in the boys age 10-younger division, while Alex Barto tied for fifth place in the boys age 11 division and Julia DiCostanzo finished fifth in the girls age 14 division standings. Barto, Lia Heifetz and Nick Rutecki won one event each.

SPEEDO-ALASKA AGE GROUP SWIMMING CHAMPIONSHIPS

Results from the Speedo-Alaska Age Group Swimming Championships held Dec. 5-7 in Homer. The meet was for swimmers age 14-younger. Results here include the team scores (with team abbreviations) and the individual point standings. Complete results can be found on the Web at http://www.alaska.net/~wmbell/agegroup03/.

TEAM SCORES

GIRLS - 1. Alaska Pacific Swim Club (Anchorage), APSC-AK, 427.5 points; 2. Northern Lights Swim Club (Anchorage), NLSC-AK, 343; 3. Glacier Swim Club (Juneau), GSC-AK, 164; 4. Aurora Swim Team, AST-AK, 156.5; 5. Ketchikan Killer Whales, KKW-AK, 122; 6. Kachemak Kings (Homer), KSC-AK, 117; 7. North Pole Aquatic Club, NPAC-AK, 81; 8. Midnight Sun Swim Team (Fairbanks), MSST-AK, 78; 9. Baranof Barracuda Swim Club (Sitka), BBSC-AK, 73; 10. Valdez Torpedoes Swim Club, VTSC-AK, 64; 11. Knik Swim Club (Chugiak/Eagle River), KNIK-AK, 51; 12. Soldotna Silver Salmon, SSS-AK, 32; 13. Kodiak Kingfishers, KKF-AK, 25; 14. Wasilla Waves Swim Club, WWSC-AK, 18; 15. Palmer Polar Bears, PPB-AK, 17; 16. Sockeye Swim League (Naknek), SSL-AK, 7; 17. Cordova Iceworms, CI-AK, 2.

BOYS - 1. Alaska Pacific Swim Club (Anchorage), APSC-AK, 276 points; 2. Glacier Swim Club (Juneau), GSC-AK, 209; 3. Northern Lights Swim Club (Anchroage), NLSC-AK, 200; 4. Baranof Barracuda Swim Club (Sitka), BBSC-AK, 145; 5. Midnight Sun Swim Team (Fairbanks), MSST-AK, 135; 6. Kachemak Kings (Homer), KSC-AK, 116; 7. Wasilla Waves Swim Club, WWSC-AK, 97; 8. Viking Swim Club (Petersburg), VSC-AK, 80; 9. Kodiak Kingfishers, KKF-AK, 66; 10. North Pole Aquatic Club, NPAC-AK, 58; 11. Stingray Swim Team (Fairbanks), SST-AK, 55; 12. Aurora Swim Team (Anchorage), AST-AK, 51; 13. Knik Swim Club (Chugiak/Eagle River), KNIK-AK, 45; 14. Seward Tsunami Swim Club, STSC-AK, 44; 15. Seward Independence Swimming, SIS-AK, 32; 16. Ketchikan Killer Whales, KKW-AK, 23; 17. Soldotna Silver Salmon, SSS-AK, 13; 18. Nome Northstar Swim Team, NNST-AK, 9; 19. Anchorage Aquanaut Swim Club, AASC-AK, 5; 20. Fort Richardson Dolphins (Anchorage), FRD-AK, 1.

------

INDIVIDUAL RANKINGS

Age 10-younger

GIRLS - 1. Faulkner, Kristen T, age 10, KSC-AK, 44 points; 2. Williams, Kendall K, 10, NLSC-AK, 40; 3. Adams, Margot E, 10, APSC-AK, 35; 4. McDuffie, Laura A, 10, APSC-AK, 27; 5. Konicke, Marissa A, 10, NLSC-AK, 20; 6. Hawkins, Michelle D, 10, NLSC-AK, 17; 7. tie, Iverson, Jordan N, 10, NLSC-AK, 15; 7. tie, Caldwell, Jordyn A, 10, KNIK-AK, 15; 9. Burnham, Erin L, 10, GSC-AK, 11; 10. Miller, Katie F, 10, VTSC-AK, 10; 11. tie, Munk, Ashley M, 10, SSL-AK, 7; 11. tie, Dunlap, Maggie A, 10, BBSC-AK, 7; 13. Mahan, McKenzie E, 10, KSC-AK, 4; 14. Kirk, Christine L, 10, APSC-AK, 3; 15. tie, Clark, Auri C, 9, GSC-AK, 2; 15. tie, Jones, Lori C, 10, APSC-AK, 2; 15. tie, Robinson, Elsa G, 10, GSC-AK, 2; 18. tie, Clark, Kalsin W, 10, KKF-AK, 1; 18. tie, Cavanaugh, Jesikah E, 8, NLSC-AK, 1; 18. tie, Anderson, Cassie R, 10, GSC-AK, 1.

BOYS - 1. Stenfjord, Thor J, 10, VSC-AK, 45; 2. Wilson, Daniel J, 10, NLSC-AK, 43; 3. Schick, Cody J, 10, GSC-AK, 34; 4. Hanneman, Logan L, 10, SST-AK, 27; 5. Macinko, Nando B, 9, KKF-AK, 24; 6. Macinko, Steven R, 10, KKF-AK, 18; 7. Murray, Matthew A, 10, NPAC-AK, 11; 8. Owens, Paul D, 9, SST-AK, 10; 9. Messing, Nathan J, 10, GSC-AK, 9; 10. Vandermeer, Benjamin J, 9, MSST-AK, 8; 11. Rockwell, Zak N, 8, APSC-AK, 7; 12. Anderson, Josh L, 10, GSC-AK, 6; 13. Robinson, Jacob, 10, KKW-AK, 5; 14. Kuikhoven, Case A, 9, KKW-AK, 4; 15. Wettach-Glosser, Robin R, 9, KSC-AK, 3; 16. Fletcher, Rye R, 10, KSC-AK, 2; 17. Williams, Nathan P, 10, FRD-AK, 1.

Age 11

GIRLS - 1. Bissell, Haley N, 11, AST-AK, 49; 2. Reeves, Ilaura K, 11, MSST-AK, 40; 3. Wray, Nikki L, 11, VTSC-AK, 37; 4. Shaffer, Ashley A, 11, UNAT, 36; 5. Winterberger, Bryn C, 11, NLSC-AK, 28; 6. Bowen, Olivia A, 11, SSS-AK, 26; 7. Yoo, Paulina A, 11, NLSC-AK, 19; 8. tie, Jagusch, Tess C, 11, KKW-AK, 15; 8. tie, Payne, Katelyn L, 11, WWSC-AK, 15; 10. Stockton, Lisa F, 11, PPB-AK, 14; 11. Scott, Barb B, 11, KSC-AK, 11; 12. Nore, Kari N, 11, NPAC-AK, 8; 13. tie, Freestone, Randi B, 11, SSS-AK, 6; 13. tie, Veit, Lindsey J, 11, APSC-AK, 6; 15. tie, Lukshin, Kate J, 11, GSC-AK, 5; 15. tie, Widby, Alyssa A, 11, NLSC-AK, 5; 17. Hudson, Hallie J, 11, KSC-AK, 4; 18. tie, Inman, Emily N, 11, BBSC-AK, 2; 18. tie, Barnes, Taylor R, 11, CI-AK, 2; 18. tie, Newhouse, Sadie G, 11, NLSC-AK, 2.

BOYS - 1. Frey, Jeff A, 11, WWSC-AK, 46; 2. tie, Rockwell, Ben M, 11, APSC-AK, 41; 2. tie, O'Leary, Ryan P, 11, STSC-AK, 41; 4. Wooten, Shawn L, 11, APSC-AK, 26; 5. tie, Barto, Alex M, 11, GSC-AK, 25; 5. tie, Long, Christian B, 11, WWSC-AK, 25; 7. Rutecki, Nick J, 11, GSC-AK, 23; 8. Cayce, Seth J, 11, GSC-AK, 16; 9. tie, Burr-Wholecheese, Charles G, 11, APSC-AK, 12; 9. tie, Severns, Keegan R, 11, MSST-AK, 12; 11. Naude, Devon S, 11, BBSC-AK, 10; 12. Scofield, Forrest D, 11, NNST-AK, 8; 13. Kotelman, Ryker W, 11, APSC-AK, 7; 14. tie, Anderson, Adam W, 11, AST-AK, 6; 14. tie, Schauff, Clayton J, 11, KKF-AK, 6; 16. Bullington, Nick L, 11, AASC-AK, 5; 17. Carson, Luke J, 11, MSST-AK, 4; 18. Wallace, Colby T, 11, APSC-AK, 2; 19. tie, Larson, Kyler S, 11, STSC-AK, 1; 19. tie, Peterson, Jonathan A, 11, NNST-AK, 1.

Age 12

GIRLS - 1. Miller, Laura M, 12, KKW-AK, 49; 2. Roberts, Rachel A, 12, KNIK-AK, 32; 3. Broschat, Alexandrea A, 12, BBSC-AK, 31; 4. tie, Brakora, Kelly S, 12, APSC-AK, 28; 4. tie, Hyams, Bug S, 12, AST-AK, 28; 6. Radonich, Maya, 12, APSC-AK, 25; 7. Garvye, Yana M, 12, AST-AK, 24; 8. tie, Harrison, Grace E, 12, KSC-AK, 20; 8. tie, Rawson, Leslie A, 12, APSC-AK, 20; 10. Bezenek, Kirsta M, 12, KKW-AK, 18; 11. Walker, Taylor R, 12, APSC-AK, 15; 12. Taylor, Ashley L, 12, APSC-AK, 14; 13. Iverson, Hannah L, 12, NLSC-AK, 13; 14. Young, Kyla R, 12, KKF-AK, 12; 15. Arndt, Jaclyn R, 12, KSC-AK, 6; 16. Way, Caitlin D, 12, BBSC-AK, 4; 17. tie, Williams, Ava C, 12, UNAT, 3; 17. tie, Miller, Chloe M, 12, APSC-AK, 3; 19. Norman, Linzie H, 12, GSC-AK, 2; 20. tie, Clark, Lindsay B, 12, GSC-AK, 1; 20. tie, Oswald, Christine G, 12, AST-AK, 1.

BOYS - 1. Roberts, Cody G, 12, MSST-AK, 49; 2. Adams, Wyatt J, 12, APSC-AK, 41; 3. Kinney, Kyle J, 12, AST-AK, 39; 4. Zellin, Dakota L, 12, KSC-AK, 28; 5. Brunette, Cody M, 12, GSC-AK, 27; 6. Hakala, Jacob A, 12, UNAT, 23; 7. Peck, Bryce W, 12, NPAC-AK, 19; 8. Bue, Jeff M, 12, SST-AK, 17; 9. Vandermeer, Drew E, 12, MSST-AK, 16; 10. DeCino, Joseph M, 12, KSC-AK, 15; 11. Miller, Adam M, 12, APSC-AK, 14; 12. Youngren, Mark C, 12, SSS-AK, 11; 13. Kinney, Korey X, 12, AST-AK, 6; 14. Saville, Jake L, 12, KKF-AK, 5; 15. Stockwell, Caleb S, 12, APSC-AK, 4; 16. Linscheid, Hayden K, 12, KKF-AK, 3; 17. tie, Merriam, Max M, 12, WWSC-AK, 2; 17. tie, Hogue, Andrew C, 12, APSC-AK, 2; 17. tie, Kim, Hyun, 12, STSC-AK, 2.

Age 13

GIRLS - 1. Cavanaugh, Meghan R, 13, NLSC-AK, 47; 2. Jones, Kristin J, 13, GSC-AK, 40; 3. Adams, Kirsten E, 13, APSC-AK, 32.5; 4. Konicke, Genny M, 13, AST-AK, 20.5; 5. Keill, Alyssa K, 13, MSST-AK, 16; 6. tie, Kelly, Amber S, 13, GSC-AK, 15; 6. tie, McDuffie, Erin E, 13, APSC-AK, 15; 8. Bye, Dana B, 13, NLSC-AK, 14; 9. Heifetz, Lia G, 13, GSC-AK, 12; 10. Embick, Maggie T, 13, VTSC-AK, 11; 11. Rutecki, Jenna M, 13, GSC-AK, 10; 12. Pitney, Crystal D, 13, MSST-AK, 9; 13. tie, Rutter, Ruth A, 13, VTSC-AK, 6; 13. tie, Dickinson, Maia D, 13, APSC-AK, 6; 15. tie, Day, Brandi A, 13, PPB-AK, 3; 15. tie, Broste, Spencer N, 13, NLSC-AK, 3; 17. tie, May, Sophie L, 13, NPAC-AK, 1; 17. tie, Greiner, Jorden A, 13, KSC-AK, 1.

BOYS - 1. tie, Wilson, Andrew A, 13, NLSC-AK, 45; 1. tie, Yoo, Josh H, 13, NLSC-AK, 45; 3. Williams, Trevor M, 13, VSC-AK, 35; 4. Heaslet, Aaron T, 13, KNIK-AK, 25; 5. tie, Ferree, Eric M, 13, MSST-AK, 21; 5. tie, Ritchie, Brian A, 13, KSC-AK, 21; 7. Hightower, Tommy T, 13, WWSC-AK, 13; 8. Adams, Ben H, 13, BBSC-AK, 12; 9. Reimer, Ben D, 13, NLSC-AK, 11; 10. Macalanda, Jordan, 13, NLSC-AK, 8; 11. tie, Frey, Charles D, 13, WWSC-AK, 5; 11. tie, Keim, Oliver D, 13, APSC-AK, 5; 13. Dudley, Colin R, 13, SSS-AK, 2; 14. tie, Ferguson, Slater M, 13, BBSC-AK, 1; 14. tie, Hoffman, Eric H, 13, MSST-AK, 1; 14. tie, Hanneman, Reese L, 13, SST-AK, 1.

Age 14

GIRLS - 1. Hampton, Stephanie F, 14, NPAC-AK, 46; 2. Rinker, Jennifer M, 14, APSC-AK, 41; 3. Grotha, Elana M, 14, APSC-AK, 30; 4. Uldrich, Meredith L, 14, NLSC-AK, 27; 5. DiCostanzo, Julia M, 14, GSC-AK, 21; 6. Jagusch, Elizabeth L, 14, KKW-AK, 20; 7. Van Hees, Annie M, 14, NLSC-AK, 19; 8. Reeves, Jordan R, 14, MSST-AK, 11; 9. Gallaway, Kristen M, 14, KKW-AK, 8; 10. Seitz, Anna C, 14, APSC-AK, 7; 11. Nore, Katrina M, 14, NPAC-AK, 6; 12. Schwantes, Jessica H, 14, BBSC-AK, 5; 13. Fleagle, Faith A, 14, NPAC-AK, 4; 14. tie, Miller, Lindsey R, 14, WWSC-AK, 3; 14. tie, Johannes, Emilie A, 14, APSC-AK, 3; 16. tie, Caldwell, Cailee M, 14, KNIK-AK, 2; 16. tie, Moore, Kylie L, 14, KNIK-AK, 2; 16. tie, Veit, Monica M, 14, APSC-AK, 2; 19. tie, Fesler, Bayley J, 14, NLSC-AK, 1; 19. tie, Mahan, Molly G, 14, KSC-AK, 1; 19. tie, Rawlins, Courtney E, 14, NPAC-AK, 1.

BOYS - 1. O'Brien, Kyle J, 14, GSC-AK, 49; 2. tie, Dailey, Alex J, 14, BBSC-AK, 32; 2. tie, Kim, Jong, 14, SIS-AK, 32; 4. Spann, Joseph H, 14, NPAC-AK, 28; 5. Campen, Ben C, 14, BBSC-AK, 21; 6. Henry, David A, 14, KNIK-AK, 20; 7. Knoble, Kelsey H, 14, APSC-AK, 16; 8. McGowan, Gavin W, 14, BBSC-AK, 12; 9. Van Oss, Eric J, 14, KSC-AK, 11; 10. Wheat, Ethan T, 14, NLSC-AK, 10; 11. tie, Lovett, Bryan C, 14, BBSC-AK, 9; 11. tie, Miller, Luke A, 14, APSC-AK, 9; 13. tie, Weissberg, Alex I, 14, BBSC-AK, 2; 13. tie, Tomera, Kevin M, 14, APSC-AK, 2; 13. tie, Stein, Robert, 14, BBSC-AK, 2; 13. tie, Gorman, Jamie, 14, BBSC-AK, 2.



CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2230
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING